Poznaj czołgi od podszewki: Panzer I. Część 2

Prosto z polskiego kanału World of Tanks na YouTube. Przyjemnego oglądania! 😉

Panzer I zapoczątkował kultową linię niemieckich czołgów, ale jego historia zaczęła się dużo wcześniej. Wiemy o wczesnych pojazdach jak A7V i LK-II, ale wkrótce po ich powstaniu rozpoczął się okres międzywojenny. W tym czasie testowano kilka pojazdów, ale dla tej historii najważniejszy jest Kleintractor, czyli mały ciągnik.

W 1933 firma Krupp otrzymała zamówienie na produkcję około 150 Kleintraktorów o kryptonimie „ciągniki rolnicze”, znanych też jako pojazdy 1. serii. Ich kadłuby nie miały pancerza, ale zdecydowanie nadawały się do nauki kierowania tymi pojazdami. Zaprojektowano też opancerzone nadbudówki, ale z rozmaitych powodów większość pojazdów nigdy ich nie dostała.
W końcu pojawiła się 2. Seria „ciągnika rolniczego”, a jeden z nich stoi za mną w Panzermuseum w Munster. Pojazd jest znany jako Panzerkampfwagen I Ausfuehrung A lub SdKfz 101.

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments