Q&A na temat szwedzkich czołgów

Kilka pytań i odpowiedzi na temat szwedzkiego drzewka rozwoju:
 
– Czy będzie to drzewko rozwinięte, czy ograniczacie się do jednej linii czołgów lekkich/średnich?
– Nie chcemy, by taka linia była tylko wprowadzeniem do drzewka. Liczymy na rozwinięcie linii. Jednakże stosowne informacje powinny pojawić się już niedługo. (Zgodnie z naszym Insiderem: Najprawdopodobniej będą to dwie linie maszyn: czołgi średnie i ciężkie, ale mimo wszystko, najpierw pojawi się gałązka średniaków – przypis redakcji)
 
– Są jakieś szanse na czołgi ciężkie lubo SPG w drzewku szwedzkim?
– Tak, są takie szanse. Co do ciężkich czołgów – polecam zerknąć na mój artykuł o tych pojazdach. Jeżeli chodzi o SPG to mamy już solidnych kandydatów na tiery 3-10. Jednak chcemy jeszcze trochę popracować nad tymi gałęziami.
 
– Jak z historycznością tych pojazdów? Są to czołgi, które jeździły na polach walk czy raczej prototypy i projekty na papierze?
– Tak jak w większości drzewek w grze, będą to też pojazdy, która nie opuściły desek kreślarskich. Wszystkie modele jednak są stworzone na podstawie autentycznych projektów. Lwia część zresztą została zaczerpnięta z moich artykułów o tych czołgach.
 
– Jaka cecha będzie wyróżniać drzewko szwedzkie od innych nacji?
– Na myśl przychodzą mi dwie rzeczy: rozmiary i depresja działa. Szwedzkie czołgi były mniejsze, a zarazem zwrotniejsze, niż ich odpowiedniki w innych krajach. Dodatkowo depresja ich dział to minimum 10 stopni, a w niektórych pojazdach dochodziła do 15 stopni i więcej.
 
– Którą pozycję byś polecił miłośnikom militariów, którzy chcieli by się dowiedzieć więcej o czołgach szwedzkich? Głównie chodzi mi o pojazdy z pierwszej połowy 1945 roku?
– O ile nie czytasz po szwedzku, to ciężko mi będzie znaleźć taką pozycje. Jest za to kilka ciekawych książek właśnie w języku szwedzkim: Svenskt Pansar napisana przez Rickard O. Lindström & Carl-Gustaf Svantesson, Landsverk I Landskrona. Inną literaturą jest magazyn Pansar, wydawany przez SPHF (szwedzkie stowarzyszenie historyczno-militarne). Jednakże pozycja ta też jest dostępna tylko w języku szwedzkim.
 
– Jaka jest najbardziej interesująca rzecz, jaką odkryłeś, tworząc to drzewko?
– Pierwsza myśl to plany wyzwolenia Danii przed działaniem aliantów w 1945. Jeżeli jednak mówimy o czołgach, to warte uwagi jest znalezienie dokumentów przeróżnych wariantów pojazdów stworzonych przez UDES w latach 70-tych. Jest to prawdziwa kopalnia świetnych pomysłów i przeróżnych projektów przed wynalezieniem pancerza kompozytowego.
 
– Co było najbardziej wymagające przy tworzeniu drzewka?
– Pójście na kompromisy z WG na samym początku. Zresztą po sieci krąży pamiętny mój post.
 
– Myślisz, że zawieszenie hydrauliczne zostanie dodane do Strv 103, który ma być topowym czołgiem szwedzkim?
– Tak.
 
– Ile pojazdów będzie przemodelowanymi pojazdami z innych drzewek?
– Czołgi szwedzkie były same w sobie oryginalne. Nie były projektowane na bazie innych pojazdów. Istnieje w grze natomiast czołg, który był przerobiony właśnie z pojazdów szwedzkich – Toldi III.
 
– Ilu załogantów będzie zawierał pojazd Premium, który będzie promował tą linię oraz jak sprawa będzie się miała z pozostałymi czołgami?
– Strv m/42-57 Alt.2 będzie miał 3 załogantów. Reszta pojazdów będzie posiadać od 3 do 4 członków załogi, z czego topowe tiery będą miały po 3-ech.
 
– Pod względem rozwoju amunicji Szwedzi wolą amunicję z penetracją chemiczną lub kinetyczną. Jakie standardy będą obowiązywać w grze?
– HEAT będzie podstawową amunicją Premium (zwłaszcza dla haubic), ale większość pojazdów będzie używała amunicji AP i APCR.
 
– Czy Strv 103 można uznać za niszczyciela czołgów?
– Pod względem historycznym – nie. Pojazd ten został zaprojektowany do pełnienia roli czołgu średniego/wsparcia.
 
– Ile szwedzkich pojazdów mogłoby pojawić się w grze?
– Obecnie ilość czołgów pozwala nam na stworzenie 4 dużych gałęzi i jednej małej, wliczając w to top tiery dla każdej z nich.
 
– Jaki kamuflaż będzie można założyć na mapy pustynne?
– WG na pewno coś wymyśli. Na chwilę obecną kamuflaże nie były konsultowane ani ze mną ani z kimś, kto się na tym zna. To, co widziałem, to jakieś wymyślone mazaje. Mi na myśl przychodzi, jeżeli chodzi o kamuflaż pustynny, ten, który używały szwedzkie służby pokojowe UN podczas wojny w Kongo.
 
Ź: SR

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
iBlackLagoon

Silentstarker (SS nazz) przecież porzucił WoTa
Pierwsze niech pojawią się SPG i TD u japońców albo u chińczyków.