Czołgi, których nie kupicie w sklepie #8 – VK 45.03

Dość chwilkę nie pojawiały się w grze żadne nowe maszyny premium, WG mocno zainteresowało się poprawą fizyki i silnika. W końcu jednak pojawia się nowy czołg, tym razem niemiecka premka VII tieru, połączenie VK45.02 i stockowego Tygrysa Królewskiego, nazwana dumnie VK45.03. Nie znaczy to wcale (niestety), że to ulepszona wersja “drzewkowej” VK albo Tigera II VIII tieru. Zapraszam do lektury!


RYS HISTORYCZNY

Czołg ciężki rozwijany pod koniec II Wojny Światowej. Projekt oznaczono 12 października 1942 jako Tiger III, jednak nigdy nie wyszedł poza fazę projektu.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
VK45.03 ma się niedługo pojawić w sklepie premium, nie wiadomo jak z dostępnością z poziomu garażu.


MODEL CZOŁGU


PARAMETRY

Porównajmy VK z jej braćmi VII tieru – Tigerem I i Tigerem Porsche:

4503

 

Co rzuca się w oczy?

+ Świetny czas skupiania! Z dobrą załogą można go zbić do niezwykle krótkiego czasu 1,8s!
+ Zdecydowanie najmniejszy “rozjazd” celownika, pozwalający na szybkie peekaboo
+ Bardzo niskie opory gruntu!
+ Grube (40mm) gąsienice, pozwalające na delikatny sidescrap
Bardzo dobra depresja działa (8 stopni)

 Bardzo słaby pancerz na kadłubie i wieży
– Duża waga, a co za tym idzie słaby stosunek mocy do masy (10KM/T)
– Słabe wartości kamuflażu
– najmniejsza pula HP.

♦ Przeciętny DPM, daleki od Tigera I
♦ słabe radio,
♦ na siłę – słaba elewacja działa.


GRYWALNOŚĆ

Główną zaletą, na której opiera się całą rozgrywkę VK45.03 jest działo. Niesamowity czas celowania, bardzo dobre parametry miękkie długiej “osiemdziesiątki ósemki” to czysta przyjemność. Jesteśmy gotowi do strzału niemal momentalnie po zatrzymaniu, skutecznie przebijając 203mm pancerza co 7 sekund za bolesne na VII tierach 240 dmg. Niestety, działo wydaje się być jedyną mocną stroną tego czołgu. Co najwyżej przeciętna mobilność, którą zapewnia nam znany z Tigera I 700-konny silnik jest mocno ograniczona przez dużą wagę pojazdu, jednak sytuację ratują bardzo niskie opory gruntu. Rolą VK na początku bitwy jest snajpienie z drugiej, a nawet trzeciej linii. Tylko 100 milimetrów pancerza to niewystarczająca ochrona nawet przed działami VI tierów, nie pomaga również nieduża pula 1400HP. Warto zachować punkty wytrzymałości do rozdysponowania na dalszą część bitwy, kiedy nasze twardziele zostaną z małym zapasem życia i wesprzeć uderzenie świeżym czołgiem, zdolnym do punktowania słabych punktów z zastraszającą regularnością i celnością. Grube, czterdziestomilimetrowe gąsienice umożliwiają delikatny sidescrap w mieście, jednak na dłuższą metę na pancerzu nie można polegać, szczególnie, gdy jesteśmy w dole stawki.
Gracze w VK45.03 zdecydowanie pozostaną z tyłu, wspierając natarcie z daleka i wykorzystując depresję armaty. Można liczyć na ich wsparcie w drugiej części bitwy, gdzie z przeciętną mobilnością, ale niezwykłą skutecznością zajmą się dobijaniem osłabionych wrogów. Jeśli jesteśmy spotterem, VK za naszymi plecami będzie nieocenioną pomocą!


WALKA Z VK45.03 

Najsłabszym punktem przedniego pancerza tej niemieckiej premki jest wieża, tuż obok działa. Dla czołgów swojego tieru nawet górna płyta nie powinna stanowić zbytniego problemu. Jedyną sytuacją, w której możemy mieć problemy z pancerzem jest sidescrap. Wtedy omijajmy gąsienice, strzelając w wyraźną, dużą przestrzeń między nimi a górną częścią pancerza. Co ciekawe – przy ustawieniu na wprost, dolna płyta jest wytrzymalsza niż górna.
VK ma nawet niezły DPM i przyzwoitą alfę, taktykę przeciwko niej musimy dostosować do typu pojazdu, którym jeździmy. Zwrotność naszego bohatera jest mocno przeciętna, dlatego co szybsze medy czy czołgi lekkie bez najmniejszych problemów poradzą sobie z objechaniem tej maszyny. Uwaga jednak! Nawet w czasie obrotu VK jest niezwykle celna!


PODSUMOWANIE

Niewiele jest czołgów ciężkich VII poziomu w grze. Niemieckie czołgi ciężkie w ogóle mają problem, bo jedynym przedstawicielem ich premek jest Lowe, który nie jest wśród graczy zbyt popularny ze względu na słaby pancerz i DPM. Jeśli jednak szukacie heavika do szkolenia niemieckich załóg w niższej cenie niż Lowe, lub po prostu lubicie jeździć czołgami, w których polegacie tylko na dziale – VK jest stworzona dla Was. Wiele jest skrajnie różnych opinii o tym czołgu, nawet społeczność CCT dość mocno się w tej sprawie podzieliła. W redakcji Rykoszetu jednak zdecydowanie dominuje opinia, że czołg jest warty zakupu ze względu na przyjemność, jaką daje nam tak skuteczna, legendarna armata 8,8cm. Sam mocno zastanowię się nad zakupem tego czołgu mimo, że w garażu gości już Lowe i mimo, że to tylko VII tier.

 

Na koniec film Miqta o VK i jedna bitwa Stuga na tym czołgu!

guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rosol

Jak ktoś grał VK 45.02 A to wie jak się gra VK 45.03 – specyficznie, trzeba grać jak medem i pamiętać, że prędkość pojazdu oraz pancerz to są jego słabe strony.

tanker

jak mocno się zastanowie czy go kupię ??? ponoć jest to czołg którego nie da się kupić ?? ..niewazne ze na innmym serwerze jest w sprzedaży i na naszym tez bedzie …ktoś tu coś przespał , tak jak z FV który jest ponad miesiac w sklepie ale ponoc dopiero do niego zawitał HMM muslenie nie boli