Aktualizacja 0.9.12: Nowy Rok

Kapitanowie! Ze względu na instalację aktualizacji serwer będzie niedostępny

Od: Wt. 22 Gru. 06:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Wt. 22 Gru. 06:00
Do: Wt. 22 Gru. 09:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Wt. 22 Gru. 09:00

Rozmiar aktualizacji: 1,7 GB

Gdy tylko serwer zostanie zaktualizowany i prace konserwacyjne dobiegną końca, będziecie mogli natychmiast zacząć grać w nową wersję World of Warships.

Przygotowania noworoczne idą pełną parą! Mamy dla Was wiele prezentów i aktywności noworocznych: dwie kampanie noworoczne, Stocznię, premie do skuteczności bojowej, prezenty i syreny noworoczne i wiele więcej!

LINK DO FILMU

Nowy Rok z World of Warships

Prezenty noworoczne
 • Przejdźcie do Zbrojowni, by otrzymać darmowy kontener Prezent od Mikołaja na stronie głównej.
 • Odbierzcie drugi kontener Prezent od Mikołaja, otwierając Sklep premium w grze.
 • Kolejny kontener Prezent od Mikołaja czeka na specjalnej noworocznej stronie internetowej.

Zbrojownia i Sklep premium mają w ofercie także zestawy z trzema typami kontenerów Prezent od Mikołaja. Znajdziecie w nich dublony, dni konta premium, węgiel, wolne PD, jednorazowe kamuflaże, sygnały, a nawet jeden ze 107 okrętów premium.

Darmowe zestawy

W Zbrojowni dostać można darmowe zestawy losowe — Zapasy Noworoczne. Należą do nich kontenery Prezent od Mikołaja i Duży prezent od Mikołaja oraz inne wartościowe nagrody.

Zestawy dostępne będą

Od: Wt. 22 Gru. 07:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Wt. 22 Gru. 07:00
Do: Pon. 11 Sty. 07:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Pon. 11 Sty. 07:00

Możecie zdobyć tylko jeden zestaw na dzień. W sumie dostępnych będzie 12 zestawów, więc można pominąć 8 dni i nadal zgarnąć wszystkie dostępne nagrody.

Stocznia w Kure

W aktualizacji 0.9.12 gracze będą mogli rozpocząć budowę nowego japońskiego pancernika IX Hizen. Okręt ten jest warientem projektu superpancernika, który poprzedzała okręty typu Yamato. Okręt ten uzbrojony jest w dwanaście dział kal. 410 mm w czterech wieżach. Mając tak nietypową, jak na japoński pancernik wysokiego poziomu, liczbę dział, może zadawać imponujące uszkodzenia od każdej salwy.

Zasady Stoczni
 • Proces budowy rozłożony jest na 26 faz.
 • Fazy ukończyć można poprzez wypełnianie misji bojowych stoczni lub wydanie 1950 dublonów na każdą z nich.
 • Jeśli chcecie ukończyć fazy budowy okrętu ze zniżką, możecie kupić zestawy startowe: 10 faz za 9950 dublonów lub 4 fazy za 5000 dublonów.
 • Misje bojowe Stoczni rozciągną się na dwie aktualizacje — 0.9.12 i 0.10.0. Gracze będą mogli kończyć fazy budowy w zamian za dublony do momentu wycofania wersji 0.10.1.
 • 22 z 26 faz budowy okrętu można ukończyć dzięki misjom bojowym Stoczni.
 • Ukończenie 5. i 15. fazy budowy nagrodzone będzie okrętami II Tachibana oraz V Yahagi ze stałymi kamuflażami Zima, dowódcami z 6 punktami umiejętności i miejscami w porcie.
 • Ukończenie ostatnich czterech faz zostanie nagrodzone 10 000 jedn. węgla, jednym kontenerem Ogromny prezent od Mikołaja, 2000 jedn. stali oraz okrętem IX Hizen w kamuflażu Malowanie Wojenne i miejscem w porcie, dowódcą z 10 punktami umiejętności i pamiątkową flagą.
 • Ukończenie pozostałych faz zapewni Wam kontenery Prezent od Mikołaja i Duży prezent od Mikołaja, stałe kamuflaże Nowy Rok dla okrętów IX poziomu, nowe jednorazowe kamuflaże Zimowe wstążki i inne wartościowe przedmioty.

Jeśli posiadacie już w swoich portach okręt II Tachibana, zamiast niego otrzymacie rekompensatę w wysokości 1 425 000 kredytów, miejsce w porcie, stały kamuflaż Zima dla Tachibana i dowódcę z 6 punktami umiejętności.

