Q&A na temat brytyjskich czołgów, cz. II

DkFUuycQqhY

Kilka pytań od graczy odnośnie Brytyjskiego drzewka rozwoju. Na pytania odpowiadają: Ogopogo, Okinoshima, OhSlowpoke, Shapeshifter, Ed.Francis, Listy i Vollketten.

– Jak wiele informacji znaleziono na temat innych pojazdów ciężkich, z uwzględnieniem głównie czołgów A36, A37, A40 oraz A44?
– Niewiele tych informacji odnaleziono, ale ich ilość jest wystarczająca, by niektóre z tych pojazdów móc zaimplementować w grze.

– Czy czołg Ram II zostanie przeniesiony do drzewka UK (albo, chociaż do drzewka Wspólnoty Narodów, o ile takie powstanie)? Może w nadchodzącym rebalansie? Przecież owy czołg nigdy nie służył w armii US i nie był przez nich używany.
– Docelowo będzie to decyzja, która będzie należeć do samego WG. Ogólnie jest sporo pojazdów, które mogłyby się znaleźć w linii Wspólnoty Narodów, jak np. Centurion. Oprócz tego można dołączyć do tego drzewka kilka niszczycieli czołgów oraz kilka pojazdów ciężkich. Co do Rama – na szczęście jest kilka innych odmian tego pojazdu, które WG jeszcze nie ruszało. Dlatego mamy nadzieje np., na kanadyjską wersję tego czołgu.

– Czy Crusader był kiedykolwiek używany przez Związek Radziecki na zasadzie umowy pożyczki-dzierżawy (umowa lend-lease)? Jeżeli tak, to czy był jakoś ulepszany w tym czasie przez ten kraj?
– Istnieje kilka źródeł, z których można wyczytać, że kilka pojazdów zostało wysłanych do ZSRR, w tym też czołg Crusader (znaleziono taką informację na liście przewozowym). Sprawdziliśmy tą informację u źródeł, w Rosji, i nic nie znaleźliśmy na ten temat. Można wnioskować, że albo informacja była mylna, albo pojazd został wyładowany w innym miejscu, niż docelowe.

– Dlaczego FV304 używa, w grze, niehistorycznej haubicy 4.5? Deweloperzy nie mieli innego wyboru działa?
– Wiąże się to z tendencją zwiększania kalibru działa z wyższym tierem pojazdu. W rzeczywistości Brytyjczycy używali armat 25-pdr, bo te świetnie się sprawdzały. W grze gracz musi czuć, że kolejny pojazd w drzewku jest potężniejszy od poprzedniego.

– Czy Matilda I (A11) była planowana, jako czołg z działem większego kalibru, niż karabin maszynowy?
– Takie były plany, jak tylko pojawiły się informacje A11 na naszych biurkach. Pierwszą myślą było, by wyposażyć ją w specjalne pociski. Potem pomysł szedł na zamontowanie na niej działa 25 mm z francuskiej nacji, ale to ślepy zaułek. Dla WG w końcu liczy się też historyczność.

– Dlaczego Vickers Medium Mk III wylądował jako tier III w drzewku UK? Nie było lepszego wyboru?
– Nikt z nas nie był w kontakcie z WG, gdy drzewko brytyjskie zostało przedstawione. Stąd nie mogliśmy wnieść żadnych uwag.

– Czy istnieją jakieś schematy/plany/ projekty czołgów serii FV300 (FV301, FV303, FV305) oraz A46 Light Tank Prototype, które nie były jeszcze przedstawione?
– Jestem tego pewny. Sporo zwiedzamy w poszukiwaniu schematów danych czołgów. Oczywistym jest, że nie wszystko udaje nam się odkryć w archiwach. O ile informacje o FV303 są dosyć nieuchwytne, o tyle dane o pozostałych pojazdach są w naszym posiadaniu.

– Czy A7 Medium Tank ma szanse pojawić się w grze? Urzekająca jest wizja mini-TOGa na II tierze z działem 2-pdr. Może jako podarunek od WG?
– Absolutnie.

