Q&A 17-06-17

Dosyć obszerne Q&A. Na kilka pytań odpowiadał Anton Pankov, główny producent operacyjny World of Tanks. Miłej lektury! 😉

Q: Witam! Powiedzcie mi, dlaczego nie naprawicie błędu związanego z otrzymywaniem “Asów pancernych” na czołgach 1-2 poziomu? Moderatorzy stale powtarzają, że pracują nad rozwiązaniem problemu, ale wciąż go nie naprawili. W czym dokładnie leży problem?
A: Tak, pracujemy nad rozwiązaniem problemu.

Q: Czy planuje się zastąpić mapę “Mittengard”, na coś bardziej grywalnego? Planujecie przeprojektować mapę?
A: Na daną chwilę, osoby zajmujące się produkcją map są w pełni skupione nad konwersją istniejących już lokacji do jakości HD. Tak więc, tworzenie nowych / przeprojektowanie starych map nie wchodzi w grę.

Q: Jak planujecie wydłużyć średni czas trwania bitwy?
A: Odchyłki względem poprzednich wersji gry są niewielkie. Będziemy przyglądać się statystykom.

Q: Czy są jakieś pomysł na zwiększenie ilości typów pocisków w grze i zamianę specyfikacji na tę historyczną? Gracz miałby możliwość wyboru typu pocisku w zależności od dystansu.
A: Nie, nie mamy tego w planach. Wprowadzenie dodatkowej amunicji nie zmieni sytuacji.

Q: Drodzy deweloperzy, czy będzie w przyszłości możliwość wymiany czołgu T-55A w usłudze Trade-in? Sam czołg, delikatnie mówiąc d*py nie urywa i nie jest warty włożonego wysiłku.
A: Obecnie usłudze Trade-in podlegają wybrane czołgi premium od VI do VIII poziomu. Możecie wymienić pojazdy niższego lub tego samego poziomu na pojazd, który chcecie kupić. Jak wiadomo, T-55A to maszyna 9-go poziomu. Jeśli zmienimy mechanikę usługi, lub zaktualizujemy listę pojazdów, to dowiecie się o tym na portalu.

Q: Czy usprawnicie interfejs plutonu? Strasznie w nim przeszkadza okienko czatu, gdyż podczas rozmowy naciskam Q i szereg tego typu znaków pojawia się na czacie.
A: W najbliższej przyszłości nie planujemy.

Q: Czy T25 Pilot Number 1 dostanie buffa?
A: Wszystko zależy od zebranych danych i jeśli zajdzie taka potrzeba – to tak.

Q: Czy zablokujecie / usuniecie modyfikację, która pokazuje “kierunek działa na minimapie”? Strasznie mnie frustruje sytuacja, w której przeciwnik widzi, jak i gdzie skierowana jest moja lufa.
A: W tej chwili wspomniana modyfikacja nie jest klasyfikowana jako zabroniona. (dotyczy SERWERA RU – przyp. redakcja)

Q: Podczas jednej bitwy zauważyłem, że do uszkodzeń zablokowanych przez pancerz nie wliczają się trafienia otrzymane z pocisków odłamkowo-burzących oraz amunicji typu HESH. Gdzie można znaleźć komentarze deweloperów na ten temat?
A: Obecnie do uszkodzeń zablokowanych przez pancerz wliczają się rykoszety oraz trafienia bez penetracji. Z kolei trafienia w zewnętrzne moduły (gąsienice, działo, wizjery etc.), które nie zadają obrażeń, nie są wliczane do zablokowanych uszkodzeń (to samo tyczy się trafień z pocisków typu OB i HESH).

Q: Czy obniżycie koszt naprawy czołgów 10-go poziomu?
A: W najbliższej przyszłości koszty naprawy czołgów nie ulegną zmianie.

Q: Chciałbym zapytać o czołg Tiger 131. Wraz z aktualizacją 9.19 został dodany do klienta gry. Jest tam napisane, że czołg został zdobyty przez Brytyjczyków i jeszcze w tym samym roku został wysłany do Zjednoczonego Królestwa. Dlaczego zatem pojazd znajduje się w niemieckim drzewie rozwoju?
A: Czołg został zdobyty w prawie nietkniętym stanie w Tunezji (niemiecka załoga spanikowała w trakcie ostrzału i opuściła pojazd), a następnie przewieziony do Anglii celem przetestowania. Dopiero później został umieszczony jako eksponat w Muzeum Czołgów w Bovington. Czołg nie walczył w oddziale brytyjskiej armii, dlatego został dodany do niemieckiej gałęzi.

Q: Bitwy rankingowe na poziomach 6-8?
A: Być może w przyszłości. Decyzje podejmie się po wynikach beta testów.

Q: W kilku dominujących tytułach na scenie e-sportowej, nagrodami za wydarzenia czy misje są wyłącznie kosmetyczne rzeczy. Dlaczego deweloperzy World of Tanks podjęli decyzję o rozdaniu modułów, które wpływają na charakterystyki pojazdów?
A: Nie wiemy nad czym pracuje konkurencja i skupiamy się na rozwoju własnego produktu. Naszym zdaniem ilość tego typu modułów nie będzie przytłaczająca, a co za tym idzie ich wpływ na grę będzie znacznie mniejszy niż się uważa. Poza tym, obligacje można będzie zdobyć w różnego typu eventach czy wydarzeniach i nie będą one ekskluzywną walutą.

Q: Czy będzie możliwość uzupełnienia skarbca klanu o złoto zakupione poprzez sklep premium?
A: Złoto można zdobyć tylko poprzez grę na Mapie Globalnej lub uczestnictwo w różnych eventach. Alternatywnej możliwości uzułepnienia skarbca klanu nie będzie.

Q: Przy szwedzkich niszczycielach czołgów, przejście z trybu ostrzału do trybu przemieszczania zajmuje 1.3 sekundy, dodając do tego żarówkę, która zapala się z 3 sekundowym opóźnieniem – daje nam to 5 sekund w ciągu których przeciwnik ma czas na zniszczenie naszego pojazdu. Dlaczego nie skrócicie tego czasu dla wszystkich niszczycieli czołgów?
A: Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to ten czas ulegnie zmianie.

Q: Czy planujecie zmienić charakterystykę 122 mm działa na T-44? (buff)
A: Poczekajcie na zmiany dotyczące rosyjskiej gałęzi.

Q: Czy wszystko dobrze z opancerzeniem Pz.Kpfw. VII? Pojawia się wiele pytań dotyczących przebijania jego pancerza i weakspotów.
A: Kadłub posiada słabe punkty – tak jak wiele innych maszyn. Na bieżąco przyglądamy się statystykom. Jeśli będą jakiekolwiek zmiany w jego opancerzeniu, to obowiązkowo Was o tym poinformujemy.

Q: Drodzy deweloperzy, w patchu 9.18 (w wersji przed 9.19) rotacja map była po prostu boska – mapy nie powtarzały się i na zmianę dostawałem mapy otwarte i miejskie. Dlaczego to usunęliście??!!
A: Kiedy uruchomiliśmy tryb Bitew Rankingowych chcieliśmy, aby gracze byli dobierani do składów tak szybko, jak to tylko możliwe, przy okazji trzymając się zasady MM według rang. Niestety, nowy system losowania map, który trafił do gry w patchu 9.18, znacząco opóźniał dobieranie składów. Dlatego też postanowiliśmy go „wyłączyć” w tym trybie. W Bitwach losowych system doboru map jest taki sam jak w wersji 9.18.

Q: Czy istnieją modyfikacje dla systemów Mac OS?
A: Modyfikacje są dostępne dla danego klienta gry i nie zależą od systemu operacyjnego. Instrukcję instalicji modyfikacji do klienta gry na Mac OS musisz poszukać niezależnie.