Jeśli posiadacie już w swoich portach okręt V Yahagi, zamiast niego otrzymacie rekompensatę w wysokości 4000 dublonów, miejsce w porcie, stały kamuflaż Zima dla Yahagi i dowódcę z 6 punktami umiejętności.

Jeśli ukończycie budowę IX Hizen za dublony, nadal warto wypełniać misje bojowe Stoczni — każda zapewni 400 punktów badawczych i 200 jedn. stali.

Do gry dodany zostanie Port w Kure. Wygląd Portu i Stoczni został zainspirowany przystanią w Kure w Japonii.

Płatki śniegu: premie skuteczności bojowej

W aktualizacji 0.9.12 okręty V poziomu i wyższych będą mogły skorzystać z premii noworocznej za skuteczność bojową — płatki śniegu. W zależności od poziomu okrętu, za ich „zdmuchnięcie” otrzymać będzie można węgiel, stal lub kontenery Prezent od Mikołaja.

Mechanika otrzymywania nagród za premie została poprawiona. Teraz będziecie je otrzymywać za zwycięstwo lub zdobycie 300 bazowych PD. Odbierajcie premie, grając w swoich ulubionych typach bitew!

Lista nagród
 • Poziomy V–VII: 400/500/750 jedn. węgla
 • Poziomy VIII–IX: 75 jedn. stali
 • Poziom X: kontener Prezent od Mikołaja

Uwaga: w trakcie wersji 0.9.12 i 0.10.0 premie do skuteczności bojowej można zdobyć tylko raz dla każdego okrętu. Można to zrobić w bitwie dowolnego typu z wyjątkiem bitew treningowych.

Kampanie noworoczne

W aktualizacji 0.9.12 aktywne są dwie kampanie tymczasowe — „W pogoni za Strasbourgiem” oraz „Okręty i ich losy”.

W pogoni za Strasbourgiem

Pierwsza tymczasowa kampania noworoczna złożona jest z 32 zadań podzielonych na cztery misje. Każda misja przybliża Wam historię marynarki wojennej Francji na przykładzie pancernika VII Strasbourg i jego słynnego okrętu siostrzanego, VI Dunkerque.

Wypełnienie misji zapewni Wam unikalnych dowódców noworocznych z Azji Wschodniej, Włoch i Francji. Ukończenie kampanii zostanie nagrodzone okrętem VII Strasbourg, przyozdobionym stałym kamuflażem Ferie zimowe.

Jeśli posiadacie okręt VII Strasbourg w swoich portach, ukończenie kampanii zostanie nagrodzone miejscem w porcie, stałym kamuflażem Ferie zimowe oraz 9500 dublonami.

Pierwsza misja dostępna będzie po wprowadzeniu wersji 0.9.12, a następne udostępniane będą w każdym tygodniu.

Okręty i ich losy

Uwaga: do ukończenia tej kampanii niezbędny jest okręt VII Strasbourg, który zdobyć można w nagrodę za ukończenie kampanii „W pogoni za Strasbourgiem”. Jeśli jednak brak Ci czasu, można go także nabyć w Zbrojowni za dublony oraz w Sklepie premium.

Druga tymczasowa kampania noworoczna złożona jest z 36 zadań podzielonych na sześć misji. Każda mija opowiada historię wybranego okrętu: krążowników V Furutaka, V Hawkins i V Kotowskij, niszczycieli V T-22 i V Visby, a także pancernika V New York.

Ukończenie misji zostanie nagrodzone tymi okrętami, a także unikalnymi, noworocznymi dowódcami, stałym kamuflażem Zima i kontenerami Prezent od Mikołaja.

Wszystkie sześć misji kampanii „Okręty i ich losy” będzie dostępne od chwili wprowadzenia wersji 0.9.12.

Obie kampanie będą mogły być rozgrywane do chwili wprowadzenia wersji 0.10.0. Tak jak w przypadku wszystkich kampanii, możecie ukończyć zadania dla każdej misji wiele razy. Pozwoli to na zdobycie gwiazd, ale nagrodę za każde zadanie otrzymacie tylko raz.

Aktualizacja systemu bitew rankingowych

Aktualizacja 0.9.12 wprowadza duże zmiany w systemie bitew rankingowych i rozpoczyna sezon testowy nowych bitew rankingowych.

