World of Tanks: co się dzieje z grą?

photo(5)
Na łamach portalu overclockers.ua pojawił się ciekawy wywiad z Product Managerem gry World of Tanks: Maksymem Czuwałowem:
 
– Maksym, opowiedz nam trochę o sobie i o tym, jak trafiłeś do projektu World of Tanks, jakie są Twoje obowiązki?
– Mam 30 lat, zacząłem grać na PC w wieku 6 lat. Pierwszym moim komputerem był ZX Spectrum, który wykorzystywał kasety magnetofonowe. Do firmy trafiłem 6 lat temu, jeszcze przed wypuszczeniem World of Tanks. Zajmuję się globalnym marketingiem produktu, wyjściem na nowe rynki, a także strategią wzrostu i rozwoju dla już istniejących.
 
– Maksym, jesteś aktywnym graczem? Jeśli tak, to od którego patcha?
– Widziałem wszystkie patche. Naturalnie, w 2010 roku, ja, jak wszyscy inni, byłem zaangażowany w “czołgi”. Później, kiedy zaczęliśmy dodawać nowe produkty i kierunki rozwoju, dokonałem wyboru w stronę ulubionej gry. Staram się grać cały czas, choć czasami brakowało czasu. Mam 58% zwycięstw. Teraz aktywnie biorę udział w rozwoju naszego klanu Wargaming.
 
– Jak prezentuje się globalny rozwój gry?
– Jeśli weźmiemy pod uwagę globalny on-line, to na niego składa się blisko półtora miliona użytkowników. Waha się w zależności od sezonu. Oczywiście, duża część z nich – to gracze z WNP, Europy Wschodniej i Chin. Odbiór gry, a także aktywność użytkowników ma się dobrze, nie zważając na wiek projektu. Silny wzrost można zaobserwować w Azji.
 
– Powiedz mi, jak wygląda wiek grupy docelowej?
– Naszymi odbiorcami – są w większości mężczyźni (blisko 97%) w wieku od 25 do 45 lat. Publiczność w porównaniu z innymi grami MMO jest bardzo dojrzała i zaangażowana. Dla wielu osób, projekt stał się czymś więcej niż tylko grą. “Czołgi” stały się hobby na równi z piłką nożną, wędkowaniem czy też innymi rzeczami. Ludzie nie wstydzą się rozmawiać o grze z przyjaciółmi i rówieśnikami.
 
– Wśród graczy, parę miesięcy temu krążyły pogłoski o możliwości przejścia World of Tanks na rzecz stałego płatnego abonamentu. Te pogłoski są bezpodstawne i gra zawsze pozostanie free-to-play?
– Płatny abonament nie był brany pod uwagę. Jedną z podstawowych zasad World of Tanks – jest dostępność.
 
– Fanom gier, podoba się marka produktu World of Tanks. Czy planujecie w najbliższym czasie, nawiązać jakąś współpracę z dobrze znanymi markami komputerowymi i nie tylko?
– Oczywiście, ciągle trwają negocjacje z dużą liczbą potencjalnych partnerów. Jesteśmy zainteresowani rozwojem w tym kierunku: zarówno jeśli chodzi o rozszerzenie dostępności produktów, jak również uproszczeniu ich zakupu i dostawy.
 
– Czy zamierzasz nadal utrzymywać stały kurs waluty w sklepie premium, 20 hrywien za dolara? Czy będzie przejście do płynnego kursu walutowego?
– Będzie to zależało od sytuacji ekonomicznej. Zdajemy sobie sprawę, że przy niestabilnej sytuacji makroekonomicznej będziemy zmuszeni wrócić do płynnego kursu walutowego.
 
– Teraz pojawił się serwer testowy “Piaskownica”. Możesz opowiedzieć, co planujecie zrobić i jak to widzą deweloperzy?
– Jest to wielki eksperyment. Wszystko, co mamy na Piaskownicy – jest prototypową wersją nowego balansu. Najważniejsze – to uświadomić sobie, że nowy serwer testowy, nie bez powodu został nazwany Piaskownicą. Można przyrównać go do zamku z piasku, który można w całości zburzyć i postawić na nowo. Nasi gracze – dorośli, wykształceni ludzie – dają nam konstruktywną krytykę. Cały zebrany feedback jest przekazywany do działu balansu.
 
– Jak długo będzie funkcjonowała Piaskownica? Kiedy planujecie ją zamknąć?
– Start Piaskownicy miał miejsce 16 czerwca 2016 roku. Serwer będzie istniał przez cały okres tworzenia nowego balansu. Jeśli graczom i nam spodoba się taki format, to projekt Piaskownicy będzie kontynuowany w celu przetestowania różnych prototypów i nowych funkcji.
 
image-44ca946f7f4ed58a45039f4101e845026a42f20fcc6e992a01a4efbf66ba5570-V
– Możesz powiedzieć, według jakich kryteriów oceniacie sukces Sandboxa? Opinia użytkowników, głosowania i relacje zaproszonych graczy, czy może ocena współpracowników? Innymi słowy, do kogo będzie należało ostatnie słowo, jeżeli chodzi o wprowadzenie zmian z Piaskownicy?
– Należy w pełni zrozumieć znaczenie i złożoność prowadzonych tam prac. Mało kto, w historii branży gier, odważył się na wprowadzenie tak drastycznych zmian w projekcie “na żywca”, a jeśli zostały wprowadzone, to zwykle kończyło się płaczem. Pod uwagę będą brane wszystkie czynniki – statystyki serwera, feedback graczy, osobiste doświadczenie i odczucia. Nie można powiedzieć, że do kogoś będzie należało ostatnie słowo – na to składa się wiele czynników. Jeśli dane będą sprzeczne, to spytamy graczy jeszcze raz. Mimo wszystko, to ich gra i do nich należy decyzja.
 
– Zmiany zostaną wprowadzone zbiorowo, jednym patchem czy pewne decyzje zostaną wprowadzone wcześniej?
– Jeżeli uznamy, że jakaś funkcja jest w pełni gotowa i może zostać wprowadzona indywidualnie, to zrobimy to jak najszybciej. Czyli, na przykład, jeśli widzimy, że nowa artyleria podoba się wszystkim i jest gotowa do wprowadzenia na główny serwer, wtedy istnieje możliwość wprowadzenia przed całym balansem.
 
– Powiedz mi, według wstępnych raportów, Piaskownica ma na celu dostosowanie wszystkich czołgów do ról. Innymi słowy, przejście z modelu “uniwersalności” pojazdu, do konkretnej “roli”. Jednak model “ról” wymaga poważnej interakcji zespołu, który w dzisiejszym randomie nie istnieje. Jak planujecie zmusić graczy do wykonywania określonych ról i to w sposób skoordynowany?
– Nie planujemy zmuszać graczy. Role czołgów są konieczne, ponieważ dzisiejsze klasy nie zawsze odzwierciedlają istotę wojennej machiny. Nie wszystkie czołgi ciężkie mogą tankować. Role są po to, by pomóc graczom zrozumieć, jak grać na tej czy innej maszynie.
 
– Czy planujecie zmienić klasowy system maszyn? Czy może pozostanie pięc typów maszyn? (LT, MT, HT, TD i SPG)
– Klasy pozostaną, ale do nich zostaną dodane role.
 
– Czy nie zmieni się sens grindowania i expienia czołgów w Balansie 2.0? Jeśli przedtem, wszyscy expili uniwersalne czołgi (z reguły średnie albo ciężkie), zdolne stawić czoła pozostałym klasom, a teraz będzie musiał zadowolić się przerośniętą specyfikacją niektórych klas i polegać na doświadczeniu randomowo dobranego zespołu, to czy nie zmienią się umiejętności poszczególnych uczestników bitwy?
– Role czołgów nie wpłyną na umiejętności gracza, zostały one zaprojektowane tak, aby usunąć niezbalansowane różnice. Imbą daleko do uniwersalności. Na przykład znany czeski TVP 50/51 nie jest czołgiem uniwersalnym.
 
– Arta będzie miała kumulatywne i przeciwpancerne pociski, czy może tylko burzące w Balansie 2.0?
– Ciężko dać jednoznaczną odpowiedź. Będziemy zmieniać, testować i analizować różne możliwości.
 
– W przypadku globalnego rebalansu i rosnącej roli pancerza, zostanie wbudowany kalkulator penetracji w normalnym celowniku? Obecny warianty nie uwzględnia pancerza, pokazując tylko nominalne wartości.
– Wszystkie niezbędne interfejsy i wskaźniki zostaną dodane. Obecnie pracujemy nad dopracowaniem interfejsu w bitwie jak i hangarze.
 
