FlaRakRad: Parasol bezpieczeństwa

Jednym z bardziej nietypowych pojazdów w grze będzie system obrony przeciwlotniczej Roland 3 na podwoziu ciężarówki MAN. Zestaw pojawi się w grze już z najbliższą dużą aktualizacją War Thunder!

FlaRakRad, Zestaw rakietowy, Niemcy, VII era

Zalety

  • Rakiety Roland 3 dostępne od razu
  • Rakiety VT1 o zasięgu 12 km

Wady

  • Wielka sylwetka
  • Kiepskie opancerzenie
  • Przeciętna mobilność

Historia

Samobieżny system rakiet przeciwlotniczych FlaRakRad, uzbrojony w pociski Roland 3 typu ziemia-powietrze, jest najbardziej zaawansowaną modyfikacją francusko-niemieckiego systemu Roland. Podczas gdy armijna wersja systemu obrony powietrznej FlaRakPz 1 została wyposażona w podwozie gąsienicowe, służby obrony powietrznej i siły niemieckiej marynarki wojennej wybrały odmianę na podwoziu kołowym dla swoich systemów przeciwlotniczych. Pod koniec lat 90. jako podwozie dla kompleksu Roland 2 wstępnie wybrano ciężarówkę MAN 6×6, ale wkrótce do służby wprowadzono ujednolicony pojazd dowódczy na podwoziu ciężarówki MAN 15t mil gl KAT I A1 (8×8). Ten właśnie pojazd ostatecznie posłużył jako podstawa do dalszego rozwoju rodziny Roland.

Jeden z najnowszych programów modernizacji kompleksu na potrzeby armii niemieckiej zakładał możliwość wystrzeliwania nie tylko rakiet Roland 2 i 3, ale również bardzo obiecujących rakiet dalekiego zasięgu VT1. Program nie został jednak zakończony i do 2003 roku Niemcy zaprzestali dalszej modernizacji kompleksu Roland na rzecz nowocześniejszych systemów.

image
image

Rolę nosiciela w zestawie FlaRakRad pełni wojskowy samochód ciężarowy MAN 8×8. Posiada on system radarowy oraz podwójną wyrzutnię rakiet kierowanych. Konstrukcja ma przez to ogromne wymiary zarówno pod względem długości, jak i wysokości, a jednocześnie nie posiada opancerzenia. Ukrycie takiego giganta na polu walki jest nie lada wyzwaniem. Osiągana prędkość nie jest zbyt duża, a na otwartym polu walki FlaRakRad jest widoczny z daleka i niechybnie stanie się łatwą zdobyczą dla wroga.

W grze War Thunder FlaRakRad SAM będzie nowym szczytowym pojazdem obrony powietrznej w niemieckim drzewku, który wraz z kolejną dużą aktualizacją stanie się dostępny w VII erze dla wszystkich graczy. Jest to bardzo nietypowa maszyna z unikalnym w naszej grze podwoziem i doskonałymi pociskami kierowanymi. System obrony powietrznej Roland 3 został przystosowany do wykorzystania nie tylko pocisków rakietowych Roland, ale i do operowania bardziej zaawansowanymi rakietami VT1, które również zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w grze na tym właśnie pojeździe.

Jednakże, gdy jest dobrze osłonięty, FlaRakRad zapewnia zespołowi niemal doskonałą ochronę przed atakami z powietrza. Natychmiast po odblokowaniu pojazd posiada rakiety Roland 3, a po odkryciu modyfikacji jest w stanie wykorzystać rakiety VT1, które mają promień rażenia do 12 km, osiągają liczbę Macha 3,5 oraz potrafią znosić duże przeciążenia. Ten system obrony powietrznej może mierzyć się jak równy z równym z najbardziej zaawansowanymi samolotami i śmigłowcami. Nawiasem mówiąc, w odróżnieniu od innych samobieżnych systemów obrony powietrznej, FlaRakRad posiada całkiem niezły zapas pocisków, bowiem przenosi ich aż 10. Poza nimi jednak nie ma uzbrojenia ofensywnego, choć jest wyposażony w wyrzutnie granatów dymnych. Dodatkowo, pojazd wyposażony jest w termowizję oraz dalmierz laserowy, co ułatwia celowanie na duże odległości i walkę w każdych warunkach.

Ośmiokołowy FlaRakRad jest jednym z ciekawszych pojazdów zmierzających do gry w kolejnej aktualizacji! Śledźcie nasze wiadomości, mamy jeszcze wiele do pokazania!

Lancetti

Gracz War Thunder od fazy beta - 2012 roku. Tester jednostek naziemnych i okrętów. Wiedzę zdobytą w grze, staram się przekazać w jak najlepszy sposób początkującym oraz weteranom.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments