43M Zrínyi – węgierski TD w WoT ?

Nasza wtyka z Mińska, poinformowała Nas, że WG zbiera dane na temat 43M Zrínyi –  węgierski niszczyciel czołgów. Nie wiadomo czy to będzie czołg premium czy nagroda za misje osobiste, a może pojawi się w regularnym drzewku. Na razie możemy sobie gdybać. Jednakże zainteresowanie ze strony WG tym czołgiem nie jest przypadkowe.

Rys historyczny:

Biorąc pod uwagę niemieckie doświadczenia wojenne Węgierskie Ministerstwo Obrony postanowiło uzbroić armię węgierską w jednostki niszczycieli czołgów. Początkowo próbowano kupić sprawdzone niemieckie pojazdy (takie jak StuG III), ale Niemcy odmówili sprzedaży któregokolwiek z nich. Aby rozwiązać ten problem jak najszybciej (i jak najtaniej), jak to możliwe, węgierskie inżynierowie połączyli dwa “sprzęty wojenne” haubicę 40. M 105mm z podwoziem czołgu średniego Turan, tworząc szturmową haubicę Zrínyi.

Pierwotnie haubica 40. M 105mm służyła jedynie jako działo, które ciągnięto z pola walki, ale ze względu na problemy z zawieszeniem projekt nie został dokończony. 60 wyprodukowanych dział stało bezużytecznych.

rPzNK4Q

Po podjęciu decyzji o połączeniu haubicy z czołgiem Turan były problemy z osadzeniem działa na podwoziu. Po udanej próbie na drewnianym modelu w końcu skonstruowano metalowy prototyp pojazdu Zrínyi I. Po udanych próbach w zimie  1942/43, nowa szturmowa haubica weszła do służby pod nazwą 10,5cm 40/42. M Zrínyi II. Wyprodukowano 40 sztuk tego typu pojazdów.

msa3zkW

Zrínyi I

Praktycznie niczym nie różnił się od Zrínyi II oprócz działa 75 mm. Był to prototyp czołgu Zrínyi II.

hIwHt8A

Czołg w World of Tanks

Charakterystyka pojazdu i uzbrojenia wskazywałaby na to , iż ten czołg znajdowałby się na tierze V lub VI i byłby podobny do niemieckiego niszczyciela czołgów Stug III

Tier: V – VI
Silnik: WM V-8H
Działo: 40. M 105mm L / 20 → 43. M 75mm L / 55

Zirnyj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film historyczny:

Źródło

guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ja

IKV103 CTRL+C CTRL+V

IRSanchez

Po kiego grzyba kolejny bezużyteczny pojazd w grze?

Przecież od razu widać, że to będzie TD bez wieży, o słabej mobilności i kiepski dziale.

To jest materiał na T4-T5 maks, a i tak obok takie Stuga III ten pojazd to będzie pośmiewisko.

Po co wpychać taki chłam do gry?

Arzesz

Po co w ogóle wprowadzać nowe czołgi do gry ?