Wycieczka po Marsylii: Nowy port w grze!

Kapitanowie!

Udajemy się na Lazurowe Wybrzeże, by obejrzeć nowy port historyczny. W międzyczasie, gdy widać już francuskie pancerniki na horyzoncie, wróćmy się do Marsylii w latach 30.–50. XX wieku, najstarszego miasta we Francji i jednego z najstarszych ośrodków ruchu oporu podczas II wojny światowej. Według źródeł historycznych port w Marsylii utworzyli Grecy w 600 r.p.n.e i od tego czasu był stopniowo rozbudowywany. Swój obecny kształt przybrał w XIX wieku.

Dziś używany jest głównie jako deptak i znany jest jako Stary Port w Marsylii. Dawniej główny port tranzytowy Francji, w obecnych czasach jest domem dla jachtów, wycieczkowców i motorówek. Wróćmy się zatem w czasie na małą przechadzkę po słynnym porcie.

„Latający prom”

Pierwsza rzecz, która ewidentnie rzuca się w oczy, to most „Latający prom”, zaprojektowany przez inżyniera Ferdinanda Arnodina w 1905 roku. W tym czasie most uważany był za największy symbol Marsylii, przyćmiewając nawet wspaniałą bazylikę Notre-Dame de la Garde. Na początku XX wieku latające promy były bardzo popularne na całym świecie. Niestety większość z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Latający prom w Marsylii został zniszczony przez niemieckich żołnierzy w 1944 roku. W dalszym ciągu wiele mówi się o jego ewentualnej odbudowie.

Samolot Lioré et Olivier LeO H-242

Słyszycie dźwięk silników? Nad głowami przelatuje latająca łódź LeO H-242. Samolot ten odbył swój pierwszy lot w 1933 roku. Był używany do przewozu pasażerów przez Air France, firmy która posiadała 14 masowo produkowanych samolotów tego typu. Fani belgijskiego komiksu Tintin powinni rozpoznać tę latającą łódź. Przyjrzyjcie się uważnie bokowi samolotu: znajduje się na nim ukryty symbol.

Peugeot 402

Z francuskimi samochodami spotkaliście się już w porcie w Dunkierce, ale gdy mówimy o Marsylii, większość entuzjastów francuskiego kina skojarzy od razu film „Taxi” oraz samochód głównego bohatera filmu. Nasi artyści puścili wodze fantazji obmyślając idealny samochód-ikonę lat 30. Zaprojektowali go w oparciu o Peugeot 402, ale dali mu trzy różne wersje nadwozia. Ostatecznie zdecydowaliśmy się umieścić w grze ten, który zobaczyć można w porcie, a uważni fani motoryzacji dostrzegą na nim ciekawy szczegół.

Żaglowiec La Belle Poule

Przepływający koło nas słynny szkuner La Belle Poule został zwodowany w 1932 roku. Jest on repliką szwedzkiej łodzi rybackiej. Aktywnie uczestniczył on w operacjach podczas II wojny światowej. W uznaniu swych zasług szkuner otrzymał pozwolenie na wciągnięcie francuskiej bandery z Krzyżem lotaryńskim. Obecnie okręt ten nadal służy w mieście Pauillac.

Katedra la Major Marsylii

Marsylia słynie z pięknych obiektów architektonicznych, a katedra la Major jest z pewnością jedną z jej najwspanialszych pereł. Budowano ją w latach 1852 – 1893 i nawet dziś uważa się ją za jedną z największych atrakcji turystycznych Francji. Wyróżnia się ona charakterystyczną, pasiastą fasadą, tworzoną przez biały i zielony marmur, z którego jest zbudowana.

Fort Saint-Jean

Fort Saint-Jean jest przykładem pięknie zachowanej fortyfikacji średniowiecznej. Konstrukcja wieży rozpoczęła się w XV wieku, ale sam fort został ukończony dopiero pod koniec XVII wieku. W trakcie II wojny światowej został on częściowo zniszczony przez Niemców, ale pod koniec XX wieku odbudowano go jako zabytek kulturowy.

Pałac Pharo

Po prawej stronie zobaczyć można pałac Pharo, ucieleśnienie marzeń Napoleona III o domu zbudowanym na stromym wybrzeżu morskim w Marsylii, ale ponieważ budowa w tak trudnym miejscu była bardzo skomplikowana, zajęła ona prawie 12 lat, od 1858 do 1870 roku. C’est la vie! Cesarz nigdy nie spędził w nim nawet dnia: został zdetronizowany przed ukończeniem budowy.

Bazylika Notre-Dame de la

Bazylika ta została zbudowana w najwyższym miejscu w Marsylii i widać ją z każdego punktu w mieście. Jej historia jest bardzo interesująca. Początkowo była XIII-wieczną kaplicą, którą rozbudowano w XVI wieku.

Następnie uznano, że Marsylia jest niedostatecznie chroniona, więc z powodu doskonałej lokalizacji kościół stał się częścią fortu. W XVIII wieku badano sposoby na wzmocnienie obronności Marsylii, a znaczenie religijne bazyliki zostało zapomniane. Niektóre budowle zburzono, skarbnice zrujnowano, a fort przekształcono w więzienie. Na szczęście, w połowie XVIII wieku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne kościoła. Jego konsekracja miała miejsce w 1864 roku i od tego czasu katedra stała się jednym z najważniejszych celów pielgrzymek.

Kościół Saint Laurent

Kościół zbudowano w XII wieku i jest jednym z najstarszych budowli w Marsylii, oraz jednym z nielicznych, które przetrwały bombardowania w trakcie II Wojny Światowej. Budynek wygląda jak zamek z piasku i został częściowo rozebrany w trakcie budowy fortu Saint-Jean, był on również używany jako magazyn wojskowy w trakcie Rewolucji Francuskiej.

Nasza wirtualna wycieczka dobiega końca. Mamy nadzieję, że lubicie nowy port. Wasza rosnąca flota francuska powinna poczuć się w nim, jak w domu!

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments