Q&A na temat szwajcarskich czołgów

Która gałąź czołgów będzie po Szwedach i Polakach? Być może, będzie to – Szwajcaria, lecz teraz można tylko przypuszczać. Poniższa rozmowa jest teoretycznym poglądem na drzewko. Rozmówca sam dla siebie złożył drzewko i próbuje przekonać firmę Wargaming do jego wdrożenia. Nie jest to oficjalne Q&A, a jedynie rozmowa z osobą, która pracowała dla WG. Bardzo prawdopodobne, że takie rozwiązania pojawią się w grze, ale nie są one pewne i warto podejść do tego z dystansem.
 
– Czy jest wystarczająca ilość pojazdów Szwajcarskich, by wykorzystać je do stworzenia pełnego drzewka rozwoju? Nie będzie takiej sytuacji, że 60% tych czołgów to tylko projekty?
– Szwajcaria nie była nacją słynącą z budowy i projektowania czołgów. Praktycznie żaden projekt nie pojawił się na deskach kreślarskich w czasie trwania wojny. Mimo wszystko powstało kilka ciekawych maszyn. Pierwszymi czołgami, wartymi uwagi, są pojazdy NK I, NK II, KW 30 oraz rodzina czołgów Panzer – 58, 61 i 68. Warto też wspomnieć o tych mniej znanych, jak MOWAG Skorpion, Pirat, Taifun, HS 30 czy Panzerkanone 68. Niestety, wybór jest ograniczony, a te bardziej warte uwagi maszyny były tylko projektami.
 
– Istnieje możliwość stworzenia drzewka szwajcarskiego bez potrzeby kopiowania nisko-tierowych pojazdów z nacji niemieckiej, i dodaniu tylko paru pojazdów na „topce”?
– Ogólnie nie użyliśmy żadnego niemieckiego pojazdu do wypełnienia drzewka szwajcarskiego. Zapewne nawiązujesz tutaj do czołgów pokroju LT. Vz. 39. Wiadomo, że Szwajcarzy zmodyfikowali Panzer 39 na swoje potrzeby i posiadali go w arsenale. Nazwano go mianem Panzer 39-2 i taki pojawi się zapewne w grze. Posiada dodatkową parę kół nośnych, zaś stockowa wersja tego czołgu będzie wyposażona w działo 34mm AA. Najlepsze działo, jakie będzie można zamontować na tym czołgu, to armata 75mm. Innym pojazdem, który możecie uznać za „niemiecką kopię” jest szwajcarski Hetzer – G-13, który wyglądem będzie przypominać Jagdpanzer 38(t). Dodatkowo będzie dostępny czołg Premium z magazynkowym działem, podobnym do tego, co ma AMX 13 75. I tyle, jeżeli chodzi o podobieństwa. Od 5 tieru w górę drzewko będzie z czystej krwi szwajcarskie.
 
– Co się stanie z Panzerem 58 Mutz? Zostanie przeniesiony do „swojego” drzewka?
– Odkąd nie współpracuje z WG, nie mogę mówić o takich rzeczach. Patrząc jednak na sytuacje z Pz. T-15 i T-25 nie wróżę mu opuszczenia drzewka niemieckiego.
 
– Jakiego typu pojazdów możemy się spodziewać, jeżeli chodzi o drzewko szwajcarskie? Pytam pod względem mocnych i słabych stron, odgrywanych ról itd..
– Ogólnie mówiąc niskie tiery lekkie (zwykłe, jak i zwiadowcy) będą wystarczająco mocne, by pokazać pazur (obie linie będą posiadać 90mm działa). Co do mocnych stron, średnie czołgi będą zwinne i mobilne. Niestety większość pojazdów w tym drzewku (lekkie, średnie, TD i SPG) będą cierpiały na bardzo cienki pancerz. Jeżeli chodzi o czołgi ciężkie (tak, kilka można wykorzystać w grze) będą bardziej przypominały stylem gry brytyjskiego Chieftaina z lekko wzmocnionym pancerzem przednim. Niestety odbędzie się to kosztem grubości pancerza wieżyczki (topowy czołg ciężki będzie miał jarzmo działa o grubości ~400 mm). Wszystkie za to będą posiadały dobrą depresję działa.
 
