Q&A 08-06-16

pasholok (1)

Na pytania odpowiada główny historyk WG – Yuri Pasholok.

– Czy są jakieś interesujące, szwajcarskie pojazdy?
– Na chwile obecną jest więcej nieciekawych, niż ciekawych. Moim zdaniem Szwajcarzy powinni mieć osobne drzewko rozwoju. Znam sporo ciekawych zwykłych czołgów, jak i SPG, wliczając i te „papierowe”. W odróżnieniu od czechosłowackiego drzewka, Szwajcaria ma bardzo fajnych kandydatów na topowe tiery średnie – Panzer 61 oraz Panzer 68. Co więcej, są to czołgi historyczne. Niestety największą bolączką tej nacji jest to, że mało kto zna pojazdy produkowane przez ten kraj. Smutne to, ale prawdziwe. Np. czechosłowackie LT vz.35 czy LT vz.38 to pojazdy z długą i ciekawą historią militarną. U szwajcarów takich pojazdów raczej nie ma. Ale nie mówię nie! (pod uwagę bierze się czołg Kranvagn (KRV) – przypis redakcji)

– Czy pojazd Strv 103 (czołg z hydropneumatycznym zawieszeniem) zostanie zaimplementowany do gry, jako szwedzki czołg 9/10 poziomu? Jeżeli tak, to czy inne pojazdy, posiadające w historycznych opisach, takie zawieszenie (jak np. STB-1) również otrzymają takie podwozie?
– Nie jest to wykluczone. Na pewno sprawiłoby to, że taki pojazdy, jak np. STB-1 byłby atrakcyjniejszy dla graczy.

– Jakie informacje o francuskim “Char 25t” udało Wam się znaleźć w archiwach?
– Historycy z EU znaleźli kilka projektów dotyczących pojazdów stworzonych przez duet Batignolles-Châtillon. Są to interesujące projekty, ale w praktyce nie różnią się za bardzo od zaimplementowanego AMX-12t. Pierwsze wzmianki o tym pojeździe można znaleźć w zapiskach z października 1947 roku. Po tym okresie Batignolles-Châtillon przemodelowali projekt do wymiarów i wagi 25t. Różnił się kadłubem, ale wieżyczka została taka sama, jak ta w finalnym projekcie. Ogólne parametry to: 24,7 ton, 30 mm maksymalnej grubości pancerza, silnik SOFAM 500KM oraz 65 km/h.

– Czy są w planach jakieś warianty dla pojazdów niemieckich: E-10, E-25, E-50, E-75, oraz E-100?
– Nie tyle warianty, co konkurencyjne pojazdy. Dla E-100 takim zamiennikiem jest MAUS. Jeżeli chodzi o serię E-50/E-75… to znaleźliśmy wersję np. na podwoziu Rheinmetalla, ale to bardziej tyczyło się ich poprzedników – Tiger II/Panther. Ciekawe jest też to, że projekty wieżyczek czy to dla E-50, czy to dla E-75 były praktycznie jednakowe. Oznacza to, że formalnie powinno dać się je montować w prawie każdym modelu tego typu, niezależnie od uzbrojenia. Co do E-25 to jakiś czas temu popełniłem artykuł na temat jego zamienników:

http://warspot.ru/6039-bumazhnye-istrebiteli-tankov-v-srednem-vese

Pojawiło się też kilka nieścisłości historycznych co do wieżyczek do serii E-10. Jedno jest pewne – projektowanie całej serii „E” zakończyło się przed 1945 rokiem.

– Czy są jakieś postępy w pracy nad czołgami z wieloma wieżami? Jeżeli tak, to czy zobaczymy w tym systemie takie pojazdy, jak Churchill I, M3 Lee, etc?
– Nie mam żadnych informacji na ten temat.

– Pamiętam, jak czytałem ostatnio artykuł Nicholasa Morana o tym, iż ma żal, że czołgi w muzeach są tylko do oglądania – nikt nie strzela z ich dział ani nie są wyprowadzane na przejażdżkę po pobliskim terenie. Są kiepską konkurencją np. dla zabytkowych samochodów, które ciągle są na chodzie, i można je oglądać na ulicach. Co o tym myślisz?
– Moim zdaniem to nie jest jakiś duży problem. W Rosji np. mamy dwa typy strzelania z takich maszyn:
– Pierwszy z nich to amunicja prawdziwa, ale z małą ilością materiału wybuchowego. Jest bardzo niebezpieczna. Przykładowo 10 lat temu straciłem swojego przyjaciela, Dmitrija Shumakova. Chciał, na pokazie, użyć takiej amunicji w Panzer IVs. Niestety pestka nie wystrzeliła. Dmitry otworzył luk załadunkowy, by sprawdzić co się stało i…
– Drugi rodzaj amunicji, to amunicja hukowa. Wygląda mniej widowiskowo oraz możesz oddać jedynie 1-2 strzały z jednego działa, ale nie jest niebezpieczna.

