Starcie lotniskowców! Bitwa koło wysp Santa Cruz

World of Warships kontynuuje współpracę z U.S. Naval Institute i jego wybitnymi znawcami historii wojskowości morskiej.

Czwarta i ostatnia bitwa w 1942 roku pomiędzy amerykańskimi a japońskimi lotniskowcami miała miejsce 26 października. Siły wiceadmirała Chūichi Nagumo — składające się z czterech lotniskowców, w tym dwóch weteranów ataku na Pearl Harbor (Shokaku oraz Zuikaku) — działające w dwóch grupach, przemieściły się, by wesprzeć lądową ofensywę na Guadalcanal, wciągając amerykańskie lotniskowce do decydującej bitwy. Wiceadmirał William F. Halsey, Jr., który nieco wcześniej objął dowodzenie nad obszarem Południowego Pacyfiku, stawił czoło zagrożeniu, mając na podorędziu lotniskowce Enterprise (CV-6) oraz Hornet (CV-8) pod wodzą kontradmirała Thomasa C. Kinkaida. W trakcie ataków lotniczych oba amerykańskie lotniskowce odniosły poważne uszkodzenia. Gdy Hornet został porzucony i ostatecznie stracony, szala taktycznego zwycięstwa i strategiczna przewaga przechyliły się na korzyść wiceadmirała Nagumo. Mimo to, znaczne straty w samolotach i załogach powietrznych, które przewyższyły nawet te spod Midway — 148 zabitych, w porównaniu do 26 u Amerykanów — oraz niemałe uszkodzenia okrętów Shokaku i Zuiho, nie pozwoliły Nagumo wykorzystać strategicznej przewagi. Zawzięta obrona amerykańskich lotniskowców — szczególnie w postaci pancernika South Dakota, strzelającego z dział przeciwlotniczych 5”/38, 40 mm, a także 20 mm, w obronie Enterprise — wprawiła japońskich lotników w oszołomienie i rozbiła ich dowództwo. Elitarne oddziały japońskiego lotnictwa morskiego z czasu ataku na Pearl Harbor już nie pozbierały się po wyniszczających grupy powietrzne efektach walk, które miały miejsce w ciągu niecałych 6 miesięcy w 1942 roku. W tym czasie bitwa koło wysp Santa Cruz była nie tylko najbardziej kosztowną akcją, ale również — biorąc pod uwagę przemysłową potęgę USA — złowieszczym sygnałem na przyszłość. Japońska ofensywa na lądzie zakończyła się niepowodzeniem. Ze względu na rozbrojenie japońskich lotniskowców oraz fakt, że poważnie uszkodzony Enterprise był jedynym amerykańskim lotniskowcem operacyjnym na zachód od Hawajów, działania morskie na wodach wokół Guadalcanal przesunęły się w stronę intensywnych bitew nocnych na krótkim dystansie pomiędzy okrętami nawodnymi.

ZATOPIENIE USS HORNET (CV-8) podczas bitwy koło wysp Santa Cruz. Bombowiec nurkujący rozbija się o mostek sygnałowy lotniskowca. 26 października 1942 roku.

Japoński bombowiec torpedowy szybuje w kierunku USS South Dakota (BB-57), napotykając zaciekły ogień dział przeciwlotniczych kal. 40 mm oraz 20 mm, wyspy Santa Cruz, 26 października 1942 roku.


Nadchodzące i najnowsze tytuły od Naval Institute Press

Naval Institute Press odświeża serię „Ilustrowana historia projektu” autorstwa Normana Friedmana, przedrukowując ją z nową szatą graficzną. W pozycji Amerykańskie pancerniki znajduje się teraz BB-62 USS New Jersey, w Amerykańskie lotniskowce — CV-41 USS Midway, w Amerykańskie krążowniki — CL-144 USS Worcester, a w Amerykańskie niszczyciele — DD-661 USS Kidd. Seria „Ilustrowana historia projektu” Normana Friedmana dostępna jest pod adresem www.usni.org/books. Członkowie U. S. Naval Institute są uprawnieni do zniżek na wszystkie książki.

KLIKNIJ: AMERYKAŃSKIE PANCERNIKI: ILUSTROWANA HISTORIA PROJEKTU

KLIKNIJ: AMERYKAŃSKIE LOTNISKOWCE: ILUSTROWANA HISTORIA PROJEKTU

KLIKNIJ: AMERYKAŃSKIE KRĄŻOWNIKI: ILUSTROWANA HISTORIA PROJEKTU

KLIKNIJ: AMERYKAŃSKIE NISZCZYCIELE: ILUSTROWANA HISTORIA PROJEKTU

Odbierzcie specjalną zniżkę i dołączcie do Naval Institute!

Dołączcie do Naval Institute i oszczędzajcie, wykorzystując kod WoWS10 przy złożeniu zamówienia — możecie zapłacić 10$ mniej za drukowane bądź cyfrowe członkostwo na www.usni.org. Naval Institute zaprasza Was w swoje szeregi, byście mogli cieszyć się następującymi przywilejami:

  • Dostęp do zbieranych od ponad 145 lat archiwalnych informacji. Co Chester Nimitz, Ernest King i William F. Halsey pisali o początkach swojej kariery? Członkowie mają wgląd do wszystkich artykułów z magazynu „Proceedings”, wydawanego od 1874 roku! Dodatkowo — przekazy ustne, filmy dokumentalne i rzadkie fotografie.
  • Fantastyczne zniżki na wszystkie wydawane przez Naval Institute Press książki; powieści graficzne od DeadReckoning.org; zmniejszone opłaty za subskrypcję Naval History — nagradzanego dwumiesięcznika.

Dołączcie do nas i zaoszczędźcie, wykorzystując kod WoWS10 przy zakupach na stronie https://www.usni.org/membership.

Ź: WoWS EU

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments