Równoważenie czołgów średnich, cz. 3

Tym razem po polsku.

Czołgiści!
Mamy za sobą pierwszą, ale nie ostatnią rundę rebalansu czołgów średnich X poziomu i czas, by podzielić się z Wami wynikami tych testów.
 
Nasze plany wywołały żywą dyskusję wśród społeczności. W pełni zgadzamy się, że mówimy tutaj o czymś bardzo istotnym dla wielu z Was, jako że proponowane zmiany dotyczą pojazdów X poziomu – cennej nagrody, której nie zdobywa się w dzień lub dwa, ot tak. Nawet pozytywne zmiany w pojazdach topowego poziomu mogą wpłynąć na chęć ich badania, dlatego staramy się jak możemy poinformować Was o każdej zmianie z odpowiednim wyprzedzeniem.
 
Czas na opisanie niektórych dodatkowych poprawek w medach ze szczegółami, chcemy także wyjaśnić co chcemy osiągnąć. Należy zwrócić uwagę, że spośród pięciu pojazdów wspomnianych wcześniej dwa czyli Obiekt 430 oraz 430 U NA RAZIE pozostaną bez zmian.
 
Weźcie również pod uwagę, że wszystkie zmiany są testowane na Superteście, co oznacza, że kolejne zmiany w czasie kolejnych iteracji są niewykluczone. Ostateczne statystyki pojazdów zostaną w pełni określone dopiero przed wprowadzeniem zmian do gry.
Leopard 1
Od momentu wprowadzenia do gry chcieliśmy, aby czołg ten pełnił rolę mobilnego snajpera, z możliwością szybkiego reagowania na zmianę sytuacji na polu bitwy i wspierania sojuszników, pozostając jednocześnie daleko od przeciwnika. Dobry snajper musi mieć dobre działo, więc nasze wysiłki skupiliśmy na uzbrojeniu. Po dwóch iteracjach testów wzmocniliśmy cały szereg jego parametrów, w tym celność, stabilizację, penetrację oraz prędkość pocisków.
 
Pociski APCR pozostaną podstawową amunicją Leoparda i będą mieć prędkość 1,480m/s. W czasie testów doszliśmy do wniosku, że ten rodzaj pocisków najlepiej pasuje do roli czołgu ( czyli snajpera ). Nowa amunicja specjalna również będzie należeć do typu APCR ( tak, jak zapowiadaliśmy wcześniej ), ale jej penetracja wzrośnie jeszcze bardziej, do 323mm. Przy prędkości 1,613m/s będzie to jeden z najszybszych pocisków w grze. Wzrost celności Leoparda do 0.29 uczyni go najcelniejszym czołgiem X poziomu.
 
Jeżeli testy wypadną pomyślnie to gracze Leopardów będą mieli wybór dwóch rodzajów pocisków APCR o dobrych statystykach. Nadto, penetracja tych pocisków pozostanie b. wysoka także na dalekim dystansie.
 
To jednak nie wszystko. Planujemy przetestowanie ulepszonej stabilizacji, która wyniesie 0.13 w ruchu i w czasie obrotu pojazdu ( to mniej więcej o 28% lepiej, niż w obecnej wersji gry ). Wraz z krótkim czasem celowania wynoszącym 1.7 sekundy pozwoli to Leopardowi na oddawanie strzałów dużo szybciej.
 
Te zmiany wprowadzamy w obecnej iteracji testu i jeśli okażą się zgodne z oczekiwaniami to Leopard 1 stanie się snajperem ostatecznym. Zwiększenie alfy, celności i stabilizacji pozwoli na komfortową grę w roli, którą przewidzieliśmy dla tego czołgu. Wysoka prędkość pocisków, wraz z penetracją pozwoli na skuteczne rażenie przeciwników na dystans. Oczywiście, nie zmieni się główna słabość czołgu: pancerz się nie zwiększy, wciąż w większości będzie miał skuteczność podwójnie złożonej dykty. Weźcie to pod uwagę: prawdziwy snajper musi działać ostrożnie!

STB-1

Obecnie STB-1 jest nie wyróżniającym się czołgiem, który radzi sobie na średnim dystansie, ale nic go tak naprawdę nie wyróżnia. To właśnie chcielibyśmy zmienić, poprzez wprowadzenie wyjątkowej funkcji dodatkowej oraz znaczące poprawienie statystyk, tak by zmienić go w groźnego przeciwnika w walce na bliski i średni dystans.
 
Funkcja, o której mowa to zawieszenie hydropneumatyczne, takie o które prosiliście – prawdziwy STB-1 je posiadał. Dzięki tej mechanice, japoński czołg będzie w stanie zmienić kąt kadłuba, poprawiając kąt opuszczenia działa.
 
