Nie łamiotsa, nie gniotsa, czyli sowieckie pancerniki nadciągają!

Od dłuższego czasu nie działo się w grze nic ciekawego… No dobra, rework pudeł na kapelusze, ale o tym napisano już miliony znaków, więc nie będziemy po próżnicy męczyć klawiatury. Po raz drugi trafiły do naszych testów pancerniki z Kraju Rad. Już w pierwszym teście były genialne, ale teraz to po prostu maszyny do masakrowania wrażych okrętów liniowych! Ale po kolei…

Przygodę z sowieckimi pancernikami zaczynamy na III tierze od okrętu „Kniaź Suworow”. Jak na swój poziom okręt jest potężnie opancerzony i uzbrojony. Burtowy pas pancerny osiąga 203 milimetry, podobnie jak kiosk, wieże i barbety. Uzbrojenie składa się z dziesięciu dział kalibru 305 mm i donośności 14,6 kilometra. Na krótkim dystansie (3,1 km), uzupełnia je czternaście dział 130 mm umieszczonych w sponsonach na obu burtach. Przeciw samolotom mamy osiem dział 75 mm, ale na tym tierze to w zupełności wystarcza. Tak III jak i IV, czy V są bardzo do siebie podobne i pieruńsko miłe w grze. VI i VII są nadal poprawiane, więc chwilę na nie jeszcze poczekamy…

Od VIII tieru zaczyna się orgia zniszczenia i masakry najwyższych lotów. Okręty posiadają potężne, dobrze rozplanowane opancerzenie, przez co jest cholernie trudno je ugryźć. W X-to tierowym „Kremlu”, maksymalna grubość pancerza to 475 milimetrów, a patrząc na łączną grubość kolejnych warstw, czołowy pancerz cytadeli ma ponad PÓŁ METRA!!! Jak dobrze wiedzą grający nałogowo pancernikami, najlepiej jest się ustawić dziobem w kierunku wroga. Tutaj akurat polecam ustawienie pod kątem około 10 – 15 stopni, wtedy przebicie pancerz i spowodowanie krytycznych uszkodzeń jest równie prawdopodobne jak to, że Wiliams w tym sezonie wygra w F1… 😉 Potężny, 430 milimetrowy pas pancerny „Kremla”, pozwala nam bez specjalnego stresu wystawić się burtą do wrażych jednostek. Krążowniki krzywdy nam nie zrobią, a pancerniki co najwyżej nas lekko „podziubią”. Jego 457 milimetrowe działa są w stanie zmasakrować każdy okręt, który nieopatrznie wlezie w ich zasięg , który wynosi 24 kilometry (z perkiem na kapitanie i modułem). Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie „S. Sojuz”, który umościł się na IX tierze. Dziewięć dział kal. 406 milimetrów o zasięgu 19,4 km, pozwala walczyć jak równy z równym nawet z okrętami najwyższego poziomu. Pancerz wytrzymuje ostrzał „Yamato”, czyli też nie źle! VIII nie odbiega parametrami od „dziewiątki”.

Okręty trzech najwyższych poziomów mają potężne uzbrojenie przeciwlotnicze. Pelotki sterczą wszędzie, tak, jak by projektanci wzięli sobie za cel przerobienie pancerników na okręty przeciwlotnicze. Uwagę przykuwa również bardzo duża odporność na ostrzał torpedami. Zdarzyło mi się kilka razy wyłapać po osiem – jedenaście „rybek”, a okręt nie stracił nawet pół HP. Radar (zamienny z samolotami myśliwskimi) wykrywa tylko pancerniki i lotniskowce, ale i tak jest bardzo przydatny. Martwi mnie tylko celność dział na maksymalnym zasięgu. Zachowują się jak przysłowiowy radziecki rozrzutnik gnoju. Jednak już od 12-stu kilometrów ich skupienie jest całkiem zadowalające.

Teraz pytanie, które nurtuje nas wszystkich. Czy robić tą linię? W obecnej konfiguracji (a nie sądzę, żeby się bardzo zmieniła w finalnej wersji), jak najbardziej. Nigdy nie byłem fanem tych przerośniętych łapaczy torped, ale przyznaję szczerze, że teraz chyba zmienię co do nich zdanie!

Paweł Lex Lemański

Lex

Były żołnierz, fascynat broni palnej, marynista, historyk (Barula twierdzi, że "histeryk" ;) ), rekonstruktor historyczny. W redakcji wprowadzam totalny chaos i zamieszanie (Lex, gdzie te recenzje??!!), i notorycznie wkurzam kolegów - redaktorów.

guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mkarch

Tak ,widzialem.Dziadostwo .Na 18 km robi cytadele po 40 000 dmg i to wielokrotnie,typowy rozrzutnik.Tak samo 8 tier,dziadostwo trafia i cytadeluje na te sama odleglosc nie to co Bismarck ktory na 12 km robi po 4 ,5 tys.

J_jW

Ano tak, a po ruskich będą francuskie niszczyciela jak to oznajmiono kontrybutorom przy okazji KotS

Lupus_29

Czy powstanie na YT powstanie kanał wows Polska?

123

Witam Jestem nowym marynarzem w tej grze i nie bardzo orientuję się jak właściwie rozdzielić perki na kapitanie ( Japończyk, pancernikokoło 15 punktów ) będę wdzięczny za pomoc

robertunio

czy ruskie batlleshipy będą w wows jak objecty w wot ?

Paythoss

Mógłby ktoś mi pokazać, gdzie te 10×305 mm na Suworowie? XD
Ktoś tu chyba za dużo Stolcznyjej łyknął i mu się coś zwidziało… 🙂

Paythoss

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_battleships_of_Russia_and_the_Soviet_Union#Pre-Dreadnoughts

Pokaż mi tego Suworowa na tej liście…. jedyny Suworow to klasa Borodino, 4×305 mm.
Czyli znów WG tworzy SF?

Mkarch

Wlasnie dlatego to jest gra.Ty tluku.

x

zamknij nawias po finalnej wersji 🙂