Port Sankt-Petersburg: Piękny i błyszczący!

W tym roku naszej grze stuknęły trzy lata.

Z tego powodu nie możemy odwrócić się plecami do Portu, który darzymy olbrzymią sympatią. Chodzi o Sankt-Petersburg, który skrywa największą wirtualną stocznię. Jubileuszowe fajerwerki rozświetlą mroki nocy, a mocne reflektory i dekoracje wiernie oddają klimat tego urodzinowego przyjęcia. Zapraszamy Was do udziału w wycieczce po Newie, aby rzucić okiem na najbardziej interesujące atrakcje!

0.7.7
0.7.8

Okręty

Czy moglibyśmy to nazwać prawdziwymi wakacjami, gdyby zabrakło w nich okrętów? W Porcie przywita Was sowiecki krążownik ciężki Kirow, jeden z pierwszych ciężkich okrętów wojennych, zaprojektowanych i zbudowanych w ZSRR! Wzdłuż brzegu Newy możecie zobaczyć żaglowiec Nadzieja (Nadezhda), inne przycumowane łodzie (łodzie kanałowe i wielofunkcyjne oraz lodołamacze), a także duży ścigacz okrętów BO-2.

Mosty

Sankt-Petersburg to miasto mostów! „Perłę Północy” przecinają liczne rzeki, strumienie i kanały. Mosty mają jednak nadrzędną wartość dla miasta. Spośród wszystkich 342 mostów, 21 jest zwodzonych! Podczas letniego okresu żeglarskiego, zawsze o tej samej godzinie, mosty Newy są podnoszone, aby statki mogły płynąć wzdłuż rzeki bez uszkodzenia swojej nadbudówki. W grze Port ma trzy mosty.

Most Pałacowy

Ten most łączy centralną część miasta z Wyspą Wasiljewską. Długość i szerokość mostu to odpowiednio 260 i 27,7 m. Podniesione skrzydła Mostu Pałacowego są uważane za jeden z głównych symboli Sankt-Petersburga, który pojawia się na wszystkich pocztówkach przedstawiających miasto! Most jest podniesiony od 1:10 do 4:55.

Most Trójcy Świętej

Jeden z najpiękniejszych mostów, będący również znakiem rozpoznawczym Sankt-Petersburga. Długość i szerokość tego mostu to odpowiednio 582 i 23,6 m. Most został nazwany na cześć placu „Troitskaya” (Trójcy Świętej) i Soboru Trójcy Świętej, zlokalizowanego nieopodal. Most jest podniesiony od 1:20 do 4:50.

Exchange Bridge

Łączy Wyspę Wasiljewską oraz Wyspę Piotrogrodzką. Jego długość to 239 m, natomiast szerokość wynosi 27 m. Most jest gustownie przystrojony żeliwnymi poręczami z motywami nawiązującymi do trójzębu Neptuna. Jest zlokalizowany nieopodal budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Most jest podniesiony od 2:00 do 4:55.

Budynek

Giełda Papierów Wartościowych

Po odwiedzeniu giełdy towarowej w Amsterdamie w 1703 roku, Piotr Wielki rozkazał wznieść budynek pierwszej Giełdy Papierów Wartościowych w Rosji, w Sankt-Petersburgu. Początkowo projekt nie odnosił sukcesów, nie był też popularny, jednakże wraz z rozwojem handlu w Rosji, wymiana papierów wartościowych zyskała swoich orędowników w całym kraju. Po rewolucji w 1917 roku wszystkie biura papierów wartościowych zostały zamknięte, działalność Giełdy wznowiono dopiero pod koniec XX wieku.

Kolumny Rostralne

W 1810 roku w ramach projektu Thomasa de Thomon na Strelce („rogu”) Wyspy Wasiljewskiej wzniesiono dwie kolumny. Francuski architekt chciał pokazać potęgę i okazałość floty państwowej, dlatego przyozdobił kolumny dziobami okrętu (rostra), nawiązując do antycznej tradycji rzymskiej. W XIX wieku Kolumny Rostralne były wykorzystywane jako latarnie morskie Portu w Sankt-Petersburgu, które były rozświetlane w nocy i trudnych warunkach pogodowych aż do 1885 roku.

Pałac Zimowy

Była rezydencja władców Rosji, dziś stanowi główny budynek Ermitażu, jednego z największych oraz najwybitniejszych muzeów sztuki, kultury i historii na świecie. W latach 1762–1904 Pałac Zimowy był wykorzystywany jako zimowa rezydencja władców Rosji. Pałac Zimowy i Plac Pałacowy tworzą jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych miasta, przyciągając co roku miliony turystów.

Twierdza Pietropawłowska

Najstarszy zabytek architektoniczny, oryginalna cytadela Petersburga, zaczątek historii miasta. Po III wojnie północnej do obrony zdobytych obszarów potrzebna była twierdza. 27 maja 1703 roku ukończono budowę twierdzy według projektu Piotra Wielkiego. W następnych latach wzniesiono Sobór Pietropawłowski jako sobór katedralny, który ostatecznie stał się kryptą rodziny Romanowów. Do XX wieku twierdza była wykorzystywana jako więzienie dla najniebezpieczniejszych przestępców. Obecnie Twierdza stanowi część kompleksu muzeów Sankt-Petersburga.

Sobór św. Izaaka

Muzeum państwowe i największa rosyjska katedra prawosławna („sobór”) w Sankt Petersburgu. Zbudowanie katedry zajęło 40 lat, od 1818 do 1858 roku, pod kierownictwem architekta Auguste’a de Montferrand i nadzorem cara Mikołaja I. Sobór ma 101,5 m wysokości, 111,3 m długości i 97,6 m szerokości. Jego wnętrze zostało przystrojone 112 monolitycznymi kolumnami granitowymi, ścianami i posadzką z marmuru oraz ponad 350 rzeźbami! Podczas II wojny światowej katedra została poważnie uszkodzona przez bombardowania i ostrzał artyleryjski. Ślady pocisków wciąż są widoczne na ścianach i kolumnach.

Kunstkamera

Pierwsze muzeum w Rosji, założone przez Piotra Wielkiego. Car był pod wrażeniem gabinetów osobliwości, które zwiedzał przy okazji wizyty w Niderlandach i Anglii. Po powrocie do Rosji otworzył projekt podobnego muzeum w 1714 roku. Kunstkamera ma w swych zbiorach kolekcję przyrodniczych i ludzkich kuriozów oraz unikatów. Jej wieża jest uwieńczona sferą armilarną.

Co jeszcze dostrzegliście w Porcie?

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DGN

Barula – mam nadzieję, że nie jesteś autorem tekstu…
Bo bym tego ćwoka, który to pisał, chłostał pod pręgierzem za te potworki językowe i zaśmiecanie języka polskiego rusycyzmami i angielskimi transliteracjami nazw rosyjskich!!!