– Podczas walk na Mapie Globalnej, po bitwie wyniki często są niedostępne i niemożliwe jest wgranie powtórki na wotreplays. Jest to notoryczny błąd, jeżeli jakiś czołg przeciwnika (np. artyleria) pozostała niezaświecona. Planujecie rozwiązać ten problem?
– Tak, wiemy o tym błędzie.
 
– W chwili obecnej, rzeczywiste ograniczenie liczby artylerii w bitwach wynosi 5. Co was powstrzymuje przed zmniejszeniem ograniczenia do 3 sztuk na drużynę? Pozwoliłoby to zmniejszyć cierpienie innych graczy od nadmiaru artylerii, jednocześnie dając możliwość gry w plutonie.
– W Piaskownicy testujemy różne opcje. Jest tam ograniczenie ilości artylerii do 3 sztuk w bitwie.
 
– Analogiczne pytanie tyczy się balansu liczby innych klas pojazdów. Na przykład, obecność w jednej bitwie 10 czołgów ciężkich X tieru, wykańcza jakąkolwiek inicjatywę, ponieważ każdy inny czołg zostanie natychmiast zdmuchnięty. Czy istnieją w balanserze ograniczenia, a jeśli nie, to czy można je dodać? Na przykład, zabronić wprowadzenia do bitwy więcej niż 5 pojazdów jednego typu?
– Ograniczenie w ilości i klasie nie jest racjonalne, ponieważ wiele zależy od specyfikacji regionu. Balans stale się zmienia. Nie chcemy, aby ludzie długo stali w oczekiwaniu na bitwę.
 
– Wielu graczy narzeka i skarży się, że możliwość odczytania za pomocą XVM statystyk gracza, mocno psuje rozgrywkę. Cały zespół skupia się na niszczeniu najlepszego gracza lub odwrotnie, opuszcza ręce i jedzie w róg mapy, widząc przewagę przeciwników. Czy planujecie wyłączenie XVMa, żeby zrównać szanse wszystkich grających?
– W chwili obecnej, nie udowodniono, że jest to masowy problem i że dotyczy wszystkich graczy. Myślimy nad możliwością ukrycia statystyk wedle widzimisię, lecz póki co jest to tylko pomysł. Zniszczenie fioleta daje radochę 🙂
 
– W związku z szybkim rozwojem technologii wirtualnej rzeczywistości zintegrowanej z systemem zarządzania ruchem, czy planuje się ich wsparcie w grze?
– Grałem już w czołgi VR, testujemy to teraz i póki co wygląda nieźle. Nie wyjdzie jednak poza fazę prototypu dopóty, dopóki nie będzie rynku i popytu na VR.
 
– Czołgowa piłka nożna została dosyć ciepło odebrana przez graczy. Czy pozostanie jednym z podstawowych trybów gry? Czy może wyłączycie go całkowicie, jak to było z poprzednimi trybami?
– Tryb zostanie wyłączony. Mimo wszystko, stale pracujemy nad nowymi trybami. Na ten rok mamy w zapasie jeszcze kilka ciekawych wydarzeń.
 
– Czy w piłce można poprawić następującą sytuację – po pierwszej zdobytej piłce, gracze mogą rozpocząć grę z miejsca, gdzie piłka była w danej chwili, a nie z pierwotnej pozycji? Piłka spada w centrum i pierwszy kto ją trafi, zdobywa następną bramkę.
– W obecnym trybie nie jesteśmy wstanie tego poprawić, ale uwzględnimy to na przyszłość.
 
– Czy jest możliwe całkowite usunięcie team-killi? Może lepszym rozwiązaniem byłoby, aby ten kto strzelił sam otrzymał uszkodzenia i płacił za naprawę?
– W ramach serwera Piaskownicy będziemy testować taką możliwość.
 
– Innowacji z Piaskownicy, nie będzie dziś ani nawet jutro. Co nowego pojawi się w kolejnym patchu?
– Wszystkie konieczne prace w Piaskownicy idą równoległe z rozwojem wersji. Jeszcze zbyt wcześnie, by ogłosić aktualizację 9.16, ale planowane są nowe funkcje i kontent, a może nawet coś z Piaskownicy. Stay tuned.
 

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

kiedy naprawicie problem z gra nie mozna wejsc w gre chodz pobralem i ja zainstalowalem ludzie za duze macie wyobrazni

Rosol

No tak, XVM się czepiają a o MM znów cisza. Kiedy wreszcie idioci zrozumieją, że największym problemem jest zły MM???