O czołgach z ulgowym poziomem walk – Konferencja Wargaming

O czołgach z preferencyjnym matchmakerem

Amway921: Jaka jest przyszłość czołgów preferencyjnych?

Pankov: Z pewnością mamy już przygotowanych kilka scenariuszy i rozwiązań, rozmawialiśmy już o nich. Musimy przetestować rozwiązania związane z matchmakerem (zwiększyć ich poziom walk), przeprowadzimy symulacje na serwerach. Niezbyt się to sprawdziło, dlatego też przechodzimy do planu B – zmiana charakterystyk pojazdów. Wiele o tym mówiliśmy podczas zeszłorocznego WG Fest – najpierw chcemy rekonfigurować KV-5.

Z rebalansem tego pojazdu jest wiele niuansów, ponieważ trzeba zrozumieć, jak to zrobić by nie skrzywdzić właścicieli, którzy chcą pozostawić go w obecnej formie, a jak zadowolić tych, którzy chcę nowego KV-5. Pojazd ten będzie pierwszym czołgiem o preferencyjnym MM, który postanowimy zmienić. Maszyna ta posiada wiele słabych punktów – dla przykładu wieżyczka radiooperatora lub penetracja, która jest bardzo słaba.

W związku z tym będziemy próbować różnych opcji. Wszystko zacznie się od Piaskownicy, testu publicznego, a dopiero później zaproponujemy możliwość przetestowania zmienionej wersji właścicielom. Wierzymy, że w ten sposób dojdziemy do konsensusu i gracze poinformują nas o tym, że czołg jest gotowy do wprowadzenia. Damy także następujące możliwości: zwrot złota, chęć otrzymania odświeżonego KV-5 lub pozostanie przy starej wersji maszyny.

Amway921: Co rozumiecie pod słowami “rekonfiguracja pojazdu”? Może macie na myśli czołg bez wieżyczki radiooperatora i z zamontowanym działem od IS-3?

Pankov: Decyzji jeszcze nie podjęto. Rozważamy wiele opcji: wariant ze zwiększonym pancerzem wieżyczki – jeden z najoczywistszych; zwiększenie penetracji, lecz z jednoczesnym osłabieniem pancerza bocznego wieży. Niestety nie ma wielu możliwości na zmianę działa, więc to jest oddzielny problem, któremu mamy zamiar się przyjrzeć. Również mamy pomysł, jak rozwiązać problem niskiej penetracji pocisków podstawowych oraz drożyzny, jeżeli chodzi o amunicję premium – zostanie to jednak zmienione wraz z globalnymi zmianami co do amunicji Premium. Dlaczego KV-5 jako pierwszy? Czołg ten “cierpi” w rękach niedoświadczonych graczy, a zarazem jest zbyt “przegięty” pod sterami tych doświadczonych. Po nim najprawdopodobniej kolejny będzie radziecki IS-6, ponieważ jest wiele skarg na jego temat, i konsekwentnie dla każdej z maszyn z osobna zaproponujemy wiele opcji do wyboru.

Amway921: Jakiś konkretne terminy?

Pankov: W możliwej do objęcia wzrokiem przyszłości wyjdzie KV-5 na test.

Jove: W tym roku?

Pankov: Dokładnie. Dłużej odkładać tego się nie da, ponieważ już z tym długo zwlekaliśmy na rzecz znalezienia złotego środka dla zmiany matchmakera. Kontynuując temat czołgów preferencyjnych: jednym z problematycznych czołgów jest Alien / Mutant – M6A2E1, który w starym MM czuł się wspaniale. Dobrze opancerzona wieża, dobre działo, gorsza mobilność – teraz czuje się o wiele gorzej. Jeśli zostaniemy przy “ulgowym” poziomie walk, będzie on z kolei zbyt “przegięty” na obecne realia WoT, a do tego dopuścić nie możemy.

Jove: Mówicie, że będziecie stopniowo rebalansować wszystkie czołgi z preferencyjnym MM. Czy będzie to jedna, dwie lub kilka maszyn jednocześnie w patchu?

Pankov: Będzie to robione stopniowo, aby nie wywołać problemów i nie zaburzyć MM na 8-ych poziomach.

Ushakov: Co powinni w takim razie zrobić ich właściciele? Pozostawić je w garażu?

Pankov: Tak, oczywiście, nie należy sprzedawać ich będąc w złości, ponieważ system przywracania czołgów nie jest z gumy, więc lepiej pozostawić je w garażu.

Amway921: Co jakiś czas wprowadzacie system wymiany czołgów Trade-in, a więc pytanie – dlaczego miałbym się wstrzymać z ich wymianą?

Pankov: W każdym możliwym przypadku, gdy czołg zostanie zrebalansowany, damy możliwość jego wymiany – jeśli nowy czołg nie przypadnie Wam do gustu, będzie możliwość jego zamiany na coś innego, najprawdopodobniej bez żadnej dopłaty. Istnieją różne opcje, a wszystko będzie zależeć od tego, na który czołg premium będziesz chciał go wymienić. Zamiana np. na “Defendera” możliwa nie będzie, ponieważ czołg jest rzadki, ale damy szeroki zakres możliwości, aby gracz miał z czego wybierać.

Vspishka: Ile maszyn chcecie zmieniać?

Pankov: Wszystkie z preferencyjnym MM. Każdy czołg z ulgowym systemem walki jest bardzo specyficzny i będziemy musieli poświęcić masę czasu na każdy z osobna. Zaczniemy od tych najbardziej wątpliwych, czyli tych, które mają negatywne opinie wśród społeczności i chlubią się niezliczoną liczbą skarg.

Vspishka: Czy dotyczy to wszystkich czołgów preferencyjnych, czy tylko poziomu 8-go?

Beletsky: Tyczy się to wszystkich maszyn z preferencyjnym matchmakerem. Przede wszystkim musimy dokładnie określić metodologię i system działania, czyli to, co oferujemy, jakie są opcje i w jakim formacie. Po tym, jeśli sposób rozumowania i podejście są dobre, dochodzi do rebalansu pierwszego czołgu, są pozytywne opinie, wtedy będziemy mogli dokonać oceny, ile to zajmie czasu. Najgorszą opcją jest robienie ich pojedynczo.

Jove: Pierwszy będzie KV-5. Czyli gracze będą mieli trzy opcje: wzięcie zrebalansowanego pojazdu, zwrot złota lub wymiana na inny czołg i zostawienie starego? Dobrze rozumiem?

Beletsky: Być może. Co najmniej dwie: wzięcie nowego i wymiana na inny czołg.

Amway921: Czyli będzie to czołg bez ulgowego poziomu walk, podobnie jak jego odpowiedniki z drzewek?

Pankov: Z preferencyjnego MM chcemy zrezygnować. Jest to jeden z powodów, dla których dodaliśmy czołgi lekkie 10-go poziomu: stało się jasne, że MM plus minus trzy było słabym rozwiązaniem. Tak więc tak, będą to czołgi bez preferencyjnego poziomu walki.

Amway921: Przecież istnieją czołgi z preferencyjnym poziomem walki, które nie dają rady w bitwach z czołgami wyższych poziomów. Na czwartym poziomie jest to Matilda, na przykład.

Pankov: Matilda tak. Generalnie dla czołgów od trzeciego do piątego poziomu mamy oddzielne plany.

via WoT VK

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
29 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sem

Pożyjemy, zobaczymy:) oby wyszło z tego coś dobrego

Gal Anon

Ciekawe co zrobią z TOG II* aby uczynić go bardziej grywalnym :V

dj

niedługo w tej grze będą same czołgi premium

iBlackLagon

“Amway921: Przecież istnieją czołgi z preferencyjnym poziomem walki, które nie dają rady w bitwach z czołgami wyższych poziomów. Na czwartym poziomie jest to Matilda, na przykład.”
OMG co za idiota z tego anusa.

Darmorque

Oczywiście, że muszą bardzo ostrożnie dokonywać takich zmian, ale to nie oznacza, że nie mogą tego zrobić. Historia pokazuje, że się da – Super Pershing. Zmieniono jego parametry i dano możliwość zatrzymania czołgu lub jego wartości w złocie. EULA jest oczywiście obustronnie obowiązujące, ale to nie zmienia faktu, że żadnego “czołgu” fizycznie się nie kupuje. Płaci się ogólnie rzecz ujmując za zawartość premium w grze. A czy ta “zawartość” nazywa się “złoto” czy “KV-5”, albo “czas konta premium” to już oddzielna kwestia i odgórna zasada jest taka, że jakiekolwiek zmiany nie mogą wyjść na szkodę płacącego klienta/gracza. Tylko tyle i aż tyle. Dopóki jedną z możliwości będzie pozostawienie sobie w garażu pojazdu w jego obecnej formie, nie ma się do czego przyczepić. Za taki się zapłaciło i każdy ma prawo dalej go posiadać. Jest za słaby na obecne realia? Proszę bardzo, można będzie zamienić go na bardziej współczesną wersję, lub inny pojazd. Jak dla mnie – każdy znajdzie najlepsze dla siebie rozwiązanie. Domaganie się zwrotu gotówki to już jednak przegięcie, bo czołg kupiony i stojący w garażu to jedno, ale domagając się kasy, podejrzewam, że nie mielibyście ochoty “zwrócić” zarobionych tym czołgiem kredytów i doświadczenia zdobytego na załogantach lub wolnego xp? A przecież wypadałoby, skoro “oddajemy” sobie nawzajem wszystko, co się wiązało z zakupem pojazdu premium.

Jam Jest OP

A co z E-25? :O
Jego też ruszą?!?!?!?

tobi

mnie caly czas zastanawia w jaki sposob oni z gory przewidzieli jaki WR beda mialy ich boty..

Anonimowo

sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, takie sprawy
zapoznaj się z:
https://blog.openai.com/more-on-dota-2/
i
https://blog.openai.com/meta-learning-for-wrestling/

tobi

i ty wierzysz ze WG zrobi samouczace sie boty? LOL

Anonimowo

nie “samouczące”, tylko takie, które mają 48%WR

Szczecinianin

Ciekawe co zrobią z T26E4 Super Pershing …

Wróg Szczecinianina

Liczę, że usuną.

Wóg wroga Szczecinianina

Kolejny co nie umie nim grac albo nie umie go przebic?

Tomek

Jeśli nie masz 2.000 średniego dmg to nie rozumiem skąd taka reakcja..
Pojazd wolny, ze słabym pancerzem (bo nikt nie strzela już po kadłubie), więc co jest jego zaletą?

Szczecinianin

Mam go i zastanawiam się co zrobią z nim 🙂

Bobobobo

O w takim razie jeśli będzie możliwość wymienię jg 8.8 na Lorkę czy Lwa 🙂 No chyba, że balansując go zwiększą mu mobilność i dadzą działo Ferdka wtedy się zastanowię.

40k

Wtedy musieli by mu nawet i nazwę zmienić 😉

Bobobobo

To będzie Jagdtiger 12.8 🙂

erebus2000

“Jednym z problematycznych czołgów jest Alien / Mutant – M6A2E1, który w starym MM czuł się wspaniale. Dobrze opancerzona wieża, dobre działo, gorsza mobilność – teraz czuje się o wiele gorzej. Jeśli zostaniemy przy „ulgowym” poziomie walk, będzie on z kolei zbyt „przegięty” na obecne realia WoT, a do tego dopuścić nie możemy.”
Nie posiadam “kartofla” ale jakoś nie wydaje mi się by był OP nawet losowany na topce ? A przecież większość graczy którzy go posiadają ogarnia grę w stopniu co najmniej średnim
Hmm dziwne

