GeForce Now – wynajmij sobie serwer

GeForce Now wyszedł z fazy beta testów i jest już dostępny w naszym kraju. W poniższym artykule postaram się przybliżyć czym jest i jak działa na chwilę obecną.

Jak działa GeForce Now?

GeForce Now to jedna z kilku obecnie dostępnych usług streamingu gier uruchamianych w chmurze. Oznacza to iż gry które posiadamy, uruchamiamy nie na lokalnie, ale właśnie na serwerach Nvidii. Na nasze urządzenie, którym może być komputer, tablet czy telefon, wysyłany jest tylko wygenerowany obraz. Rozwiązanie to ma szereg zalet, takich jak brak konieczności posiadania mocnego procesora, wydajnej karty graficznej czy sporej ilości RAMu. Nie oznacza to jednak iż jest pozbawione wad – do sprawnego działania wymaga szybkiego łącza a generowany obraz, z powodu kompresji, nie zawsze jest idealny.

W jakie gry możemy zagrać w ramach usługi GeForce Now?

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż przede wszystkim możemy uruchomić tylko te gry które posiadamy. Nvidia zdecydowała się tylko udostępniać serwery bez opcji wykupu gier czy abonamentu na nie. Na chwilę obecną wspierane jest kilkaset tytułów z bazy Steam, Uplay czy Epic. Dzięki takiemu zabiegowi nie musimy rozstawać się z własną kolekcją i tak jak w przypadku Google Stadia kupować gry na nowo. Wiele z gier jest gotowych do uruchomienia od razu, część niestety trzeba instalować na czas sesji.

Ile kosztuje abonament?

W podstawowej wersji GeForce Now udostępniany jest bez żadnych opłat, jednak maksymalny czas jednej sesji to godzina. Opcjonalny abonament to na chwilę obecną koszt 25zł, przy czym pierwsze trzy miesiące są gratisowe. Plusem abonamentu jest pierwszeństwo w kolejce do serwerów, maksymalnie 6-godzinna sesja oraz możliwość uruchomienia gier z obsługą ray tracingu. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty należałoby się jednak pośpieszyć, gdyż wspomniane 25zł dotyczy obecnej promocji a standardowa cena z pewnością będzie wyższa.

Jakiego łącza wymaga GeForce Now?

Strumieniowanie gier w 1080p i 60 klatkach na sekundę to spore wyzwanie dla naszego łącza, nic więc dziwnego iż do poprawnego działania wymagane jest połączenie o szybkości minimum 50Mbps. Jeżeli używacie internetu z limitem transferu danych, może się okazać iż cały pakiet zużyjecie w ciągu kilku godzin. Istnieje jednak kilka opcji dzięki którym da się grać i na słabszym połączeniu ,jednak należy się tu liczyć z gorszą jakością obrazu. GeForce Now może działać w jednym z poniższych ustawień transmisji:

  • Zrównoważona, 1080p i 60 GPS, ok. 10 GB na godzinę — pełne wykorzystanie dostępnej przepustowości w celu uzyskania możliwie najlepszej jakości obrazu i gry,
  • Oszczędzanie danych, 720p i 60 FPS, ok. 4 GB na godzinę — minializacja ilości danych używanych podczas grania przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej jakości obrazu i gry;
  • Wyczynowa, 720p i 120 FPS, ok. 6 GB na godzinę— optymalizacja ustawień przesyłania strumieniowego, aby zapewnić możliwe najniższe opóźnienia podczas gry;
  • Niestandardowa — można dowolnie wybrać przepustowość (do 50 Mbps), rozdzielczość (maksymalnie 1080p), częstotliwość odświeżania (30 lub 60 FPS) oraz włączyć dostosowanie w przypadku słabego stanu sieci i synchronizację pionową.
Czy na GeForce Now uruchomię World of Tanks?

Czytając artykuł zapewne zaczęliście się zastanawiać czy na serwerach Nvidi da się uruchomić Waszą ulubioną grę. Otóż jak najbardziej tak!

Jako iż serwery do najsłabszych nie należą, grę możemy uruchomić z maksymalnymi ustawieniami graficznymi!

Podczas testu wyłączyłem synchronizację pionową aby dać pełny obraz możliwości tej technologii:

Ogólna jakość grafiki i opóźnienie.

Ping który widnieje na zrzucie ekranu powyżej dotyczy oczywiście opóźnienia pomiędzy serwerem WoTa i Nvidii. Ostateczny wynik w dużej mierze zależy od łącza z którego korzystacie. Co zaś się tyczy grafiki to od razu należy zaznaczyć, iż nigdy nie będzie dorównywała tej bezpośrednio generowanej przez komputer. No chyba że za “x” lat technologia przesyłania obrazu będzie bezstratna. Dodatkowo, aby zapewnić jak najmniejsze opóźnienia, nie ma mowy o żadnym buforowaniu w przypadku pogorszenia się prędkości przesyłu. Zamiast tego obraz staje się mniej wyraźny, pojawiają się zakłócenia czy spadek rozdzielczości. Jeżeli jednak nic takowego się nie dzieje, jakość obrazu uznaję z dobrą. Co prawda grając miałem z początku wrażenie jakbym oglądał interaktywny film, ale po jakimś czasie przestałem na to zwracać uwagę.