Kluczowe cechy nowego systemu
 • Bitwy rankingowe będą teraz odbywać się regularnie, z krótkimi przerwami. Oznacza to, że będzie można wybierać pomiędzy bitwami losowymi, kooperacyjnymi i rankingowymi, ponieważ te ostatnie będą dostępne znacznie częściej.
 • Każdy sezon podzielony jest na kilka sprintów. Czas trwania każdego sprintu to w przybliżeniu 1–3 tygodnie. Okres ten może się różnić w zależności od sezonu.
 • W trakcie pojedynczego sprintu gracze mogą awansować tylko z bieżącej ligi i zakwalifikować się do wyższej.
 • Wykażcie się umiejętnościami w kwalifikacjach, w których będziecie walczyć z graczami wyższej ligi, a możecie do niej awansować. W przypadku niepowodzenia pozostaniecie w dotychczasowej lidze.
 • Ligi są lepiej dostosowane do Waszych preferencji:
  • Możecie przejść przez ligę brązową w łatwy i przyjemny sposób.
  • W lidze srebrnej nagrody są bardziej atrakcyjne, ale jest ona bardziej wymagająca.
  • Liga złota to najlepsza opcja dla doświadczonych graczy, którzy chcą zgarniać imponujące łupy.
 • Bitwy rankingowe są niedostęne w nocy. Decyzja ta podyktowana jest troską o dobry matchmaking.
W skrócie o nagrodach
 • Nagrody są odświeżane i aktualizowane po każdym nowym sprincie i można je ponownie odbierać — walczcie w swoich ulubionych ligach raz za razem i zawsze zdobywać będziecie nagrody.
 • Nagrody przyznawane są za zwycięstwa, osiągnięcie 1. stopnia i awans.
 • Stal nie zniknęła: wygrywajcie, osiągajcie 1. stopień i gromadźcie ją, żeby później nabyć za nią przedmioty w Zbrojowni.
 • Dublony przyznawane są w każdej lidze — im wyższa liga, tym więcej dublonów można zdobyć.
 • Nowe, tematyczne kamuflaże i osiągnięcia w każdej lidze.
 • Żetony rankingowe przyznawane są każdorazowo po osiągnięciu 1. stopnia w lidze złotej. W aktualizacji 0.9.11 koszt stałych kamuflaży za żetony rankingowe uległ zmianie i liczba żetonów na kontach graczy została zwiększona czterokrotnie.
Sezon testowy

Time:

 • CIS: 06:00 — 23:00 UTC
 • NA: 16:00 — 09:00 UTC
 • ASIA: 01:00 — 18:00 UTC
 • EU: 08:00 — 01:00 UTC

Format:

 • 7 na 7
 • Poziom VIII w lidze brązowej
 • Poziomy IX–X w lidze srebrnej
 • Poziom X w lidze złotej
Struktura sezonu

Sześć sprintów, trwających po 1 tygodniu. Każdy kolejny sprint rozpoczyna się natychmiast po zakończeniu poprzedniego.

W trakcie sezonu możecie wziąć udział w nie więcej niż sześciu sprintach w lidze brązowej, pięciu sprintach w lidze srebrnej i czterech sprintach w lidze złotej.

Nagrody w sprintach
 • Liga brązowa: do 400 jedn. stali, do 200 dublonów, do 1000 jedn. węgla, do 5 kamuflaży „Brązowy”, do 5 kamuflaży „Typ 3 — Rankingowy”.
 • Liga srebrna: do 500 jedn. stali, do 300 dublonów, do 3000 jedn. węgla, do 3 kamuflaży „Brązowy”, do 3 kamuflaży „Srebrny”, do 10 kamuflaży „Typ 3 — Rankingowy”.
 • Liga złota: do 600 jedn. stali, do 400 dublonów, do 5000 jedn. węgla, do 3 kamuflaży „Brązowy”, do 3 kamuflaży „Srebrny”, do 8 kamuflaży „Złoty” i jeden żeton rankingowy.

Ten sezon jest sezonem testowym nowego systemu bitew rankingowych. Trzymamy rękę na pulsie i będziemy wsłuchiwać się w Wasze opinie. Po sezonie testowym możemy wprowadzić dodatkowe zmiany i dalej poprawić system bitew rankingowych. W przyszłych sezonach format, nagrody i misje bojowe związane z bitwami rankingowymi, a także inne szczegóły mogą się zmienić.

Więcej na temat ulepszonego systemu bitew rankingowych i pierwszego sezonu bitew rankingowych przeczytacie w osobnym artykule.

Zbrojownia

W ramach prezentu noworocznego dodaliśmy cztery kupony jednorazowego użytku, zapewniające 10%, 15%, 20% i 25% zniżki przy zakupie okrętów za dublony. Kupony te będą dostępne do 25 grudnia i pozostaną aktywne do 8 stycznia.

