Nalot na Pearl Harbor! Ameryka dołącza do wojny

„Wczoraj, 7 grudnia 1941 roku – w dniu hańby – Stany Zjednoczone Ameryki zostały w niesprowokowanym i tchórzliwym ataku z premedytacją zaatakowane przez morskie i lotnicze siły Cesarstwa Japonii.”

„Wobec tego niesprowokowanego i podłego ataku Japonii zwracam się do Kongresu, aby od niedzieli, 7 grudnia 1941 roku ogłosił stan wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią.”

— prezydent Franklin D. Roosevelt, w mowie do Kongresu 8 XII 1941 roku.

Japońskie dowództwo wojskowe dążyło do zdecydowanego zwycięstwa nad Stanami Zjednoczonymi i ich Flotą Pacyfiku w Pearl Harbor. Zmuszenie Ameryki do negocjacji oznaczało zneutralizowanie jej floty, co pozwoliłoby Japonii na trwałe utrzymanie Pacyfiku i zasobów naturalnych Azji Południowo-Wschodniej. Podczas gdy Japonia wypełniła swój cel w postaci zatopienia lub zneutralizowania pancerników Floty Pacyfiku, sam nalot, jak na ironię, zaowocował odstawieniem pancerników na boczny tor. W ciągu zaledwie kilku godzin era pancerników dobiegła końca, a zapoczątkowana została era lotniskowców. Niezachwiana determinacja narodu amerykańskiego w następstwie ataku, w połączeniu z wypowiedzeniem wojny przez Adolfa Hitlera, wprowadziła Stany Zjednoczone w II wojnę światową i postawiła je do walki przeciwko Japonii i jej sojusznikom z Osi. Admirał Isoroku Yamamoto, który zaplanował atak na Pearl Harbor, miał napisać: „Obawiam się, że wszystkie nasze działania przebudziły śpiącego olbrzyma i przepełniły go straszliwą żądzą odwetu”. Japonia wkrótce miała poczuć przemysłową potęgę i zapał Stanów Zjednoczonych. Złowieszczą, ponieważ podczas ataku amerykańskie lotniskowce znajdowały się na morzu, a Japonii nie udało się zatopić ani nawet uszkodzić serca amerykańskiej siły uderzeniowej w Pearl Harbor. To kosztowne zaniedbanie niedługo potem odbiło się czkawką japońskiej marynarce. Bitwa o Midway, która miała miejsce sześć miesięcy później, była katastrofalna w skutkach dla japońskich lotniskowców.

Japoński atak na Pearl Harbor, USS Arizona (BB-39) w ogniu.

USS New Jersey (BB-62) zwodowany 7 grudnia, 1942 roku. Rok po ataku na Pearl Harbor.


Nadchodzące i najnowsze tytuły od Naval Institute Press

Skorzystajcie ze świątecznej promocji, która potrwa do 31 grudnia 2020 roku. Naval Institute Press oferuje 50% zniżki i darmową dostawę dla wszystkich książek.

Oferta przeznaczona dla członków i niebędących członkami USNI, darmowa dostawa wyłącznie w granicach kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, z pewnymi wyjątkami.

This Is No Drill, The History of NAS Pearl Harbor and the Japanese Attacks of 7 December 1941

Opracowania taktyczne Pearl Harbor


Great Naval Battles of the Twentieth Century: Tsushima, Jutland, Midway

Powieść komiksowa Dead Reckoning


Battleships and Battle Cruisers

Cruisers

Wybrane fotografie z archiwów Muzeum Morskiego w Kure; najlepsza kolekcja zdjęć japońskich okrętów wojennych autorstwa Shizuo Fukui.

Cykl albumów z Kure

Ź: WoWS EU

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments