Strv 103-0: ostatni na placu boju

Strv 103, znany również jako S-Tank, jest niezwykłym szwedzkim czołgiem podstawowym, unikatowym ze względu na konstrukcję bezwieżową i innowacyjne zastosowanie regulowanego zawieszenia. Przybywając do War Thunder w ramach nadchodzącej aktualizacji 1.95 „Northern wind”, słynny S-Tank stanie się jednym z pierwszych szwedzkich czołgów w grze!

Pokrótce: nietypowy szwedzki czołg podstawowy z okresu zimnej wojny, bez wieży, z unieruchomionym działem zamontowanym w kadłubie i systemem celowania z wykorzystaniem pochylania zawieszeniem.

Strv 103-0, czołg podstawowy, premium, Szwecja, V era.

Zalety

  • Dobra mobilność
  • Niski profil
  • Potężna siła ognia

Wady

  • Brak wieży
  • Nieruchoma armata bez stabilizacji

Wtrącenie: armata bez stabilizacji na V erze  jest dosyć ciężkim doświadczeniem. Więc moim zdaniem to ogromnie duży minus. Obstawiam 8.3  – 8.7 B.R.


Tuż po zakończeniu wojny Szwecja zaczęła szukać zastępstwa dla czołgów Centurion, wówczas w służbie armii kraju. Najprostszym rozwiązaniem było ponowne przyjrzenie się rynkowi eksportowemu potencjalnych kandydatów, chociaż inżynierowie pracowali już nad rodzimym projektem o nazwie Kranvagn. W czasie trwania procesu projektowego inżynier Sven Berge opracował w 1956 roku radykalnie nowe rozwiązanie.

Nowa maszyna miała konstrukcję bezwieżową z armatą sztywno przytwierdzoną do kadłuba, której elewacja miała być zmieniana dzięki zastosowaniu regulowanego układu zawieszenia. Projekt oparto na wynikach badań dotyczących ofiar śmiertelnych wśród załóg czołgów podczas II Wojny Światowej i wojny koreańskiej, które wykazały korelację między wysokością czołgu a prawdopodobieństwem trafienia. W związku z tym S-Tank zachował bardzo małe rozmiary i niski profil, a jednocześnie wykorzystywał innowacyjne rozwiązania techniczne, takie jak podwójny układ napędowy składający się z silnika wysokoprężnego i turbiny gazowej.

W 1959 roku szwedzki rząd zatwierdził budowę i testowanie dwóch prototypów. W 1960 roku zamówiono przedprodukcyjną partię 10 sztuk pojazdów serii 0 do prób terenowych, które trwały do połowy lat 60.  Uzyskując ze wszech miar korzystne wyniki testów, pojazd został formalnie zamówiony do produkcji jako Stridsvagn 103.

Mimo że jego pierwotnym celem było zastąpienie czołgów Centurion w szwedzkiej armii, Strv 103 służył obok niego przez kilkadziesiąt lat, aż ostatecznie został wycofany z użytku pod koniec lat 90. Do tego czasu zbudowano 290 egzemplarzy Strv 103 w  ponad pięciu wariantach.

W War Thunder legendarny Strv 103 pojawi się w grze w ramach aktualizacji 1.95 „Northern wind”, będąc również jednym z pierwszych szwedzkich pojazdów, które zostaną wprowadzone do gry! Podczas gdy piloci dostaną w swoje ręce kilkadziesiąt nowych samolotów czekających na nich w nowym szwedzkim drzewku lotniczym, dowódcy czołgów, którzy wybiorą Strv 103-0  (czyli przedprodukcyjny model Strv 103) jako część pakietu w naszym sklepie internetowym, będą mieli okazję spróbować już teraz szwedzkiej doktryny walki pancernej. Kolejne szwedzkie pojazdy przybędą później w ramach przyszłej aktualizacji.

Nie trzeba długo przyglądać się Strv 103, aby zdać sobie sprawę, że ten czołg będzie oferował swoim dowódcom doświadczenie zupełnie niepodobne do porównywalnego z jakimkolwiek innym pojazdem w War Thunder. Jego unikalna konstrukcja bezwieżowa, stałe działo w kadłubie i regulowane zawieszenie oraz dobra mobilność pozwolą dowódcom czołgu w War Thunder doświadczyć walki pancernej w zupełnie innym wydaniu niż dotychczas.

Zacznijmy od najbardziej charakterystycznej cechy Strv 103, czyli armaty i systemu celowania. Strv 103-0 jest uzbrojony w działo Bofors L74 kalibru 105 mm, podobne do bardzo dobrze znanego działa L7, i jest wyposażone w automat ładowania, umożliwiający oddawania strzałów co 4 sekundy. Wybór amunicji obejmuje szeroki asortyment pocisków podkalibrowych i kumulacyjnych, typowych dla dział kalibru 105 mm z arsenału NATO.

Jednak od tego momentu Strv 103 porzuca wszelkie podobieństwa do innych zachodnich konstrukcji czołgów. W przeciwieństwie do większości pojazdów bojowych, podstawowe uzbrojenie Strv 103 jest przymocowane sztywno do kadłuba pojazdu i nie może poruszać się samodzielnie. Aby umożliwić celowanie, ten bezwieżowy czołg mierzy całym kadłubem. Jeśli chodzi o ochronę i zdolność przetrwania, Strv 103 wypada bardzo dobrze, zwłaszcza gdy przód czołgu celuje we wroga, a kadłub maszyny jest częściowo ukryty za terenem. Pancerz przedniej płyty nie jest najgrubszy, ale w takich warunkach jest bardzo mocno pochylony i trudny do przebicia, dla zwykłych pocisków przeciwpancernych celny strzał częściej kończy się rykoszetem niż penetracją. Strv 103 charakteryzuje się wyjątkowym powieleniem paneli kontrolnych pomiędzy kierowcą-celowniczym a dowódcą czołgu. Kiedy kierowca-celowniczy zostaje unieszkodliwiony, czołg traci zdolność poruszania się i strzelania, ale tylko tymczasowo, ponieważ dowódca jest w stanie przejąć kontrolę znacznie szybciej niż w innych czołgach, gdyż nie musi zmieniać miejsc. Następną rewelacyjną rzeczą w Strv 103 jest to, iż jest to pierwszy i jedyny czołg w War Thunder zachowujący zdolności bojowe nawet w momencie, gdy tylko jeden członek załogi pozostaje zdolny do walki!


VT1-2 był polem przygotowawczym do wprowadzenia szwedzkiego sterowania czołgami. Pamiętajcie moje pancerne misie, każde Prima-Aprillis to poligon pod rzeczy które normalne Gaijin by nie wprowadził a tak może potestować. Tak samo w przypadku “Vauteka” 🙂

Strv 103-0 można nabyć poprzez zakup specjalnego pakietu w naszym sklepie internetowym, a czołg stanie się dostępny dla wszystkich jego przyszłych właścicieli wraz z wydaniem aktualizacji 1.95 “Northern wind”. W międzyczasie bacznie obserwujcie nasze wiadomości, by być na bieżąco ze wszystkimi informacjami na temat kolejnej pokaźnej aktualizacji, która pojawi się w grze już wkrótce. A do tego czasu, udanych łowów!

Właściciele pakietów przedsprzedażnych uzyskają dostęp do badania szwedzkiego drzewka pojazdów w przyszłości.


Aktualnie rzeczy związanych z WT jest dosyć mało, życie osobiste i sprawy trochę komplikują pisanie jednak że się za tym cholernie stęskniłem, tak mam nadzieje, że po aktualizacji będę miał znowu sporo rzeczy do opisywania. Zdrowia! 😀

Ż: https://warthunder.com/pl/news/4083-blog-deweloperski-strv-103-0-ostatni-na-placu-boju-pl

Lancetti

Gracz War Thunder od fazy beta - 2012 roku. Tester jednostek naziemnych i okrętów. Wiedzę zdobytą w grze, staram się przekazać w jak najlepszy sposób początkującym oraz weteranom.

guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Zamienię konto WOT na WT o podobnej wartości.
0 dni premium, ale 30+ pojazdów premium na VIII (w tym emil1951 z linii frontu i IX phase)+ kilka na VI. 24k bitew WN ok. 1800 ( nie resetowane) .

P.S.
Jest szansa na czołg IX premium z rankedów. Wystarczy jeszcze raz dostać się do brązowej ligi

Anonimowo

podaj nick to zobaczę czy warto, mam dobre konto w WT z 7 wyekspionymi liniami

Anonimowo

Kolega wyżej napisał, że ma ponad 30 pojazdów premium, nie wydaje mi się, że wyekspione linie równają się z czołgami zakupionymi za gotówkę. Ja jak bymi miał tylko kilka premek to już bym się nie zamienił.