Q&A Yuri Pasholok

Reporter: Yuri, powiedz, jakie jeszcze czołgi z magazynkowym systemem ładowania nie pojawiły się jeszcze w grze? Co macie w archiwach? Wydaje się, że sporo.

Yuri: Co najmniej SK 105 Kürassier z seryjnych, a z doświadczalnych Somua SM. A na papierze – mamy tego mnóstwo. Również sowieckiej.

Reporter: Co odróżnia T-54 od T-55 oprócz systemu ochrony przeciw atomowej ?

Yuri: Co najmniej tym, że T-55 jest „tagilski” (od fabrygi Uralwagonzawod w Niżnym Tagile). W odróżnieniu od „morozowskiego” T-54 (od nazwiska tego uroczego pana:

morozowski

czyli Aleksandra Aleksandrowicza Morozowa, projektanta tego i paru innych czołgów). A jeśli mówimy poważnie – to T-55 jest modyfikacją późnego T-54.

Redaktor: Projekty czołgów z armatami okrętowymi. Jakie to projekty?

Yuri: Co najmniej SU-100Y czyli „Czołg Obrony Wybrzeża 103”. A jeśli bardziej się zagłębić, to D-10T i S-70,  mają okrętowe korzenie.

sg5MUbtQ_rgReporter: Nazwanie „japońskiego tygrysa” – Heavy Tank No. VI. Tak naprawdę było w historii, czy to pomysł WG?

Yuri: Nie mogę powiedzieć na 100%, ale konsultowaliśmy się z Japończykami. W kwestii wyglądu – odwzorowaliśmy to, co kupili Japończycy.

Reporter: Yuri, w poprzednim Q&A powiedziałeś, że jest sporo dokumentów dotyczących francuskich czołgów ciężkich jak AMX 50 i M4. W związku z tym pytanie – starczy projektów na trzecią linię?

Yuri: Powiem tak – starczy.

Reporter: Czy faktycznie istniał projekt zamontowania armaty 100mm D-10T na podwoziu od T-44? W książce M. Swirina wspomniana jest maszyna Grom-1. To był analog CY-122-44 z armatą D-10T?

Yuri: Słów Swirina potwierdzić nie mogę.

Reporter: Jurek, co wiesz o projekcie Borgward EP-1 (jeden z prototypów Leoparda 1)? Jaki tam był mechanizm ładowania – magazynkowy czy zwyczajny?

Yuri: Magazynek. Nieco udziwniony, ale jednak magazynek.

Reporter: Jurek, gdzie oprócz samego Grille modelu 1944 r. montowano lub planowano zamontować haubicę L/63 150 mm?

Yuri: W Mausie i E-100. Na szkicach od lutego 1944 r. w E-100 widać dokładnie taką haubicę. Jednak prawda jest taka, że żeby je zamontować E-100 i Maus musiałyby zmienic się w niszczyciele czołgów lub mieć wieże ruchome w minimalnym stopniu.

Reporter: Jakich macie kandydatów na wymianę za FV215b – Chieftain MK.2 czy coś innego?

Yuri: Nie będę wyjawiał intrygi, ale powiem tak – to już nie papierowy projekt.

Reporter: Pytanie do czołgowych silników: który jest najmocniejszy – ze skonstruowanych i z projektowanych?

Yuri: Z „żelaznych” – Maus. Z papierowych – jego projekt.

Reporter: Czy były pomysły na stworzenie czołgu napędzanego turbiną gazową?

Yuri: Pomysły? Niemcy takich czołgów używali, nawet do boju wychodziły.

Reporter: Jakie zdobyczne czołgi najczęściej przerabiano? Np. SU-76i.

Yuri: Pz.kpfw III, jasna sprawa.

Reporter: Czy mamy jakieś dane dotyczące czołgów belgijskich, norweskich, jugosłowiańskich?

Yuri: U Norwegów mamy cały jeden czołg. Belgowie mieli trochę brytyjskich T-15, francuskich ACG-1 i niszczycieli czołgów T-13. U Jugosłowian na niskich tier – jest cienko, ale sporo projektowali już po wojnie.

Reporter: Trudno jest dotrzeć do źródeł w Chinach, dotyczących czołgów?

Yuri: Łatwiej poprzez naszych chińskich partnerów.

Reporter: Czy dotarły do was informacje o chińskim niszczycielu czołgów? Ktoś mówił, że dane zostały zebrane i wysłane do WG, więc jak to jest i czy są jakieś ruchy w tym kierunku?

Yuri: KTTS. Informacja dotarła.

Reporter: Ile różnych nazw czołgów przewinęło się przez wasze ręce podczas przeszukiwania archiwów? Więcej niż tysiąc? Więcej niż dziewięć tysięcy?

Yuri: Jeśli uwzględni się wszystkie niszczyciele czołgów i inne – to półtora tysiąca się uzbiera.

Reporter: Jaki czołg zaproponujecie w linii brytyjskich czołgów ciężkich VIII tier?

Yuri: Na razie żadnego.

Reporter: Czytałem książkę, ale nie pamiętam tytułu, o tym co by było gdyby modernizacja się udała. Pamiętam o KW-3. A na rok 1940 jaki arsenał broni pancernej planowała Armia Czerwona?

Yuri: KW-3 to już rok 1941. A tak byłyby to czołgi SP-126, KW-220, T-34.

Reporter: Co sądzicie o projekcie AMX 12 105 (czołg lekki)? Jakie miał uzbrojenie? Jakieś analogiczne do Super Shermana czy raczej Bat-Chat’a? Chcielibyście, prywatnie, zobaczyć tą maszynę w grze? Na jaki tier może według was trafić?

Yuri: Nie ma u nas lekkich czołgów X tier 🙂

A armata u niego taka, jak na M51. Chociaż w Izraelu wyśmialiby nazywanie Super Shermana „M51” czy „M50” – to był M4A1E8 a „M50” i „M51” to wymysł jakiegoś nierozgarniętego zagranicznego historyka.

Reporter: Co możecie powiedzieć o projekcie Lorraine 40t z armatą 120mm? Na ile historyczna jest to konstrukcja i czy ma szansę pojawić się w grze?

Yuri: Nie widziałem takiego.

2 komentarze

  1. W życiu nie powiedziałabym, że tak można podejść do sprawy. To zupełnie inna wizja od mojej, ale co ciekawe bardzo do mnie przemawiająca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.