System losujący w wersji 9.19.1 i dalsze plany

Oficjalnie z portalu WoT 😉

System losujący był jednym z najbardziej problematycznych i złożonych elementów, które uwzględniliśmy w wersji 9.18. Będziemy go bacznie obserwować i dostrajać w najbliższej przyszłości. Od wprowadzenia w życie najważniejszych usprawnień w systemie, pracowaliśmy nad nim intensywnie, bazując na Waszych opiniach i dużej ilości zebranych danych. Poniżej omówimy wyniki zmian w systemie losującym i spojrzymy na ulepszenia wchodzące w wersji 9.19.1, jak i w dalszej przyszłości. Do dzieła, zatem!

Co się zmieniło

Wasze opinie przyczyniły się do zarysowania długoterminowej listy udoskonaleń i poprawek, które można zaimplementować dosyć szybko. Oczywiście dwa miesiące to za mało na poprawne przetworzenie wszystkich zmian, zdefiniowanie pozytywnych trendów i obszarów potencjalnych usprawnień i zaplanowanie solidnego planu działania dla każdej kwestii. Ale pracujemy nad tym! Będziemy Was na bieżąco informować na każdym etapie naszej pracy, a rozpoczynamy tym artykułem.

Przeczytanie setek stron dyskusji i opinii na temat ulepszonego systemu losowania przekonało nas, że algorytm oparty na wzorcach spełnia swoje zadanie znalezienia środka pomiędzy prędkością i skutecznością doboru drużyn. Każda bitwa 3/5/7, w której jesteście na szczycie listy, czyni z Was kluczowego gracza w drużynie, dając Wam szansę poprowadzenia jej do zwycięstwa, co jest w jednakowym stopniu trudne i satysfakcjonujące. Analiza rozkładu sił i sytuacji przed zakończeniem odliczania jest teraz dużo łatwiejsza, co oznacza, że macie teraz do dyspozycji więcej czasu na przemyślenie ruchów przeciwnika i zaplanowanie własnych. Na koniec – wielu z Was poinformowało nas, że rozgrywka na wielu mapach zmieniła się, a w całym procesie pojawił się dodatkowy dreszczyk, a wraz z nim szansa na odkrycie na nowo od dawna znanych lokacji i opracowanie nowych taktyk.

Wzorzec 3/5/7 spełnia swoją rolę, pozwalając każdemu graczowi wnieść coś do bitwy. Zawsze macie naprzeciw siebie godnych przeciwników, niezależnie od tego, czy jesteście na szczycie, w środku, czy na dole stawki. Czy pamiętacie jeszcze niepożądany scenariusz gry pojazdem VIII poziomu i konieczność stawienia czoła pojazdowi X poziomu? Pomyślcie, jak to wygląda w grze w jej obecnej postaci. Kilka pojazdów najwyższego poziomu w przeciwnej drużynie nie wywołuje już wątpliwości co do sensu rozgrywania takiej bitwy. Silniejsi przeciwnicy są mniej liczni niż pojazdy w środku stawki, podobna ich liczba jest w Waszej drużynie i nie ma potrzeby, żeby stawiać im czoła w pojedynkę.

Jakie zmiany zachodzą w wersji 9.19.1

Artyleria powraca do plutonów z ograniczeniem jednej artylerii na pluton:Uniemożliwienie artylerii tworzenia i wchodzenia do plutonów było tymczasowym rozwiązaniem wprowadzonym, aby pomóc nam zmierzyć wpływ efektu ogłuszenia i innych zmian w artylerii wprowadzonych w wersji 9.18. Na temat tej decyzji usłyszeliśmy chyba najwięcej krytyki, co wraz ze zgromadzonymi metadanymi skłoniło nas do przemyślenia tej decyzji. Aby poprawić sytuację bez przywracania możliwości gry plutonami złożonymi wyłącznie z artylerii, wprowadzamy możliwość uczestniczenia artylerii w plutonie, ale z ograniczeniem jednego działa samobieżnego na pluton.

System losujący teraz balansuje skład drużyn według typów pojazdów i plutonów w ramach poziomu bitewnego:Skupmy się teraz na scenariuszu, który większość z Was dobrze zna albo sprzed wprowadzenia wersji 9.18 albo z miesięcy po jej pojawieniu się. Czy kojarzycie, jak drużyna ze zwiadowcą na poziomie X mogła stanąć naprzeciw drużyny ze zwiadowcą na poziomie VIII, lub podobne, równie frustrujące sytuacje? Kładziemy temu kres w wersji 9.19.1. Od jej wprowadzenia system losujący będzie balansował składy drużyn według typów pojazdów i plutonów w ramach poziomu bitewnego. Kiedy system losujący dobiera obie strony, stawia naprzeciwko siebie podobną liczbę niszczycieli czołgów, czołgów lekkich i dział samobieżnych na każdym poziomie. Jeśli na szczycie stawki w Waszej drużynie jest niszczyciel czołgów, w środku stawki para zwiadowców i działo samobieżne na dole listy, system losujący spróbuje odzwierciedlić to zestawienie w drużynie przeciwnej. Jednakże, jeśli taki scenariusz miałby spowodować zbyt długie oczekiwanie, rozluźni on nieco te ograniczenia, aby pozwolić Wam szybciej wejść do bitwy.