Q: Dlaczego misje treningowe zostały wyłączone?
A: Pracujemy nad nowymi misjami. Będą dostępne w następnym patchu.

Q: Dlaczego na amerykańskim M48 Patton musimy wyexpić topowe działo, a nie otrzymujemy go od razu po zakupie X-tki?
A: Ilość doświadczenia, potrzebnego do zbadania całej gałęzi od 1 do 10 poziomu w przybliżeniu jest równa dla wszystkich narodowości. To, że musicie zbadać topowe działo oznacza, że gdzieś po drodze zaoszczędziliście.

Q: Czy nie uważacie, że niektóre nicki wykorzystujące nazwy różnych chorób lub stanów przedśmiertnych powinny zostać zablokowane? Dość często gracze nie znając różnych chorób wybierają właśnie takie nicki. Ostatnio na randomie spotkałem gracza o nicku “zawał mięśnia sercowego” (oczywiście po rosyjsku – przyp. redakcja), a to przecież poważna choroba od której umierają ludzie.
A: Wszystko zależy od konkretnego przypadku, ponieważ regulamin nie wyczerpuje wszystkich możliwych przypadków.

Q: Czy jest możliwość przywrócenia czołgu premium sprzedanego blisko rok temu?
A: Musisz skontaktować się z Działem Obsługi Klienta.

Q: Dlaczego w usłudze Trade-in, nie ma niemieckiego Skorpiona G?
A: Czołg nie może zostać zakupiony w Trade-in, ponieważ nie ma go w sklepie w grze. Istnieją pewne powody, dla których go tam nie ma, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to dodamy maszynę do wewnętrznego sklepu w grze.

Anton (Evilly) Pankov odbył krótką rozmowę z graczami, w której podzielił się z nami troszkę większą ilością informacji na temat przyszłości:
 
A: Znane problemy nad którymi trzeba popracować w kwestii bitew rankingowych? Balans team’ów, rotacja map, doświadczenie za uszkodzenia na czołgach lekkich, medale. To wszystko zostanie naprawione w następnym sezonie – teraz nie.
 
Q: Anton, ostatnio ktoś wyskoczył z pomysłem by nie można było po prostu ‘wyfarmić’ swojej pozycji w rankingu. Co wy na to by ograniczyć liczbę bitew do 20-25 dziennie?
A: Nie, limitowanie liczby bitew nie jest rozwiązaniem. Być może zwiększenie liczby rang, ale to tylko takie głośne myślenie.
 
Q: Ostatnio zmodyfikowaliście stronę. Jest tragiczna, powróćcie do starej wersji. Ta – rzeczywiście jest świetna na telefony, ale co ona robi na PC? Ludzie przyzwyczaili się do starej wersji strony.
A: Ech, wiem, że starszym graczom ta strona się nie podoba, ale musicie się do niej przyzwyczaić.
 
Jeszcze na temat bitew rankingowych – zebraliśmy feedback, będzie dużo roboty między sezonami. Z priorytetów to oczywiście mapy, MM, ekonomia, może coś ze zdobywaniem rang. Chcemy też coś zrobić z szewronami.
 
Q: Czemu nie coś bardziej skomplikowanego? Na przykład na 1 Stopień – bycie top 13, na drugi – top 10 itd. Pomysł jest dobry, tylko wykonanie ciężkie. Moglibyście to sprawdzić u siebie.
A: Zbyt skomplikowane, łatwiej będzie po prostu zwiększyć liczbę rang do zdobycia i zmniejszyć ilość szewronów między nimi.
 
