Rykoszetem po filmie cz. czwarta (i zapewne nie ostatnia ;) )

Lex

Były żołnierz, fascynat broni palnej, marynista, historyk (Barula twierdzi, że "histeryk" ;) ), rekonstruktor historyczny. W redakcji wprowadzam totalny chaos i zamieszanie (Lex, gdzie te recenzje??!!), i notorycznie wkurzam kolegów - redaktorów.

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ARQx

Na Garlandzie śmigał mój dziadek (był artylerzystą). Miał z tego okresu gromadę wspomnień i co nieco zdjęć, które zresztą przekazał muzeum MW w Gdyni. Z jego opowiadań jasno wynikało, że konwoje do Murmańska to było cholernie ciężkie doświadczenie.

J_jW

W Gdyni w 2013 roku była specjalna oddzielna wystawa właśnie ze zdjęć z ORP Garland i poświęcona okrętowi. Może coś jest na rzeczy, Załączam link do reportażu tv opublikowanego na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=RgSVbLPK9gY

J_jW

Ten materiał na pewno znasz, bo to niby PKF o ORP Błyskawica, ale każdy kto trochę lepiej zna pokłady niszczycieli angielskiej budowy łatwo się zorientuje, że to montaż ujęć z różnych okrętów w tym Garland i Piorun (od ok, 4 min).
https://www.youtube.com/watch?v=vz0eTIMBuRw
Jest też kronika z wyławiania rozbitków z ORP Grom na youtube i wiele innych.
Polecam jeszcze stokrotnie materiał z poniższego linku, to jest chyba to o czym pisał powyżej kolega ARQx, jego dziadek to chyba właśnie p. Nowakowski, prosto z archiwum MWM w Gdyni, nie tak odległy w czasie materiał. Pozdrawiam, działaj:
https://rocznikgdynski.pl/album-z-garlanda/