Dzienniki deweloperów: lustrzany dobór drużyn

Jak to działa

Witajcie, Kapitanowie!

W międzyczasie, gdy aktualizacja 0.7.4 nadciąga wielkimi krokami, przyjrzyjmy się bliżej nowościom, jakie wprowadzi. W nowym odcinku Dzienników Deweloperów opowiemy Wam o naszej pracy nad 9 sezonem bitew rankingowych, o wysiłkach, jakich wymagała rekonstrukcja portu w Kronsztad, o zmianach w systemie przeciwdziałania i karania niesportowego zachowania w grze oraz w jaki sposób ulepszyliśmy mechanizm losujący.

Bawcie się dobrze, oglądając nasz nowy film. Poniżej możecie przeczytać więcej informacji o zmianach w losowaniu drużyn. Problem ten leży nam wyjątkowo na sercu, więc poświęcimy mu nieco więcej uwagi.


Napisy w obsługiwanych językach są dostępne po kliknięciu ikony w prawym dolnym rogu.


Zmiany matchmakera w aktualizacji 0.7.4

Matchmaker to algorytm, który wybiera graczy z kolejki i dzieli ich na drużyny. Jego głównym zadaniem jest utworzenie możliwie jak najbardziej wyrównanych drużyn w możliwie jak najkrótszym czasie. W większości przypadków robi to dobrze. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy drużyny mają podobne szanse na zwycięstwo, ale różnią się znacznie pod względem typów okrętów i poziomów, co może powodować dyskomfort wśród graczy.

Główna zmiana w mechanizmie losowania drużyn, jaką wprowadzamy w aktualizacji 0.7.4, będzie dotyczyła jego zachowania w trakcie pierwszych trzech minut spędzonych w kolejce do bitwy. Od teraz, kiedy pierwszy gracz ustawi się w kolejce, przez 3 minuty matchmaker będzie próbował ściśle dopasować oba zespoły pod względem typów okrętów i ich poziomów. W ten sposób system operować będzie najskuteczniej, kiedy w kolejce jest dostatecznie wielu graczy.

Jeśli nie uda się uformować dwóch drużyn i rozpocząć bitwy w ciągu trzech minut od momentu, gdy pierwszy gracz dołączył do kolejki, matchmaker przełączy się w swój poprzedni tryb działania, znany sprzed wprowadzenia aktualizacji 0.7.4, ponieważ po upływie tego czasu jak najszybsze rozpoczęcie bitwy staje się ważniejsze, niż idealne dopasowanie do siebie drużyn pod względem składów. Ten scenariusz ma znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia w nocy lub wcześnie rano, kiedy na serwerze jest stosunkowo niewielu graczy.

Podkreślamy, że „standardowe” zasady losowania drużyn, które są aktualnie przestrzegane, będą nadal obowiązywać po wprowadzeniu wersji 0.7.4 w sytuacjach, gdy czas oczekiwania w kolejce przekroczy 3 minuty:


Stary mechanizm losujący
Nowy mechanizm losujący

  • Przede wszystkim losowanie drużyn uzależnione jest od liczby dostępnych graczy. Czasami mogą być tworzone nawet „niepełne” drużyny (11 przeciw 11, 10 przeciw 10, itd.) w bitwach.

  • Liczba okrętów najwyższego poziomu w obu zespołach jest zawsze symetryczna. Jeśli w bitwie X poziomu jedna drużyna ma dwa pancerniki X poziomu, trzy krążowniki i jeden niszczyciel, ten sam skład odzwierciedlony będzie w drużynie przeciwnej. Te same zasady stosowane są dla pancerników, które mają poziom o 1 niższy niż poziom bitwy. Jeśli jedna drużyna ma jeden pancernik IX poziomu w X-poziomowej bitwie, to druga drużyna również będzie mieć pancernik tego poziomu. Lotniskowce rozdzielane są po równo pomiędzy obie drużyny.

  • Matchmaker stara się zapewnić równy podział okrętów wg typu pomiędzy obie drużyny, ale czasami musi zrobić małe odstępstwo od tej reguły. Przykładowo drużyna może mieć jeden niszczyciel, pancernik lub maksymalnie 2 krążowniki więcej od przeciwnika.

  • Ponadto, matchmaker bierze pod uwagę kraj, z którego pochodzi okręt, ale podział ze względu na kraje odbywa się niezależnie od poziomów. Mechanizm losowania drużyn stara się utrzymać równą reprezentację wszystkich krajów w obu drużynach. Robiąc to, stara się umieszczać okręty w drużynach ze względu na ich poziom, typ i kraj po równo, ale nie w idealnej symetrii. Gdyby system miał zawsze dobierać identyczne drużyny, czas oczekiwania w kolejce mógłby sięgnąć 5 minut lub więcej, a drużyny i tak byłyby niepełne.

Przykładowo jedna z drużyn może posiadać dwa pancerniki X poziomu   X Yamato, jeden   IXIowa oraz jeden   VIII Bismarck. Drużyna przeciwna będzie miała dokładnie dwa pancerniki X poziomui jeden pancernik IX poziomu (na przykład dwa pancerniki   X Montana oraz   IX Izumo), ale niekonieczne otrzyma pancernika VIII poziomu. Ten przykład przedstawia obie drużyny posiadające japońskie i amerykańskie okręty. Miejsce czwartego okrętu może zająć np. niemiecki krążownik   VIIIAdmiral Hipper lub   VIII Z-23.


Ponownie chcemy zwrócić Waszą uwagę na fakt, że wraz z wejściem aktualizacji 0.7.4 wymienione wyżej zasady będą zastosowane tylko wtedy, gdy czas oczekiwania pierwszego gracza w kolejce przekroczy trzy minuty.

Ulepszony mechanizm losowania drużyn uczyni bitwy morskie bardziej komfortowymi dla większości graczy, zmniejszając liczbę kwestii odwracających ich uwagę i wymagających ocenę składów drużyn.

Dołączcie do nas w żegludze po niebezpiecznych wodach World of Warships!

 

Żródło: Portal WoWs

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments