Pancernik Prinz Eitel Friedrich jako nagroda na święta?

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
robertunio

Ja tam jakimś wielkim entuzjastą historii Polskiej Marynarki nie jestem ale wiem że Polska Marynarka krókotrwale istniała w XVII wieku za króla Władysława IV- jak też nie mam pojęcia o jaki okręt chodzi Prinzess ale największym okrętem w historii ORP była chyba Warszawa czyli jakiśtam sowiecki niszczyciel rakietowy i do tej pory nie mamy większego 🙁

J_jW

Zawsze możesz wpisać do wyszukiwarki, są też tacy, którzy widzą statek, który jest przedmiotem zagadki z okna w domu lub podczas spaceru.

J_jW

Skoro tak świątecznie, to może mała zagadka dla prowadzących i zaglądających tu miłośników. Otóż, nazwa tego okrętu jest w formie męskiej odnoszącej się do Księcia Pruskiego . W formie żeńskiej byłoby Prinzess Eitel Friedrich. Taką to właśnie nazwę otrzymał przy wodowaniu pewien statek, który z czasem przeszedł pod polską banderę i stał się chyba najbardziej symboliczną jednostką dla naszej floty w Polsce Odrodzonej. O jaki statek chodzi, czy potraficie powiedzieć bez zaglądania do internetu? Pozdrawiam.

SO

tej nawet nie wiedziałem o tym – thx za info historyczną

SwineqMorski

Dar Pomorza? :p Byłem w te wakacje w Gdyni i przeczytałem tabliczkę przy okręcie

J_jW

Oczywiście, że tak… To jest Prinzess Eitel Friedrich zbudowany w hamburskiej stoczni Blohm und Voss (jak wiele statków i okrętów w tym np. Bismarck, czy Admiral Hipper). Żaglowiec był jeszcze w rękach francuskich i nazywał się Colbert, a potem jeszcze przejściowo Pomorze. Brawo, wspomnienie z Gdyni zostało, nie zabrał go wiatr od morza…
Miałbym jeszcze parę pomysłów na zgadywanki…