World of Tanks – Czołgi adwentowe #11

Przez cały okres kalendarza adwentowego będziemy was wspierać przy wybieraniu czołgów premium. Po krótkiej przerwie wasz ukochany Sziszu wraca na miejsce, a wraz z nim Centurion Mk. III przebrany za czołg szwedzkiego zespołu. W skrócie Strv 81 “Primo Victoria”. Czołg jest dość nowy (ma cztery miesiące) w związku z czym unikat z niego żaden, ale może kogoś z Was zainteresuje (ja tam już czekam nabuzowany na nową VK 168.01 Mauerbrecher, bo tak nawiasem mówiąc patch w trakcie kalendarza wcale nie wyklucza nowego pojazdu premium za parę dni, prawda?).


RYS HISTORYCZNY

Na potrzeby Szwedzkich Sił Zbrojnych zakupiono około 240 czołgów Centurion Mk. III oraz Mk. V. Pojazdy, nazwane Strv 81, przeszły wiele modernizacji i pozostały w służbie do początku lat 2000. W sierpniu 2017 jeden z pojazdów został przekazany szwedzkiej grupie Sabaton i znacząco przerobiony – brytyjska stal została przekuta na czysty szwedzki metal, co uczyniło z niego prawdziwy czołg do czesania grzywą.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
Jest on dziś dostępny w ramach oferty z kalendarza adwentowego, o której wspominaliśmy tutaj.


MODEL CZOŁGU ORAZ KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.


PARAMETRY

Nie będzie nowości, czołg porównamy szybko z Centurionem I:

Co rzuca się w oczy?

+ Bardzo dobry czas skupiania (2.21s) i dobra penetracja
+ Dobra Mobilność i pancerz wieży
+ Tanie pociski

– Brak pancerza na kadłubie
– Niski DPM
– Brak high tierowych czołgów nacji szwedzkiej


GRYWALNOŚĆ

Primo Victoria to typowy Centurion, których pełno na polach bitew. Jest to czołg ciekawy do grania, ponieważ łączy w sobie dużo cech współczesnych pojazdów. Mimo nie posiadania zawrotnej prędkości, jego mobilność ciągle pozostaje na poziomie pojazdów średnich, podobnie sprawa ma się z armatą. Rozmiar samego pojazdu jak i opancerzenie wieży to już trochę inna bajka. Grając Primo Victorią zdecydowanie możemy liczyć na naszą wieżę, która jest w stanie przyjąć kilka trafień nie tracąc przy tym naszej wytrzymałości. Jeśli dobrze wykorzystamy naszą mobilność to w wielu sytuacjach na sporej ilości map będziemy w stanie uderzyć i zniknąć za wzniesieniem/górką zanim przeciwnik będzie w stanie dokładnie przycelować i oddać strzał, co jest szczególnie ważne w przypadku gier na  VIII tierach. Przy wymianie ognia także warto wykorzystywać naszą wieże i po oddaniu strzału jak najprędzej schować resztę pojazdu. Sam przód i boki mimo, że w przypadku tego modelu nie wyglądają na miękkie, to niestety takie są, a ponieważ czołg nie dysponuje ogromną ilością HP trzeba nim rozsądnie dysponować.


WALKA Z Strv 81

Przede wszystkim należy pamiętać, by nie oddawać głupich strzałów. Mimo dość niskiego DPMu trzeba mieć w głowie myśl, że Primo Victoria ładuje zaledwie 7 sekund, więc w przypadku braku trafienia zyska znaczącą przewagę przy wymianie ognia na bliskim dystansie. Czołg ten ma paskudnie opancerzoną wieże i w pojazdach VIII tieru i niższych, powinniśmy odpuścić sobie celowanie w to miejsce. Jak w wielu przypadkach tak i tu to właśnie kadłub, a w szczególności dolna płyta wpuszczają zdecydowaną większość pocisków. Boki i tył także nie są zbyt poważnie opancerzone – gdy mamy taką możliwość powinniśmy śmiało takiego Szweda rozstrzelać.


PODSUMOWANIE

Sprawa tutaj jest niezwykle prosta, dokładnie jak wczoraj – jeśli lubicie Centuriona I, to Primo Victoria jest dla Was. Ma ona jednak dość poważne wady, o których koniecznie muszę wspomnieć – po pierwsze nie wyszkolicie na niej załogi, po drugie jej zarobki nie są na najwyższym światowym poziomie, po trzecie w nadchodzących dniach znajdą się (jestem tego pewny, najlepsze pojazdy zawsze na koniec :)) naprawdę dobre pojazdy zarówno do zarabiania, jak i szkolenia załóg. Jeśli nie macie jakiegoś konkretnego powodu, np. nie zbieracie czołgów premium to zdecydowanie odradzam zakup. Komu mogę polecić ten pojazd? Tylko zagorzałym fanom zespołu i brytyjskiego Centuriona. Trzymajcie się, do jutra!

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bobobobo

Bardzo drogie pociski, a nie tanie… Medy premium strzelające za 240 mają cenę pocisków około 250, nawet Revalorise strzelający za 390 ma tańsze pociski niż to.