Q&A 22-08-17

Krótkie Q&A z deweloperami World of Tanks. Na pytania odpowiadał Anton Pankov, główny producent operacyjny Wargaming.

Chińskie niszczyciele czołgów.

 • Gałąź chińskich niszczycieli czołgów, jak pamiętasz, była planowana wyłącznie dla chińskiego serwera. W pozostałych regionach, pojawiły się tylko i wyłącznie na prośbę graczy. Obecnie żadnych zmian nie planujemy, ale będziemy śledzić charakterystykę i statystyki czołgów zarówno w Chinach, jak i u nas, być może na podstawie wyników testów coś zmienimy. Jedyną różnicą będzie obecność w chińskim regionie wysokopoziomowego niszczyciela czołgów premium IX poziomu. Dla innych regionów będzie dostępna tylko “ósemka”.

Serwer Chiński

 • Cała “niezwykłość” serwera chińskiego, wynika z cech i sposobu zarządzania grami w Chinach. World of Tanks jest obsługiwane przez chińską firmę partnerską, która często prosi nas o konkretną zawartość. Bez specjalnego traktowania i zawartości, “czołgi” nie byłyby w Chinach tak popularne jak są teraz. Waffentrager E-100 będzie drogim czołgiem specjalnym X poziomu, który będzie używany w programie lojalnościowym w Chinach. Jesteśmy świadomi, że fala hejtu, którą spowodowałoby pojawienie się tak drogiego czołgu premium u nas, nie przyniosłaby żadnych dochodów. Tymczasem dla Chińczyków jest to norma – mierzenie siły na zamiary. Jeśli wprowadzilibyśmy konto premium VIP ze złotymi nickami i usługą concierge (czego nie zrobimy), chińscy gracze byliby zadowoleni. Specyfikacja regionu.

Buffy i nerfy. Dlaczego chcemy zmieniać topowe czołgi, dlaczego właśnie teraz?

 • Teraz – ponieważ jest to czas i miejsce na zmianę i rebalans maszyn, gałąź po gałęzi. Oprócz już znanych, będzie więcej zamian. Zaraz po pojawieniu się tych informacji pojawiły się teorie spiskowe dotyczące wymiany Grille 15. Istnieją różne warianty wydarzeń, ale na pewno nie zrobimy tego przed Nowym Rokiem. Są plany dla sowieckich maszyn: jeśli coś się zmieni, to IS-4 pozostanie w garażach. Myślimy nad zamiennikiem IS-4, są różne warianty, wśród nich znalazł się nawet ST-II z dwoma działami.

Buff radzieckich czołgów.

 • Subiektywna opinia Antona – IS-7, na przykład, chowa się na tle chińskiej WZ-111 model 5A. Buffy, które dostał, pozwolą maszynie stać się trochę bardziej komfortową. Będziemy sprawdzać – pole do manewru mamy.

Wersja 9.20.1 i kolejne.

 • Gdzieś tak do lutego przyszłego roku kolejne wersje będą w dużym stopniu poświęcone balansowi maszyn. Oczywiście będziemy dodawali różne elementy rozgrywki, bitwy rankingowe, tryb 30 x 30 i inne rzeczy.

Czołgi premium z preferencyjnym MM.

 • W ten czy inny sposób preferencyjne czołgi premium będziemy musieli zmienić, a w każdym możliwym scenariuszu będzie wielu niezadowolonych graczy. Nie podjęto konkretnych decyzji – chcemy sprawdzić wszystkie możliwe opcje. Jeśli dodamy wyjątek do balansera, to jak każdy inny wyjątek, może on zrodzić inne, niechciane anomalie. Istnieje możliwość rewaloryzacji ich do stanu aktualnego i skorzystania z preferencyjnego poziomu walki, czy odkupu i rekompensaty, ale póki co są to tylko robocze hipotezy.

Bat.-Chatillon 25 t.

