Prezentacja Leoparda na MSPO 2015 w Kielcach

Polska Armia posiada na swoim wyposażeniu kilka czołgów, w tym Leopardy. Ale to nie są najnowsze czołgi. Bo takie to mają Niemcy i właśnie one zaprezentowały najnowszą wersję na MSPO 2015 w Kielcach.

IMG_0464_01

Leopard 2 A7 – taka jest obecnie najnowsza wersja Leoparda. Na kilka pytań odpowiedział sam ppłk Frank Lobitz z niemieckich sił pancernych.

Czym charakteryzuje się najnowsze dzieło demokracji? 

Na pewno nowoczesne uzbrojenie, 70KW dodatkowej mocy, oprócz tego jest klimatyzacja jak również nowy system dowodzenia.

Czy nowy Leopard został wyposażony w nowoczesny system wizyjny?

Tak zgadza się. Poprzedni system wizyjny był z lat 80. W tej chwili zastosowany jest najnowszy system, który może być obsługiwany przez dowódcę i działonowego.

Ile ten czołg może wytrzymać?

Jeśli chodzi o osłonę balistyczną, jest to sprawa tajemnicza. Ale z osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że ten pancerz wytrzymuje ostrzał z najnowocześniejszej amunicji oraz dał radę wszystkim minom z jakimi się spotkał, np. w kanadyjskiej wersji w Afganistanie.

Jak szybko się porusza, ile pali na 100km oraz jak potężny jest silnik?

Jeśli chodzi o prędkość to faktycznie nie jest to tajemnica, średnia prędkość wynosi około 70km/h. Trzeba pamiętać, że nie jest to Ferrari… Natomiast ten czołg ma 1500KM, a jeśli chodzi o zużycie paliwa to jest to około 350l na 100km.

Pułkowniku, czy Niemcy chcą aby Polska kupiła te najnowsze Leopardy?

Oczywiście chcielibyśmy aby Polska posiadała najnowocześniejszy niemiecki czołg. Ale ja jako reprezentant niemieckiej armii nie mogę mówić o możliwościach zakupowych polskiej armii. Dobrze by było aby Polska posiadała z powodów technicznych i logistycznych czołg ujednolicony z niemiecką armią.

Ile taki czołg kosztuje?

Na to pytanie nie jestem wstanie odpowiedzieć bo to zależy od tego czego wymaga Polska Armia. W zależności od potrzeb cena będzie się zdecydowanie różnić.

Co można dopowiedzieć? Teoretycznie niewiele… Leopardy 2A7 otrzymały elementy systemu zarządzania polem walki oraz termowizyjne przyrządy obserwacyjne Attica III generacji, przeznaczone do prowadzenia rozpoznania na dużych dystansach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.