Falathi o wersji 1.0 – Q&A

Transkrypcja z rozmowy Falathiego, pracownika ds. Społeczności z widzami 😉 Zapis zrobiony na podstawie filmiku Faji.

Q: Czy gra na nowym silniku została zrobiona od zera?
A: Od zera może i nie, ale rzeczywiście gra przeniosła się na nowy silnik graficzny. Zdecydowanie bardziej nowoczesny i właśnie dlatego nie jest to wersja o numerze 9.X tylko to jest rzeczywiście 1.0. Zmiana silnika, wszystkie mapy przerobione do standardu HD – przy okazji zmiany też na większości map. Do tego nowe dźwięki, nowe efekty wizualne, także nowa fizyka – mocno rozbudowana, co najłatwiej zobaczyć przy niszczeniu obiektów na mapie. Jest tych zmian naprawdę bardzo, bardzo dużo, naprawdę poważnych. Gra wygląda w zasadzie o wiele lepiej i stąd właśnie pomysł, że to już jest wersja 1.0, po czym oczywiście będzie następować dalszy rozwój gry – to wcale nie znaczy, że się skończy aktualizacja. Jest to taki kamień milowy w rozwoju.

Q: Jest wiele bugów w wersji 1.0.
A: Tak, to nie jest idealna ostateczna wersja. To co mamy teraz to jest pierwsza runda testów.

Q: Jak ma się sprawa z wymaganiami sprzętowymi?
A: Od groma wysiłku włożono w aktualizację, do tego stopnia, że mimo ogromnego wzrostu możliwości graficznych i efektów i całej tej szaty graficznej, wymagania gry nie wzrosły. W zależności od tego jaki macie sprzęt, możecie spodziewać się takiej samej ilości FPS – czasem troszeczkę niższej, czasem natomiast troszeczkę wyższej niż było dotąd.

Jeśli chodzi o wymagania i możliwości – jeśli macie taką możliwość, to lepiej zainstalować grę na dysku SSD niż na dysku HDD. Jest spora różnica jeśli chodzi o czas ładowania.

Q: Nieśmiertelne pytanie o polskie drzewko.
A: Słuchajcie, polskie drzewko jeśli nic się nie zmieni i jeśli nie dojdzie do żadnego kataklizmu, będzie w tym roku. Spodziewajcie się niedługo większej ilości informacji.

Q: Czy wszystkie mapy projektowane są od zera na rzecz tego nowego silnika?
A: Wiesz co, i tak, i nie. Z jednej strony rzeczywiście tak, ponieważ ciężko znaleźć mapę, która nie została mocno przerobiona, ciężko znaleźć mapę, która nie zawiera nowych elementów. Tak, ciężko znaleźć kwadrat na mapie, który by nie został znacząco przerobiony, a z drugiej strony jak popatrzysz na minimapę, to zasadniczo koncepcja każdej z tych map jest taka sama. Patrzysz na minimapę i to jest to, co widzisz dotąd z niewielkimi zmianami. Także z jednej strony – tak, jak najbardziej, mapy są gruntownie przerobione – a z drugiej strony nie do końca.

Q: Czy wszystkie mapy wejdą od razu w 1.0, czy część zostanie dodana później?
A: Jak by to powiedzieć – praktycznie wszystkie mapy zostaną dodane od razu, przy okazji z tego co wiem zostaną usunięte chyba dwie czy trzy mapy, które po prostu były dublami innych map, np.: Ruinberg i Winterberg (Ruinberg Zimą). Kolejna sprawa – później, w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać dodania kilku map do gry – zarówno całkowicie nowych, jak i jedną ze starych map, które dawno, dawno temu zostały usunięte i też zostaną przerobione do standardu 1.0.

Q: Czy na nowo będzie trzeba się uczyć map i szukać nowych miejscówek?
A: To tak, to zdecydowanie. Mapy są podobne, ale zmiany zwłaszcza w wysokości i to, że relatywnie zostały spłaszczone oznacza, że tak naprawdę dużo jeśli chodzi o rozgrywkę, trzeba się będzie ponownie nauczyć.

Q: Czy będzie buff dla czołgów lekkich w 1.0?
A: Wątpię szczerze mówiąc, ponieważ z tego co wiem, statystycznie LT radzą sobie całkiem nieźle. Chyba, że chodzi o jakieś konkretne LTy, które nie domagają, no to wówczas niewykluczone, że tak.

Q: Kiedy następne Trade-in?
A: Za jakiś czas, bo jeszcze wciąż mamy możliwość wymiany czołgów w tej chwili. Oczywiście pula czołgów, które można wymienić jest ograniczona. Możliwe, że znowu się zmieni niedługo. Podejrzewam, że jakoś po wprowadzeniu 1.0 znowu będzie taka możliwość.

Q: Kiedy WG wprowadzi nowe misje osobiste?
A: Dobre pytanie. Z tego co wiem, można się spodziewać sporych zmian w MO w tym roku, ale kiedy konkretnie, to jeszcze nie wiem czy to zostało ustalone.

Jak wszystko dobrze pójdzie, to jeszcze w tym roku.

Q: Kiedy buff starych czołgów premium?
A: Dobre pytanie, ale nie wiem.

Q: Kiedy będzie korzystniejsza wymiana doświadczenia za golda?
A: W ramach jednej z ofert specjalnych – podejrzewam, że jeszcze jakoś tak w tym miesiącu – w ciągu najbliższych dwóch miesięcy się załapiemy.

Q: Czy będzie jeszcze tryb Dominacji?
A: Na razie nic mi nie wiadomo o tym, aby był w planach, więc nie w bliższej przyszłości przynajmniej.

Q: Kiedy zaczęły się prace nad nową grafiką?
A: Dokładnej daty nie mogę podać, ale będzie tak ze dwa lata.

Q: Kiedy będzie Defender lub Patriot w sprzedaży?
A: Jeśli chodzi o Defendera nie ma planów na EU w tej chwili. Możliwe, że kiedyś w przyszłości będzie sprzedawany, ale powiem tak – jeśli nie ma planów sprzedaży, to znaczy, że nie należy tego się szybko spodziewać. Patriot nie wiem, ale spodziewałbym się może w przeciągu miesiąca – w przeciągu dwóch miesięcy. Coś takiego.

Osoby, które chciałyby go koniecznie kupić (Defendera), muszą jeszcze poczekać – i to długo.

Q: Kiedy rebalans wszystkich czołgów zapowiedzianych dwa lata temu?
A: Będziemy kontynuować prace nad rebalansem. Dobrze byłoby je jeszcze zakończy w tym roku, ale czy to wyjdzie – zobaczymy.

Q: Jaki jest planowany czołg po Object 430 Version II?
A: Nie ma żadnego czołgu w planach, który deweloperzy chcieliby zdradzić. Wiemy, że będzie ale co to będzie, na razie to tajemnica.

Q: Czy będą zmiany w amunicji premium?
A: Bardzo niewykluczone, że w tym roku coś się zmieni jeśli chodzi o złotą amunicję.

Q: Na mapie Redshire znajduje się drzewo, którego nie można przewrócić. Na nim jest napisane: “Memorial Tree”.
A: Jestem pewien, że to jest jakiś easter egg i jestem pewien, że to jest z jakiegoś określonego powodu.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Q: Czy znasz dokładną datę wprowadzenia wersji 1.0?
A: Nie, ponieważ takiej absolutnej, stałej daty wprowadzenia 1.0 jeszcze nie ma. Chcemy, żeby było to jak najszybciej. Jak dobrze pójdzie, to jeszcze będzie w marcu, ale bardzo dużo zależy od wyników testów. Jeśli będą one zadowalające – będzie w marcu. Jeśli okaże się nagle, że coś jest bardzo nie tak – możliwe, że czeka nas opóźnienie.

Q: Czy jest szansa na powrót starej artylerii?
A: Raczej nie.

Q: Kiedy Grille 15 dostanie buffa?
A: Nie wiem czy dostanie buffa, na razie nie słyszałem o czymś takim.

Q: Czy to prawda, że nowa grafika to pewien nokaut dla graczy grających na słabszych sprzętach?
A: Nie. Proponuję albo ściągnąć klienta testowego, albo programik enCore, który odpala demo wersji 1.0 i pozwala zorientować się w wymaganiach. Z tego co wiem, jeśli ktoś gra w tej chwili w WoTa na słabym sprzęcie, powinien być w stanie grać w wersji 1.0. Oczywiście grafika i efekty mocno będą się różnić od tego co widzimy w wersji Ultra.

Q: Czy po wycofaniu niektórych premek z ograniczonym MM będziecie dodawać pojazdy typu Liberte czy Patriot do drzewka i sklepu na stałe?
A: Jest to możliwe, ale nie mogę podać dokładnej daty.

Q: Czy Object 279 zostanie dodany do gry?
A: Szczerze mówiąc nie mam pojęcia.

Q: Co z czołgiem Kirovets-1?
A: Pojęcia nie mam.

Q: Czy mapa Studzianki wejdzie jeszcze w aktualizacji 1.0?
A: Powinna wejść. Tak, owszem, ale nie w aktualizacji 1.0, tylko w którejś z późniejszych. Studzianek spodziewałbym się w tym roku i raczej wcześniej, niż później.

Q: Czy WG będzie usprawniać nowe mapy już po wprowadzeniu 1.0?
A: Tak. Generalnie chcemy, żeby wersja 1.0 i kolejne aktualizacje doprowadziły do tego, żeby mapy były bez boostów, baboli i bugów.

Q: Czy w 1.0 można grać w rozdzielczości 4K, gdy ktoś ma taki monitor?
A: Nie wiem czy to zostało zaimplementowane. Odpalanie na takim monitorze powinno być jak najbardziej możliwe, natomiast czy będzie to jakość godna 4K, to nie wiem.

Q: FV215b (183) – będzie można go jeszcze zdobyć?
A: Nie.

Q: Czy mapa Ukryta Wioska ma szansę wrócić do WoT?
A: Jest to możliwe, ale nie gwarantuję.

Q: Czy będzie można zdobyć T-22 medium?
A: W tej chwili nie ma takich planów, więc bym się na to nie nastawiał.

Q: Czy WT auf E100 wróci do gry? Czy planowane są buffy dla takich czołgów jak Tiger II lub E100?
A: Zobaczymy.

Q: Kiedy Progetto trafi do sklepu?
A: Spodziewam się, że przed wprowadzeniem włoskiego drzewka, więc powiedzmy, że w miarę niedługo. Przynajmniej miesiąc / dwa miesiące.

Q: Czemu Tiger I dostał odświeżony model HD, a nie jakiegoś buffa?
A: Ponieważ modele wizualne czołgów, a ich ewentualne buffowanie to są dwie zupełnie różne rzeczy, którymi zajmują się dwa różne departamenty i dwa zupełnie różne zespoły ludzi.

W Wargamingu pracuje około 4 tysięcy ludzi – to oznacza, że nad WoTem, a w szczególności nad rzeczywiście balansem czołgów czy tworzeniem map / modeli pracuje względnie niewiele osób i to nie są współpracownicy, którzy siedzą biurko obok. Główne biuro Wargamingu w Mińsku, które jest poświęcone tylko i wyłącznie WoTowi to jest 15-to piętrowy budynek, więc możecie sobie wyobrazić jaka to jest liczba ludzi, którzy tam pracują i jak to wygląda.

Q: Czy WZ-111 Alpine Tiger będzie możliwy do kupienia na serwerze EU?
A: W wersji PCtowej wątpię. Nie ma takich planów.

Q: Czy z polskim drzewkiem będzie tak jak szwedzkim – wejdzie jako prezent czy też event na święta?
A: Nie.

Q: Na co są w ogóle plany?
A: Jeśli pytanie dotyczy polskiego drzewka i polskich czołgów, to mogę powiedzieć tylko tyle, że plany są na wszystko. Z tego co wiem, nie ma czołgów, które byłyby zmyślone czy wyciągnięte totalnie z kapelusza. Ale co dokładnie będzie, czy będą to czołgi bardziej polskie, bardzie radzieckie – tego nie mogę zdradzić.

Q: Kiedy kolejna fala banów?
A: Spokojnie, jeszcze będzie.

Q: Czy Rudy 102 przejdzie do polskiego drzewka?
A: Tego jeszcze nie wiadomo. Jest to rozważane – jest rozważana opcja, żeby dać graczom alternatywę – czy chcesz żeby Twój Rudy był w drzewku polskim czy radzieckim.

Q: Kiedy można się spodziewać francuskiej artylerii premium w sklepie premium?
A: lefHa spodziewałbym się raczej przy okazji typu: rocznica WG w Europie, rocznica World of Tanks, ewentualnie Kalendarz Adwentowy.

Q: Jaki czołg po T-10?
A: Na razie nie mam informacji, które mógłbym przekazać.

Q: Czy w wersji 1.0 powrócą plutony typu: 1 tier z 10?
A: Nie wrócą.

Q: Jakiego typu będzie polska X-tka?
A: Wiem, ale nie mogę powiedzieć. Wiem dokładnie co to będzie za czołg i czym będzie się charakteryzować i będzie bardzo ciekawy, i będzie bardzo fajny wizualnie, i myślę, że spodoba się wielu graczom.

Q: Czy WG doda polski serwer?
A: Nie.

Q: Czy wszyscy będą mieć mapy HD?
A: Tak.

Q: Czy będą jakieś poważne zmiany w parametrach czołgów premium?
A: Nie do końca, ponieważ staramy się raczej nie zmieniać czołgów premium z uwagi na to, że.. jak by to powiedzieć.. czołgi premium zasadniczo nie mogą zostać znerfione. Zawartość kupiona za złoto nie może zostać znerfiona – co oznacza, że czołgi premium można co najwyżej jedynie buffować. Co znowu oznacza, że powinniśmy być ostrożni, żeby nie stworzyć kolejnego potwora, który będzie tak OP, że zaburzy balans rozgrywki.

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
30 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mati

jakos type 59 znerfili konkretnie a był kupowany przez wielu za kase. i co? mogli wtedy nerfić premki ?

Gogli

Ludzie wy nie rozumiecie, ze on nie jest niczemu winien moze powiedziec tyle na ile dostaje pozwolenie. Jak byście mieli dostac po wypłacie albo stracić prace bo ujawniliście tajemnice firmy to byście tez odpowiadali formułkami. Ludzie ktory wyzywaja go od id***w etc. Sa bezmózgami

Maniek

Prawda. Tylko po co robić te wywiady jak i tak nic nie powiedzą? To co mogą powiedzieć sami publikują.

Ojciec dyrektora

Bo jak nie będzie wywiadów to też go zwolnią…

nofatchx

Cóż, jest w tym wywiadzie zawarte mnóstwo słów, ale minimum treści. Falathi nie powiedział niczego ponad to, co można było przeczytać/obejrzeć na oficjalnej stronie gry, lub na teście v. 1.0. Całość wywiadu przypomina “lanie wody” w dawnym Q&A z SerB’em w roli odpowiadającego. Różnica jest tylko taka, że odpowiedzi Falathi’go są grzeczniejsze.

Mateusz123_4

Tradycja polskie drzewko. Pytanie o to musiało się pojawić 🙂 a oni odpowiadają że wszystko gotowe ale nie zdradzą nic nawet jakiej klasy jest 2 tier XD

Jarosław I

“mimo ogromnego wzrostu możliwości graficznych i efektów i całej tej szaty graficznej, wymagania gry nie wzrosły. ”

Słabe, nie ma co czytać dalej tych bzdur, kłamstw i propagandy sukcesu.

Maniek

Prawde mówi w zasadzie. Stara gra stałe 120kl a na nowej mam 100-130. Zapewne po premierze wszystko się ustabilizuje.

Kuba

Sprawdziłeś u siebie czy tylko tak dla podtrzymania konwersacji narzekasz?
Grafika jest o niebo ładniejsza a na mojej biednej ATI 5770 mam 40-45 kl/s na “średnich” ustawieniach. To dokładnie tyle samo co w wersji 9.2X ..
Do tego mówimy o wersji testowej … myślę że jest nieźle

Maniek

Kuba to chyba nie do mnie? Prawde gadał ten z WG. Bo u mnie z wydajnością jest podobnie w obu wersjach gry. Zakładam też, że oficialna wersja zadziała lepiej niż testowa.

Siara

Przeczytalem polowe artykułu i sobie darowalem reszte. Na kazde pytanie odp. Nie wiem, zobaczymy nie mam pojecia heh super

Siema. Kto PL?

🙂

tankista4

1. Gra ma pełne wsparcie w skalowaniu okien do 4K i od lat można na tej rozdzielczości grać a Falathi tego nie wie…
2. Liberte już jest w grze dostępny za gold.

spider

Skalowanie do 4k, a gra w 4k to dwie różne rzeczy. Czytaj ze zrozumienie.

Silentraz

Zawartość kupiona za złoto nie może zostać znerfiona – KŁAMSTWO

A przynajmniej powinni się ograniczyć do czołgów z tą wypowiedzią.

Płaczek

Zobaczymy czy jesteś rozsądnym człowiekiem, czy zwykłym zidiociałym trollem… Który czołg znerfiono, czyli pogorszono jego statystyki bojowe, a był pojazdem możliwym do kupienia za gold i bez zwrotu golda za ewentualny nerf? Tak było raz z Typem 59, ale to były czasy nim WG zaczęło szumnie głosić, że nie nerfią premek. Z resztą to i tak już bez znaczenia, bo dostał ostatnio ogromne buffy, które sprawiają że poprzednie nerfy są już bez większego znaczenia.

Bo chyba nie powiesz mi, że “wydajemisię” nerfach do zarobków? Bo wystarczy choćby na wotreplays odszukać powtórki (z maksymalnie zbliżoną ilością bazowego XP’a i z (nie) uwzględnieniem konta premium) z patcha w którym wprowadzono dany pojazd z powtórką z patcha bieżącego. Albo może masz na myśli domniemane ninja nerfy celności, choćby Skorpiona G (tak… pojazd od zawsze sadził kartofle i można to zobaczyć choćby na kanale detektywa Smalca). A może nerfem jest dla ciebie to, że wprowadzili lepsze pojazdy? Sorry, ale to dotyka każdy pojazd, którego parametry bojowe są stałe, a wg mnie są gorsze pojazdy niż ten często przytaczany IS-6.

nofatchx

+1 Dobrze to ująłeś.

To Nie TAK

Q: Czy będą jakieś poważne zmiany w parametrach czołgów premium?
A: Nie do końca, ponieważ staramy się raczej nie zmieniać czołgów premium z uwagi na to, że.. jak by to powiedzieć.. czołgi premium zasadniczo nie mogą zostać znerfione. Zawartość kupiona za złoto nie może zostać znerfiona – co oznacza, że czołgi premium można co najwyżej jedynie buffować. Co znowu oznacza, że powinniśmy być ostrożni, żeby nie stworzyć kolejnego potwora, który będzie tak OP, że zaburzy balans rozgrywki.

KLAMSTWO!!!!!!!!!!!!!!
SuperPershinga zmienili !!!! odjeli mu plyty pancerne z kadluba OSZUSCI

Raczek

Mialem to pisac wlasnie :/ kiedys byl godny walki teraz to chlopacek do bicia … nerf poszedl i to prosto w twarz :/

czytymaszgodnoscosobista

Ale pamiętasz dobrze kłamczuszku, ze wtedy WG oddawało złoto za niego, i była to ostatnia sytuacja gdy znerfili premkę, od tamtego momentu ich nie nerfią?

czytymaszgodnoscosobista

O czym wy piszecie? Przecież nerf był jakieś 4 lata temu, po tym czasie dostał 2 BUFFY, do pancerza-dawniej nie odbijał nic, oraz do penetracji(170>192).

To Nie TAK

do pancerza-dawniej nie odbijał nic

XDXDXDXDXD xD

Płaczek

Wielu zapomina, że były zwroty golda za SP, ale uważają to za dobry argument do takiej paplaniny. Ponadto to były czasy, gdy WG nie głosiło takich oświadczeń. Niech więc cwaniaczki pokażą ostatni nerf. Na przedziale ostatnich 2-3 lat. Oczywiście potwierdzony, a nie domniemany, które są szerzone wokół wielbicieli teorii spiskowych.

wielorybwacek

“Bardzo niewykluczone” – k..wa, mistrz! XDDDD

Damian

tak wiec stare premki nie dostana buffa a wiec lipa :/ ,załamka dla graczy którzy tak bardzo czekają na Defendera haha´, to sobie poczekają 🙂 ,powinno być jeszcze pytanie o lepsze i ciekawsze prezenty dla nowych graczy a nie taki badziew który nie zachęca wo gule do gry ,a jak chcesz mieć defendera czy inne to lepiej jest kupić konto z dobrymi premkami 8 tieru wyexpic parę 10 i starczy 🙂

Szczecinianin

A ile ty masz lat dziecko ??

Damian

coś ci się nie podoba człowieczku ? typowy hejter

Zeq

Cytat z Google: “Na początek spróbujmy ustalić, czym jest hejt i kim jest hejter. Zgodnie z definicją, którą znalazłem na stronie i-slownik.pl hejter to internauta, który na każdym kroku wyraża swoje niezadowolenie, nienawiść w stosunku do wszystkich i do wszystkiego” Damian nie hejtuj :).

Damian

paranoje same debile

Imperceptible

Ksiazkowy przyklad :]