– Jestem pod wrażeniem pracy, jaką włożyłeś w tworzenie tego drzewka. Ile z tego zostanie wykorzystane w tworzeniu drzewka Szwajcarów?
– Sporą dozę pomocy otrzymałem od Vollkettena, z którym wspólnie opracowałem ten projekt. Jego wiedza i przemyślenia oraz moje badania świetnie się skomponowały. Z dużą dozą optymizmu wyczekuje tego drzewka. Coś, co w zeszłym roku było praktycznie gdybaniem powoli nabiera realnych kształtów.
 
– Jak będzie wyglądał szwajcarski emblemat?
swiss
 
– Jakie szwajcarskie TD oraz/lub czołgi ciężkie będzie można zobaczyć w grze?
– Na chwilę obecną mamy 3 ciężkie pojazdy. Możliwe, że uda nam się dorzucić do puli czwartego, ale te trzy to i tak spory sukces jak na Szwajcarię.
hnia6b3
Jedna rzecz jest pewna – szwajcarskie drzewko może mieć znakomity, czołg ciężki – odpowiednik japońskiego Tygrysa. Pojazd ten był podarunkiem od Francji podczas wojny z Rzeszą.
 
– Czy Panzer 68 pojawi się w WoT, czy jest zbyt nowoczesną maszyną?
– Jest planowany jako X tier średni.
 
– Czy szwajcarskie drzewko będzie osobnym drzewem technologicznym czy jako wspólna gałąź niemiecka?
– Są duże szanse, że będzie to osobne drzewko. I tak powinno się stać. Drzewko to ma duży potencjał, jeżeli chodzi o same pojazdy.
 
– Czy pierwszym tierem będzie Renault FT?
– Liczyłem, że to pytanie nie padnie, ale cóż… Jeżeli chodzi o Renault FT, to faktycznie pasował by jako I tier. Problem w tym, że byłby to już czwarty FT w grze, w różnych nacjach. Jednakże mocno przyglądamy się RK-9 – pojazdowi ze stajni Saurer AG Arbon. To też byłaby dobra opcja.
 
– Jak sprawa ma się z Panzerem 68 ET?
– Niestety pojazd jest zbyt nowoczesny. Wykluczają go dwa aspekty – ma armatę gładko-lufową oraz wykracza poza datę graniczną, jaką WG uznaje – 1970 rok. Bardziej widziałbym go w grze konkurencyjnej – Armored Warfare.
 
– Planujecie dodać do drzewka szwajcarskiego wersje AMX 13 czy Centuriona?
– Te dwa pojazdy mogłyby się sprawdzić świetnie, jako pojazdy Premium. Ogólnie wrzucenie kilku klonów do drzewka jest nieuniknione, jednakże bardziej widzę je, jako czołgi Premium.
 
– Wracając do tematu Panzera 58 – jak wiesz, nie jest on jednolitym projektem, a mieszanką dwóch różnych projektów. Myślisz, że WG skoryguje go tak, jak powinno być?
– Patrząc np. na niemieckiego T-25 wątpię.
 
– A który projekt, jakby już miał się pojawić, byłby lepszy Twoim zdaniem? Pierwszy, z bocznymi progami i usuniętą kopułą czy drugi, z działem 20pdr?
– Dla przyjemności gry zdecydowanie pierwszy. Poświęcając trochę mobilności, byśmy dostali pojazd z lepszym pancerzem bocznym i dobrą osłoną przeciwko pociskom HE.
 
– Jeżeli WG zdecydowałoby się dodać pojazdy kołowe, pojawiły by się takie u Szwajcarów?
– Ja bym poszedł dalej i wyposażył w takie maszyny inne nacje. Wiele z nich posiadało takie pojazdy.
 
– Czy w drzewku znalazł by się niszczyciel czołgów – Tajfun?
– Jest on zawarty w naszym drzewku i byłby TD-kiem IX poziomu, z działem 105 mm L7 z opcjonalnym działem 120mm L11.
 
– Czy przy wprowadzeniu Panzerów 58,61 i 68 otrzymają one historyczne parametry?
– Liczę, że WG nie schrzani tego i tak będzie.
 
– Czy czołgi szwajcarskie będą dobrą opcją do gry w e-sporcie?
– Jestem pewien, że mogą zawitać w mecie e-sportowej, zwłaszcza topowe czołgi ciężkie.
 
– Który pojazd z teoretycznego drzewka technologicznego miałby największą prędkość? Czy MOWAG Pirat mógłby stać się nowym ELC AMX?
– Maksymalna prędkość, zarówno medów, jak i czołgów lekkich, waha się od 50 km/h do 65 km/h. Z kolei Tajfun mógł osiągać nawet 72 km/h (na potrzeby gry można ustalić na 70). Co do MOWAG Pirat – jest on prawie tak samo wysoki, jak AMX 13 75.
 