– Czy SA plany implementacji linii czołgów lekkich od tieru 6 do 8? Jest to jedna, z tych rzeczy, których brakuje w grze moim zdaniem.
– Tak. Jak wiecie, deweloperzy pracują nad czołgami lekkimi do tieru 10. W gałęzi brytyjskiej jest wystarczająca ilość czołgów lekkich, by zrobić nawet dwie pełne linie. Dlatego myslę, że nie będzie problemu z tierami od 6 do 10, wliczając w to pojazdy Premium.

– Czy Churchill zyska swoją sławną zdolność jazdy typu off-road?
– Sławną czy niesławną? Kwestie takie, jak moment obrotowy i niezawodność nie są modelowane w WoT. Mobilność jest ogólnie bardzo delikatną statystyką w grze, mająca w sumie niewiele wspólnego z prawdziwym życiem. O ile byłoby miło widzieć bardziej kompletny system fizyki, o tyle wszystko to zostaje w gestii WG.

– Czy pojazd Tetrarch pojawi się w swoim rodzimym drzewku? Może razem z pojawieniem się ulepszenia do pojazdu pt. adapter „Littlejohn”?
– Jest bardzo możliwe, że Tetrarch pojawi się w drzewku brytyjskim już wkrótce. Co do adaptera „Littlejohn”, kwestia leży po stronie ekipy od balansu. Z naszych badań wynika, że taki adapter, razem ze specjalną amunicją do niego, mógłby spokojnie pojawić się w grze.

– Czy możecie zmienić nazwę Stuarta I-IV na „Honey” albo „Honey Stuart”?
– Z tego, co ja wiem, „Honey” nie był nazwą projektową pojazdu.

– Czy w grze pojawi się Stuart V (M3A3)?
– Nie wiemy.

– Kiedy zobaczymy linię czołgów lekkich w drzewku UK?
– Oby stało się to niedługo.

– Szkocka flaga w grze?
– Nie ma żadnych powodów, by takowa się nie pojawiła. Co więcej, mamy pomysły na kilka historycznych sloganów z tego kraju.

2enhqds

– Patrząc pod kątem balansu, myślicie, że danie Challengerowi działa 20-pdr to dobre rozwiązanie? O ile pamiętam, działa te mają dosyć uniwersalne mocowania, stąd pojawiały się na czołgach. Ale w grze? Serio myślicie, że gracze lubią grać VII tierem ze średnim działem? Owszem, zadaje 230 obrażeń i ma niezłą penetrację, ale zmniejszenie parametru RoF oraz czasu celowania może sprawdziło się, co najwyżej, na AT-7. Challenger sporo na tym stracił.
– A.30 Challenger jest postrzegany przez graczy jako przeciętniak, a statystyki tylko to potwierdzają. Elitarną więżą na tym pojazdu jest ta typu Avenger. Ogólnie oba podzespoły nigdy nie powinny być ze sobą połączone. Jednakże warte odnotowania jest to, ze działo 20-pdr typu A zostało wymodelowane przez WG dla Challengera, ale nigdy nie pojawiło się w żadnych testach. WG nie chciałoby, aby ludzie domagali się zbyt wielu buffów do tego działa. Mimo wszystko mamy nadzieje, że A.30 zostanie niedługo jakoś podrasowany.

– Jakieś informacje o Conqueror AT z magazynkiem?
– Był taki projekt, ale nigdy nie został zbudowany.

– TOG IV – mit czy prawdziwy pojazd? O kiedy zobaczymy książkę o TOGach?
– Sama idea pojazdów typu TOG to dosyć złożona sprawa, jednakże nazwa TOG IV jest wyssana z palca. Książka jest w fazie tworzenia.

– Pasholok wspomniał o alternatywie FV215b. Co to będzie?
– Prawdopodobnie jakiś ulepszony Conqueror.

