Niewielkie wyjaśnienie limitów ilości lotniskowców w bitwie.

MM jest systemem przetwarzającym duże, zmienne ilości graczy (w kolejce do bitwy) w celu uruchomienia bitwy ze zbalansowanymi zespołami w rozsądnym czasie.

Kiedy napisałem „zbalansowany zespół” wiem, że część za was miała na myśli problemy jak z T8 MM, ale to osobny temat. Chodzi o to, że musimy stworzyć zespoły z poziomami i klasami (na przykład równość w najwyższych poziomach wszystkich klas, średnio poziomowych BB, lustrzana obecność CV, lekkie ograniczenia itp. itd.). Jest bardzo duża liczba warunków, które trzeba spełnić w tym samym czasie, a czas oczekiwania w kolejce musi być rozsądny dla każdego gracza.

Jeśli chodzi o proporcje CV do innych okrętów w zespołach złożonych z 12 okrętów:
– z 3 CV na zespół, każdy CV musi idealnie pasować do 3 innych okrętów w MM
– z 2 CV na zespół, każdy CV musi mieć 5 innych okrętów.
– z 1 CV na zespół, każdy musi mieć 11.

Spróbujmy zobrazować zmiany graczy CV w kolejce MM (ilość graczy zmienia się w czasie zależnie od wielu czynników, także losowo – ile graczy w danym momencie wybierze tą klasę do gry):

Przepraszam za moje umiejętności rysowania, ale nie mam właściwych grafik prezentujących to zjawisko. Grupa deweloperów zajmujących się MM pracuje na tabelach, a ja nie chcę ich zajmować dla obrazków. To nie są prawdziwe dane – służą tylko do zobrazowania sytuacji.
Widzicie szpilki pokolorowane powyżej linii 3 CV? To czas, gdy ilość graczy przekracza limit 3CV. Nie wygląda to odstraszająco, co nie? W czasie takich szpilek ci gracze po prostu czekają dłużej i trafiają do bitew będąc rozprowadzani do innych stref wykresu.
Załóżmy, że obniżamy limit 3 CV (co jest bezpieczne, ponieważ nie widzimy za dużej liczby bitew z 3 CV po czasowych skokach związanych z wprowadzeniem 0.8.0) do 2 CV. Zatem liczba graczy w kolejce będzie wyglądać tak:

 

Wygląda bardziej odstraszająco, ale jest do ogarnięcia. Ponadto mamy więcej CV na tierze 4, a mniej na najwyższych, na przykład możemy zrobić limit 2CV wszędzie prócz T4 i będzie to dobrze działało. Czerwone obszary powyżej 2CV są dalej do przetworzenia przez większość czasu.

A teraz spróbujmy limitu 1 CV:

 

Ups, teraz jasno widzimy ogromne ilości CV mających problem z trafieniem do bitwy przez kolejki w MM. Teraz nastąpią kolejno wydarzenia (przyjmując że MM dopiero się rozpoczął – np. serwer się uruchomił, aktualizacja się wgrała itp.):
1. Pierwsze 2 CV praktycznie natychmiast znajdą 11 zbalansowanych okrętów i wejdą do bitwy.
2. Druga para CV też pójdzie gładko, ale poczeka chwilę dłużej – powiedzmy 1 minutę – żaden problem, nie?
3. Para 3 zostanie wrzucona do bitwy po dłuższej chwili – powiedzmy po 2 minutach. Ciągle nieźle.
4. Już widzicie jak to działa, kada następna prawa CV będzie czekała dłużej i dłużej. Przy średnimi napływie nowych graczy do kolejki, mimo pewnych skoków, wkrótce czas oczekiwania osiągnie 5 minut, a 5 minut jest limitem oczekiwania. Zacznie się efekt kuli śnieżnej.
5. Każda następna para czekająca powyżej 5 minut zacznie trafiać do bitew ze zmniejszoną liczbą okrętów – 11vs11, 10vs10 9vs9 każda z 1CV na zespół. Warto wspomnieć, że podniesienie limitu powyżej 5 minut jest albo nieefektywne (10 minut nikogo nie uratuje) albo nierozsądne (przykro mi, ale nie braliśmy pod uwagę 5 godzinnych limitów), w każdym razie efekt kuli śnieżnej będzie obecny nadal.

