Wszystko, co musicie wiedzieć o kolekcji „Belle Époque”

Aktualizacja 0.7.12 zawiera nowe wydarzenie w grze pod nazwą „W imię Jego Wysokości!”, a także kolekcję „Belle Époque”.

W procesie jego tworzenia zespół korzystał z szerokiej gamy źródeł, między innymi skrupulatnie przestudiowano dane historyczne i zachowane fotografie. Dziś pragniemy Wam opowiedzieć o wszystkich nowinkach kolekcji i pokazać niektóre z jej elementów.

Ta kolekcja będzie na stałe dostępna w grze.


Kolekcja

Era flot „Ich Królewskich Mości”, rozkwit pancerników, kunszt taranowania dziobnicą i wysokich masztów. Czasy, w których potężna maszyneria ukryta wewnątrz stalowych potworów wprawiała je w ruch za pomocą węgla. Okręty natomiast afiszowały się swoimi nieskazitelnie białymi lub majestatycznymi, czarnymi burtami, a promienie słoneczne grały na ich bogatych zdobieniach. Era, którą pożegnały z należnym uznaniem pancerniki klasy drednot.

Nowa kolekcja składa się z 16 elementów, tematycznie podzielonych na 4 sekcje:

  • Osoby tytularne,
  • Legendarne nazwiska,
  • Dekoracje dawnych okrętów,
  • Świt XX wieku…

Prinz Eitel Friedrich

 

Wilhelm Eitel Friedrich Christian Karl, drugi syn pruskiego księcia Wilhelma – przyszłego Cesarza Niemiec – urodził się w 1883 roku w poczdamskim Marmurowym Pałacu. Po ukończeniu uniwersytetu w Bonn, w 1904, Książę Eitel Friedrich zdecydował się rozpocząć swoją karierę wojskową, dołączając do gwardii pieszej. Na samym początku I wojny światowej, został mianowany dowódcą swojego regimentu. Jako członek gwardii pieszej, książę walczył na wschodnich i zachodnich frontach, do czasu, gdy został raniony w boju. Za swoje zasługi, Eitel Friedrich otrzymał Żelazny Krzyż pierwszej i drugiej klasy oraz najwyższe niemieckie odznaczenie – Order Pour le Mérite (fr. „Za Zasługę”), z dębowymi liśćmi.

Zbudowany w 1904 roku transatlantyk został nazwany imieniem księcia Eitela Friedricha. Po wybuchu I wojny światowej został przerobiony na krążownik pomocniczy. W sierpniu 1914 roku, z rozkazu Wiceadmirała von Spee, dowódca wschodnioazjatyckiej eskadry, Prinz Eitel Friedrich, wyruszył na samotny, trwający siedem miesięcy rejs po wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. W marcu 1915 roku po wykorzystaniu wszelkich możliwości sprowadzenia posiłków, został internowany w USA. Dwa miesiące później krążownik bojowy klasy Mackensen, również nazwany Prinz Eitel Friedrich, został zbudowany w stoczni Blohm und Voss w Hamburgu.


Henri IV

Król Francji Henryk IV, pierwszy francuski władca z dynastii Burbonów, władał na przełomie XVI i XVII wieku. Błyskotliwy umysł, mąż stanu, który dzięki mądrej polityce w duchu tolerancji położył kres wojnom religijnym toczącym się w kraju. Król był również obeznany w sprawach ekonomicznych – w trakcie jego panowania kraj się bogacił, co pozwoliło na uformowanie francuskiej marynarki wojennej – dzieła, które ukończył Kardynał Richelieu.

Dążenie Henryka do pokoju i dobrobytu poddanych zapewniło mu szacunek wśród ludu na wiele wieków. W Marine Nationale, marynarce wojennej Francji, z oczywistych względów okrętów nie nazywano zazwyczaj imionami koronowanych głów. Spośród wszystkich francuskich królów tylko Św. Ludwik oraz Henryk IV dostąpili tego zaszczytu. Pancernik Henri IV, zaprojektowany przez słynnego Émile Bertin, wszedł do służby w 1903 roku. W trakcie I wojny światowej aktywnie uczestniczył w operacjach na wschodzie Morza Śródziemnego. Po wojnie, podobnie jak większość reprezentantów ery opancerzonych okrętów parowych, Henri IV został zezłomowany w 1921 roku, zwalniając imię szlachetnego króla Francji okrętom przyszłości.


