Gałąź miesiąca: izraelskie czołgi podstawowe
Prosto ze strony AW: Dowódcy!
W tym miesiącu bohaterami naszego cyklu Gałąź miesiąca są izraelskie czołgi podstawowe z drzewa technologicznego Sola Schreibera.
Zjednoczonymi Ameryki, a ściślej rzecz biorąc z amerykańskim przemysłem pancernym. Od chwili narodzin Izraela zmodyfikowane (niekiedy w dużym stopniu) amerykańskie czołgi podstawowe tworzyły trzon izraelskich sił pancernych. Taki stan rzeczy utrzymywał się do chwili pojawienia się pierwszego kompletnie rodzimego izraelskiego czołgu podstawowego czyli Merkawy.
Amerykańskiego pochodzenia był już pierwszy czołg, którego Izrael nabył dużą liczbę. Mowa jest, oczywiście, o Shermanie.
Kiedy w 1948 r. armie arabskie zaatakowały kiełkujące się państwo żydowskie, dysponowały po większości uzbrojeniem brytyjskim i amerykańskim, pozostawionym w Afryce Północnej po kapitulacji niemieckiego Afrikakorps. Bardzo słabo uzbrojeni i cierpiący na brak nowoczesnej broni Izraelczycy nie dali za wygraną i zdołali złożyć kilka ocalonych pojazdów, w tym pierwsze izraelskie Shermany.
Historię bardzo wczesnych Shermanów opisuje osobny artykuł. My dodamy, że niektóre z tych czołgów (bez broni) trafiły do Izraela z włoskiego złomowiska, a następnie zostały wyposażone w armaty (na ironię losu niemieckie, wyprodukowane przez Krupp). W przypadku innych rozchodziło się o wraki, pozostawione przez Brytyjczyków w Palestynie. Pod koniec izraelskiej wojny o niepodległość nowo założony izraelski korpus pancerny miał na uzbrojeniu 32 gotowe do walki Shermany. Były to po większości stare, wojenne modele. Owe uzbrojone w kal. 75 mm izraelskie warianty oznaczono jako M3 w odróżnieniu od wariantów kal. 76 mm (zakupionych po wojnie o niepodległość), które otrzymały oznaczenie M1 (w nawiązaniu do nazwy działa) oraz słynne przezwisko – Super Sherman.
Zarówno uzbrojone w działa 75 mm M3, jak i M1 brały udział w zwycięskiej wojnie na Synaju w 1956 r. Co ciekawe, zmierzały się z egipskimi Shermanami. Wkrótce stało się jasne, że przy okazji kolejnej wojny z Arabami Izraelczycy będą mieli do czynienia z powojennym radzieckim uzbrojeniem, a nie wyeksploatowanymi brytyjskimi i amerykańskimi pojazdami z nadwyżki. Dlatego też Izrael zwrócił się do Francji z prośbą o modernizację posiadanych czołgów, aby owe mogły stawić czoła arabskim T-34. Ostatecznie zakupiono setki egzemplarzy Super Shermanów, które w postaci dwóch podstawowych modeli M50 i M51 pozostawały w służbie aż do lat 70. XX w.
Po 1956 roku stało się jasne, że nawet zmodernizowane Shermany niepokojąco się starzały. Izraelczycy zaczęli się rozglądać za następcą i wkrótce namierzyli pasującego kandydata. Tym razem rozchodziło się o brytyjski czołg Centurion, na uzbrojeniu Izraela występujący pod oznaczeniem Sho’t („bicz”). Tło zakupu przez Izrael Centurionów i odejścia od tradycji zakupu amerykańskich czołgów naświetla wyżej wspomniany artykuł. Streszczając, brytyjski pojazd stanowił najlepsze rozwiązanie w owym czasie.
Pierwotnie Izraelczycy nabyli starszą, uzbrojoną w 20-funtową armatę (84 mm) wersję, którą później zmodernizowano do najsłynniejszej odmiany z armatą gwintowaną L7 kal. 105 mm. Legendarna reputacja czołgów ugruntowała się jeszcze mocniej w pożarze wojny Jom Kippur w 1973 roku, kiedy to izraelskie jednostki Sho’tów zmierzały się z liczebniejszym i operującym lepszym sprzętem wrogiem. Obie strony konfliktu, państwa arabskie i Izrael, poniosły wówczas ciężkie straty. Komplikujące się po wojnie stosunki polityczne z Wielką Brytanią sprawiły, że poszukujący nieustannie dobrych czołgów Izraelczycy po raz kolejny musieli sięgnąć po amerykańską konstrukcję, tym razem Pattona.
Na przestrzeni lat Izraelczycy kupili dużą liczbę różnych modeli Pattona, które dzieliły ze sobą to samo izraelskie oznaczenie: Magach. Na temat znaczenia nazwy istnieje kilka teorii, z których przytoczymy najpopularniejsze:
- Hebrajskie słowo oznaczające taran (lub miażdżące uderzenie)
- Skrót od początkowych liter hebrajskich liczb mem, chet, gimel (48, 3 lub 48G jak w Niemczech, skąd wywodzi się wiele Pattonów)
Niezależnie od pochodzenia oznaczenia Izrael zakupił począwszy od około 1965 roku setki egzemplarzy Magacha. Ostatnie czołgi zostały wycofane stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2014 roku. Fakt, że Izraelczycy byli w stanie utrzymać je w gotowości operacyjnej i konkurencyjnej sprawności bojowej przez tak długi czas, jest zasługującym na uznanie wyczynem. Do głównych modeli Magacha zaliczają się:
- Magach 1 (czołgi M48 i M48A1)
- Magach 2 (niemieckie modele M48A2 i M48A2C)
- Magach 3 (M48A3)
- Magach 5 (M48A5 – historię tego i poprzednich modeli opisuje osobny artykuł)
- Magach 6 (M60/M60A1/M60A3 z kilkoma zmodernizowanymi podwariantami)
- Magach 7 (mocno zmodernizowany czołg M60 z dodatkowymi płytami opancerzenia)
No i wreszcie istniał słynny czołg Merkawa. Pomimo licznych krążących o nim mitów czołg ten był dość konwencjonalny, a jego pierwsze odmiany były niewiele lepsze od amerykańskiego M60A1 Patton. Z czasem czołg ten znacznie ulepszono. W Armored Warfare występuje pięć progresywnych wariantów tego pojazdu:
- Merkawa Mk.1 (faktycznie pojazd przedprodukcyjny z dużą liczbą udziwnień, uzbrojony w armatę 105 mm)
- Merkawa Mk.2 (obejmujący warianty do modelu 2B, który uzbrojono w armatę 105 mm, przewidzianą dla Mk.1)
- Merkawa Mk.3 (obejmujący warianty do modelu 3D BAZ; Merkawa zmodernizowana pod kątem armaty gładkolufowej IMI 120 mm)
- Merkawa Mk.4 (model Merkawy zoptymalizowany pod kątem wojny asymetrycznej, wyposażony w najnowsze układy elektroniczne i ulepszony zestaw opancerzenia)
- Merkawa Mk.4M Windbreaker (obecnie najnowocześniejszy model Merkawy, wyposażony w potężny SOA)
Merkawa bez wątpienia zalicza się do najlepszych czołgów na świecie, w służbie pozostanie jeszcze przez długie lata i z czasem zastąpi pozostałe czołgi na uzbrojeniu Izraela.
W dniach od 1 do 28 lutego 2019 roku będzie można nabyć za mniej kredytów niż zwykle następujące pojazdy do pary ze statusem zahartowanych w bitwie ze zniżką wynoszącą 30 procent:
Czołg podstawowy 3 poziomu Tiran 6: Tiran 6 to przechwycony radziecki czołg podstawowy T-62, znajdujący się na uzbrojeniu Izraela. Przed erą Merkawy Izrael przez długi czas wykorzystywał przechwycone od wroga uzbrojenie. Do wyjątków nie należały radzieckie T-54, T-55 i T-62, sprzedawane arabskim przeciwnikom. W odróżnieniu od T-54/55 czołgów T-62 nie zmodyfikowano znacznie w izraelskiej armii. I tak zachowano ich stare uzbrojenie w postaci armaty gładkolufowej kal. 115 mm, która była bardzo skuteczna przeciwko izraelskim czołgom Centurion i Magach podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 4 poziomu Sho’t Kal Dalet to zmodernizowany izraelski czołg Centurion. Izrael kupił dużą liczbę tych czołgów od Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50. oraz w latach 60. XX wieku, a następnie stopniowo przezbroił w słynną brytyjską armatę gwintowaną L7 105 mm. Sprawdziły się one jako skuteczne, choć narażone na ostrzał wroga maszyny bojowe podczas Wojny Sześciodniowej i wojny Jom Kippur. W ostatniej zrodziła się ich legendarna, do dziś żywa reputacja. Prosimy pamiętać, że znajdujący się uprzednio na 2 poziomie Sho’t Kal Dalet przeniesiono na 4 poziom. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 4 poziomu Magach 5: Magach to oznaczenie wszystkich czołgów amerykańskiej serii Patton na izraelskim uzbrojeniu. Przez długi czas tworzyły one trzon izraelskich sił pancernych. Model Magacha 5 zmodernizowano do czołgu M48A5 czyli ostatniej wersji serii M48, uzbrojonej w tą samą armatę gwintowaną 105 mm, którą dźwigał Sho’t. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 5 poziomu Magach 6B Gal Batash: Magach 6B Gal Batash to ostateczna modernizacja serii Magach 6, która w bazowej postaci stanowił izraelską serię M60 Patton. Czołgi Magach podzieliły się następnie na dwie różne odnogi: 6A (M60A1 i M60A3) oraz 6B (6A z pancerzem Blazer) oraz Magach 7 (oryginalny M60, zmodernizowany z pomocą zestawu pasywnego pancerza). Model 6B Gal Batash stanowi najbardziej zaawansowaną modernizację M60A3 Sił Obronnych Izraela. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 5 poziomu Merkawa Mk.1: Pierwszy model Merkawy na uzbrojeniu Izraela. Zbudowany dużym kosztem czołg rodzimej produkcji przekazano w pośpiechu wojsku, zanim wyeliminowano wszystkie osobliwości i wady. Niemniej jednak okazał się on być solidną podstawą jednej z najbardziej rozpoznawalnych i słynnych serii czołgów na świecie. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 6 poziomu Magach 7C: Magach 7C to ostateczna wersja izraelskiego programu Magach. Gruby pancerz oferował wyśmienitą ochronę przeciwko wystrzeliwanym przez terrorystów ppk, które do dzisiaj stanowią największe zagrożenie dla izraelskich czołgów. Z uzbrojenia czołg wycofano stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2014 roku. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 6 poziomu Merkawa Mk.2B: Merkawa Mk.2 przedstawia sobą pojazd, jakim z założenia miał być Mk.1 – w pełni rozwinięty wariant produkcyjny, w którym wyeliminowano najgorsze wady. Czołg zachował co prawda armatę kal. 105 mm poprzedniego wariantu Mk.1, ale poza tym poddawano go ciągłej modernizacji, wyposażając między innymi w ciężki pancerz wieży, chroniący przed odpalanymi z dachów pociskami kumulacyjnymi (granatniki przeciwpancerne, ppk). Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 35%
Czołg podstawowy 8 poziomu Merkawa Mk.3D Barak Zoher: Pierwsza naprawdę poważna modernizacja Merkawy, obejmująca wymianę armaty 105 mm na znacznie potężniejsze działo gładkolufowe IMI kalibru 120 mm. Wariant nosi oznaczenie Mk.3 i podobnie jak poprzednik Mk.2, zyskiwał na przestrzeni lat ulepszenia, w tym ciężki pancerz pasywny, chroniący przed ppk i innymi zagrożeniami. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 25%
Czołg podstawowy 9 poziomu Merkawa Mk4: Rozchodzi się o Merkawę, uzbrojoną w armatę kal. 120 mm, zoptymalizowaną pod kątem lepszej łączności na polu bitwy oraz wojny asymetrycznej. Uzbrojone grupy rebeliantów stanowią obecnie największe zagrożenie dla Sił Obronnych Izraela. Model Mk.4 zaprojektowano głównie po to, aby stawić im czoła. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 20%
Czołg podstawowy 10 poziomu Merkawa Mk.4M: Ostatni pojazd gałęzi to Mk.4 Merkawa, wyposażona w różne najnowocześniejsze technologie, w tym SOA Trophy następnej generacji, zwalczający pociski kinetyczne. Więcej na temat tego pojazdu przeczytacie w osobnym artykule.
- Zniżka: 15%
Ogółem rzecz biorąc niskie poziomy drzewa technologicznego czołgów podstawowych Solomona Schreibera celują w snajperskim stylu gry (przynajmniej w zakresie klasy czołgów podstawowych). Mamy do czynienia ze stosunkowo dobrze chronionymi pojazdami, których największych atutem są celne armaty i duży zasięg rażenia w najlepszej tradycji izraelskiej taktyki.
Merkawy odbiegają przy tym trochę od normy. Podczas gdy niemieckie czołgi podstawowe są klasą snajperów, brytyjskie mają wyśmienite grube pancerze, zaś rosyjskie to brawlery walczące wręcz, izraelskie Merkawy stawiają nie tylko na pasywną, lecz również aktywną obronę w połączeniu z zorientowaną na salwy siłą ognia.
Choć ich opancerzenie może i nie jest najgrubsze w grze, pojazdy te są wyposażone w najbardziej zaawansowane systemy obrony aktywnej. I tak system Merkawy 10 poziomu Trophy następnej generacji jest w stanie odbić każdy rodzaj pocisków, w tym pociski APFSDS (jedynie SOA Afganit, w który wyposażono Armatę, radzi sobie z tym zagrożeniem).
Merkawy mają ponadto mechanizm Ready Rack, dzięki któremu są w stanie strzelać szybciej od innych czołgów swojej klasy i poziomu – przez pewien czas, po którym nastąpi dłuższy czas przeładowania. Dodatkowo nowsze Merkawy są uzbrojone w odpalane przez armatę pociski rakietowe LAHAT.
Podsumowując, pojazdy Sola Schreibera są w swej istocie przeciwieństwem oferty dilera Oscara Faradaya. Podczas gdy oferta Faradaya składa się z wyspecjalizowanych pojazdów przeznaczonych dla zaawansowanych graczy, maszyny Sola Schreibera są bardzo przyjazne dla nowicjuszy. Przedstawiają sobą wspaniały zestaw pojazdów na start bez większych wad lub specjalnych wymogów taktycznych. Na tym nie koniec, ponieważ czołgi poziomów 1-6 odblokowuje się szybciej niż pojazdy pozostałych dilerów i na dodatek oferują one połączenia z innymi drzewami technologicznymi oraz opcję wypróbowania różnych czołgów progresywnych.
Do zobaczenia na polu bitwy!
Źródło: https://aw.my.com/pl