Q: No dobra, pytanie które mnie gnębi – po co testujecie trzeciego Tiger’a na 6 tierze na superteście? W końcu już są takie czołgi – Tiger, Tiger 131, Tiger 217. Po co testować je po raz setny? “Mamy przebiegły plan dotyczący 217, bardzo tajemniczy.”
A: Ha, będę powściągliwy 🙂
Ź: WoT Express, LiveJournal, Miłośnicy WoT

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
thcgracz

a jaki jest problem z asami pancernymi na 1 i 2 poziomie, dostaje je kazdy czy sie dostać nie da?;d

Mackowy1601

Pojawił się problem od dobrych kilku wersji, że nie da się zdobyć asa, a szczególnie na pojazdach I tieru, gracze potrafią niszczyć wręcz samemu całą drużynę przeciwnika, ale i tak dostają odznaczenie I klasy.

PienknyMaryjan

“…dodając do tego żarówkę, która zapala się z 3 sekundowym opóźnieniem…”

Byłem święcie przekonany, że już od jakiegoś czasu jest to jedna sekunda. Mylę się? Pankov o tym nie wie?

prawda

eeee nie ??? praktycznie od zawsze były 3 sec i nadal tak jest

Ja i tylko ja

bitwy rankingowe 6-8 , no chyba WG posrało . **** mnie obchodzi ze nooby nie potrafią grać i nigdy nie zdobędą VII ale robić coś co ułatwi grę na tak niskim poziomie jak już to powinno być 8-9

zcvz

Co z tymi bafami dla premek is 6 112 t34-3

prawdolek

Nikt nic nie mówił o takich buffach. Była tylko mowa, że pojawią się jakieś buffy premek i czołgów z drzewek (w tym radzieckich). Następnie w Q&A masz napisane: “Poczekajcie na zmiany dotyczące rosyjskiej gałęzi.”
Więc czekaj, ale nie spodziewaj się, że nagle akurat is-6 dostanie buffa.

Bóg gry

Is6 musi dostać buffa do peny najlepiej dzialo z is3a i zostawić preferncyjny mm wtedy bd op jak Defender

Znafca

Na to nie licz nawet, bo kluczowe dla WG jest zarabiać na nowych czołgach, a nie starych, które spora część graczy dostała za darmo. Jak już mu buffną to o jakąś symboliczną wartość.

prawdolek

Puściliby takiego buffa to albo musieliby dodatkowo wyłączyć is6 ze sprzedaży i tym samym przestać zarabiać, albo dodatkowo nerf do pancerza. Ewentualnie wyłączenie preferencyjnego mm. Jeśli jednak mm ma mu pozostać to buff do penetracji byłby dobry do poziomu Tigera I z drzewka. On też walczy z 9 tierami, a przy tym jego pancerz jest gorszy niż is6.

1234567890

Tak naprawdę to zmiana penetracji musi objąć wszystkie czołgi z ograniczonym mm. Bo po zmianach ich preferencyjny mm jest tylko symboliczny i różni sie 3 czolgami z tieru +2. Myślę, że wszystkie te czołgi są dość słabe i buff peny do tych 210 poprzez zmianę rodzaju amunicji, tak jak w is3a, nie wpłynąłby zbytnio na balans.

1234567890

PS. Jeśli nowego mm nie zmienią dla premek z preferyncyjnym mm, to mógłbym się nawet zgodzić na usunięcie preferencyjnego mm w zamian za buff peny.

AnonimowyGall Anonim

Skrót Q&A – “tak, pracujemy nad tym”.

BrudnyKartofelProstoZPola

Może jeden z tych tygrysów będzie w misjach osobistych?

1234567890

131 ma byc do zdobycia w jakiejs misji. I wg mnie na 99% bedzie to w 25 czerwca podczas tank fest w bowington (czy jakoś tak :P), gdzie znajduje sie jedyny dzialajacy tygrys wlasnie z numerem 131.

Znafca

Może coś jest na rzeczy, ale bardziej wydaje mi się, że wrzucą to do sklepu.

Teravius

Czyli kolejne Q&A bez jakichkolwiek konkretów… nic nowego.