Boty w World of Tanks

bot_1
W tym artykule opowiemy wam jak tworzy się boty i kim są Ci, którzy boty tworzą. Zacznijmy od tego, że boty nie sprzyjają rozgrywce World of Tanks, a samo ich użycie jest niedozwolone, co zostało określone w regulaminie gry. Dlaczego to zjawisko istnieje na naszych serwerach i w jaki sposób jest zwalczane przez administrację? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
 

Czym jest Bot

Bot – to specjalny program, który symuluje ludzkie działania, czyli automatycznie, zgodnie z algorytmem wykonuje określone ruchy, podobne do przeciętnego użytkownika.. W związku z powyższym, użycie bota – jest świadomym lub nieświadomym naruszeniem Regulaminu Gry za pomocą takiego programu.
 
W ramach naszego projektu, istnieje kilka różnych botów. Wśród nich istnieją proste systemy na gromadzenie kredytów i doświadczenia, ale także bardziej złożone programy i algorytmy.
 

Najczęściej spotykane boty:

  • Inteligentny” program bot. Zachowanie takich botów niewiele różni się od zachowania zwykłych graczy. “Mądry” bot maksymalnie odwzorowuje działania graczy: potrafi poruszać się po mapie, strzelać przy użyciu auto-celowania, wybierać cel, przełączać się między kilkoma targetami i w rzadkich przypadkach chować się za osłonami.
  • Głupi” program bot. Te z kolei również potrafią udawać aktywnych użytkowników. Zazwyczaj takie boty zostają na bazie i strzelają do czołgów pojawiających się w zasięgu widzenia. W niektórych przypadkach, takie programy mogą poruszać się w jednym wyznaczonym kierunku.
  • Klikery” – to programy, które imitują wcześniej zaprogramowane ruchy myszą i klawiaturą, działając na zasadzie makr. Od tych “głupich” botów, różnią się one tym, że podczas bitwy pozostają nieaktywne. Makro-kliker jest w stanie jedynie odpalić klienta, wejść do bitwy i opuścić bitwę.
 
Oprócz specjalnych botów, istnieją jeszcze systemy “gromadzące kredyty i doświadczenie”, które również nazywane są botami. Tutaj wkład mają gracze, którzy ręcznie uruchamiają bitwę, lecz nie robią w nich kompletnie nic, aż do zakończenia walki albo też wychodzą w trakcie i odpalają kolejną. Zatem gromadzenie kredytów i doświadczenia odbywa się kosztem drużyny. Na takiego gracza mówi się, że jest AFK – away from (the) keyboard. Jednak zdarza się, że użytkownicy wychodzą z bitwy przypadkowo. W realnym życiu zdarzają się problemy z elektrycznością, siecią, sprzętem i inne osobiste okoliczności, które mogą stać się przyczyną bezczynności gracza podczas bitwy.
 
Użycie botów jest jednym z najpoważniejszych naruszeń regulaminu gry World of Tanks. W skrócie zabrania się:
  • niesportowego zachowania w jakiejkolwiek formie, w tym informowanie członków drużyny przeciwnej o położeniu pojazdów.
  • Korzystania z programów, które symulują działanie użytkownika w grze (botów), oprogramowania – klikerów, etc.
Użytkownicy naruszający regulamin gry, a także korzystający z wszelkiego rodzaju botów, zostaną tymczasowo, albo permanentnie zablokowani z możliwością odwołania się od decyzji.
 
Niestety, istnieją gracze, którzy ignorują regulamin. Głównym motywem wykorzystania botów, staje się chciwość i pragnienie wybicia kont w jak najkrótszym czasie (zdobycie potrzebnego doświadczenia, czy kredytów), wkładając w to minimum wysiłku. Zazwyczaj takie podmioty nie są zainteresowane nauką taktyk i doskonalenia swoich umiejętności w grze; dla nich nie ma znaczenia badanie pojazdów w drzewkach technologicznych. W związku z tym, człowiek, który uruchomił bota, pozbawia przyjemności z gry nie tylko siebie, ale także innych graczy.
 
Korzystanie z tego typu niedozwolonych modyfikacji, nie tylko niesie korzyści, ale może powodować poważne konsekwencje, dla samego użytkownika tego programu. Po pierwsze, istnieje ryzyko, że taki program może uzyskać dostęp do danych osobowych i włamać się na konto gracza, którego odzyskanie może nie być proste.
 

Wykrywanie botów

W naszym systemie istnieje kilka następujących sposobów ujawniania i likwidacji takich delikwentów:bot_2
  • Wykrywaniem tępych botów i makro-klikerów zajmuje się półautomat, tzw. Antycheat. Program pozwala na filtrację informacji docierających z serwera. W przypadku podejrzanego konta, program analizuje jego działa podczas bitwy: analizuje położenie i czas ruchu, przebyty dystans, liczbę wykrytych przeciwników, częstotliwość korzystania ze skrótów klawiaturowych, a także aktywność na czacie bitewnym. W efekcie, otrzymujemy procentową charakterystykę, która określa możliwość użycia programu botowego, czy też innej modyfikacji. Liczba takich walk jest skorelowana z całkowitą liczbą bitew na koncie.
  • Ponadto, aby uniemożliwić korzystanie z różnych programów do gromadzenia kredytów i doświadczenia, wykorzystujemy automatyczny system, który karze naruszycieli. System wprowadziliśmy w wersji 9.3 i monitoruje dwa rodzaje niesportowego zachowania: przedwczesne wyjścia oraz bezczynność w bitwie. System potrafi przewidzieć, kiedy gracz stoi bezczynnie w bitwie umyślnie, a kiedy z niezależnych od niego przyczyn. W przypadku pojedynczego naruszenia, system da sprawcy ostrzeżenie bez żadnych sankcji. Kara pod postacią pozbawienia gracza pewnych sum zarobku będzie nakładana już przy ponownym naruszeniu, przy czym tylko w tych bitwach, w których ono zostało ujawnione.
  • Jednym z głównych i najbardziej skomplikowanych systemów, jest automat, który jest odnowioną wersją Antybota, a także należy do kategorii programów analitycznych. Potrafi wykryć, tzw. “inteligentne” programy, których zachowanie nieznacznie różni się od zachowań zwykłych graczy. W każdym razie, powtórzenie odruchów i zachowań prawdziwego użytkownika jest niemożliwe. Właśnie na tę niezgodność system zwraca uwagę.

