Pamiątkowa moneta z okazji 100 lat Churchilla

Na całym świecie ludzie płacą bilonami. Czasami są one obciążeniem dla naszego portfela, innym razem brakuje ich nam, by nie płacić „grubymi”. Są jednak monety, które kupuje się raz i trzyma w specjalnym klaserze – monety numizmatyczne.

Są one wydawane na całym świecie z różnych okazji. Tak rzecz ma się teraz w UK, gdzie krajowa mennica wypuściła do obiegu specjalne monety z okazji stulecia najbardziej znanego, brytyjskiego czołgu – Churchill Infantry Tank. Bilon jest o tyle cenny, że rysunek pojazdu, który się na nim znajduje (z jednej strony jest to czołg Churchill, z drugiej oczywiście profil Królowej Elżbiety II), zaprojektował i wykonał Malcolm Cleverley – były dowódca czołgowy oraz artysta w jednym. Dodatkowo monety są pokryte 24-karatowym złotem i dopieszczone polerką.

1

Obecnie monetę można zakupić w sklepie internetowym  Westminster za £9.99 + koszty wysyłki (w przeliczeniu na naszą walutę, będzie to około 50 zł za samą monetę). Żeby dokonać zakupu, niestety trzeba się zarejestrować adresem założonym na Wyspach, ale to raczej małe utrudnienie.

Jeżeli ktoś zajmuje się numizmatyką, ma okazję przygarnąć naprawdę wyjątkowy kąsek.

2

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gsdg

“Bilon” to, jak podaje “Uniwersalny Słownik Języka Polskiego”, wyd. PWN:«monety o niskim nominale». To słowo posiada wyłącznie znaczenie liczby mnogiej, choć występuje w pojedynczej.