– Jakiekolwiek szanse na zobaczenie w grze któregoś, z tych pojazdów: FV301, FV302, TV15000 (prototyp Scorpiona), FVRDE 1963 Concept  105mm, FV432 z 30mm RARDEN, Conqueror z ekranami przeciw kumulacyjnymi?
– Kilka z tych pojazdów było w planach i trwały nad nimi prace, ale nie mogę nic na ten temat powiedzieć. Zobowiązuje mnie umowy o nieujawnianiu.

– Szybko i na temat: WG od dawna wspomina, że chce zamienić VK 45.02 A i VK 45.02 B. Ten pierwszy istniał tylko w wyobraźni twórców, drugi z kolei ma niehistoryczny pancerz. Jakie pojazdy by się miały pojawić za tą dwójkę?
– Przede wszystkim żaden z nich nie został wymyślony. Możesz poczytać o Porsche Typ 180 w książce Jentz/Doyle o  Tigerze II. Co do statystyk – nie jestem zadowolony z tego, co reprezentują sobą w grze VK 45.02 A oraz B. W rzeczywistości ich pancerz wynosił około 80 mm, w grze tych milimetrów jest aż 200. Ja wiem, że to tylko gra, ale warto chyba znaleźć pojazd, który lepiej by tutaj pasował.

– Dlaczego MT-25 nie może jeździć ze swoją historyczną prędkością 100 km/h, a jedynie 72 km/h?
– Ograniczenia silnika gry.

– Czy „Piekielny Kociak” na serio miał działo 90 mm czy to tylko uproszczenie na potrzeby gry?
– Istniał taki pojazd, eksperymentalny M36 GMC.

– Dlaczego w grze, dla czołgu E-100, wybraliście taką wieżę, a nie tą bardziej realistyczną, którą posiada MAUS? Taką więżę możemy zobaczyć np. w grze War Thunder.
– Historyczna wieża E-100 była tak naprawdę wieżą z Tiger-MAUSa z roku 1942. Ogólnie E-100 to właśnie przerobiony Tiger-MAUS, z nowymi kołami i zawieszeniem, stworzona przez Adler. Z kolei wieża z Tiger-MAUSa nie jest tą samą wieżą, co ma sam MAUS. W roku 1943 zniknął właz dowódcy oraz działo 15 cm L/37. Wiosną 1944 Krupp stworzył nowy projekt wieży do E-100 – bardziej uproszczony. Dodano dalmierz oraz możliwość montowania różnych dział. Nowa wieża była wzorowana na tej z MAUS II Turm I, posiadała zredukowany pancerz (80 mm). Pisałem o tym w jednym z artykułów:

http://warspot.ru/4562-sotyy-lishniy

Co do gry War Thunder… cóż… chłopaki muszą jeszcze wiele się nauczyć i sporo poczytać, np. Panzertracts 6-3. Dodatkowo jest sporo bardzo fajnych książek napisanych przez Jentza i Doyle’a.

– Czy jest możliwe dodanie nowej odnogi dział samobieżnych, w gałęzi amerykańskiej (tiery 8-10), dodającej takie pojazdy, jak M109 155mm (tier 8), M107 175mm (Tier 9), i M110 203mm (Tier 10)?
– Na serio chcesz jeszcze więcej artylerii w grze :D?

– Czy Prototype M60A2 (m60a1e1) zostanie dodany do gry?
– Nie, nie jesteśmy w stanie dodać pojazdów, które posiadały wyrzutnie rakiet. Jak zapewne wiesz, T49, z takim samym działem, był wykorzystywany jako imitacja ruchomej haubicy. WoT nie jest gotowy na takie działa, ale może jakiś inny tytuł…

mflsj5u

Ź: Status Report

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
...kq...

Bląd strv 103 nie jest szwajcarski tylko szwedzki

Saa

Hellcat to nie jest “piekielny kociak”.