Brytyjski lotniskowiec poziomu IV: Hermes

Hermes był pierwszym okrętem na świecie zaprojektowanym i zbudowanym specjalnie jako lotniskowiec (mimo iż pierwszym oddanym do eksploatacji był Hosho). Został on zaprojektowany w Departamencie Admiralicji przez dyrektora konstrukcji morskich w latach 1916–1917. Hermes, podobnie jak jego „ideologicznie” bliźniaczy okręt Hosho, powstał na bazie kadłuba typowego dla krążownika. Początkowy projekt zakładał dwie nadbudówki z pokładem lotniczym pomiędzy nimi, z elastyczną pochylnią, a także z dźwigiem do podnoszenia z wody hydroplanów. Projekt zawierał również uzbrojenie artyleryjskie, na które miało się składać sześć dział o kal. 102 mm.

15 stycznia 1918 roku położono stępkę okrętu w stoczni Armstrong Whitworth. Prace konstrukcyjne trwały bardzo powoli, ponieważ cała moc przerobowa stoczni została przeniesiona na odrestaurowanie pancernika Almirante Cochrane i jego przebudowę na lotniskowiec Eagle. Niedługo później prace zostały całkowicie wstrzymane, w oczekiwaniu na wyniki testów lotniczych przeprowadzanych przez lotniskowiec Argus.

Projekt okrętu przeszedł liczne zmiany podczas fazy konstrukcyjnej: pochylnia i dźwig zostały usunięte, a początkowo zaplanowana na przednim końcu katapulta wkrótce zniknęła z planów. W 1920 roku Hermes otrzymał swój ostateczny wygląd: posiadał jedną wyspę wzdłuż sterburty, pokład lotniczy rozciągający się aż do dziobu okrętu, a także sześć dział kal. 140 mm. Okręt wszedł do służby 18 lutego 1924 roku.

Po wejściu do służby okręt brał udział w przeglądzie floty przeprowadzonym w tamtym czasie przez króla. Po zakończeniu przeglądu Hermes skierował się na Morze Śródziemne, a stamtąd prosto do chińskiej stacji Royal Navy, gdzie służył od 1927 do 1937 roku. W 1938 roku rola lotniskowca uległa zmianie i został on okrętem szkoleniowym. Po wybuchu II wojny światowej Hermes został wyznaczony do patrolowania w poszukiwaniu okrętów podwodnych na Morzu Północnym. Po zatopieniu lotniskowca Courageous przez U-Boota Hermes został przeniesiony na południowy Atlantyk, gdzie jego samoloty wzięły udział w podbiciu Dakaru, mając na celu zatopienie pancernika Richelieu – w owym czasie uwięzionego w porcie w Dakarze. Następnie Hermes wziął udział w poszukiwaniach pancernika kieszonkowego Admiral Scheer. Na początku kwietnia 1942 roku, wraz z kilkoma innymi eskortującymi okrętami, lotniskowiec dopłynął na Sri Lankę, przygotowując się do inwazji na Madagaskar. 9 kwietnia 1942 roku podczas japońskiego nalotu na Trincomalee, Hermes został zatopiony przez samoloty japońskich lotniskowców.

 

 

Model okrętu w grze

Model w grze odzwierciedla faktyczny wygląd lotniskowca HMS Hermes z 1941 roku. Jego kadłub został zaprojektowany na podstawie lekkich krążowników klasy Danae. Posiadał jednopoziomowy hangar; masywny, szeroki pokład lotniczy; świetny, ostrołukowy obrys pokładu lotniczego na dziobie, a także otwartą nadbudówkę rufową. Trzy pojedyncze działa Mk. I o kal. 140 mm zostały zamontowane po obu stronach galerii hangaru. Masywna nadbudówka, tak zwana wyspa, została przesunięta na sterburtę okrętu. Wyposażono ją w szeroki komin i dosyć duży, cylindryczny maszt ze stanowiskiem dalmierza. Zainstalowano dwa działa przeciwlotnicze 102 mm/45 Mk.V, jedno przed nadbudówką, drugie zaś za nią.

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments