SMS Kolberg w bitwie na Dogger Bank – Historie okrętów

Spotkania na ławicy

W historii europejskich konfliktów morskich kontrola and Morzem Północnym często bywa kluczowa. Nie tylko oddziela wschodnie wybrzeża Brytanii od europejskiego lądu, ale przebiegają po nim również bardzo ważne trasy żeglugowe między dla Niemiec I innych krajów północnej Europy. W oczywisty więc sposób, gdy dojdzie do wojny, często toczone są na nim walki, a ławica Dogger Bank — duży, płytki obszar na środku Morza Północnego — od XVII wieku był już arena ponad pół tuzina takich walk.

Do jednej z nich doszło w 1915 roku, w trakcie I wojny światowej.  W tej konkretnej bitwie na Dogger Bank Royal Navy przypuściła nieoczekiwany atak na grupę korsarską niemieckiej floty pełnomorskiej. Wzięło w niej udział 73 okręty, ale w dzisiejszej, skróconej wersji skupiamy się tylko na jednym z nich:   III Kolberg

  III Kolbergbył częścią Drugiej grupy zwiadowczej, wchodzącej w skład floty rozpoznawczej Admirała Hippera, patrolującej Dogger Bank. Royal Navy, która śledziła komunikaty floty, wyruszyła, by przechwycić zwiadowców. Następnego ranka, 24 stycznia 1915 roku o godzinie 07:00 Brytyjczycy wykonali swój ruch. 15 później (o 7:15) lekki krążownik Royal Navy Aurora popędził, by dogonić swoją flotę po tym, jak zgubił się we mgle. Zamiast sojuszników napatoczył się jednak na Kolberg, który powitał przybysza kilkoma celnymi salwami. Aurora odpowiedziała ogniem i Kolberg nieco odpuścił. Kolberg zaalarmował resztę swojej floty. Okręty zaczęły się przegrupowywać i szykować do odwrotu, ale bitwa trwała do końca dnia.

Bitwa na Dogger Bank ograniczyła aktywność niemiecką na Morzu Północnym i dostarczyła informacji, które okazały się pożyteczne w trakcie Bitwy Jutlandzkiej. Choć Kolberga nie sposób uznać za wielkie zagrożenie w boju, to jest on doskonałym przykładem dla kapitanów World of Warships, świadczącym o tym, jak ważne dla przetrwania jest właściwe rozpoznanie.


Pod lupą – SMS Kolberg 

Kolberg uploaded by maxromash on Sketchfab

  III Kolberg i jego siostrzane okręty klasy zastępowały klasę   II Dresden, różniąc się dwoma dodatkowymi działami baterii głównej, ale pełniąc podobną role — zwiadowców i korsarzy.

W grze jest bardzo podobnie. Działa, które dziesiątkowały jednostki handlowe, nie wyrządzą większej krzywdy ani pancernikom, ani rozsądnie opancerzonym krążownikom. Głównym celem Kolberga powinny być niszczyciele. Jego szybkostrzelne działa mogą wytworzyć na przeciwniku presję i systematycznie kurczyć jego zasoby PW, a dobra zwrotność pozwoli unikać torped. Działajcie jako eskorta sprzymierzonych niszczycieli — mogą wykrywać zawczasu adwersarzy i pozwolą zgotować im odpowiednie przywitanie.

Krążownik ten jest nieco trudniejszy w opanowaniu niż inne jednostki III poziomu, ale gdy już tego dokonacie, to macie gwarantowaną świetną zabawę!

  • WSKAZÓWKI DLA OKRĘTU:  III Kolberg
  • MOCNE STRONY:  szybkostrzelne działa, zwrotność.
  • SŁABE STRONY:  zasięg i siła artylerii.
  • Z KIM WALCZYĆ:  
  • KOGO UNIKAĆ:   alt=
  • PROPONOWANA TAKTYKA: Utrzymywać presję na wrogich niszczycielach zwiadowczych i zajmujących strefy.
  • JAK ZDOBYĆ:   alt= niemieckie drzewo technologiczne;

Źródło: Portal WoWs

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments