“Usprawnione szaty króla” czyli Dagor Engine 5.0

Praca, praca”  – powiedział Peon z Warcrafta III.

Zmiany, zmiany” – odpowiadają programiści zajmujący się grafiką w WarThunder. Już niebawem. nastąpi aktualizacja 1.77 która wprowadzi masę nowych pojazdów, usprawnień w mechanice rozgrywki jak i w samej oprawie graficznej. Dzisiaj skoncentrujemy się na tym ostatnim aspekcie. Poprawie ulegnie:

  • globalne oświetlenie

… jest to znane określenia algorytmu, który bierze pod uwagę nie tylko bezpośrednie oświetlenie, ale również refleksy świetlne od odbitych powierzchni (jak niebo, czy chmury). Nasza gra zyska cienie, które zostają rzucone przez obiekty dzięki temu zyskają na głębi. Pojawią się również rozbłyski świetlne od obiektów z otoczenia. Wszystko to będzie odbywać się w czasie rzeczywistym na dużej skali (średnia wielkość mapy w grze to 32×32 km) dla zniszczalnych oraz dynamicznych obiektów.

  • cienie na efektach

… efekty są często oddzielone od pozostałych obiektów podczas fotorealistycznego renderowania sceny, są bowiem uproszczonymi modelami dużo bardziej skomplikowanych zjawisk, takich jak płomienie i dym. Z tego powodu ich render jest zwykle osobny. W wersji 5.0 silnika Dagor uwzględniamy cienia rzucane przez otoczenie i obiekty na efekty, takie jak chmury czy gazy wydechowe, dzięki czemu prezentują się one jeszcze lepiej i zyskują na przestrzenności i naturalności.

  • cienie kontaktowe

… wprowadzimy algorytm wyświetlania cieni kontaktowych, dzięki czemu obraz stanie się jeszcze bardziej realistyczny, a mapy nabiorą głębi. Algorytm bierze pod uwagę śledzenie wiązek w kierunku źródeł światła dla każdego piksela renderowanej klatki. W naszym nowym silniku graficznym Dagor 5.0, który pojawi się w War Thunder w aktualizacji 1.77, wprowadzimy algorytm wyświetlania cieni kontaktowych, dzięki czemu obraz stanie się jeszcze bardziej realistyczny, a mapy nabiorą głębi. Algorytm bierze pod uwagę śledzenie wiązek w kierunku źródeł światła dla każdego piksela renderowanej klatki.

  • zmiany algorytmu generującego krajobraz

… największą zmianą będzie nowa technologia tworzenia krajobrazów. Przebudowaliśmy algorytm w War Thunder by zwiększyć poziom detali i realizmu użytych materiałów. Tak więc w dodatku do poprzednich tekstur, przejrzystości i palety kolorów, wprowadziliśmy mapy chropowatości, okluzji oraz mapę ziemi. Dzięki temu podłoże zyskało na wierności detali.

  • zmiany pracy modelu zawieszenia

… w aktualizacji 1.77 zobaczycie animacje na mniejszych płaszczyznach, takich jak zagłębienia w piaszczystej drodze i tym podobne.

  • czasowe wygladzanie krawędzi

… nową opcją jest wprowadzenie systemu czasowego wygładzania krawędzi (Temporal Anti-Aliasing, TAA), które podobnie jak inne metody pozwala pozbyć się poszarpanych, pikselowych krawędzi obiektów wyświetlanych na monitorach. Dotąd używaliśmy szybkiej aproksymacji FXAA i wygładzania wielopróbkowego MSAA. Oba te algorytmy mają dosyć skromną możliwość wygładzania jedynie krawędzi widocznych obiektów. TAA bazuje na znajomości pewnej liczby klatek wyświetlanych uprzednio i bierze pod uwagę dynamiczną pozycję pikseli. Algorytm ten zapewnia ostrzejszy obraz i redukuje szumy na krawędziach obiektów oraz migotanie na powierzchniach błyszczących. Kolejną zaletą jest nie tylko wygładzenie krawędzi, ale i dodawanie detali poprzez, w uogólnieniu, stworzenie obrazu w wyższej rozdzielczości i pomniejszenie go do wymiarów odpowiednich dla monitora.


Źródło: LINK 1; LINK 2; LINK 3

Lancetti

Gracz War Thunder od fazy beta - 2012 roku. Tester jednostek naziemnych i okrętów. Wiedzę zdobytą w grze, staram się przekazać w jak najlepszy sposób początkującym oraz weteranom.

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
e

A wiadomo kiedy nastąpi ta aktualizacja?

Anonimowo

Jak to zwykle bywa w przypadku War Thundera, z miesiąc od pierwszego bloga, czyli w dniu dzisiejszym może ze 2-3 tygodnie.
Warto zaznaczyć, że to jeszcze nie wszystko co Gaijin ma w rękawie, i będzie do wyjścia updejta prawie codziennie wypuszczać blogi.