„Magda” – czołg Powstańców Warszawskich od firmy Cobi

Z okazji 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Cobi przygotowało dla was zestaw “Magda” – powstańczy czołg Panther.

2 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli dwa, bardzo nowoczesne w okresie II Wojny Światowej, niemieckie czołgi typu Pantera. Pierwszy czołg udało się przejąć na skrzyżowaniu ul. Okopowej i Glinianej po ostrzelaniu go z granatnika PIAT. Drugą Panterę spotkało to samo podczas zawracania – została ostrzelana z PIAT-a, zrujnowała mur wzdłuż ul. Okopowej i zderzyła się z przybudówką domu nieopodal. Niemiecka załoga drugiego czołgu została wówczas wzięta do niewoli, a jego kierowca pomógł w naprawie. Oba czołgi weszły w skład batalionu „Zośka”, tworząc pluton pancerny „Wacek”.

Pierwszą Panterę początkowo nazwano „Pudel”, jednak ta nazwa nie przypadła do gustu jego załodze, ochrzczono ją zatem „Magdą” i ozdobiono kotwicą powstańczą oraz biało-czerwoną szachownicą. Drugi czołg nie doczekał się żadnego miana, za to został oznaczony napisem „WP” z tyłu wieży.

Jeszcze jako „Pudel” wsparł atak batalionu „Miotła”, wchodzącego w skład Kierownictwa Dywersji KG AK, na szkołę żandarmerii i Szpital Specjalistyczny św. Zofii przekształcony na początku wojny w szpital wojskowy. Powstańcy chcieli uzyskać dostęp do fachowych usług medycznych, jednak akcja zakończyła się niepowodzeniem ze względu na przewagę Niemców i żołnierze „Miotły” musieli się wycofać.

5 sierpnia miała miejsce kolejna akcja z udziałem przechwyconej Pantery. „Pudel”, nieoficjalnie przemianowany na „Magdę”, wsparł batalion „Zośka” podczas ataku na KL Warschau, nazywany również Gęsiówką. Walka trwała półtorej godziny, ale powstańcom udało się wybić tamtejszych esesmanów i uwolnić około 350 przetrzymywanych tam Żydów. Oprócz tego powstańcy uzyskali dostęp do broni, amunicji i żywności. Przez następne dwa dni obie Pantery brały udział w walce o cmentarze wyznaniowe, zajmując pozycje na ul. Okopowej obok garbarni Pfeiffera. Cmentarze udało się obronić przed Niemcami, jednak „WP” i „Magda” doznały usterek technicznych.

Pierwszy utracony został „WP” po natarciu trzech czołgów niemieckich i pancernego samochodu na szkołę na ul. Spokojnej. „Magdzie” udało się zniszczyć samochód i uszkodzić jeden czołg. „WP” natomiast stojący pod fabryką Pfeiffera został porzucony i podpalony ze względu na wyczerpanie akumulatorów i małe zapasy amunicji.

Utrata „Magdy” nastąpiła 11 sierpnia przed wycofaniem się powstańców z Woli. Niemcy zaatakowali pozycje oddziałów ppłk. „Radosława”. Po okrążeniu oddziałów zadecydowano o kontrataku z udziałem „Magdy”. Wieża czołgu została unieruchomiona pociskiem z działa przeciwpancernego, więc celowanie mogło się odbywać wyłącznie poprzez obracanie całym wozem bojowym. W południe wydano rozkaz, by wycofać oddziały na Stare Miasto, a „Magda” została porzucona i podpalona z powodu wyczerpanych akumulatorów.

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Facet

Dziś jeszcze ważny kupon rabatowy na cobi 15 % – warszawa