Gamescom 2017: pytania i odpowiedzi – WoWs

Kapitanowie!

Niedawno prosiliśmy Was o nadesłanie pytań do naszego zespołu. Nie zawiedliście nas! Poniżej przedstawiamy zbiór wybranych pytań wraz z odpowiedziami europejskiego wydawcy World of Warships: Jacek, znany również jako „Karsun z Reddita”.

Pytanie (dzobo30): Kiedy dostaniemy wojny klanów?

Odpowiedź: Wojny klanów są tuż za rogiem. Jak widzieliśmy na targach gamescom, we wrześniowej aktualizacji pojawią się najważniejsze funkcje, na jakie czekali entuzjaści klanów. Wkrótce do Waszych portów zawita funkcja budowania bazy klanu, z których możecie czerpać różne korzyści, a także możliwość toczenia walk z innymi klanami na głębokich wodach!

Pytanie (Wuidermach): Czy osoby obecne na gamescomie będą mogły wypróbować nowe elementy gry przed ich publikacją? I odnosząc się do samej gry, czy mechanika min morskich zostanie wprowadzona w bitwach standardowych? Albo czy gra będzie pokazywać, w które miejsce trafiliśmy okręt przeciwnika?

Odpowiedź: Brytyjskie pancerniki będą dostępne dla wszystkich gości gamescomu.

Pytanie (arilies0): Czy dodacie francuskie pancerniki? Jeśli tak, to kiedy?

Odpowiedź: Oczywiście zamierzamy rozbudować francuską marynarkę o wspaniałe francuskie pancerniki. Nie możemy teraz jednoznacznie zobowiązać się do konkretnej daty, ale zamierzamy wprowadzić je do końca roku.

Pytanie (TheFlyingDumbass): Czy zamierzacie zezwolić dywizjonom na udział w bitwach rankingowych?

Odpowiedź: Tak, są takie plany. Od pewnego czasu analizujemy wpływ udziału dywizjonów złożonych z 2 graczy na przebieg bitew rankingowych.

Pytanie (Sakamotochaton): Czy jest możliwe, aby każdy z dostępnych narodów w grze otrzymał 4 linie okrętów (niszczyciele, krążowniki, pancerniki i lotniskowce)?

Odpowiedź: Nie ma takiej możliwości. Na przykład polska marynarska, jak i Wspólnota Narodów, nigdy nie dysponowały lotniskowcami, więc nie mogą też ich otrzymać w grze. Wprawdzie podczas wdrażania okrętów możemy nagiąć pewne fakty, a czasami odtwarzamy okręty z samych planów technicznych (w miarę naszych najlepszych możliwości), ale tworzenie całkowicie fikcyjnej gałęzi technologicznej mija się z celem. Takie działania są sprzeczne z naszą wizją dla World of Warships.

Pytanie (Sadzior): Dlaczego dyskryminujecie graczy na serwerach EU, oferując atrakcyjniejsze oferty specjalne na serwerze RU? Świętowaliśmy francuski Dzień Zdobycia Bastylii, dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych, Halloween, ale Dnia Floty Rosyjskiej już nie. Czemu nie świętujemy Dnia Floty Rosyjskiej w innych krajach niż Rosja? W końcu to ogromne siły pokojowe, które mają zdolność zasypania świata nuklearnymi rakietami balistycznymi. Rozdawaliście rosyjskim graczom pancerniki V poziomu Oktiabrskaja Riewolucyja praktycznie za darmo, podczas gdy wymagania, aby zdobyć krążownik II poziomu Emder (który i tak wszyscy już mamy) były znacznie wyższe na serwerze EU. Mamy już dosyć bycia traktowanymi jako dojne krowy, podczas gdy rozdajecie rosyjskim graczom pojazdy za darmo. W tym roku będę Was bojkotować na gamescomie.

Odpowiedź: Oktiabrskaja Riewolucyja pojawi się w przyszłości w sklepie, a także będzie rozdawana za darmo w ramach specjalnego wydarzenia. W niektórych przypadkach musimy przesuwać lub zmieniać wydarzenia w zależności od regionów. To był jeden z takich przypadków. Woleliśmy zaczekać, aż zakończymy prace nad nowym, specjalnym kamuflażem dla tego okrętu. Staramy się traktować wszystkie regiony sprawiedliwie, zapewniając im tyle samo nagród. Rozumiemy, że nasze wysiłki nie zawsze się Wam podobają. Staramy się Was zadowolić w miarę naszych możliwości, a jednocześnie dbać o dobrą równowagę gry.

Pytanie (A_British_Hedgehog): Niedawno pokazaliście nam nowe efekty wybuchów torped. Czy macie plany wdrożenia bardziej różnorodnych animacji zniszczeń okrętów, na przykład odwzorowania katastroficznych eksplozji po wyjątkowo efektywnym uderzeniu, bądź płonących wraków, które jakiś czas dryfują, zanim zatoną?

Odpowiedź: Prowadzimy prace nad wieloma animacjami i efektami w grze. Niedawno usprawniliśmy efekty wody i torped, a nowe efekty ognia również zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie. Nieustannie usprawniamy każdy aspekt gry, w miarę możliwości i dostępnych zasobów.

Pytanie (Helghast99): Kiedy dodacie włoskie drzewo technologiczne? 😀

Odpowiedź: Obecnie koncentrujemy się na niszczycielach Azji Wschodniej i okrętach francuskich, ale zajmiemy się też marynarką wojenną Włoch. Piękno włoskich okrętów jest czymś, co chcielibyśmy wprowadzić do gry w przyszłości!

Pytanie (arilies0): Kiedy zmienicie w mechanizmie losującym możliwą różnicę w poziomach do +/-1 dla wszystkich poziomów?

Odpowiedź: Na tą chwilę nie widzimy powodu, aby zmienić różnicę poziomów w doborze drużyn do +/-1.

Pytanie (Mikhail__): Jaka jest Wasza opinia na temat płatnej amunicji? Pomogłoby to pancernikom strzelającym z daleka.

Odpowiedź: Analizujemy ten element gry i wciąż o nim myślimy. Jednak obecnie taka funkcja nie wniosłaby nic znaczącego do gry, oprócz amunicji o niewyważonej skuteczności. Nie jesteśmy fanami mechaniki „płać za wygraną” i staramy się unikać jej za wszelką cenę.

Pytanie (TREACK): Kiedy pojawią się pancerniki z gałęzi rosyjskiej? Na Prima Aprilis dostaliśmy łódź podwodną. Czy to zapowiedź linii okrętów pływających pod wodą?

Odpowiedź: Nie możemy obecnie określić konkretnej daty wdrożenia rosyjskich pancerników, ale jest to oczywiście jedna z linii, którą zamierzamy wprowadzić w przyszłości.

Pytanie (frame24): Mam pytanie dokładnie na ten temat. Monitory i telewizory o rozdzielczości 4K zyskują na popularności, nawet wśród osób, które nie grają na co dzień. Kiedy deweloperzy World of Warships wprowadzą obsługę tej rozdzielczości? Czy naprawdę tak trudno Wam wprowadzić w grze poprawne skalowanie do rozdzielczości WQHD/4k?

Odpowiedź: Według naszych danych, niewiele osób używa ekranów 4K. To prawda, że ich popularność wciąż rośnie, ale reskalowanie wszystkich elementów to czasochłonny proces. Jest to jednak zadanie, które zajmuje coraz wyższą pozycję na naszej liście priorytetów. Gdy dana technologia zyskuje na popularności, interesujemy się wdrożeniem jej w grze. Osobiście uważam, że World of Warships powinno obsługiwać rozdzielczość 4K, ale obecnie trudno mi zobowiązać się do jakiegokolwiek terminu.

Pytanie (ThePhantomSailor): Czy wszystkie regiony mają dostęp do tej samej oferty w sklepie premium? Nie jesteśmy zadowoleni z faktu, że niektóre przedmioty są dostępne tylko w konkretnych regionach, pojawiają się w różnych terminach, a oferty są niekompletne. Serwery EU dostały ostatnio więcej zestawów z flagami, ale rozbudowane tej oferty trwało bardzo długo.

Odpowiedź: Niestety nie możemy ujednolicić oferty sklepów premium. Poświęcamy wiele pracy nad ujednolicaniem głównych elementów, ale chcielibyśmy, aby każdy region się wyróżniał.

Pytanie (Fourbombs): Czy WG zamierza wprowadzić do gry łodzie podwodne? Czy powiecie nam coś na ten temat?

Odpowiedź: Może kiedyś, gdy wymyślimy, jak je wprowadzić do gry bez całkowitego niszczenia rozgrywki lub sprawić, aby nie były straszliwie nudne.

Pytanie (Sadzior): Dlaczego status „kolekcjonera” nie jest dostępny na serwerach EU, podczas gry gracze w regionie RU czerpią z niego korzyści?

Odpowiedź: Zastanawialiśmy się nad wdrożeniem tej funkcji w Europie, gdy zespół RU wprowadził ją w swoim regionie. Jednak ze względu na charakter działania naszych systemów backendowych ta czynność wymaga opracowania zupełnie nowego kodu. Nie możemy sobie pozwolić na poświęcenie na tomocy przerobowej, gdy jest jeszcze wiele innych ważniejszych rzeczy do zrobienia.

Pytanie (MadSlob): Czy zamierzacie rozbudować bazę graczy World of Warships? Grupa graczy jest niewielka, szczególnie w porównaniu z World of Tanks i wynosi około 32000 graczy. Nie byłby to żaden problem, ale jeśli zamierzacie wprowadzić wojny klanów, powinno ich być więcej. Jeden z graczy wspomniał wcześniej o wprowadzeniu amunicji premium. Muszę powiedzieć, że jeśli to się stanie, to nieważne jak bardzo lubię tą grę, będę musiał odejść. Amunicja premium i wprowadzenie modyfikacji zrujnowało dla mnie World of Tanks. Póki co dobrze Wam idzie z WoWS i liczę, że to się nie zmieni.

Odpowiedź: W ciągu ostatnich miesięcy liczba graczy w World of Warships stale się zwiększa. Naturalny cykl gry dla tak wielu graczy cechuje się szybkim przyrostem na samym początku, ze względu na duże zainteresowanie premierą gry, po którym następuje spadek w miarę odchodzenia mniej zainteresowanych graczy. Nie znaczy to, że gra ma kłopoty. To normalny trend. World of Warships przebył już ten etap rozwoju i obecnie obserwujemy tendencję wzrostową. Użytkowników przybywa w miarę, jak usprawniamy rozgrywkę dla wszystkich graczy. Mamy nadzieję, że grę czeka długa i pomyślna przyszłość!

Pytanie (AndyHill): Kiedy będziemy mogli hurtowo kupować sprzęt eksploatacyjny za pośrednictwem systemu inwentarza?

Odpowiedź: Mamy nadzieję, że wkrótce. To coś, nad czym ostatnio pracowaliśmy.

Pytanie (Milos__Varak): Kiedy przestaniecie faworyzować serwer RU i traktować serwer EU jak dojną krowę pełną pieniędzy?

Odpowiedź: Nie faworyzujemy serwera RU. Traktujemy wszystkie serwery równo.

Pytanie (atriazone): Czy planujecie zwiększyć liczbę graczy w dywizjonie?

Odpowiedź: Obecna liczba jest dobra dla równowagi gry i jej zwiększenie mogłoby ją znacząco zachwiać. Oprócz tego zamierzamy wprowadzić tryby gry dla klanów, w których może wziąć udział większa liczba graczy.

Pytanie (NimitcCZ): Czy dodacie kiedyś bitwy między narodami? Na przykład tryb, w którym amerykańskie okręty walczą z japońskimi? Wprowadzicie kiedyś krążowniki liniowe? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź: Może nie w bliskiej przyszłości, ale z pewnością jest to coś, co moglibyśmy osiągnąć chociażby za pomocą funkcji scenariuszy. Nie możemy jednak teraz niczego obiecać.