6. Warto wspomnieć, że na serwerze prawdopodobnie efekt kuli śnieżnej rozpocznie się szybciej niż w tym przykładzie, gdyż w rzeczywistości mamy kilka koszyków bitewnych, które są zapełniane jednocześnie.

Po prostu wprowadzenie ograniczenia liczby CV poniżej średniego wpływania graczy CV do kolejki MM spowoduje niepełne zespoły i efekt kuli śnieżnej na odpowiednich tierach bitewnych. Na pewno CV będą dzięki temu bardziej skuteczne walcząc przeciw 4-5 okrętom, a te nie będą tym zachwycone.

Rozważamy obniżenie ilości CV do 2 na wszystkich tierach prócz 4 i dokładnie obserwujemy sytuację i szukamy sposobności na wprowadzenie limitu 1CV na najwyższych tierach, ale na tą chwilę nie jest to technicznie możliwe bez przeszkadzania graczom.

Mam nadzieję, że pokazałem że nie chodzi o: „hej, CV mogą poczekać sobie z 3 minuty, kogo to obchodzi” albo „mogę poczekać z minutkę więcej aby dostać maksymalnie 1 CV w bitwie”. Jeśli byłoby to tak proste – dawno byśmy to wprowadzili.

P.S.
Obserwując komentarze chciałbym podać dane na temat bitew X tieru na wszystkich serwerach:

  • 51% wszystkich bitew było bez CV
  • 40% bitew 1CV vs 1CV
  • 8% 2CVvs2CV
  • Kilka (dosłownie) bitew 3 CV vs 3 CV.

Źródło: www.reddit.com/r/WorldOfWarships/

Tłumaczenie: Dark_Havoc

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olamagato

Wywalcie przekazywanie spota od CV dla innych, to będzie można znieść limit CV w bitwie i nikt nie ucierpi. Będzie więcej graczy mogło pograć CV i bitwy będą ciekawsze.
Jednocześnie nie będzie perma spota bo widziane przez CV jednostki mogą być tylko na minimapie. Problem sam się rozwiązuje.

Anonimowo

Na mnie jakiekolwiek wspomnienie tematu mm działa jak płachta na byka… Wczoraj znów podobna ciekawostka. Do drużyny przeciwnej MM zładował aż dwa dywizjony złożone z graczy z renomowanych klanów TTT i KTM, łącznie, jeśli dobrze pamiętam 5-6 fioletowych rekinów, a u na płotki, jakaś jedna szarozielona… Co to: jesteśmy mięsem armatnim, chłopcem do bicia…? Wystarczyło rozdzielić te dwa dywizjony po obu drużynach i już byłoby inaczej, ale nie, ma być jatka i rzeźnia… To niech sobie Panowie z WG w to pograją, bo mi szkoda czasu…

XTB

Nawet nie czytam tych ich wypocinów. Traktuja ludzi za totalnych idiotów… grajac na 10 tierze przez kilka bitew nie trafia sie cv ani razu a potem nagle 2 na strone i niech nie *******ą, że to fizyka kwantowa i sie nie da…
Robili CV te jełopy chyba z rok, testowali chyba tyle samo, potem 3 testy publiczne, a oni wypuszczają takie gówno, że topka graczy robila po 200/300k srednio na bitwe przez ponad tydzien…
I chca mi powiedziec, że w czasie testów nikt nie robil takich wyników ?

x

niech zrobia dla nich 12vs12 CV i niech sobie graja ci, co nie maja jaj grac klasami, w ktorym walczy okret a nie samolociki

luki

Większość ludzi zraziła się na samym początku, i wylali się na ta klasą, ja bez najmniejszych skrupułów odzyskała free xp za harakuru i podejrzewam że wiele osób uczyniło to samo. To już nie jest to, popularność tej klasy spadla tragicznie i nic juz tego nie zmieni i dobrze. Wolałem wymienić expa z X Harakuru na Alaske i “bardzo” nie żałuję tego ruchu.