Q&A i konferencja o Piaskownicy i MM 2.0 – 13.06.2016

Wczoraj po południu mieliśmy przyjemność brać udział w pierwszej konferencji dla członków społeczności World of Tanks, gdzie po krótkim wstępie mogliśmy dopytać dwóch panów z Działu Balansu Wargamingu o nadchodzące zmiany i sposób działania Piaskownicy. Zapraszamy do lektury!


Na pytania odpowiadali:

gFPK_NfyzYw

Stanislav Kargin – Balans Gry, Szef zespołu

Stanislav Kargin – Balans Gry, Szef zespołu
Yuriy Filipovsky – Balans gry, designer

Piaskownica będzie próbą całkowitego balansu, to coś zupełnie innego niż wszystko do tej pory. Na sandboxie (sandbox (ang.) – piaskownica) nie będą się bali eksperymentów i kompleksowych rozwiązań. Będą mieli na celu przez współpracę, spełnianie propozycji i pragnień graczy, żeby udoskonalić grę i sprawić, że gracze pokochają nowe funkcje. Wiele pracy będzie włożone też w to, żeby odpowiednie osoby miały dostęp do sandboxa. Jeśli gracze będą aktywnie współpracowali i zapewniali dane statystyczne, które są potrzebne, wszystko przebiegnie znacznie sprawniej.

– Piaskownica pojawi na stałe, czy tylko na potrzeby balansu 2.0?
– Będzie się pojawiać za każdym razem, kiedy będzie potrzeba wprowadzenia dużych zmian.

– Ilu graczy będzie brało udział w piaskownicy? Jakie są plany w tej sprawie?
– W tym momencie nie możemy dokładnie powiedzieć, ilu ludzi weźmie udział. Ale co chcemy osiągnąć to mieć limit osób online (około 5 000 ludzi online). Będzie mniej więcej jeden patch tygodniowo, może na początku ciut rzadziej. Musimy bardzo zwinnie wprowadzać te zmiany bez dużych patchów.

– Jak planujecie utrzymać 5 000 ludzi na serwerze przez cały czas? Chcecie ich jakoś do tego motywować?
– Pierwszą motywacją jest samo zaproszenie do wzięcia udziału w testowaniu nowych, świetnych funkcji. Nie chcemy zmuszać graczy do farmienia jak w przypadku misji na T-22. Struktura graczy jest oparta na grze “charytatywnej”, uważamy, że utrzymanie 5 000 ludzi z całego świata to dla nas żaden problem.

– Jaki jest cel tak ogromnych zmian? Czy to po to, żeby pozbyć się map korytarzowych i bardziej zbalansować mapę globalną?
– Tak, dokładnie. Chcemy też otrzymywać stałe informacje od graczy, czy zmiany idą we właściwym kierunku. Mamy dużo pomysłów, ale chcemy, żebyście je weryfikowali na bieżąco i w razie czego nas zatrzymali.

– Kiedy serwer się pojawi? Czy będziemy mogli wrzucać zawartość która się tam pojawia do internetu? Czy zmieni się MM na potrzeby prób? Obawiam się trolli i problemów ze znalezieniem konkretnych czołgów w drużynach.
– Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądała sprawa ze streamowaniem. Z jednej strony mamy specjalnego klienta z ograniczonym dostępem, z drugiej strony jednak jest to serwer publiczny, więc nie powinno być ograniczeń, ale musimy zapytać “u góry”. Nie jesteśmy skupieni tylko na czołgach 10 tieru. Chcemy najpierw skupić się na grze na wysokich tierach, na mapie globalnej, bitew esportowych w przyszłości. Jeśli zobaczymy, że gra się dobrze na wysokich tierach, wtedy zejdziemy na niższe tiery. Łatwiej będzie balansować pojazdy, testując je w ten sposób tier po tierze.

– Ile tierów będzie wstępnie na serwerze testowym?
– W pierwszej wersji będą tylko tiery X, w drugiej VIII-X.

– Czy pojawią się eskperymenty, jakieś lotne, ryzykowne pomysły, które niekoniecznie pojawią się w grze? Czy wszystko, co będzie w sanboksie chcecie wprowadzić do gry?
– Staramy się wprowadzić około 70% zmian z piaskownicy do gry. To jednak praca naszego wydawcy, żeby uświadomić ludzi, że to eksperyment i absolutnie wszystko się może zmienić.

– Czy arty będą mogły przebijać papierowe czołgi?
– Tak, będzie można przebijać papiery i czołgi bez dachu, będzie też działać zasada 10 kalibrów (zasada obliczania uszkodzeń modułów. Pocisk po penetracji może uszkodzić moduły znajdujące się nie dalej niż 10-krotność średnicy pocisku. ~red.).

– Czy system przyznawania XP też będzie się zmieniał?
– Będziemy zmieniali system przyznawania XP, jednak najpierw musimy się skupić na grywalności, a potem popracujemy nad XP. Pracujemy nad tym, żeby poziomy XP były na podobnym poziomie jak w tej chwili, mimo różnych wyników po patchu.

– Czy gracze będą nagradzani za grę w Piaskownicy?
– Samo zaproszenie do udziału jest nagrodą. Będziecie mieli rzadką możliwość zobaczyć to wszystko “od kuchni”, to niewystarczająca motywacja?

– Jakie będą kryteria do dostania się do Piaskownicy?
– Głównym kryterium jest posiadanie chociaż jednego pojazdu 10 poziomu. Wybór graczy zależy od różnych czynników w różnych kolejnych iteracjach (wersjach) testu, więc będą zapraszani do nich różni gracze.

– Czyli ludzie zaproszeni do pierwszej iteracji niekoniecznie muszą być zaproszeni do drugiej?
– Może być i tak, jednak nie ma konkretnych powodów zmieniania graczy, chyba, że nam je dacie.

– Czy będą jakieś próby eksperymentowania z matchmakingiem +-1?
– Nie będziemy testowali MM +-1. Jednak ulepszymy system matchmakingu. Będziemy jednak symulowali losowania, więc nie będzie do tego potrzebnych graczy. W każdym wypadku zmian musimy znaleźć balans między pomysłami graczy a tym, że jednak jesteśmy tutaj, żeby robić biznes.

– W jaki sposób gracze będą mogli zostawiać swoje zdanie na temat piaskownicy?
– Będziemy zbierać wsparcie w 2 sposoby: osobne forum dla uczestników (po angielsku), podzielone na 4 sekcje regionalne. Każda sekcja będzie miała CM (Community Managera) który będzie te dane zbierał. Poza tym centrum wsparcia WG będzie miało osobny dział dla piaskownicy, więc będzie można zgłaszać sprawy ticketami. Wtedy będziemy mieli bezpośrednie informacje do systemu, co przyspieszy prace. Poza tym raz w tygodniu będziemy wysyłali mailing do graczy z pytaniami odnośnie piaskownicy, na które będzie można odpowiedzieć. No i oczywiście ogromny wpływ na grę będą miały dane statystyczne, dokładniejsze niż do tej pory.

– Dlaczego zaczynacie od X, nie od I? I były pomijane najdłużej.
– To wszystko z powodu tego, że skupiamy się na endgamie, CW, esporcie. Chcemy dać graczom więcej możliwości gry po zdobyciu X tierów, może troszkę przerobić drużynówki. Niskie tiery przechodzi się szybko i o nich zapomina.

– Czy próbujecie przetestować wszystkie różne zmiany, na zasadzie “jakby to działało, gdyby zmniejszyć zasięg widzenia do 200m”, troszeczkę na ślepo, eksperymentując z efektami i licząc na sukces?
– Odpowiedź możemy rozbić na dwie części: Balans 2.0 jest przetestowany i jest w stadium pre-release (przed wprowadzeniem), natomiast piaskownica to inna sprawa. Została stworzona, żeby przetestować różne możliwe rozwiązania. Oczywiście mamy biznesplan i musimy działać w zgodzie z nim, dlatego będziemy wprowadzać w miarę rozwiązane, przemyślane sprawy do testowania. Społeczność spodziewa się i chce zmian, i to jest główny powód uruchomienia piaskownicy.

– Pierwsze “wycieknięte” statystyki są prawdziwe, czy to wymysł?
– Wycieki i ich źródło są nieznane, ale dane statystyczne są z samego początku, pierwszych eksperymentów z piaskownicy. Sami developerzy nie bardzo pamiętają, jak dawno to było, lepiej zaczekać na oficjalne zmiany przed wejściem piaskownicy.

– Balans będzie oparty głównie na opinii graczy, na statystykach ogólnych, czy powstanie jakiś mix między tym?
– Głównym celem jest sprawdzenie podejścia graczy do całej zmiany, nie konkretnych pojazdów. Kiedy uda się rozgrywkę zbalansować, dostaniemy pozytywne opinie o całości, to wtedy powtórzymy to wszystko z innymi pojazdami i funkcjami, jeśli coś będzie nie tak, to wrócimy do wcześniejszego etapu, żeby wszystko poprawić. Nie będzie zabawy w buff/debuff pojedynczych pojazdów, tylko sprawienie, żeby cała gra się pojawiała.

