Czołgi, których nie kupicie w sklepie #1 – T-22SR

Ruszamy z całkiem nową serią artykułów, poświęconych pojazdom unikalnym i premium w WoT. Spotykacie na polach bitew czołgi pokroju KV-5, Pz.Kpfw II ausf J albo Ram II i nie wiecie, czym się charakteryzują albo w co strzelać, żeby przebić? Może nigdy nie spotkaliście w grze maszyn takich jak Pz V/IV albo M4A2E4? Cała seria przybliży Wam możliwości i ograniczenia tych maszyn, da też pogląd, skąd się wzięły i jak można je (lub można było) zdobyć. Zaczynamy od gorącego, bardzo wyszukiwanego ostatnimi czasy czołgu – T-22SR


RYS HISTORYCZNY

Prototyp kadłuba A-22 zbudowano w 1949 roku. Projekt obejmował między innymi pancerz z rolowanych płyt o maksymalnym nachyleniu. Próby wykazały, że kadłub był dobrze zabezpieczony przed pociskami przeciwpancernymi wysokiego kalibru. Prace przerwano po przygotowaniu zawieszenia i ogólnego projektu. Później wprowadzono lepsze innowacje podczas prac nad projektem ob. 907.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
T-22 jest pojazdem unikalnym (nie premium, więc zarabia jak normalny pojazd X poziomu) do wygrania w niedawno rozpoczętej kampanii Dominacji i Stalowych Łowów. Po wypełnieniu wszystkich misji kampanii do naszego garażu trafi czołg, podobnie jak w przypadku starszej kampanii “randomowej”.


MODEL CZOŁGU


PARAMETRY

Jako kolejny rosyjski czołg średni, będziemy go bezpośrednio porównywać z jego kolegami z drzewka – T-62a, Ob. 140, Ob. 430 i Ob. 907. Jak wyglądają ich statystyki? Zobaczmy porównanie:

porownanie

Co rzuca się w oczy?

+ Świetna celność i czas skupiania, najlepsze pośród wszystkich czołgów średnich z drzewka ZSRR!
+ Najmniejszy “rozjazd” celownika, jedynie za wyjątkiem rozrzutu po wystrzale,
+ Zdecydowanie najmocniejszy silnik, aż 750KM, dający oszałamiający stosunek mocy do masy 21KM/t!
+ Szybki obrót wieży,
Dobry jak na meda pancerz z boku, świetny pancerz tylny pancerz na tyle wieży!

Najniższy DPM spośród porównywanych medów, spowodowany długim czasem przeładowania (6.20s to najszybsze możliwe przeładowanie),
– Słaba depresja i elewacja działa,
– Najgorsze opory gruntu spośród porównywanych czołgów,
– najmniejsza pula HP.

♦ Średnia waga,
♦ cieńszy pancerz z przodu i z boku wieży,
♦ konkretne radio,
♦ 10% szans na pożar.


GRYWALNOŚĆ

T-22 gra się podobnie jak innymi czołgami średnimi spod znaku sierpa i młota, jednak jego wybitna mobilność zapewniana przez 750-konny silnik i doskonałe parametry miękkie działa pozwalają z dużą łatwością flankować przeciwników i niemiłosiernie karać ich, zanim w ogóle zorientują się, co się dzieje. Przód czołgu zaprojektowany jest tak, żeby tworzyć jak największe kąty dla nadlatujących pocisków, co umożliwia nam odbijanie zaskakująco wielu strzałów. Dla weteranów innych radzieckich czołgów średnich zaskoczeniem może być długi czas przeładowania, znacznie ograniczający naszą możliwość zadawania obrażeń i utrudniający konfrontacje 1 na 1 z czołgami najwyższych poziomów. T-22 cierpi na brak wychyłu działa, jednak weterani bez problemów kompensują tą wadę.
Po osobach grających T-22 (szczególnie w plutonach z innymi czołgami średnimi) możemy się spodziewać szybkich, zdecydowanych akcji i regularnego zmieniania pozycji. Nie raz i nie dwa T-22 z łatwością objedzie zabłąkany, samotny czołg ciężki niszcząc go bez dania nawet cienia szansy na kontrę. Wieża jest w stanie przyjąć niezwykłe baty, nie przepuszczając żadnych obrażeń. Kopułka na górze wieży jest bardzo niewielka i trudna do trafienia. Doświadczeni gracze będą starali się ukryć kadłub lub atakować z przewagą wysokości.


WALKA Z T-22 

Nie próbuj strzelać w wieżę ani dolną płytę tego czołgu. Kiedy przeciwnik próbuje wyjechać na Ciebie przejeżdżając szczytem wzniesienia strzelaj w gąsienice zanim będzie mógł opuścić na Ciebie działo. Kiedy stoi przodem i próbuje się kątować, strzelaj w tą płytę przedniego pancerza (nie w boczny, jeśli nie jest pod kątem bliskim prostemu!), która jest prostopadle do nas. W pojedynkach jeden na jednego żaden z czołgów średnich X tieru nie powinien mieć najmniejszego problemu w pokonaniu go przez przewagę ilości obrażeń na sekundę. Trzeba jednak uważnie celować, żeby nie marnować pocisków, które mogą zadecydować o życiu lub śmierci. Szczególnie mając w pamięci, że T-22 jest tym typem czołgu, który potrafi odbić. Przy strzelaniu w boczny pancerz raczej unikaj korzystania z amunicji HEAT (pociski kumulacyjne).
Czołgi ciężkie i niszczyciele czołgów widzące po drugiej stronie mobilne czołgi średnie pod żadnym pozorem nie mogą zostać same. Nawet potężne maszyny jak E-100, T110E3 czy Maus są smakowitym kąskiem dla zwinnych medów.


PODSUMOWANIE

T-22 sr ma szansę zastąpić na polach bitew niezwykle popularne ob. 140 i 907. W grze jest bardzo przyjemny, jeździ się nim lekko i łatwo, pozwala na utylizację wielu różnych taktyk, od samotnego objeżdżania, przez wsparcie z drugiej linii, po grę w dynamicznym wilczym stadzie. Misje do zrobienia tego czołgu zdecydowanie nie należą do łatwych, jednak jest to zabawka godna polecenia. I mówię to nie będąc zbyt wielkim fanem radzieckich czołgów średnich.

Jeśli dalej mało Wam wiedzy na temat tej maszyny – w sobotę od 21:00 rykoszet.info będzie streamować! Można będzie z nami porozmawiać, popytać, czy też zasugerować, który czołg mamy omówić następny!
http://www.hitbox.tv/rykoszetinfo

Na koniec film Miqta o T-22 i jedna bitwa na tym czołgu!

guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Trime

Licze na zapis streama, ze względu na prawdopodobne cw. Milo by było jak można było zadać pytania przed streamem

wilku

Co to za stronka z porównywaniem czołgów?