– Coś więcej o projekcie A.31?
– Mamy sporo danych o tym pojeździe, by wprowadzić go do gry, ale nie podzielimy się nimi na ten czas.

– Churchill z pochylonym pancerzem – jakby wyglądał? Może dodatkowo jakieś moduły, może działo 32-pdr?
– Pochylony pancerz? Jak? Gdzie? Była wersja Churchilla z działem 5.5 cali, jako SPG, ale to tylko teorie.

– Pytanie odnośnie Piaskownicy i nowych ról pojazdów- czy są brane pod uwagę jakieś pojazdy UK do roli czołgów przełamania?
– Jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, jakie zmiany będą wynikały z Piaskownicy. Nikt z nas nie jest wtajemniczony w wewnętrzne dyskusje odnośnie serwera Piaskownicy lub przyszłego kierunku gry. Istnieje wiele pojazdów brytyjskich, które mogłyby zostać wprowadzone do wymienionej roli, np. takie jak Heavy Valiant.

Pancerz tego pojazdu waha się od 4.5 centymetrów do 9.0 centymetrów (z dodatkowym „noskiem” z przodu). Razem z dolną płytą (8.5 centymetrów) oraz przednią częścią wieży (10 centymetrów) jest niesamowicie wręcz opancerzony, jak na swoją wagę i rozmiary. Boczny pancerz waha się od 4.5 centymetra, do 4 centymetrów z dodatkowym, jednocentymetrowym pancerzem warstwowym. Bok wieży to wartość równa 6 centymetrów. Teraz należy dopasować działo. Do wyboru mamy kilka armat – 75mm/95mm/6 PDR HV. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie dwóch dział 20 mm Oerlikon.

– Jaka jest Twoja opinia o czołgu Crusader?
– Zabawka w grze, przyzwoity czołg w prawdziwym życiu, zapewniając szybkość i siłę ognia w Afryce Północnej. Nawet Włochom spodobał się na tyle, aby spróbować skopiować jego parametry. Niestety nie byli oni w Afryce Północnej na tyle długo, aby dostatecznie poznać sam pojazd.

– Jest możliwe zobaczenie w grze czołgi Scorpion albo Scimitar Light Tank? A może pojawi się jakaś hybryda tych dwóch pojazdów? Jeżeli tak, na jakim tierze by się one pojawiły?
– Bardzo możliwe, że oba czołgi pojawią się w grze. Na jakich tierach – ciężko powiedzieć.

– Czy macie już jakiś kandydatów na czołgi lekkie? Dodatkowo czy pojawią się pojazdy pokroju FV304 (szybkie przeładowanie, duża prędkość)?
– Jak wspomnieliśmy wcześniej, mamy wystarczająco dużo kandydatów na dwie pełne linie czołgów lekkich. Co do drugiej części pytania – jeżeli masz na myśli artylerie, to wiesz, że takie kroki są już powoli podejmowane przez WG co do tych pojazdów.

– Kim byli „Szczury Pustyni”? Jaka była ich rola w walkach w Afryce Północnej? Jakich czołgów używali, o ile tak było? Jakieś podpowiedzi taktyczne, jakie stosowały „Szczury”, a które mogłyby się sprawdzić w WoT?
– Formacja ta powstała z połączenia 7-go Dywizjonu Pancernego oraz 4-ej oraz 7-ej Brygady Pancernej (więcej pod TYM linkiem). Byli niezawodni w walkach ze zjednoczonymi siłami Włoch i Niemiec w Afryce Północnej. Nie jest łatwo oddać ich działania w jednym zdaniu. Najlepiej samemu zasięgnąć informacji, chociażby z linku powyżej. Czołgi, jakich używali, to: A.12 Matilda II, Mk.VI Light Tank, A.9 Cruiser, A.10 Cruiser, A.13 Cruiser, Valentine, Crusader, Stuart, Sherman, Grant, Sherman Firefly, Cromwell, Challenger (A.30), Chaffee, Comet. W sumie nie ma wielkiej filozofii w taktyce, jaką stosowali. Może warto tutaj wspomnieć o szybkim flankowaniu wroga.