Kary za naruszenie regulaminu

Użycie botów jest surowo karane, aniżeli inne naruszenia regulaminu, dlatego też pracownicy działu Game Mastering rzetelnie sprawdzają każdy wykryty przypadek. Każdy gracz, któremu udowodni się użycie bota, otrzymuje odpowiednią karę pod postacią ograniczenia dostępu do gry. Czas ograniczenia zależy od wagi naruszenia.
 
Chociaż ograniczenie może być tymczasowe, trzeba uwzględnić, że nawet jednorazowe ujawnienie użycia bota, może doprowadzić do permanentnego zablokowania konta, wskutek czego, gracz nigdy więcej nie skorzysta z konta. Lojalnym graczom, którzy poświęcili dużo czasu i sił, ale dopuścili się naruszenia regulaminu, Administracja może dać drugą szansę, lecz tacy gracze muszą pamiętać, że trzeciej szansy już nie będzie i kolejne naruszenie będzie skutkowało banem.
 
-X0QrR6un04

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ed

no to teraz ci i tobie podobnym kopara opadnie, mam znajomego z porażeniem mózgowym, w pełni świadomy chłop tego co go spotkało, czasem zagra w wota, jak się domyślisz Prem statystyki ma wiele gorsze niż bot, bo gra 4 fun, jest za wolny aby skutecznie przeprowadzić atak, mimo to zagra, aby pograć ze znajomymi, i co? – Prem, uznasz go za bota, zbanujesz za to że jest niepełnosprawny?! W unii EU za dyskryinację tego typu grożą kary pieniężne, i to nie małe, uświadom to sobie durny samolubie, Co za narcyz! Nie jesteś sam w grze, więc nie Pajacuj.

Ja

Popieram !

Anonim

Ludzie co wy macie przeciwko tym botom !? W czym wam przeszkadzają ? Jedzcie ze i grajcie swoją stroną a bota zostawcie w spokoju ludzie ! Co z wami niby czemu was not pozbawia przyjemności gry ? Co strzela.do was wyzywa ? Albo czemu twierdzicitwierdzicie ze pozbawiamy przyjemnosci też siebie a może właśnie lubimy grac w taki sposób 😑

Andrzej

Ty naprawdę jestes taki tępy? Boty to rak toczący tą grę, mam nadzieję że zaostrzą kary za ich używanie

miedziany

Wot_wows_055 to bot od wargamingu nie sprawdzisz statystyk u niego, ani nie ma nic o nim w noobmeter poprostu wyswietla bład czyli ruskie robi was w h… az miło

Fuse

Najgorsze jest to że są ludzie którzy grają gorzej niż boty

patryk

moze i śmigają jeśli usuną mody to sam zobaczysz jak na ryja spadna bo bez tego grac nie umieją

Hehehe

To nie jest artykuł tylko pseudoinformacja w której rykoszet.info na polecenie WG stara nam się powiedzieć że WG robi cokolwiek w kwestii botów. Nic ten zlepek informacji nie wnosi. Podano 3 definicje bota… publikacja naukowa niemal…. proszę Was nie wysilajcie się!!!

TH

Niestety ale kolega ma racje WG nic z tym nie robi. Już straciłem przyjemność z gry. Byłem “zielonym” graczem i lecę w dół, ostatnio 2/3 gier przegrywam bo gram regularnie z botami w drużynie. Potrafię je rozpoznać bo sam w ramach eksperymentu zainstalowałem moda Cyber Tank. I co na to WG ? NIC ! Nic z tym nie robią i dlatego niedługo gra padnie.

DanBan

Widzisz ja także w ramach experymentu założyłem Fake konto i na nim jest już ponad 20k bitew rozegranych przez bota Cyber Tank. Nic nie rozbią i nic nie zrobią ponieważ w grach losowych baaaardzo trudno jest złapać kogoś za rękę ( ilość graczy na danym serwerze ). I masz racje gra już osiągnęła swój wierzchołek góry lodowej, teraz już tylko pozostanie droga w dół.

mkw73

Jeden z najlepszych artykułów na portalu w ostatnim czasie. Tak trzymać 🙂
ps. mam nadzieję że to tylko wstęp do powszechnej dyskusji o cheatach i uruchamianiu “analogicznych opcji w WOC’ie. Ostatni patch przyniósł pierwsze dobre zmiany.

pozdrawiam

Prem

Jasne… Bajki, baśnie i mity…
Wystarczy popatrzeć na XVMa ludzie mają po kilka i kilkanaście tysięcy bitew i WN8 300 czy 600!
Jak to nie jest bot to Ja nie wiem…
Tak samo jak się zajmują cheatami… A pseudo prosi śmigają na aimbotach, tundrach, pokazywaniu uszkodzeń na mapie i innymi świństwami!