Bitwy rankingowe: dwunasty sezon

Nadszedł czas na nowy sezon rankingowy, który rozgrywany będzie okrętami X poziomu!

Do tego pełnego rywalizacji trybu powracają lotniskowce oraz okręty na wypożyczenie, dzięki którym będziecie mogli dołączyć do walki, nawet jeśli nie posiadacie jeszcze w Porcie jednostki X poziomu. W nagrodę można otrzymać wzory kamuflażu, sygnały, dublony oraz stal, którą w Zbrojowni możecie wymienić na unikatowe okręty.


Główne zasady sezonu

Daty

Początek: Cz. 30 Maj 10:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Cz. 30 Maj 10:00
Koniec: Wt. 25 Cze. 07:30 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Wt. 25 Cze. 07:30
 • Wszyscy gracze, którzy mają dostęp do bitew rankingowych w swoim Przebiegu służby, mogą uczestniczyć w tym sezonie. Nowi kapitanowie w World of Warships będą musieli rozegrać 130 bitew w dowolnym trybie gry, by odblokować tę możliwość.
 • Dozwolone są tylko okręty X poziomu.
 • Bitwy toczone są w formacie „7 na 7”, a składy drużyn będą identyczne pod względem typów okrętów.
 • W nowym sezonie będzie 18 stopni. Dla ułatwienia są one podzielone na ligi: Drugą, Pierwszą i Ekstraklasę.
 • Gracze zaczynający swoją przygodę z bitwami rankingowymi rozpoczną sezon z 18. stopniem. Uczestnicy jedenastego sezonu rankingowego otrzymają gwiazdy — jedną za każdy zdobyty stopień.
 • Wygrywając bitwy, gracze zdobywają gwiazdy, dzięki którym mogą piąć się w rankingu. W przypadku większości stopni porażka oznacza utratę gwiazdy.
 • Stopnie 18.–15. oraz 12. są stałe i po osiągnięciu ich nie można spaść niżej. Dodatkowo na stopniach 18.–17. nie utracicie gwiazdy w przypadku porażki. Jeśli będziecie najlepsi w swojej drużynie pod względem zdobytych PD, nie utracicie swoich ciężko zdobytych gwiazd nawet po przegranej bitwie.
 • Za awans z przedziału 18.–11. stopnia przyznawana jest dodatkowa gwiazda.
 • Do postępów emblematu bitew rankingowych wliczają się tylko gwiazdy zdobyte po raz pierwszy.
 • Flagi przyznawane za osiągnięcie poszczególnych lig zostaną usunięte z kont graczy wraz z zakończeniem sezonu.
 • Od teraz będziecie otrzymywać pamiątkowe osiągnięcie za dotarcie do pierwszego stopnia w dwunastym i kolejnych sezonach. Co więcej, osiągnięcie to zostanie przyznane wszystkim graczom, którzy doszli do pierwszego stopnia podczas jedenastego sezonu.
 • Wszyscy, którzy osiągną 15. stopień, otrzymają pamiątkową flagę, która pozostanie w ich kolekcji.

Lotniskowce

Mając na uwadze wszystkie zmiany w balansie gry, uznaliśmy, że lotniskowce są gotowe, by powrócić do bitew rankingowych. To ważne wydarzenie zarówno dla tego typu okrętów po aktualizacji, jak i dla opartego na rywalizacji trybu gry. W wersji 0.8.4 poprawiona została interakcja między lotniskowcami i okrętami innych typów:

 • Wysokość zrzutu bomb dla bombowców nurkujących przenoszących ładunki odłamkowo-burzące została zwiększona, a elipsa celownicza stała się węższa, lecz dłuższa. Bomby będą teraz częściej spadać blisko krawędzi elipsy, zamiast przy jej centrum. Ruchliwość i nagłe manewry znacznie utrudnią trafienie małych celów, co da niszczycielom więcej możliwości na przeciwstawienie się temu typowi samolotów.
 • Ustawienia siatki celowniczej bombowców przenoszących ładunki odłamkowo-burzące zostały zmienione, by zachować poziom interakcji między tymi samolotami i innymi typami okrętów. Proces celowania rozpocznie się podczas przygotowania do ataku i będzie szybszy, a manewry podczas lotu będą wywierały na niego mniejszy wpływ.

Grupa okrętów to najtrudniejszy cel dla lotniskowca, ale osamotniona jednostka zawsze stanowi łakomy kąsek. Mapy i tryby gry dla nowego sezonu wybrano, mając na uwadze tę prawidłowość, więc okręty będą w stanie zapewnić sobie nawzajem wsparcie w odpieraniu zakusów powietrznych przeciwnika. Obszary kluczowe są zlokalizowane tak, by ułatwić obu drużynom kontrolowanie ich bez konieczności rozdzielania się.

W nowym sezonie w każdej z drużyn może znaleźć się nie więcej niż jeden lotniskowiec.


Mapy i tryby gry

Bitwy będą rozgrywane na mapach „Północ”, „Morze nadziei”, „Łzy pustyni”, „Okruchy”, „Riposta” oraz nowej mapie „Grecja” w dwóch trybach gry:

 • Dominacja: zapewniono kilka wariantów rozmieszczenia obszarów kluczowych, częściowo zapożyczonych z bitew klanowych.
 • Epicentrum: centrum i pierścienie są przejmowane osobno; przejmowanie zewnętrznych pierścieni nie zostanie zablokowane, nawet jeśli którykolwiek z wewnętrznych kręgów będzie przejmowany przez przeciwnika.

Okręty na wypożyczenie do bitew rankingowych

Chcecie sprawdzić swoje umiejętności w tym pełnym rywalizacji trybie, ale nie posiadacie okrętu X poziomu? Podczas dwunastego sezonu będziecie mieli możliwość wykorzystania wypożyczonych okrętów w bitwach rankingowych.

Rozegrajcie bitwę losową lub kooperacyjną okrętem co najmniej VIII poziomu i otrzymajcie okręt tego samego typu wypożyczony do bitew rankingowych. Możecie również zyskać okręt do wypożyczenia, rozgrywając bitwę rankingową okrętem X poziomu, który już posiadacie.

Lista okrętów na wypożyczenie do bitew rankingowych

 • Niszczyciele  X [Shimakaze] X [Gearing] oraz  X [Grozovoi],
 • krążowniki  X [Moskwa] X [Zao] oraz  X [Hindenburg],
 • pancerniki  X [Montana] X [Conqueror] X [Yamato] oraz  X [Großer Kurfürst].

Zasady wypożyczania okrętów do bitew rankingowych

 • Okręty przekazywane do bitew rankingowych przeznaczone są do tymczasowego użytku i zostaną usunięte z kont wraz z wejściem wersji 0.8.5.
 • Okręty będą dostępne tylko w bitwach rankingowych.
 • Specjalny zegar przy obrazku okrętu w Porcie będzie ostrzegał Was przed wygaśnięciem okresu wypożyczenia.
 • Nie możecie montować kamuflaży na tych okrętach.
 • Będziecie mogli przydzielić dowódców do wypożyczonych okrętów bez naliczania kary.
 • Okręty do bitew rankingowych zapewnią Wam takie same nagrody, co jednostki możliwe do zbadania.
 • Gdy okręty te zostaną usunięte, przydzieleni dowódcy będą automatycznie odesłani do rezerwy, a ulepszenia, sprzęt eksploatacyjny i sygnały — do Inwentarza.
 • Moduły alternatywne (jak np. torpedy dla okrętu Gearing) mogą zostać zamontowane za darmo.
 • Jeśli dowódca jest werbowany konkretnie dla okrętu wypożyczonego do bitew rankingowych, jego specjalizacja zostanie zmieniona na taką, jak dla okrętu początkowego odpowiadającego kraju.
 • Jeśli dowódca został zwerbowany do okrętu wypożyczonego do bitew rankingowych i potem przydzielony do innego, jego specjalizacja pozostanie niezmieniona nawet po usunięciu z konta tego pierwszego.
 • Okręty są przydzielane wraz z miejscem w Porcie, które zostanie usunięte po zakończeniu okresu wypożyczenia.