– Czy jest możliwe pojawienie się w grze FV4401 Contentious oraz francuskiej Lorr CDA jako przyszłego niszczyciela czołgów?
– Możliwe. Nawiązując jeszcze to FV4401 – Contentious to nie jest właściwie jeden pojazd, lecz liczba pojazdów testowych, wzorów stworzonych w celu osiągnięcia określonego celu projektowania.

– Nie jest niczym nowym, że fani drzewka UK czują gorzki smak w ustach z powodu Tetrarcha. Jak owy czołg wypada w porównaniu z czołgiem Harry Hopkins? Jakie są Wasze przemyślenia o tych pojazdach? Czy mogą się pojawić w drzewku UK?
– Harry Hopkins to późniejszy, bardziej nowoczesny projekt, niż Tetrarch. Z większych różnic można wymienić nieco grubszy pancerz oraz zwiększone rozmiary. Oba czołgi są dobrymi przykładami na kandydatów do drzewka lekkiego.

– Churchill VII ma dużo lepszy pancerz, niż jego 5-to tierowy odpowiednik. Mimo wszystko oba pojazdy posiadają taki sam słaby punkt – mobilność. Ja rozumiem, ze Churchill VII ma zredukowana moc z powodu większej ilości pancerza na sobie, ale czemu aż tak drastyczna jest różnica obu prędkości?
– Jeśli chodzi o prędkość, ostatecznie nie sprowadzają się one tylko do wagi. Wzrost wagi nie tylko wpływa na stosunek masy i mocy silnika czołgów, ale także na nacisk na podłoże, wytrzymałość komponentów motoryzacyjnych, itd.

– Jakie są Twoje przemyślenia na temat możliwości dania temu czołgi wielkiej haubicy? Jeśli dobrze rozumiem, WG nie chce wdrożyć Churchilla AVRE, więc dlaczego nie dadzą temu czemuś derpa.. Mam na myśli fakt, że sam czołg ma już straszną depresję działa, wielkie weakspoty i w dodatku jest bardzo powolny.. wspaniałym pomysłem byłaby haubica, dałaby ona możliwość wyboru stylu gry. Dzięki!
– Działo AVRE byłoby zbyt trudne do zaimplementowania w grze, to po pierwsze, a po drugie ciężko byłoby je zbalansować. Nikt nie lubi one-shotów. Czołgi typu Churchill naprawdę były wolne, ale za to miały przyzwoity pancerz.

– Jeśli chodzi o pytanie na temat Superconquerora – moje pytanie brzmi, czy ta maszyna pojawi się w World of Tanks?
– Dlaczego nie? Większość pojazdów została już zamodelowana, więc wystarczy dodać ekrany przeciwkumulacyjne. Wydaje się to być logicznym posunięciem.

– Trudno jest uwierzyć, że 6-funtowe APki mogą przewyższyć te z działa ZiS-2, biorąc pod uwagę fakt, że ZiS-2 ma znacznie większą prędkość wylotową i wystrzeliwuje cięższe pociski.
– Obawiam się, że powinieneś być trochę bardziej szczegółowy. Powinieneś dokładniej wyszczególnić, które pociski, wystrzelone z 6-funtówki, mogą przewyższyć te z ZiS-2?

Ź: SR

Zobacz także:

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
iBlackLagoon

Vickers Medium Mk III OP na t.III? Bo na pewno nie jest zły, idealne działko dla snajpera.

12qt

Tak wygląda Q&A na temat nacji, która miała własne czołgi i je projektowała… Przeczytajcie to wszyscy oczekujący na biało-czerwone tanki bo wątpię czy mielibyście aż tyle info co sami zadający pytania 🙂

iBlackLagoon

UK jest bliżej od USA (tam maja o wiele więcej projektów) to dlatego wydaje się, że coś posiadają.