 • Po przeniesieniu do jakości HD zmienił się model działa – przywrócimy jego stary wygląd. Sam model stał się trochę większy – ale jest to całkowicie historyczne. Pytania, które padały, dotyczyły zazwyczaj starego modelu, który trafił do gry na samym początku, kiedy to mieliśmy mniej technicznych możliwości do poprawnego odwzorowania pojazdu.

Nowa ocena osobista.

 • Nasza obecna ocena stała się nieaktualna. Zaktualizowanie oceny jest konieczne, aby na jej podstawie obliczyć i przekazać właściwą informację do Sali Chwały. Chcemy odejść od patrzenia na umiejętności gracza przez pryzmat jego statystyk. W grze są odznaczenia, które są przydzielane za pewne osiągnięcia, pracujemy nad możliwościami ich zastosowania. Gracz będzie miał możliwość personalizacji: będzie mógł wybrać, pokazać czy ukryć niechciane medale.

Ukrywanie statystyk. Zamknięcie modów.

 • Portal modów został otwarty i znajduje się w fazie Alpha Testu. Prace nad zamknięciem klienta od modów trwają. Jednak jakiekolwiek zewnętrzne rozwiązanie, niestety, wpłynie na szybkość klienta. Nie jesteśmy jednak gotowi na ukrycie nicków czy statystyk graczy. 
  Dla nas ważna jest socjalizacja graczy. Do tej pory na przykład, nie zgadzamy się na włączenie ogólnego czatu. Zdecydowanie zmniejszyliśmy komunikację między zespołami, dobrze to czy źle – wciąż pozostaje kwestią otwartą, są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego zabiegu.

Krótko o Bitwach rankingowych.

 • Istnieją różne wersje zmian – między zdobywaniem stopni można coś zmienić.

“Team Damage”

 • Planujemy wyłączenie systemu TD na Piaskownicy lub w jakimś jednym regionie. Zdaje się, że ta decyzja jest prosta i logiczna – nie trzeba martwić się o kary czy ranking. Niemniej jednak system ten powiązany jest z zarobkami i doświadczeniem, więc jest to trudniejsze niż się wydaje. Jednak dalej będziemy próbować. 
  W każdym razie, jeśli chodzi o ogień na sojusznikach, to bitwa jest zepsuta, jeśli mówimy o zwycięstwie drużyny. Od tego odchodzić nie chcemy – wciąż mamy grę zespołową.

Ź: Amway

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
41 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CSN

Czołgi premium z preferencyjnym MM? … Wrzucić na IS6 preferencyjne losowanie + info iż będzie za niego korzystna wymiana na Defendera i… W sklepie zabraknie IS6 😀

Misza

Ja bym tam wteka kupił za te 500 zl powiedzmy

Smiech

Misza chyba masz nisko sufit w domu , wydasz kasę na wafla , wg uzna że jest za dobry , znerfią go i twoja kasa późnie w marne , jak nie rozumiesz to jeszcze raz głową walnij w mur może zapali się ta “żarówka”

Anonimowo

“Ukryć niechciane medale”? To co, jest jakiś ukryty medal za zniszczenie 3 sojuszników w bitwie? A może za 3 bitwy pod rząd bez dmg? Trochę jakby nie wiedzieli co powiedzieć, jaki medal jest niechciany?

Anonimowo

np okupant, wg niektórych tylko nooby capuja

Wafle z WG

“Nie jesteśmy jednak gotowi na ukrycie nicków czy statystyk graczy”
Nie jesteście? Ale ja jestem gotowy, więc zagęszczać ruchy!!!

Wafle z WG

Ruskie wafle z WG, kiedy w końcu buffy dla WSZYSTKICH 8-mek standardowych? Są kompletnie niegrywalne. Medy, cieżkie, TDs. STANDARDOWYM pociskiem np. Obj 416 powinienem móc przebić bok i tył np. E100 czy Mausa, tu (k)urwa (ch)uj

Tomek

Wyłącznie Team Damage nie jest dobrym pomysłem. Zdarzają się przypadki trafienia w swojego i to jest kiepska sprawa, ale są też pojeby, które nas wypychają czy blokują i na takiego podziała tylko pestka..

Frost

A ja akurat uważam, że Team Damage powinien zostać z 2 powodów:
1) Bo tak jest bardziej realistycznie
2) Bo trzeba uważać by przypadkiem nie trafić w sojusznicy pojazd. Teraz np sojusznicze czołgi czy arty (czasami) nie strzelają w czołgi w zwarciu bo boją się uszkodzić sojusznika, Jak wyłączą TD to będzie dużo więcej zmasowanego ognia bo i tak swoim krzywdy nie zrobimy.

anonim

Artylerie powinny dłużej skupiać i dłużej przeładowywać a nie i tak są OP

Anonimowo

A może tak jakiś buff dla gównianego T32(chodzi bardziej o pene), który chowa na tle innych ciężkich ósemek tego poziomu.

solaris

Komiczny jesteś.

Margoch76

Zdegalizować WN8!

anonim

Cześć pomidorze

Tomek

Śmieszne są te noobki :3

dejwid

4500 bitew 130 wn8 HAHAHA

Tomek

I jeszcze to wyciąga na KV-85 😀

Margoch76

Jak takie proski jesteście to wbiliście medal bohaterów rosieni? Co? Wy jesteście w cale nie lepsi. A XVM to rak tej gry. Prędzej czy później usuną to gowno.

Fin

Mam być szczery to masz rację. Każdy kto jest zdrowy i traktuję tą grę jak grę, a nie życie uzna, że XVM to największy rak tej gry

Abw

Ale nie zmienia faktu, że 130 wn8 to śmiech na sali. Boty, z którymi można pograć na 1 tierze wyciągnęłyby więcej.
Moją mamę jakby usadzić do kompa, a kobieta w gry nigdy nie grała, po godzinie moich porad osiągnełaby lepszy wynik. 😉

Margoch76

Tylko debile grają dla WN8. A ja gram dla funu

RexThemAll

Margoch, nie żeby co… Ale:
T1 Heavy – 181bitew – 37.57% WR WN8=0 Dpg poniżej alfy
I to twój 4-ty najczęściej ogrywany czołg? O jakim funie ty mówisz? Funie psucia frajdy każdemu teamowi, do którego trafisz? Funie bycia zjedzonym przez IV tiery będąc na topie?
Niby nie grasz dla WN8, a 0 absolutne jest chyba jeszcze trudniej osiągnąć niż fioleta. Winszuję.

Margoch76

T1 heavy juz nie gram. Teraz gram T34-85 (Wersja M i zwykła) KV-85 i elc amx. Nie licze niskotierowych premek

Seba

Prawda w 100 % Fiolety i inni pobierdolency na punkcie kolorów przestaną walić konia na staty

Tomek

Łahahahaha bo jebnę:D
3 pomidory się dobrały i będą teraz psioczyć.
Seba oczywiście znowu o waleniu, nwm skąd wgl ten pomysł, On coś o tym wie.
A Ty z tym rossieni to się ******, ktoś potrafi grać lepiej od was to zaraz fiolet: camper na goldzie.
Swoją drogą ********* zabawa z gry gdy wchodzę do bitwy i przegrywam 100 raz pod rząd bo kolega z samej góry robi mi w bitwie 400 dmg na KV-85..

Smiech

Tomuś co prawda zabolała ? że seba prawde powiedział ? fiolety stykają się kut… ze swoimi statami , muszą robić dmg i więcej ich nie obchodzi w grze , przejmują bazę … co tam byle dmg się zgadziało bo jest dobre wn8.Zniknie wn8 to zniknie spuszczanie się na staty przez pobierdoleńców jakimi są fiolety bo grają jak samoluby nie pomagają nic drużynie tylko dmg dla nich się liczy nie wygrana

Tomek

1. Zniknie najwyżej w grze, stronki pozostaną do końca (i nikt tam nie będzie klepał gruchy) 😉
2. Stukasz to się chyba Ty, bo nigdy nawet nie słyszałem o czymś takim. Jesteś pierwszy więc..
3.Za capowanie nie ma wn8, (widać z kim mam do czynienia) a robią to raczej pomarańczowi i czerwoni. Bo jak już zauważyłeś, fiolety grają na dmg, ktoś musi go za was robić..
4. Wolę pomoc fioleta, który będzie robił dmg i z Nim wygram, niż czerwonego debila który odda dwa strzały i padnie, niezła pomoc. Podziękuje za taką.
5. WG samo oferuje nam “ocenę osobistą”, więc statystyki nigdy nie znikną z gry, nadal jeśli ktoś Cię prześwietli to będzie wiedział coś Ty za jeden i nie będzie nawet musiał wiedzieć co to takiego wn8, żeby stwierdzić, że jesteś rakiem. Bo nie znam innego określenia na coś co po pojawieniu się w danej drużynie, automatycznie zmniejsza jej szansę na wygraną.
6. Zabawę przynosi mi granie, ale granie nie jest przyjemne, gdy robię więcej niż moja “drużyna” razem wzięta, gdy wychodzę na minus w każdej bitwie,gdy dostaję mniej doświadczenia, ponieważ bitwa była przegrana.
I nie mów o pracy drużynowej z jakimś czerwonym debilem, jeśli On nie ogarnia nawet własnej maszyny.

TypowySeba

A więc jakim cudem mają 60+% win ratio jeśli w ogóle angielski rozumiesz skoro nie pomagają drużynie?

Anonimowo

Tak mówią tylko POMIDORKI

zcvz

Jaki problem usunońć czołgi z ograniczonym mm ze sklepu i dać bafa do 212 penetracji i po problemie ale jak chcą zrezygnować z ograniczonego mm to bafy do peny i pancerza dla tych czołgów sie należą

piter9870

Nie zrozumiałeś tego o czym on mówił. Problemem nie jest sam sklep z premkami z ograniczonym MM. Problem stanowi ich MM a nie sam fakt bycia w grze. DOkładniej chodzi że jeśli będzie wyjątek od reguły +-2 tiery to jest to dodatkowy skrypt który może coś zJe*** w grze i z MM.

1234567890

Mogli nie zmieniac starego mm na nowy gowniany…

paulos237

ale zawsze znajdzie się ktoś kto powie ze go oszukali bo ograniczony MM zabrali a to jest jak by nie patrzył nerf

Tomek

Nerf jest już teraz, bo wyrzuca Ci takiego IS6 na same VIII, gdzie masz od cholery twardych pojazdów jak Tygrys II czy KV4, a także sporo nowych jak T26E5 czy Ob252U, a trzeba zauważyć, że takie wyrzucenie nie jest rzadkością.. o pięciu IX już nie wspomnę..

Anonimowo

Taa Tygrys II i twardość. Jako można stawiac ten czołg w równym rzędzie z KV4 to ja tego nie rozumiem

Tomek

A gdzie ja mam ***** strzelać z odległości 200m+ do Tygrysa II z celnością 0,46 i penetracją 175mm? Po za tym nikt nie pisał o tym, że są równe, tylko że oba są twarde.

Tomek

Jak można mieć takie problemy z czytaniem, ja tego nie rozumiem.

Grzybek

tygrys 2 na sajtskrapie jest op tylko wieża wpuszcza, tak samo tiger 1 tylko trzeba umieć

Tomek

No OP to może za dużo powiedziane, ale raczej nie powiem, że pancerz nie wyrabia..

long

“usunońć” ? serio….

dzieci to czytajo

dostau bafa do suofnika