KaaTo w w walce z supportem dogry.pl

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wycior95

ja 2 dni temu po okolo miesiącu zbierania punktow zamowilem sobie PSN 100pl czekajac na akceptacje sprawdzilem na telefonie a tu BAN i co ? zamowienie anulowana a punktow nie zwrocili oraz posądzili mnie o multikonto czy moge cos w tej sprawie zrobic ?

Tomek

Witam,

Potwierdzam, serwis do gry robi sobie jaja z użytkowników. Inwestujesz swój czas zbierasz punkty a jak chcesz odebrać jakąś nagrodę – banik i byle wytłumaczenie. Zero informacji, zero wyjaśnień. Ośmieliłeś się poprosić o nagrodę to masz bana. Kilka lat na serwisie, kilka odebranych nagród w poprzednich latach, w tym roku banik, mój brat także zaliczył bana bo chciał odebrać doładowanie steam.

Margoch76

Lepsze bananki.pl Dogry.pl to clickbait

maszynypancerne

Serwis kicha,kiedyś przysiadłem i odpowiadałem na pytania,odpowiedziałem na około 80 pytań po około tygodniu dopiero przyznano mi punkty w ilości około 30 ,po tym jak siedziałem masę czasu i odpowiedziałem na 80 pytań,zapytałem mailowo dlaczego tylko tyle a odp: „Pytania na które odpowiadałeś w większości padły już odpowiedzi lub odpowiadałeś na nie mało trściwie i nie zostały naliczone punkty” sorry k..wa! Skoro nie nalicza już punktów co może by blokować takie pytania aby ktoś się nie rozpisywał,po drugie mało treściwe odpowiedzi w których były po 2,3 linijki tekstu. Zjechałem ich od złodziei i dostałem banika 🙂

Adrus11

Ja tam polecam serwis, już kilka razy odebrałem euro na steam i nie było problemu z niczym.
Może to jeden taki przypadek czy coś? Nie wiem, bo u mnie było wszystko dobrze.

Pan Błażej

Mnie też oszukali! I to nie raz!

Jurix

Co do samej sprawy – problem wynikał z logowania z zagranicznego IP. Z tego co mi wiadomo blokada powinna zostać automatycznie zdjęta po zalogowaniu się z polskiego adresu IP, jednak na wszelki wypadek zbadam tę sprawę i jeśli jest coś zepsute, to niezwłocznie zgłoszę to do odpowiednich osób.
Co do multikonta i sposobu odpisywania przez support – nie mam pojęcia na jakiej podstawie zostało tutaj wykryte multikonto, ponieważ przeanalizowałem konto KaaT i nie jestem w stanie dopatrzyć się żadnych naruszeń regulaminu. Jeśli chodzi o niezbyt profesjonalny sposób odpisywania supportu, to wyjaśnię tą sytuację i zrobię co mogę, aby takie zdarzenia już nigdy nie miały miejsca.
Co do kluczy i 10% – jeśli użytkownik zarejestrował się przed wprowadzeniem systemu z kluczami, to otrzymuje się 10% zarobionych punktów, a jeśli po, to wyłącznie klucze za określone zadania. Jeśli występuje jakikolwiek problem z tym systemem, to proszę o zgłoszenie mi takiego faktu, a zbadam sprawę.
Na końcu chciałbym przeprosić za zaistniałą sytuację, zrobię co mogę by poprawić komfort użytkowników podczas korzystania z serwisu.

Prem

Jak sprawa zrobiła się głośna i medialna to nagle jaki miły i jak ładnie mydli oczy…
Co do odpisywania supportu to mają kilka lub kilkanaście gotowych formułek i o co byś nie pytał, czy jaki problem nie zgłaszał jest kopiuj-wklej i maja kolejnego z głowy.

Jurix

@Prem
Ceny doładowań zostały zmienione tylko raz w ciągu całego działania serwisu. Jedynie zmienić się mogą ceny pakietów, które zależą od kursu walutowego Euro (np. 5€ steam).
Na ten komentarz na temat mojej osoby nawet nie odpowiem, bo jest nieuzasadniony i niezgodny z prawdą.
Jeśli masz jakieś wątpliwości, to kontakt do mnie zapewne masz, chętnie odpowiem na Twoje pytania.

Prem

Koleś jesteś totalnie bezczelny…
Straszysz użytkowników, że wywalisz ich z serwisu gdy zadają pytania, np. dlaczego nie informujecie użytkowników o podwyżkach doładowań do gier, dlaczego zmieniają się zasady, nagle bez wcześniejszego informowania użytkowników!
Pierwszy lepszy przykład, który zna większość starszych użytkowników serwisu to znany użytkownik serwisu: „alxwlk18”!
Straszyłeś go (i chyba nie tylko jego) gdy zaczął zadawać pytania.
Bezczelnie usunąłeś jego konto jak zwrócił uwagę że piszesz, iż użytkownicy są najważniejsi, gdy w rzeczywistości o żadnych zmianach wcześniej nikogo nie informowaliście!
Cały profil tego kolesia został usunięty, zgromadzone punkty zostały stracone!
Niestety serwis bardzo się zmienił pod „rządami” nastoletniego cwaniaczka, któremu uprawnienia nadane w serwisie uderzyły do głowy…
Wielu starszych użytkowników tego serwisu odeszło, wielu dzięki takim i podobnym postępowaniom jurixa.
Screen potwierdzający prawdę:
http://zapodaj.net/e1c0bd80aaf58.png.html

Prem

Ten cały serwis to niezły cyrk…
Robią co chcą, zmieniają ceny doładowań do gier jak chcą…
Nie polecam tego serwisu!
W szczególności radzę uważać na głównego moderatora, przemądrzałego, pyskatego i panoszącego się nastolatka jurix…