Dodatkowe gwiazdy za poprzedni sezon

Zgodnie z tradycją, wszystkie Wasze osiągnięcia z poprzedniego sezonu zostaną uwzględnione, więc nie będziecie musieli zaczynać od zera. W zależności od stopnia, na którym ukończyliście poprzedni sezon, otrzymacie określoną liczbę dodatkowych gwiazd. Możecie ich dostać maksymalnie 17. Jeśli zdobyliście najwyższą liczbę gwiazd za poprzedni sezon, kolejny rozpoczniecie od 10. stopnia. Nagrody zapewniane za osiągnięcie wszystkich poprzednich stopni, zostaną automatycznie dodane do Waszego konta.


Nagrody

Główna nagroda za stopnie pozostaje taka sama — łącznie 5500 jedn. stali oraz 1 jedn. miedzi, które możecie wymienić w Zbrojowni. Macie również szansę na zdobycie flagi pamiątkowej, zestawów sygnałów, jednorazowych kamuflaży i dublonów.

Uwaga: w porównaniu do poprzedniego sezonu, ilość stali w Drugiej lidze została zmniejszona o 300 jednostek, a w Pierwszej lidze zwiększona o 300 jednostek.

Stopień Liga Nagroda
17. Druga Po 10 sygnałów Sierra Mike, November Echo Setteseven, Victor Lima, India X-Ray, Juliet Whiskey Unaone, Mike Yankee Soxisix oraz 200 jedn. stali.
16. Druga Po 10 sygnałów India Delta, India Yankee, Juliet Yankee Bissotwo, Juliet Charlie, November Foxtrot, Hotel Yankee oraz 200 jedn. stali.
15. Druga Flaga Drugiej ligi (Premia: –5% kosztów obsługi okrętu po bitwie) oraz flaga pamiątkowa za uczestnictwo w sezonie.
14. Druga Po 10 sygnałów Sierra Mike, November Echo Setteseven, Victor Lima, India X-Ray, Juliet Whiskey Unaone, Mike Yankee Soxisix oraz 200 jedn. stali.
13. Druga Po 10 sygnałów Zulu, India Bravo Terrathree, Papa Papa, Equal Speed Charlie London, Zulu Hotel oraz 200 jedn. stali.
12. Druga Po 10 sygnałów Sierra Mike, November Echo Setteseven, Victor Lima, India X-Ray, Juliet Whiskey Unaone, India Delta, India Yankee, Juliet Yankee Bissotwo, Juliet Charlie, November Foxtrot oraz 200 jedn. stali.
11. Druga 300 jedn. stali, 250 dublonów.
10. Pierwsza Flaga Pierwszej ligi (Premia: –10% kosztów obsługi okrętu po bitwie).
9. Pierwsza 10 wzorów kamuflażu „To Twój dzień, Dowódco!”, 400 jedn. stali.
8. Pierwsza 10 wzorów kamuflażu „Łowca”, 400 jedn. stali.
7. Pierwsza 10 wzorów kamuflażu „Znak zwycięstwa”, 400 jedn. stali
6. Pierwsza 5 sygnałów Smok, 500 jedn. stali
5. Ekstraklasa Flaga Ekstraklasy (Premia: –20% kosztów obsługi okrętu po bitwie).
4. Ekstraklasa 5 sygnałów Czerwony smok, 500 jedn. stali.
3. Ekstraklasa 5 sygnałów Uroboros, 500 jedn. stali.
2. Ekstraklasa 5 sygnałów Wiwerna, 500 jedn. stali.
1. Ekstraklasa 50 wzorów kamuflażu „Typ 3 – Rankingowy”, 2500 dublonów, 5 sygnałów Hydra, 1000 jedn. stali, 1 jedn. miedzi.

Źródło: Portal WoWs

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.