I inne, drobniejsze rzeczy:Obok naprawy większych niedociągnięć poświęciliśmy trochę czasu na zmianę struktury list drużyn tak, żebyście mieli lepszy pogląd na drużynę przeciwną i mogli łatwiej opracować plan bitwy pozwalający sobie z nią poradzić. Teraz pojazdy na szczycie, w środku i na dole stawki są wymienione według klas, a pojazdy jednej klasy są posortowane według nazw. Kolejność jest następująca:

  • Klasy: czołgi ciężkie → czołgi średnie → niszczyciele czołgów → czołgi lekkie → artyleria
  • Nazwy: zaczynające się od liczb → alfabet łaciński → nazwy pisane cyrylicą

Co dalej

Kiedy mówimy, że chcemy zapewnić wszystkim naprawdę sprawiedliwą, zbalansowaną i ekscytującą grę, to mamy zamiar dotrzymać słowa. Nie jest to wyłącznie fantazyjne stwierdzenie zapisane gdzieś na tablicy w naszym biurze. Bierzemy je pod uwagę z każdą podejmowaną decyzją. Nie uznamy tej misji za ukończoną, dopóki Wy nie powiecie nam, że została ukończona. Dążąc do osiągnięcia tego celu, będziemy wprowadzać do systemu losującego nowe zasady, logikę i ograniczenia – wszystko po to, aby zapewnić zestawienia drużyn mających jednakowe szanse na zwycięstwo, co pozwoli uwypuklić znaczenie taktyki, strategii i podejmowanie właściwych decyzji.

W najbliższej przyszłości będziemy rozbudowywać ideę zbalansowania według typów pojazdów, aby zniwelować różnicę w klasach pojazdów wynikającą z czynników, które mogą dać którejś ze stron przewagę. Naszym celem jest, żeby każde zwycięstwo było osiągnięciem drużynowym i nie miało nic wspólnego z systemem losowania.

Na naszej liście rzeczy do zrobienia jest jeszcze kilka kwestii, a wśród nich zrewidowanie preferencyjnego systemu losowania. Będziemy z Wami współpracować w tej kwestii tak długo, jak będzie trzeba, aby rozwiązać wszystkie problemy, nie psując przy tym nikomu zabawy. Aby nie rozbudzać nadmiernie nadziei, podkreślamy, że są to obszary naszej pracy bez ściśle wyznaczonych dat ich zakończenia. Będziemy Was na bieżąco informować o konkretach i datach w miarę zbliżania się do finalizowania ich i wprowadzania w fazę testów. Naprawa systemu losującego jest ogromnym i ambitnym zadaniem dla naszego zespołu i jeszcze raz chcemy Wam podziękować za towarzyszenie nam w tym przedsięwzięciu!

Ź: Portal EU

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

moim zdaniem zmiana listy drużyn nie będzie dobra, bo po pierwsze gracze są przyzwyczajeni do tego co jest teraz, a po drugie jaki sęs ma układanie czołgów alfabetycznie

Bismarck41

Mam 44k gier na koncie. MM i balans do ****. Doświadczony gracz juz po kilku sekundach jest w stanie przewidzieć wynik gry które ostatnio trwają max 5 minut z wynikiem 15-3, 15-5. Uwielbiam losowania 5 fioletow u przeciwnika a u mnie 5 czerwonych. Balans działa 🙁 Trzymajcie tak dalej a nikt w to już nie będzie grał. Jedyne na czym WG zależy to kasa. Dlatego spodziewam się kolejnego wysypu czołgów premium.

Marti

Moje premki 8 tieru dostały po ***** nie da się zarobić tyle ile można było wcześniej. I want my money’s back WG

Lolek

A ja sie doczepie tego ze system losujacy jest do **** poniewaz losuje 10 HTkow na 10MTkow… Takie cos nie ma totalnie sensu i wg mogloby cos zrobic ale oni beda sie tlumaczyc tym ze bitwy beda dlugo szukane… Gowno prawda..

Adhd

Jak trafi Ci się Himel to się cieszysz ze masz 10HT vs 10MT. Następna bitwa będzie na prochorowce i już nie będzie tak malinowo.

KEMP_BUSH

Czytałeś w ogóle artykuł? Tak jak mówisz jest teraz ale jak wyjdzie oficjalnie 9.19.1 to mają to zmienić.

ko

arty są upierdliwe jak 3 arty mają na ciebie fokusa to grać się nie chce walnie tym pieprzonym spleszem rozwali gonsienice ogłuszy na 16 lub więcej sekund i odbierze te 300 nawet 500 odebrać im splesza tyle już im starcza bo jedyne co czuje jak widzę arte to chce ją rozwalić nawet gdy to jest moja a problemu arty nie da się rozwiązać czeba ją usunąć w imię balansu i sprawiedliwej rozgrywki miało być lepiej jest gorzej jeszcze bardziej człowieka wkurza niż ta złota amunicja

Anonimowo

Polecam ograniczyć granie w tego trupa i wziąć się do nauki języka polskiego.

ko

wiesz masz problem jak piszę na telefonie to nie zawsze dobrze to wyjdzie

Czosnek na maśle

@ko
Nie wmówisz mi, że miałeś “problem” z zapisaniem słowa i specjalnie WYSILIŁEŚ się i napisałeś … po prostu żenada. Testy gimbazjalne zdane? Szczególnie z polskiego?
W imię balansu i sprawiedliwej rozgrywki powinieneś używać mózgu albo umrzeć

Vandermolk

A ja mam misje na wykrycie 3 art LT kiem i zgadnij co – od dwóch tygodni nie trafiłem lajtem na 3 arty to dopiero upierdliwość 😉

ko

system jest zepsuty mma nie działa sprawiedliwie kiedy był ten bug z plutonami to można było z przyjemnością pograć ale teraz to się po prostu nie da większość bitew na dole tabeli na tym mma zyskały tylko dziewiąte tiery ósemki najgorzej na tej zmianie wyszły

marJan

MMA? mixed martial arts?