Sigma i dyspersja – wyjaśnienie graficzne

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
@#$

Rozrzut, dyspersja, rozproszenie dużo pojąć nie wiem czy to jest to samo, dlaczego nie wytłumaczone w taki sposób że, Jeżeli rozrzut oś x 245m a sigma 2.0 TO drogi rozrzut w osi y 45m . Z tego rysunku ciężko wywnioskować jaką kolwiek prawidłowość … Nie wiadomo czy duża wartość sigmy to dobrze czy źle.

Anonimowo

Rozrzut i dyspersja to właściwie to samo, sigma to inaczej skupienie. Duża sigma to wysokie prawdopodobieństwo trafienie w pobliżu środka elipsy dyspersji, mała sigma to trafienia “po całej” elipsie. Duża sigma i niewielka dyspersja to cechy dobrego działa dającego duże prawdopodobieństwo trafienia w cel nawet z dużej odległości. Dyspersja to z grubsza konsekwencja niedokładności celowania co do kierunku i co do podniesienia (elewacji) działa. Stąd dwie osie elipsy będące konsekwencją tych dwóch rzeczy, ta związana z kierunkiem to dyspersja horyzontalna, a z kątem podniesienia to dyspersja horyzontalna. Jeszcze gorzej, czy do rzeczy?

@#$

Czyli im wyższy wskaźnik sigmy tym mniejszy rozrzut w osi y, jednak do tego dochodzi rozrzut w osi x, Taka Moskwa ma mały rozrzut i dobrą sigmę 2,05 co skutkuje bardzo dobrą celnością nawet na dużą odległość (sam korzystam z niej jako okrętu snajperskiego:)), jakiś okręt może mieć super celność ale to nic nie da jeśli ma lipną sigmę bo będzie siać w osi y jak sortownik. Jeśli tak to bardzo dziękuje za pomoc w zrozumieniu tej problematyki:)

J_jW

Popatrz, że chodzi o elipsy, sigma dotyczy zarówno dyspersji horyzontalnej jak i wertykalnej (tam się przejęzyczyłem w drugim przypadku). Elipsę dyspersji wyznaczają maksymalne wartości dla pojedynczego strzału (podane dla okrętu) , ale właśnie wysoka sigma powoduje, że RNG wylosuje z większym prawdopodobieństwem mniejsze wartości aktualne dyspersji. Dotyczy to obu osi.
Dlatego Moskwa jest snajperem, a powiedzmy Bismarck nim nie jest. Ma dużą dyspersję i mała sigmę i dlatego w połączeniu z dobrą wytrzymałością służy do grania na skróconym dystansie, gdzie celność dział nie jest aż tak istotna.

J_jW

Yamato i Musashi mają w grze te same działa co do kalibru (podobnie para King George V i Duke of York), a także co do dyspersji, ale Musashi ma mniejszą sigmę i dlatego jest mniej celny, bo bardziej wrażliwy na zmienną losową RNG. Podobnie DoY jest celniejszy od KGV bo ma lepszą sigmę.

J_jW

Fajne wyjaśnienie, dobrze ilustruje, czym rozrzut i skupienie są. Aczkolwiek warto nadmienić, że przypadki łączące skrajności typu, wysoka sigma i wysoka dyspersja “naturalnie” nie występują, bo dobre, precyzyjne działo, mające wysoką sigmę, będzie miało raczej mniejszą dyspersję. Oczywiście dyspersją dobrego działa można trochę posterować i wywołać jej większą wartość, co w praktyce dział okrętowych robiono poprzez niewielkie różnice ciężaru ładunku miotającego.

Nareszcie

Nareszcie