GeForce Now – dla kogo?

Dla osób z w miarę dobrym łączem i słabym sprzętem. Nie każdy ma możliwość wymiany podzespołów co rok czy dwa. Sporo osób gra na komputerach które niektórzy oceniliby by wręcz na archaiczne. To właśnie przede wszystkim do nich skierowana jest usługa, ale nie tylko. Dzięki temu iż gry uruchamiamy gdzieś w chmurze, możemy ją “zabrać” ze sobą w dowolne miejsce. Wyobraźmy sobie sytuację w której w domu mamy całkiem niezły sprzęt, ale wyjeżdżamy do rodziny, znajomych, w delegację zabierając tylko słabszego laptopa czy korzystamy z pożyczonego sprzętu. Jeżeli tylko mamy dostęp do szybkiego łącza możemy uruchomić nasze ulubione tytuły.

Podsumowanie.

GeForce Now, jak każda usługa strumieniowania, nie jest może rozwiązaniem idealnym, ale na chwilę obecną jest chyba najlepszą dostępną w Polsce. Biorąc pod uwagę, iż możemy na chwilę obecną używać wersji podstawowej bez żadnych opłat, zachęcam do jej wypróbowania.

Oficjalna strona: https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce-now/

Wideo przedstawiające technologię w działaniu:

guest
20 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stud3nt

Jaki internet wymagany jest do grania min. 720p? Pytam, bo mam neostradowe ścierwo 6mbps (światłowodu nie mogę się od trzech lat doprosić) i nie wiem, czy warto próbować.

stud3nt

Ok, zignorujcie powyższy post, ślepy jestem i pogrubionego tekstu nie zauważyłem XD.

Minimum to 50Mbps, czyli nie ma co nawet startować. Za krótki jestem 🙁

Zubi

50 to max jaki wykorzystuje GeForce Now dla 1080/60.

Usługa jest darmowa więc sprawdź jak będzie wyglądać u Ciebie ale łatwo pewnie nie będzie

Erwin

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Właśnie odkryłem topowe działo i gra mi sie świetnie jak na nooba😋 Ogólnie czołg bardzo przyjemny w grze (nie to co T32). Pozdrawiam

as

Gry z epic i innych platform nie działają . Program wywala odrazu do steam . Ale ogólnie super;

Rizo

Na przedpotopowym Vostro 3300 działa bez zarzutu.

Alek

Potwierdzam, na stockowych gąska zmieści się wszystko (łącznie z najlepszym działem, radiem).
Ja korzystam z danych pojazdu: Waga / Maksymalne obciążenie. (Dostępne na ekranie badania.)
Wyliczam różnicę pomiędzy obecnie zamontowanym sprzętem, a tym co chcę założyć i od razu widać czy się zmieści.

Plecy

Nie jest wymagana karta nv z serii 600 bo też śmiga na luzie na kartach zintegrowanych z Intela

Erwin

Gram w WOTa od 2 tygodni i nie ogarniam jeszcze wiec pytam. Z czym macie problem? Pozdrawiam

GustawPoL

Ktoś testował to rozwiązanie na jakimś totalnym kalkulatorze?

GustawPoL

Na moim kalkulatorze laptopowym nie działa. Aby działało, trzeba mieć procesor Sandy Bridge i grafikę NV z serii 600. To zabawne bo mając procesor Sandy i grafikę GTX 650 można już śmigać na własnym sprzęcie i nie trzeba mieć super łącza.
do WOT-a chyba traci sens, do innych nie wiem, nie mam na czym spróbować.

Anonimowo

W google play u mnie nie dostępny w tym kraju :/

Erwin

Witam. Doradzi mi ktoś, czy w IS 3 trzeba najpierw odblokować gąski żeby zamontować wieżę i działo?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Anonimowo

Zobacz sobie na Tanks GG lub w grze dodaj czołg do porównania i konfiguruje go.

Człowiek z lasu

Na obecną chwilę ci nie powiem gdyż nie mam lapka przy sobie, ale…
Wystarczy kalkulator i umiejętność zamiany jednostki kilogram na tonę.

Szukasz udźwigu pojazdu, patrzysz ile jeszcze do maksymalnej masy i różnice sobie zapisujesz.

Potem bierze z działo które chcesz zamontować, odejmujesz masę działa które masz zamontowane, zamieniasz na tonę i patrzysz czy się mieścisz w wolnym udźwigu.

Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem.

Anonimowo

Nawet w grze jest odpowiednie narzędzie – idzie wszystko wyklikać, w tym moduły czołgu i wyposażenie. Gość albo nowy, albo totalnie nie wie w co gra, albo trolluje.

rudobrody

zanim go kupisz klikasz podgląd i dorzucasz moduły samemu sprawdzając co najpierw musisz odkryć. Myśl …

Bin4r

Na stockowych gąskach powinieneś dać radę zamontować zarówno topowe działo, jak i wieżę.