Zawieszenie będzie się aktywować automatycznie, tak jak na nowych szwedzkich czołgach średnich. Całkowite opuszczenie działa zwiększy się z 10 do 12 stopni. Z uwagi na wprowadzenie nowej mechaniki, zawieszenie będzie odpowiadać za połowę tej wartości: działo można opuścić o 6 stopni, a pochylenie kadłuba da dodatkowe 6. Jeśli wyniki testów będą pozytywne to nowy STB-1 będzie mógł w pełni wykorzystać wszelkie nierówności terenu, bijąc przeciwników pod ostrym kątem i uderzając z niespodziewanych kierunków.
Przetestujemy również drugą, istotną zmianę: ulepszoną ochronę wieży. Chcemy by STB-1 był dobry w zwarciu, więc wprowadzimy następujące zmiany:
 • pozbędziemy się słabego opancerzenia w okolicy jarzma.
 • pogrubimy jarzmo
 • wzmocnimy opancerzenie całego przodu wieży.
Po tak złożonym wzmocnieniu opancerzenia wieży, STB-1 będzie sobie dużo lepiej radzić z ciosami przeciwnika. Wraz z nowym zawieszeniem, czołg będzie lepszy w wykorzystaniu terenu. Japoński med w ten sposób będzie w stanie zadawać uszkodzenia, jednocześnie wytrzymując liczne ciosy.
 
„Godne zaufania” to chyba najlepsze określenie na zdolność STB-1 do zadawania uszkodzeń, jako że trzecia istotna zmiana jaką wprowadzamy to zwiększone uszkodzenia na minutę. O ile alfa zostanie zmniejszona, o tyle DPM wzrośnie jeszcze bardziej w porównaniu do pierwszej iteracji Supertestu. Spadek czasu przeładowania z 7.3 do 7.1 sekundy oznacza, że DPM przekroczy barierę 3,000 punktów, osiągając 3,042 punkty – co jest drugim najlepszym wynikiem wśród medów X poziomu. Oprócz tego, STB-1 zachowa ulepszoną stabilizację działa którą otrzymał w pierwszej fazie testów. Kombinacja tych trzech czynników: podniesiony DPM, lepsza stabilizacja oraz wprowadzenie pocisków AP oznacza, że czołg będzie w stanie strzelać częściej przy zachowaniu korzyści z wysokich uszkodzeń na minutę.
 
Zmiany prędkości pocisków lepiej omówić oddzielnie. W czasie Supertestu amunicja APCR została zastąpiona pociskami AP. Oznacza to spadek prędkości pocisków, ale po pierwszej iteracji zdecydowaliśmy, że nie powinien być on drastyczny: z obecnych 1478 do 1185m/s. W ten sposób, oba typy pocisków tj. zwykły i specjalny staną się nieco wolniejsze. Niemniej, z racji określenia roli taktycznej STB-1 ten spadek prędkości pocisków nie będzie miał wielkiego znaczenia. Czołg będzie radzić sobie najlepiej w walce na krótkim i średnim dystansie dzięki nowemu zawieszeniu, pancerzowi wieży, stabilizacji i uszkodzeniom. Pociski AP mają lepszą normalizację, co trochę zwiększa szansę przebicia wrogiego pancerza.
AMX 30B
Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie jeszcze jednej rundy testów z takimi samymi statystykami jak w pierwszej iteracji, więc na razie pojazd nie ulegnie żadnym kolejnym zmianom.
Podsumowanie
Rebalans X poziomów nie jest łatwy i dlatego etap zamkniętych testów składa się z wielu faz. Nie wszystkie zmiany zostaną od razu wprowadzone w wersji finalnej; najpierw poddamy je jeszcze testowi w ramach Testu Publicznego, byście sami mogli je ocenić. Naszym celem jest sprawienie, by te czołgi miały bardziej wyróżniający się styl rozgrywki i jednocześnie były skuteczniejsze w przypisanych im rolach. Chcielibyśmy, by każdy gracz był w stanie znaleźć czołg, który najlepiej mu odpowiada i by mógł czerpać radość z grania nim, wykorzystując jego potencjał do maksimum.
 
Pamiętajcie: zmiany o których mówimy znajdują się w fazie zamkniętych testów, więc statystyki pojazdów mogą zmienić się ponownie przy kolejnej iteracji. Ostateczne parametry zostaną potwierdzone dopiero przed wypuszczeniem nowej wersji pojazdów na serwer.
 
Powodzenia w bitwach i nie regulujcie odbiorników!

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

27 komentarzy

 1. Bunczas pisze:

  A Chińskie medy są takir dobre, że nie potr’ebują buffa?? NAJGORSZR MEDY W GRZE i boe ruszane od lat

 2. Michuu pisze:

  Cieszę się że leoś dostanie buffa. Mam HWK 12 i nie gram nią bo zarówno rhm. pzw. jak i leopard są do **** :/ . Teraz leopard będzie chyba takim strv tylko z wieżą haha. Patrząc na statystyki tego czołgu mogę zaryzykować stwierdzenie że będzie to naprawdę dobry czołg, więc chyba jednak przekonam się do tej HWK 🙂 . Zapraszam do dyskusji, ciekawią mnie inne opinie graczy.