Galion krążownika Varyag

Okręty Rosyjskiej Floty Imperialnej, które weszły do służby na przełomie XIX i XX wieku z reguły nie posiadały żadnych galionów charakterystycznych dla lat 80. i początku 90. XIX wieku. Wyjątki stanowiły pancernik Retvizan i krążownik pancernopokładowy Varyag, zamówione w Stanach Zjednoczonych. Oba okręty zbudowano w latach 1898–1901 w stoczniach firmy William Cramp & Sons w mieście Philadelphia, w stanie Pensylwania.

Galion okrętu Varyag, wykonany z pozłacanego brązu, przypominał wiele podobnych elementów z okrętów amerykańskich powstałych w tym samym okresie. Bielik amerykański z emblematem U.S. Navy został oczywiście zastąpiony dwugłowym orłem Imperium Rosyjskiego. Po podniesieniu zatopionego krążownika z dna Zatoki Czemulpo przez Japończyków wielki galion został zdemontowany. Okręt znany dotychczas jako Varyag przyjął nazwę Soya i został po długim remoncie wcielony do Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii z chryzantemą na dziobie.

Mikasa, 1902 r.

Jeden z kilku istniejących reprezentantów klasycznej ery „pancerza i pary”, japoński pancernik eskadrowy Mikasa, zbudowany został w Zjednoczonym Królestwie przez firmę Vickers. Gdy w 1902 roku rozpoczynał swoją służbę, uznawany był za największy i najpotężniejszy pancernik świata – nie bez powodu. Był w swoich czasach prawdziwą potęgą: wyporność prawie 16 000 ton, pancerz nawęglany Kruppa, nowoczesne mechanizmy stanowisk artyleryjskich, które zapewniały niezrównaną wówczas szybkostrzelność oraz czternaście dział kal. 152 mm, które mogły wystrzeliwać do siedmiu ważących 45 kg pocisków na minutę.

Od samego początku pancernik Mikasa budowany był jako okręt flagowy marynarki. W okresie próbnym, na początku 1902 roku, otrzymał on oryginalne malowanie, które na krótki okres stało się standardem Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii i nie było używane przez żadną inną marynarkę świata. W schemacie tym burty, maszty i kominy pokryte były czarną farbą, natomiast nadbudówki, stanowiska artyleryjskie i szalupy ratunkowe malowano na biało. Cechą wyróżniającą okręt flagowy marynarki były trzy białe pasy na każdym z kominów. Jednak Mikasa nie cieszył się swoją czarno-białą szatą zbyt długo. Na początku 1904 roku wybuchła wojna rosyjsko-japońska, która oznaczała schyłek pancerników eskadrowych jako typu okrętów.


Nagrody

Otrzymacie 1 dzień konta premium Warships w ramach nagrody za skompletowanie każdej z sekcji tematycznej. Flaga Prus, mały kontener Tajemniczego Mikołaja, a także naszywka Pickelhelm są nagrodami za zgromadzenie całej kolekcji.


Misje bojowe i kontenery

Kontenery z elementami kolekcji będą Wam przyznawane po wykonaniu wydarzenia „W imię Jego Wysokości!” i zadań kampanii „Waleczny Książę”. W kontenerach możecie znaleźć dwa elementy kolekcji oraz jedną z następujących nagród:

  • 30 sygnałów Papa Papa,
  • 30 sygnałów Juliet Charlie,
  • 5 sygnałów Typ 3,
  • 5 kamuflaży Nowy Rok,
  • 5 kamuflaży Oszroniona choinka,
  • 5 kamuflaży Streamer noworoczny.

Źródło: Portal WoWs


barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments