Brytyjskie lotniskowce: Unikalne właściwości

Druga część cyklu aktualizacji poświęconych lotniskowcom jest już w drodze. Aktualizacja 0.8.1 wprowadza do Waszych portów brytyjskie lotniskowce IV, VI i VIII poziomu. Lotniskowiec X poziomu Audacious pojawi się w wersji 0.8.2 – nieco więcej uwagi poświęciliśmy mu w końcowej części tego artykułu.

Okręty z nowej linii wyróżniać się będą szeregiem zalet, które zaskoczą Waszych rywali i pozwolą wyjść cało z niemal każdej opresji. W tym artykule opiszemy nowe samoloty i ich cechy wyróżniające, a także porównamy je z lotniskowcami japońskimi i amerykańskimi.


Samoloty szturmowe

Brytyjskie samoloty szturmowe posiadają liczne rakiety, a ich przyrząd celowniczy ma kształt elipsy, która wydłuża się w kierunku ruchu eskadry. Ten rodzaj samolotów jest idealny do atakowania wrogich niszczycieli i lekko opancerzonych krążowników, zarówno od strony dziobu jak i rufy. Niestety samoloty brytyjskie są powolne, a ich prędkość przelotowa jest taka sama jak w przypadku bombowców oraz bombowców torpedowych.

Nazwa lotniskowca* Liczba samolotów szturmowych w kluczu Liczba samolotów szturmowych w eskadrze Rakiety na samolot
  IV Hermes 3 6 4
  VI Furious 2 6 6
  VIII Implacable 2 6 10
  X Audacious 3 9 14

* W tej oraz poniższej tabeli wyszczególnione są wartości dla ulepszonych eskadr.

Klucz z lotniskowca   IV Hermes uzbrojony jest w 12 rakiet, plasując się pomiędzy eskadrami amerykańskimi i japońskimi pod względem siły ognia. Na IV poziomie samoloty szturmowe przywracane są dłużej niż w przypadku innych krajów, więc jeśli znajdziecie się pod nieprzyjacielskim ostrzałem przeciwlotniczym, starajcie się uratować tyle samolotów, ile się da.

Samoloty szturmowe startujące z pokładu   VIII Implacable są znacznie lepiej przystosowane do walki dzięki potężnym rakietom i większej ładowności niż w przypadku samolotów niższych poziomów. Pomimo mniejszej liczebności brytyjskich kluczy i eskadr dorównują one swoim amerykańskim odpowiednikom pod względem siły uderzeniowej.

Samoloty   X Audacious nie wyróżniają się wysoką prędkością ani rakietami dużego kalibru, ale ich duża pula PW i możliwość wystrzelenia nawet 42 rakiet w pojedynczym ataku czyni z nich najpotężniejsze samoloty szturmowe na X poziomie. Penetracyjna ich rakiet nie jest zbyt wysoka, więc najlepiej obierać za cel krążowniki i niszczyciele.

Brytyjskie samoloty szturmowe są skuteczniejsze w porównaniu z zagranicznymi konkurentami dzięki większej liczbie rakiet w salwie, ale trzeba pamiętać, że ich niewielka prędkość przelotowa działa na ich niekorzyść.


Bombowce

Brytyjskie bombowce przenoszą liczne bomby OB średniego kalibru i stosują nalot dywanowy. Przy prawidłowym podejściu do ataku mogą zadać większe uszkodzenia niż bombowce innych krajów.

Nazwa lotniskowca Liczba bombowców w kluczu Liczba bombowców w eskadrze Bomby na samolot
  IV Hermes 1 3 12 x 40 lb
  VI Furious 1 4 6 x 250 lb
  VIII Implacable 2 6 8 x 250 lb
  X Audacious 3 9 6 x 500 lb

Na IV poziomie zdolności penetracji pancerza i prawdopodobieństwo podpalenia celu pojedynczych bomb nie są zbyt duże i można je porównać z parametrami rakiet samolotów szturmowych. Niedostatek ten jest jednak rekompensowany przez ładunek bomb przenoszonych przez samoloty, co czyni brytyjskie bombowce bardzo groźną bronią w walce z lekko opancerzonymi celami.

  VI Furious posiada bombowce uzbrojone w bomby dużego kalibru, a ich zdolności penetracyjne są wystarczająco duże, żeby zadawać poważne uszkodzenia pancernikom.

Bombowce   VIII Implacable, podobnie jak te z   VI Furious, uzbrojone są w bomby 250-funtowe, ale przenoszą większy ich ładunek. Siła uderzeniowa takich eskadr porównywalna jest z bombowcami lotniskowca   VIII Lexington, które latają w większych kluczach i uzbrojone są w bomby 1000-funtowe. Dzięki dużej puli PW przeżywalność bombowców Implacable jest niemal tak duża jak amerykańskich samolotów X poziomu.

Brytyjskie bombowce są najskuteczniejsze w walce z powolnymi celami. Jeśli okręt wroga stoi w miejscu lub porusza się po przewidywalnym kursie, to z dużym prawdopodobieństwem uda się Wam poprowadzić atak po optymalnej linii i zadać mu bardzo poważne uszkodzenia. Najlepszymi celami dla bombowców niskich poziomów są niszczyciele i krążowniki, a na wyższych poziomach – pancerniki. Jeśli podejście do ataku będzie prawidłowe, uda się Wam zrzucić bomby na całą powierzchnię atakowanego celu i wzniecić tym samym kilka pożarów.


Bombowce torpedowe

Brytyjskie bombowce torpedowe wyróżniają się dobrą zwrotnością i stosunkowo niską prędkością przelotową, co pozwala im niemal natychmiast zawrócić, jeśli użyjemy doładowania, by zwolnić przed manewrem. Poza tym posiadają zbieżny, stożkowy rozrzut torped. Pozwala to na trafienie celu wieloma torpedami podczas jednego, precyzyjnego ataku. Samoloty te przenoszą tylko po jednej torpedzie, o prędkości 35 węzłów, potrzebującej niewiele czasu, żeby się uzbroić, ale o zasięgu wynoszącym jedynie 2,4 km. Specyfika ich torped oraz stosunkowo duża pula PW pozwala brytyjskim bombowcom torpedowym na przedarcie się przez obronę przeciwlotniczą celu i zrzucenie ładunku pod samą jego burtą.

Nazwa lotniskowca Bombowce torpedowe w kluczu Bombowce torpedowe w eskadrze
  IV Hermes 1 3
  VI Furious 2 6
  VIII Implacable 2 8
  X Audacious 3 9

Ilość uszkodzeń, jakie bombowce torpedowe mogą zadać przeciwnikom wzrasta wraz z poziomem lotniskowca, a to z powodu coraz większej liczebności klucza i eskadry z każdym poziomem. Wartości uszkodzeń pojedynczych torped są dość przeciętne na odpowiadających im poziomach, ale czas uzbrajania torped jest zawsze krótszy niż w przypadku innych nacji.

Używając ich, warto przeprowadzić pierwszy atak od dziobu celu z możliwie jak najszerszym stożkiem torpedowym. Atakując od rufy warto zrzucić torpedy, zanim jeszcze samoloty dokładnie wycelują. Wymusi to na atakowanym okręcie ruch w linii prostej, jeśli będzie chciał uniknąć trafienia. Dzięki temu drugie i trzecie uderzenie będzie bardziej dotkliwe, ponieważ manewry celu staną się bardziej przewidywalne. Wasze bombowce torpedowe są na tyle zwrotne, że mogą gwałtownie skręcić i z bliskiej odległości zrzucić torpedy pod samą burtą atakowanego celu.


Lotniskowiec X poziomu Audacious

  X Audacious znajduje się na samym szczycie brytyjskiej linii lotniskowców i pochwalić się może najwytrzymalszymi samolotami w grze. Pokaźny ładunek bomb i rakiet z pewnością okaże się przykrą niespodzianką dla niejednego przeciwnika. Natomiast bombowce torpedowe tego okrętu potrafią przedrzeć się przez obronę przeciwlotniczą nieprzygotowanych wrogów i zrzucić idealnie w nich wycelowaną salwę torped.

Do słabszych stron okrętu zaliczyć można niezbyt dużą liczbę eskadr i przeciętną moc uderzeniową jego bombowców torpedowych. Nie posiadają one tylu torped co ich amerykańscy rywale, a ich siła nie dorównuje maszynom japońskim. Na szczęście zbieżny stożek torped zapewnia większą celność ataków.

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.