Wywiad z twórcą WarPack (2016)

AIhJqvDLKE4
Dokładnie rok temu pojawił się pierwszy wywiad z Shermanem – twórcą WarPacka. Wówczas poznaliśmy podstawowe informacje, jak to wszystko zostało stworzone, plany dotyczące WoWs i nie tylko. Tym razem koledzy z WoT Express postanowili się dowiedzieć jak idą prace nad paczką modów po przejściu WoT na ActionScript 3.0.
 
– Dzień dobry
– Sherman: Czego ode mnie chcecie? (Zdenerwowany, ale później już spokojny)
 
– Po patchu 9.15.1 do WoT i przejściu na Action Script 3.0 wielu modderów miało problemy. Czy Ty napotkałeś jakieś?
S: Nie. W sumie to tak, ale na innym polu.
 
– Czy słyszałeś o krokach podjętych przez WG przeciwko zakazanym modom? Wargaming szukał specjalistów i prawdopodobnie ich znalazł. Był wakat na Analityka Anti-Cheat.
S: Czy czytaliście “Stalowego Szczura” (oryg. “The Stainless Steel Rat”)?
– Nie, ale Wikipedia odpowiedziała: Seria humorystycznych książek sci-fi autorstwa Harry’ego Harrisona.
S: Chodzi o to, że zamiast szukać ludzi, mogli po prostu napisać do mnie 😉 Główny wątek historii jest zbudowany wokół teorii, że najlepszym specjalistą od zwalczania złodziei byłby złodziej, w jakiś sposób przekabacony na “jasną stronę”.
 
– Wargaming nie odzywał się do Ciebie od naszej ostatniej rozmowy?
S: A czy mieli chociażby wolę skontaktowania się ze mną?
Wydaje się, że WG ma problemy po stronie serwera. I szukają analityka, który mógłby te dziury w serwerze załatać. Moja propozycja – Najprawdopodobniej zwolnili jakąś ważną osobę i próbują znaleźć miejsca, których ten ktoś nie dopilnował. Zasugerowałbym nawet, że może chodzić o wycieki złota, poza tym jakiś czas temu można było zdobyć T44-100 (P) za darmo, wykorzystując przy tym luki w systemie.
 
– Ostatnio pojawiła się plotka o tym, że WG wprowadzi kody (klucze dostępu), całkowicie uwalniając się od niechcianych modów. Co o tym sądzisz?
S: Cóż, to tylko plotki i daleko im do okrętów. W okrętach był skandal ze Stopwatchem, więc przynajmniej tam prawdopodobnie taka kontrola modów się pojawi.
 
– Śledzisz okręty bardziej niż czołgi? 🙂
S: Nie bardzo. Wiem, że Storm został zdegradowany.
 
– O co chodziło w tym skandalu wokół okrętów?
S: W kliencie podczas celowania w odpowiedni punkt, żeby trafić we wroga, zapalał się stoper obok celownika. Twórcy modów zrobili mody, które wydawały dźwięki podczas celowania w ten punkt albo w inny sposób to pokazywali. Żaden modder do WoWS nie dostał bana, w końcu używali przewidywania toru lotu pocisku, który jest zawarty w kliencie gry.
 
– Czy słyszałeś o modzie pozwalającym wrzucać artylerią pociski za domy i góry, oraz o tym, jak szybko przestał działać?
S: Ta technologia była nam znana, wprowadziliśmy coś podobnego, ale nie publikowaliśmy tego. Łatwo zamknąć takiego moda ze strony serwera: Pocisk (w przeciwieństwie do praw fizyki) po prostu nie wraca na ziemię. Czasem mam wrażenie, że deweloperzy sami nie wiedzą, jak powinna wyglądać gra.
d95Dqm4bg7E
– Dlaczego niektóre mody, które można byłoby stworzyć i wprowadzić do Warpacka (dla przykładu wspomniany tryb moździerza) w łatwy sposób, nie zostały zrobione wcześniej?
S: Jeśli chodzi o zasadę działania, nalot moździerzowy jest dość realistyczną sytuacją. Jednak niektóre mody nie przechodzą zbiorowych testów.
 
– Czy masz jakieś powiązania z zagranicznymi twórcami modów?
S: Nie. Cóż, nie ma za bardzo żadnych dobrych twórców modów, tylko dobrzy hakerzy. Myślę, że to dlatego w statkach zaczęli walczyć z nami, nie naszymi zagranicznymi kolegami. Mody znacznie łatwiej namierzyć niż cokolwiek kontrolującego klienta z zewnątrz. Moja rada jest następująca – jeśli chcecie usunąć “zakazane” rzeczy z gry, zaproście ludzi, którzy te “zakazane” rzeczy tworzą. To dotyczy obu projektów.
 
– Jeżeli chodzi o powyższy mod (tryb Moździerza), to nie zamierzacie w żaden sposób go wskrzesić?
S: Można, ale jeżeli chodzi o nas – nie zrobimy tego z powodów etycznych. Tak w ogóle, to chłopaki od XVMa mają środki i potrzebną wiedzę, żeby robić to samo, ale są tam ludzie ze zdrowym rozsądkiem.
 
– Jeśli WG osiągnęłoby coś w sprawie niechcianych modów, będziesz szukał sposobów na obejście tych metod i dalej z nich korzystał?
S: Niczego nie niszczyliśmy ani nie obchodziliśmy w przeszłości nie z szacunku do WG. Żeby szukać sposobów na obejście problemów, najpierw musimy mieć jakieś przeszkody 🙂 Na dzień dzisiejszy w World of Tanks nie ma żadnych. No i mamy coraz mniej klientów. Wszystko w Internecie można znaleźć za darmo…
 
Ź: WoT Express

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments