Lotniskowce japońskie – specyfika

Lotniskowce japońskie


  IV Hosho


  VI Ryujo


  VIII Shokaku


  X Hakuryu

Japońska gałąź lotniskowców zaczyna się od Hosho. Okręt znajduje się na IV poziomie, a jego bombowce torpedowe podchodzą do ataku pojedynczo. Na VI-poziomowym Ryujo tworzą już klucze złożone z dwóch maszyn. Samoloty, które spotkać można na pokładzie Shokaku, lotniskowcu VIII poziomu, są nie tylko szybsze i wytrzymalsze, ale również zgrupowane w większych eskadrach. Na samym końcu linii, na poziomie X, znajdziecie Hakuryu, którego eskadry liczą po 12 samolotów o niszczycielskiej sile ognia.

Samoloty szturmowe

Samoloty szturmowe japońskich lotniskowców nie odznaczają się wysokimi prędkościami ani dużymi pulami PW, ale jest coś, co je wyróżnia: ich elipsa celownicza nie powiększa się w trakcie manewrowania, dzięki czemu z powodzeniem można ich używać przeciw szybkim i zwrotnym celom. Należy wziąć przy tym pod uwagę, że szybkość celowania japońskich samolotów nie jest wysoka, więc podejście do ataku należy odpowiednio wcześniej zaplanować i rozpocząć.

Nazwa lotniskowca* Liczba samolotów szturmowych w kluczu Liczba samolotów szturmowych w eskadrze Liczba rakiet każdego samolotu
  IV Hosho 3 6 2
  VI Ryujo 2 8 4
  VIII Shokaku 2 10 6
  X Hakuryu 3 12 8

* w tej oraz poniższych tabelach przedstawiane są wartości właściwe dla ulepszonych eskadr.

Pomimo, iż rakiety samolotów szturmowych zadają niewielkie uszkodzenia, ich liczba na wyższych poziomach pozwala na wyrządzanie znaczących uszkodzeń lekko opancerzonym celom. Są zdolne przebijać pancerze niemal wszystkich niszczycieli i krążowników. Jeśli jednak celem jest pancernik, lepiej celować w nadbudówki na dziobie lub rufie.

Bombowce nurkujące

Cechą wyróżniającą japońską linię lotniskowców są bombowce nurkujące uzbrojone w bomby przeciwpancerne. Chociaż każdy samolot posiada tylko jedną bombę, jej moc rośnie z każdym poziomem i jest poważnym zagrożeniem nawet dla dużych jednostek.

Nazwa lotniskowca Liczba bombowców w kluczu Liczba bombowców w eskadrze Liczba bomb każdego samolotu
  IV Hosho 2 6 1
  VI Ryujo 2 6 1
  VIII Shokaku 3 9 1
  X Hakuryu 3 12 1

Bomby przeciwpancerne są teraz bardziej interesujące i zarazem trudniejsze w użyciu. Zadanie maksymalnych uszkodzeń bomami PP nie jest już tak proste. Trajektoria lotu i kąt, pod jakim uderza ona w cel uzależnione są od kata, pod jakim zostanie spuszczona i w niektórych przypadkach może się nawet odbić od pancerza. Gdy bombowce nurkujące zbliżają się do celu, możecie spuścić bomby wcześniej, co daje większą szansę na trafienie w pokład pod optymalnym kątem. Możecie również poczekać do ostatniej chwili, gdy samoloty wychodzą z nurkowania, co da efekt przypominający bardziej salwę w bok celu. Ale w takich przypadkach bomby lecą krótko nim dosięgną celu i nie ma konieczności brania poprawki na przemieszczanie się atakowanego okrętu.

Generalnie zalecamy spuszczanie bomb w ostatniej chwili na cele lekko opancerzone, a z wysokiego pułapu na ciężko opancerzone.

Bombowce torpedowe

Japońskie bombowce torpedowe wyróżniają się bardzo niską wykrywalnością, wynoszącą zaledwie 7,5 km, podczas gdy dla większości pozostałych samolotów jest to 10 km. Jeśli skorzystacie z ulepszeń i umiejętności dowódcy, można tę wartość zmniejszyć nawet do 6,1 km!

Nazwa lotniskowca Liczba bombowców torpedowych w kluczu Liczba bombowców torpedowych w eskadrze Liczba torped każdego samolotu
  IV Hosho 1 3 1
  VI Ryujo 2 6 1
  VIII Shokaku 2 8 1
  X Hakuryu 2 12 1 × Type 91 mod. 7
  X Hakuryu 4 12 1 × Type 91 mod. 8

Dzięki dalekiemu zasięgowi torped japońskie bombowce mogą atakować z daleka, ograniczając ryzyko. W niektórych przypadkach możliwe jest całkowite uniknięcie wykrycia. Taki atak wymaga jednak mistrzowskiego obliczenia poprawki na ruch celu. Na poziomie X dostępne są dwa typy bombowców torpedowych: klucz złożony z dwóch samolotów uzbrojonych w torpedy o zasięgu 6 km oraz klucz czterech samolotów z torpedami o zasięgu 8 km i długim czasie uzbrajania zapalnika. Szybkość japońskich torped jest dość wysoka i wynosi 50 węzłów! Z tego powodu zrzucanie torped tuż przy burcie okrętu jest niemożliwe. Japońskie torpedy zadają wysokie uszkodzenia i nawet jedna potrafi spowodować ogromne straty krążownikowi czy niszczycielowi. Jednak dokonanie tej sztuki wymaga nie lada umiejętności.

Żeby tego dokonać, trzeba będzie przechytrzyć przeciwnika. Sprowokować go do wykonania uniku i przystąpić do prawdziwego ataku, gdy się tego nie spodziewa!

 

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
q

no i ? kiedy 0.8.0 ?