– Czy wszystkie zmiany będą wprowadzone na raz może jako WoT 2.0, czy stopniowo?
– Wszystko będzie wprowadzone na raz, bo nie ma innej możliwości. Jeśli jakieś opcje będą potrzebowały dostosowania, zrobimy to w locie.

– Myślicie o zmianie systemu działania amunicji premium w Piaskownicy?
– Wszystkie rodzaje pocisków będą delikatnie zmienione, żeby sprawdzić, jak to wpływa na rozgrywkę. Każdy gracz dostanie przykładowo 500 golda na konto, żeby potestować gold. Będzie ograniczenie zakupu złotej amunicji za kredyty, żeby zebrać jak najdokładniejsze statystyki.

– Czy zmieniane będą tylko statystyki czołgów, czy coś jeszcze? Przykładowo niektórzy twierdzą, że +-25% RNG to dużo za dużo.
– Dopasujemy obrażenia odłamków, może kilka innych rzeczy, ale koncepcja i sposób działania RNG nie zmieni się w piaskownicy na pewno. Mamy inne instrumenty dopasowywania rozgrywki.

– Jeśli się nie mylę, progres graczy będzie zsynchronizowany z kontami z głównego serwera, więc wszystkie ich pojazdy i kredyty pojawią się w piaskownicy. Czy podczas testów będą mogli zdobywać kredyty i XP, i czy te osiągnięcia będą przenoszone z powrotem na serwery główne?
– Progres nie będzie zsynchronizowany z serwerem. Chcemy, żeby gracze nie skupiali się na ekonomii, tylko na balansie. Chcemy dać graczom możliwość grania bez przeszkód, żeby nic ich nie rozpraszało.

– Pytanie o bitwy drużynowe i esport.
– Gracze, którzy grają w tych trybach łatwo radzą sobie ze zmianami, więc myślę, że będzie to miało niewielki wpływ na ich grę i równowagę sił w ligach. Dla WGL te zmiany mogą wyjść na dobre, niektórzy gracze bardzo lubią zmiany i adaptowanie się do nich.

– Co z MM? Będą jakieś zmiany?
– Sandbox nie będzie miał żadnych zmian w MM, będą inne instrumenty, które zajmą się losowaniem zespołów i pojazdów. Mimo to niektóre zmiany w MM dokonują się już teraz i możemy z nimi eksperymentować.

– Czy sandbox służy TYLKO do rebalansu pojazdów, niczego innego?
– Wstępnie piaskownica była uruchomiona tylko do balansowania pojazdów, jednak chcemy, żeby w przyszłości można było testować różne koncepcje, rozwinąć jej funkcjonalność.

– Jaki jest przepływ pracy nad zmianami?
– Jeśli coś sprawdzi się w piaskownicy, będziemy to wprowadzali na serwerze.

– Jak długo będzie trwało testowanie w piaskownicy?
– Nie ma konkretnej daty zakończenia testów. Będziemy pracowali nad nią przez jakiś nieokreślony czas. (gdyby przyjąć patch na tydzień i w każdym rozwiązanie 1 tieru to mamy już ponad 2 miesiące. ~red.)

– Czy będą wracały charakterystyczne cechy konkretnych nacji? Celność niemców, damage ruskich? Dzisiaj trudno stwierdzić, że celność jest dużą zaletą, bo jest gold i inny rozkład celności niż kiedyś.
– Mamy wiele czołgów w grze, ten projekt “narodowych cech” nie może być już kontynuowany, wolimy zamiast tego dostosować pojazdy do ich ról na polu bitwy. Chcemy wprowadzić charakterystykę techniczną pojazdu do gry, żeby zwiadowca był szybki, ale nie żył długo w ogniu walki itp.

Zapis i tłumaczenie: rykoszet.info

guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MiM3K

ja tez se dostalem na piaskownice ale nie dostalem zadnego maila

mati T-34

Zapisałem sie kurcze i mnie nie zaprosili

Czarny2324

Welcome, Czarny! You have been admitted to the World of Tanks Sandbox Test. Please familiarize yourself with the information about this Closed Test. Your test account will be activated within 48 hours.
Yesterday at 3:04 PM

12qt

Bardzo dobre Q&A, dość dokładne.. W końcu WG się przygotowało i wywiązało z tego ciekawie…