  • Anonim pisze:

   będzie jednym z lepszych tanków dla dobrych graczy – mobilność, działo – czyli wszystko co jest potrzebne do wygrywania bitew

 3. Ja pisze:

  Co do wszystkich czołgów z dużymi garnkami: to jest nienormalne że można zniszczyć czołg strzelając w strukturę w której nie ma nic poza dowódcy. Bardzo ciekawie zostało to rozwiązane choćby w AW – jak kiedyś w to grałem to się dziwiłem mocno jak w garnki wchodziło ale zamiast za 400 np to za 50-100. Zmuszało to do wyjazdu i strzelania w kadłub albo męczenia się 4x tyle

 4. xx1 pisze:

  Centurion Action X – ten niewidziany praktycznie med też będzie poprawiony…?

 5. olo pisze:

  Obiekt 430 straci 1 m zasięgu radia a 430 U ogrzewane lusterka. Na tyle ruscy gracze pozwolą.

 6. XD pisze:

  No może warto będzie ruszyć Leo, 323 to już jakaś znośna pena jak na snipera

 7. Haja pisze:

  AMX30B. Zdejmijcie mu ten garnek z wieży.A czołg stanie się grywalny. Jak na razie to jeżdżąca tarcza strzelnicza.Nie trzeba się za mocno wysilać z celowaniem żeby trafić. Co z tego że ma dobre opuszczanie działa,jeśli chcesz się wychylić za górki.To co się wyłania pierwsze.Ogromny garnek AMX30B. Ta maszynka jest mało widziana na mapach,to pojazd wręcz egzotyczny .Dlaczego? Garnek na wieży skutecznie odstrasza tylko nie przeciwników,a graczy którzy chcieliby zrobić ten pojazd. Sam jestem tego przykładem.Moja przygoda z tą linią zakończyła się na AMX30.

  • Gamer pisze:

   Wreszcie ktoś kto ma AMX30. Mam pytanie kolego czy ta dziewiątka jest warta kupna? Wyekspilem go i dylemat jest taki czy warto kupować dodam że pozostałe dwie odnogi w tym drzewku już zrobilem razem z dychami.

  • XD pisze:

   Z jednej strony nie lubię komentarzy typu „przeprojektujcie czołgi pod debilną gierkę w której się strzela po garnkach”
   Z drugiej strony się zgadzam, że garnki, które w rzeczywistości były dużym udogodnieniem dla załogi są ogromną wadą. Jak dla mnie, za miast usuwania powinny one być pancerzem warstwowym by wychodziło w nie bez dmg…

 8. Ares pisze:

  A e50m i T62a pozostaną takie same jak 4 czy 5 lat temu i WG się tym nie przejmuje ?

  • Emilox00 pisze:

   Chyba nie mają zmieniać E-50M ale T62A miało dostać działo 115mm jeśli się nie myle

   • Ares pisze:

    Tu nie chodzi o zamianę a o buffy lub zmiany ich roli. Jak Leopard 1 zostanie super snajperem, na uj nam E50m w Niemieckim drzewku ? T62a miał pancerz wieży, po dodaniu 430U nie ma nic.

    • mickey93 pisze:

     e50m to czołg na 1 linie i świetny taran

     • Ares pisze:

      Gratulacje, 185 mm pancerza wieży, 80 z boku daje się ładnie oklepywać przez wszystko ,a z AMX 50b jest sporo lepszy taran. Co jeszcze ma e50m, tyle > ?

     • mickey93 pisze:

      ale ta wieża jest mała, ja czesto strzelając w E50m, teraz żadko bo zadko jeździ ale w 70% dingałem się od jarzma

    • mickey93 pisze:

     problemem t-62a jest zerowy wychył działa w dół, co powoduje że nie można wykorzystać stosunkowo twardej wieży

     • Ares pisze:

      Weź pod uwagę że 430U ma identyczny. Po prostu zaletę T62a przejął 430U

     • mickey93 pisze:

      tyle że 430u ma lepszy pancerz na kadłubie i wychylając jest większe prawdopodobieństwo że dingnie, w t-62 pokazanie kadłuba= autopenetracja

 9. KACPER04094_1 pisze:

  Wszystko fajnie ale ciągle czekam na bufa dla 121 i chyba się nie doczekam 🙁

  • Anonim pisze:

   Imho 121 jest dobrze zbalansowany. Standardowy pancerz rodem z radzieckiego meda + armata 122 mm z ogromną alfą. Taki też powinien być Obj 430U lub ewentualnie obecny pancerz i armata, ale okupione zauważalnie gorszą mobilnością (max speed ok. 45 km/h i gorsza moc na tonę) i spotem. 121 jest bardzo podobny w gameplay’u do 113 przy czym oba zachowały swoje unikalne cechy.

   • Anonim pisze:

    Niech i bedzie sobie zbalansowany wedlug ciebie ale jak zostal kompletnie zastapiony 430U ktory ma tylko gorszy gun handlink to ten czolg stal sie jeszcze bardziej zbedny.113 tez zostala wypchana z gry przez 430U.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.