Pytanie (Radeckij): Kiedy możemy spodziewać się polskiej linii niszczycieli (na forum opublikowano dwie oddzielne propozycje dla tej linii)? Czy zamierzacie wprowadzić szwedzkie pancerniki nabrzeżne (może w ramach pełnej linii krążowników)? Pozdrawiam

Odpowiedź: Na pewno nie wkrótce. Z drugiej strony zdarza nam się omawiać te tematy w studiu. Niestety, mamy na warsztacie wiele innych marynarek wojennych, którymi również musimy się zająć.

Pytanie (Spunky_Chicken): Cześć, bardzo podobały mi się operacje i mam kilka pytań/uwag na przyszłość. Kiedy zwiększycie poziom trudności operacji i w jaki sposób? Na przykład: czy poprawicie umiejętności SI lub utrudnicie nam walkę zwiększając liczbę lub poziomy okrętów przeciwnika? Misja pod Dunkierką była świetną zabawą i sądzę, że możliwość sterowania łodziami torpedowymi (które się odradzają) z celem zniszczenia konwoju sprawiłaby nam dużo frajdy. Moglibyśmy też grać przeciwko sobie; połowa graczy grałaby konwojem, a druga połowa łodziami torpedowymi :). Co o tym sądzicie? Pozdrawiam

Odpowiedź: Miło nam, że Ci się podobało. Pracujemy nad różnymi usprawnieniami trybu gracz kontra środowisko. Wkrótce opublikujemy nowy sezon!

Pytanie (Delysidus): Czy zmienicie całkowicie losowy system detonacji na coś logicznego? To samo dotyczy systemu prowadzenia ognia. Na przykład po wystrzeleniu 10 pocisków z 10% prawdopodobieństwa na wywołanie pożaru przeciwnik chyba powinien się zapalić.

Odpowiedź: Ten system nie jest losowy.

Pytanie (Delysidus): Czy zrobicie tryb dla jednego gracza?

Odpowiedź: World of Warships nie jest grą dla jednego gracza. Jednak nie zamykamy przed sobą możliwości stworzenia scenariuszy dla jednego gracza lub w trybie współpracy.

Pytanie (Rolesz81): Zwykli gracze nie mogą testować nowych okrętów na serwerze testu publicznego przed ich oficjalną premierą. Te zabawki są zarezerwowane tylko dla supertesterów i deweloperów? DLACZEGO?

Odpowiedź: To temat, który często jest przedmiotem dyskusji w naszym studiu. Chcielibyśmy udostępnić te okręty wszystkich uczestnikom testów, ale na tym etapie często nie są jeszcze one gotowe do publicznego użytku i rozdrażniłyby ludzi, którzy nie wiedzą na czym polega idea testów bądź nie są odbiorcami testów publicznych. Test publiczny to źródło informacji dla zespołu deweloperskiego na temat konkretnych problemów, a udostępnienie okrętów sprawiłoby, że informacje zwrotne otrzymywane od graczy koncentrowałyby się głównie na nowych okrętach (jako główny i stały element testu publicznego).

Pytanie (Skiie): Czy możemy gdzieś przetestować okręty premium przed zakupem. Wiele z nich wygląda świetnie, ale nie chcę marnować swoich pieniędzy na pojazd, którym będzie mi się źle grało. Z pewnością kupię okręt, którym gra mi się przyjemnie.

Odpowiedź: To funkcja, o której sam marzę. Od pewnego czasu mamy kilka koncepcji, ale nie możemy na razie zobowiązać się do wprowadzenia takiej funkcji. Miło mi jednak słyszeć, że komuś innemu również brakuje takiej funkcji 🙂

worldofwarships.eu

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

“Nie jesteśmy fanami mechaniki „płać za wygraną” i staramy się unikać jej za wszelką cenę.”. Mam wrażenie, że tą grę robią zupełnie inni ludzie

Anonimowo

Polskie krążowniki XD!!!