– Dlaczego Panzer 58 został nazwany Mutzem?
– „Mutz” to, w dialekcie mieszkańców Oberlandu Berneńskiego (kraina geograficzna i historyczna w szwajcarskim kantonie Berno – przypis redakcji) niedźwiedź. Ponad to w herbie Berna także możecie dostrzec niedźwiedzia. A czemu niedźwiedź? Zwierzęta te są zaciętymi mieszkańcami gór, broniącymi swoje terytorium. Podobnie jak Szwajcarzy. Stąd wszechobecny symbol niedźwiedzia.
 
– Pytanie z innej beczki – jak długo WG będzie zaniedbywać ważniejsze, pod względem motoryzacyjnym, drzewka np. włoskie? Serio drzewko szwajcarskie jest aż tak bogate?
– Odpowiedź na to pytanie pojawi się niedługo we włoskim Q&A, ale odpowiem na nie z mojego punktu widzenia. Powód jest prosty – brakuje kilku ważnych pojazdów, by owe drzewko skompletować, np. topowy czołg średni. Szwajcarskie drzewko ma solidne podstawy co do każdego tieru, dlatego widziałbym je, jako te przed Włochami. Jeżeli WG będzie stało przed wyborem – nacja, która brała udział w wojnie, ale nie ma skompletowanego drzewka, czy kraj będący neutralnym, ale mające skończone drzewo technologiczne, zgadnij co wybierze?
 
– Jest możliwe wypuszczenie jednego, całego drzewka od razu, czy lepiej rok po roku dorzucać kolejne gałęzie?
– Technicznie tak, ale praktycznie lepiej skupić się na jednej, porządnej linii. Ostatnio skupiałem się na linii LT/MT/HT. Potem chce popracować nad linią TD, na koniec SPG. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że gracz nie musi od razu skupiać się na 40 pojazdach, a jedynie 12-13, do których łatwiej się przyzwyczaić i nauczyć się ich obsługi.
 
– Który pojazd powinien być tym najbardziej wyróżniającym drzewko szwajcarskie?
– Moim zdaniem X tier ciężki, VIII tier średni oraz TD-ek Taifun.
 
– Dlaczego Szwajcaria w ogóle miała czołgi? Przecież była neutralnym krajem.
– Neutralny nie równa się pacyfistyczny. Główną myślą szwajcarów zawsze była obrona swojego kraju. Pragnę przypomnieć, że pojazdy te pojawiły się w kraju po machlojkach z Niemcami. Więc to naturalne, że Szwajcaria chciała posiadać coś „w razie w”.
 
– Czy Toblerone (szwajcarska czekoladka w postaci stożków – przypis redakcji) będzie jako racje bojowe?
– Generalnie chciałem, by racjami bojowymi były Raclette (potrawa wytwarzana ze specjalnego gatunku sera, podgrzewanego nad ogniem na małych patelenkach – tu też przypis redakcji :P) jako Premium racje, zaś Toblerone mogło działać jak czekolada u Niemców.
 
Ź: Status Report
Zobacz także:

Ob5fjmoRnZQ ewJ5vF00gek

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PacMan2008

Jest bardzo dużo pojazdów szwajcarskich że można by było z nich stworzyć drzewko szkoda że grafiki lub screenów nie można wysłać.

Anonimowo

Dziwne, tyle pojazdów, takie tradycje a nacji Włoskiej brak w grze.
Jedno z trzech mocarstw Osi.
Nie dziwię się Włochom że generalnie nie grają w tę grę.

Stachu

Wloska musi być fajna

Anonymus

Wolałby włoską

iBlackLagoon

Panzerkanone 68 ta jasne ᶘ ͡°ᴥ͡°ᶅ

Jaszczurkowiec

“jak długo WG będzie zaniedbywać ważniejsze, pod względem motoryzacyjnym, drzewka np. włoskie?” albo np polskie. Nie zdziwiłbym się gdyby szwajcarskie pojazdy trafiły do gry prędzej niż polskie maszyny ( o ile po tylu ostatnich zapowiedziach polskie maszyny w ogóle znajdą się w grze )

Dzony

A Matka wie ze ćpiesz 😀 WG i polskie drzewko 😀