Następujące okręty będą dostępne w Zbrojowni w zamian za dublony:

 • VIII Siliwangi — za 10 300 dublonów.
 • IX Z-44, IX Georgia, IX Pommern, IX Alaska, IX Ägir, IX Azuma i IX Friesland — za 19 300 dublonów.
Zmiany zawartości

Począwszy od aktualizacji 0.10.1 następujące okręty nie będą już możliwe do nabycia: IX Georgia, IX Alaska, VIII Massachusetts, X Thunderer i X Småland. Georgia, Alaska i Massachusetts będą też niedostępne w Sklepie premium.

Okręty te zostały wycofane ze względu na swoją popularność i skuteczność bojową. Chcąc zachować odpowiedni poziom różnorodności drużyn, okręty te zostały wycofane i nie będzie można ich nabyć przez bliżej nieokreślony czas. Mogą jednak powrócić w przyszłości.

Począwszy od wersji 0.10.2, X Somers nie będzie dostępny w Zbrojowni przez nieokreślony czas. Zostanie zastąpiony przez inny okręt amerykański — X Austin.

Rozumiemy, że gromadzenie zasobów na okręty to czasochłonny proces, dlatego chcemy ostrzec Was z wyprzedzeniem, żebyście nadal mogli nabyć te okręty, zanim aktualizacje 0.10.1 i 0.10.2 zostaną wprowadzone za, kolejno, 2 i 3 miesiące.

Zmiany w równowadze rozgrywki

W wersji 0.9.12 wprowadziliśmy zmiany w parametrach kilku okrętów w oparciu o analizę ich skuteczności bojowej i opinie graczy. Zmiany te były niezbędne do odpowiedniego zrównoważenia wybranych okrętów. Dalsze dostosowania mogą być wprowadzone w przyszłych aktualizacjach, jeśli okażą się konieczne.

Kansas
 • Parametr Sigma został zwiększony z 1,6 do 1,7
 • Zdolność penetracji pancerza przez pociski została zwiększona o ok. 3,5%
Minnesota
 • Zdolność penetracji pancerza przez pociski została zwiększona o ok. 4%
Tallinn
 • Zdolność penetracji pancerza przez pociski została zwiększona o ok. 12,5%
Admiral Hipper
 • Czas przełądowania głównej baterii został skrócony z 11,5 do 11 sekund
Hōshō
 • Liczba bombowców torpedowych w eskadrze została zmniejszona z 6 do 5
 • Liczba bombowców torpedowych w kluczu atakującym została zmniejszona z 2 do 1
 • Liczba bombowców torpedowych na pokładzie została zmniejszona z 9 do 8
 • Czas przywracania bombowców torpedowych został wydłużony z 59 do 71 sekund
 • Uszkodzenia zadawane przez torpedy zostały zwiększone z 5400 do 5800 PW
Langley
 • Uszkodzenia zadawane przez torpedy zostały zmniejszone z 4233 do 3500 PW
 • Szansa na spowodowanie zalania torpedami została zmniejszona z 33% do 30%
Manfred von Richthofen
 • Powierzchnia przyrządu celowniczego bombowców została zwiększona,

 • Naprawiono błąd powodujący nadmierne spowolnienie po wykorzystaniu Doładowania silnika. Wartość została zrównana ze standardową.
Implacable
 • Maksymalne uszkodzenia od bomb zostały zwiększone z 5300 do 5600 PW
 • Szansa na wywołanie pożaru bombą została zwiększona z 30% do 32%
Audacious
 • Liczba rakiet przenoszonych przez standardowe samoloty szturmowe została zmniejszona z 12 do 10
 • Liczba rakiet przenoszonych przez możliwe do zbadania samoloty szturmowe została zmniejszona z 14 do 12
 • Maksymalne uszkodzenia zadawane przez bomby zostały zwiększone z 6000 do 6400 PW
 • Szansa na wywołanie pożaru bombą została zwiększona z 35% do 36%
Zmiany techniczne

W ramach optymalizacji komponentów serwera gry zmniejszamy maksymalną liczbę nieotwartych kontenerów na kontach graczy do 100. Jeśli w momencie premiery aktualizacji 0.9.12 posiadaliście ponad 100 nieotwartych kontenerów, najwcześniej otrzymane kontenery otworzą się automatycznie.

Wsparcie dla Mac OS

W styczniu 2021 roku wstrzymamy wsparcie dla Mac OS. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na niską popularność tego systemu operacyjnego wśród naszych graczy. Wsparcie dla Mac OS ogranicza naszą możliwość poprawy grafiki gry i jej wydajności. Więcej inforamcji na ten temat znajdziecie w artykule poświęconym Wsparciu gracza.

Ź: WoWS EU

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid

Siemandero

Czy u was też występuje problem z wejściem do Zbrojowni z poziomu portu ?
Po dzisiejszej aktualizacji chyba coś się schrzaniło …