meme

ja posiadam. ten czołg jest generalnie słaby poza przypadkiem w którym spotykasz bandę idiotów bojących się pojechać do przodu lub załadować gold. pancerz kadłuba jest nie do przebicia jak dobrze się ustawisz, wieża jest silna ale inne 8 tiery spokojnie przebijają gdy ktoś potrafi celować. tak czy siak najlepsza metoda – jechać do przodu. M6A2E1 ma po 40 mm na gigantycznym i płaskim boku; jest wolny i ma słabe działo. taki IS-3 który by wyjechał full YOLO na M6A2E1 ma praktycznie 100% że go rozwali; przy wymianie strzałów zza osłony nie jest to takie oczywiste.
ogółem ten czołg to smród jak większość starych premiumów. mam Type 59, M6A2, JgTig 8.8, T34, T26E5, WZ-120-1G, WZ-111, Strv S1- obecnie gram praktycznie tylko T26E5/Strv/WZ-120/Type, reszty nie warto ruszać.

Mati

Pożyjemy, zobaczymy:) oby wyszło z tego coś dobrego

ehh

to jak KW-5 na dychach będzie grał to ja chcem zwrotu gotówki+inflacja za 7 lat >.<

nofatchx

… cóż, zmartwię Cię – jedyna rekompensata za ten czołg, którą mógł byś otrzymać, to 7500 golda – to jego wartość.

Anonimowo

jak mi zmienia czolg na ktory dalem pln to ja chce z powrotem pln a nie jakis inny syf

Anonimowo

Założyłeś konto więc zaakceptowałeś regulamin, czyli nie masz żadnych praw, z dnia na dzień mogą usunąć ci konto i zabrać wszystkie premki 🙂

40k

To tak nie działa…
Gdyby tak sobie by ogrywali z użytkownikami swojej gry to by szybko padli. Ty tutaj sugerujesz że mogą wręcz zachowywać się jak bandyci i oszuści usuwając/zabierając/modyfikując. No nie to tak nie działa zważywszy że chcą mieć dobry wizerunek i chcą dalej zarabiać. Jeśli myślisz inaczej nie rozumiesz podstawowych założeń EULA. Ale w tą kwestię wchodzić nie zamierzam.
Produkty na które wydaje się realną gotówkę rządzą się innymi zasadami. Wszak nie raz to sami podkreślali. Pierwszy lepszy przykład LeFH. Przy globalnych zmianach na artach coś mu zmienili? Dodali? No właśnie.
W zmianach w pojazdach z ograniczonym MM muszą znaleźć złoty środek który zadowoli wszystkich. Bo to bardzo delikatna sprawa bym powiedział iż nawet baaaardzo. 🙂
Czy im się to uda to już pozostaje teoretycznym śpiewem przyszłości. Ale zrobią to dobrze dla obu stron albo ukręcą na siebie bicz albo zrezygnują z tych planów bo to też jest prawdopodobne.

Tomek

Chyba nie doczytales:
albo gold
albo nowy kw5
albo staey kw5
Możesz wziąć golda, albo sobie zostawić, nikt nie każe Ci sprzedawać więc nikt nie musi Ci oddawac 😉

parabole tańczą

czekajcie, czekajcie czy dobrze rozumiem…
likwidując preferencyjny MM jedną z opcji będzie zostawienie STAREGO czołgu z PREFERENCYJNYM MM? czyli w sumie jeśli część graczy będzie chchiało zostawić stare wersje pojazdów pomimo zmian z róźnych przyczyn to tak naprawdę preferencyjny MM NIGDY nie zniknie do końca?

Darmorque

Teoretycznie masz rację, ale należy założyć, że te pojazdy w nowej wersji będą siłą rzeczy zbalansowane z myślą o walce z wyższymi tierami niż dotychczas, a więc będą zauważalnie lepsze niż obecnie. W rezultacie – na przykładzie KV-5 – zapewne większość graczy zdecyduje się na pojazd po rebalansie, ale w miarę konkurencyjny za cenę spotykania w bitwa trzech pojazdów X tieru (choć też nie zawsze). Lepsze to niż walka obecnym KV-5 przeciwko IX tierom i co bardziej opancerzonym ósemkom. Pozostając przy temacie rosyjskich HT premium – sam znacznie częściej (i z większą przyjemnością) gram Defenderem, mimo że trafiam na dychy, niż KV-5 czy IS-6, mimo, że grając nimi można X tierów uniknąć.