Ciekawostka – Microsoft kupił silnik fizyki Havok!

To bardzo ciekawa informacja dla graczy na PC. Microsoft ma wystarczającą siłę przebicia by z silnika Havok zrobić standard który całkowicie zastąpi Nvidia PhysX. Pojawia się nadzieja na powrót akceleracji bibliotek Havok za pomocą GPU. Jak niektórzy gracze pamiętają Havok kilka lat temu rozwijał implementację opartą na GPU ale po wykupieniu silnika przez Intela została ona anulowana. Jakie będą dalsze losy Havok dowiemy się za kilka miesięcy. Silnik oraz narzędzia zostaną zintegrowane z DirectX 12, Azure oraz Visual Studio.

Silnik Havok został zaprezentowany 15 lat temu i szybko stał się standardem który został zintegrowany z większością gier. Konkurencja pojawiła się dopiero 5 lat później. Nowo powstała firma Ageia zaproponowała rewolucję w postaci sprzętowego akceleratora fizyki PhysX. Akcelerator ten wkładało się do slotu PCI i całkowicie odciążał on CPU od obliczeń fizyki. Niestety firma nie potrafiła nakłonić graczy do inwestycji w tego rodzaju sprzęt. Twórcy gier czekali aż gracze zakupią sprzęt ponieważ nie chcieli inwestować w rozwiązania dla garstki entuzjastów. Gracze natomiast nie chcieli inwestować w sprzęt na który nie było gier. Firma Ageia była zbyt mała by zasponsorować kilka dużych gier które udowodniłyby racjonalność fizyki liczonej sprzętowo i szybko stanęła na krawędzi bankructwa.

Rozwiązanie PhysX kupiła Nvidia która natychmiast ogłosiła zaprzestanie produkcji sprzętowych akceleratorów fizyki i zamiast tego dostosowała biblioteki PhysX do działania na GPU. Rozwiązanie było wolniejsze ale pozwalało Nvidii sprzedawać więcej kart graficznych. Twórcy silnika Havok postanowili konkurować z PhysX i także zapowiedzieli akcelerację fizyki za pomocą GPU. Z tym że rozwiązanie firmy Havok działało zarówno na kartach Nvidii jak i AMD (ATI). Niestety historia nie miała szczęśliwego zakończenia. Intel widząc potencjalny spadek zainteresowania wydajnymi procesorami CPU zdecydował się kupić firmę Havok. Kilka tygodni później pomysł akceleracji za pomocą GPU został anulowany. Zostaliśmy skazani na obliczenia fizyki za pomocą CPU lub używanie zamkniętego standardu PhysX działającego tylko na sprzęcie Nvidii.

Więcej…

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments