World of Tanks – Somua SM

W najbliższym czasie w sklepie premium (lub jako nagroda za jeden z przyszłych turniejów) pojawi się staro-nowy pojazd premium – Somua SM. W dzisiejszym artykule postanowiłem przybliżyć wam odrobinę ten pojazd, szczególnie jeśli obca jest wam stara francuska linia czołgów ciężkich.


RYS HISTORYCZNY

Francuski czołg ciężki, przedstawiany przez współzawodniczących projektantów jako alternatywa dla AMX 50. Prace nad nim rozpoczęły się w 1946, lecz prototyp nie został opracowany aż do października 1951. W projektowaniu wykorzystano niemieckie technologie z dziedziny budowy czołgów: został wyposażony w działo 100 mm z magazynkowym systemem automatycznego ładowania zainstalowanym w wieży oscylacyjnej. Czołg testowano od stycznia do lipca 1953, lecz nie dało to żadnych obiecujących wyników. W rezultacie projekt zarzucono na rzecz AMX 50.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
Będzie on prawdopodobnie dostępny niedługo w ofercie w sklepie premium lub jako nagroda w turnieju.


MODEL CZOŁGU


PARAMETRY

Somua SM jest czołgiem magazynkowym co oznacza, że najlepiej porównać ją z innymi czołgami z magazynkiem. Przy innych pojazdach różnice będą znaczne, ale to właśnie unikalny styl gry czołgami tego typu powoduje, że są naprawdę przyjemne.

Co rzuca się w oczy?
+ Bardzo dobry DPM;
+ Bardzo dobra penetracja (232mm starcza na wszystko do IX tieru włącznie, przy niektórych X trzeba jednak użyć złota);
+ Bardzo fajna celność i stabilizacja;
Pancerz, który kosztem mobilności i tak nie powala;
5 pocisków zamiast 6 jak w 50 100;
– Słaba mobilność.

GRYWALNOŚĆ

Somua SM to wolniejszy, ciut lepiej opancerzony AMX 50 100 ze zmniejszoną liczbą pocisków w magazynku – a co za tym idzie znacznie krótszym czasem przeładowania (około 13 sekund krócej). Jak dla mnie ta zmiana w stosunku do drzewkowego odpowiednika jest zdecydowanie na plus. Dzięki niej DPM Somuy jest o 300 większy niż AMX’a. Ponadto znacznie łatwiej jest odnaleźć się na polu bitwy. Nie trzeba chować się przez 45 sekund, ani wycofywać za drugą linię – co zresztą nie byłoby łatwe z taką prędkością. Gra ofensywna Somu’y mimo to do bólu przypomina grę AMX’em. Należy znaleźć osłabiony cel, wpakować w niego cały magazynek, a następnie schować się za bezpieczną osłonę. Somuą nie wyjedziemy na osamotnionego wroga, nie objedziemy go i nie wpakujemy mu 6 pocisków w plecy. W zamian za to jesteśmy w stanie zdecydowanie lepiej powalczyć na średni dystans dzięki lepszej celności. Co nie oznacza, że z bliska jesteśmy łatwym przeciwnikiem. 5 pocisków to prawie 1500 obrażeń – wystarczająco by zniszczyć dowolny 7 tier i część 8ek. Myślę, że ten czołg to idealna premka dla każdego fana AMX 50 100, a tych na czołgowych drogach jest naprawdę sporo. I to im przede wszystkim warto ten pojazd polecić.


WALKA Z Somuą SM

Ten akapit nie będzie zbyt rozwiązły. Sytuacja ma się bardzo podobnie jak z większością magazynkowców – o ile przebicie tego pojazdu nie powinno stanowić problemu dla czołgów na 7 i 8 tierze o tyle dla tych niższych to rzeczywiście może być problem i należy celować w weakspoty. Jeśli chodzi o samą sytuację to ta w większości gier będzie jasna i klarowna. Na czołgi z magazynkiem warto się porywać tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że są albo w trakcie przeładowywania, albo zużyły wystarczającą liczbę pocisków, by warto było zaryzykować wyjazd. Somua na pełne przeładowanie potrzebuje około 36 sekund co jest czasem dość krótkim, ale przypłaca to jedynie 5 pociskami w bębnie. Wystarczy dobre wyczucie czasu i wsparcie sojusznika, by Somua po wypluciu magazynka po prostu zniknęła.


PODSUMOWANIE

Somua SM to czołg zdecydowanie godny polecenia. Grając nim bawiłem się świetnie. Pojazd ten potrafi naprawdę osiągać bardzo dobre wyniki, a poza tym zarabia kredyty. Każdy kto czekał na premkę podobną do AMX 50 100 wreszcie się doczekał. Jeśli będziecie mieli okazje zdobyć ten pojazd za darmo – wykorzystajcie to. Jeśli z kolei jesteście gotowi na wydanie odrobiny gotówki to jest to jeden z tych pojazdów, który naprawdę warto mieć w swoim garażu.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Razer1000

Jak dla mnie somua sm jest lepsza

makumba

kolejna op premka

p2w pełną gębą

K-1fan

Za każdym razem jak ma wejść nowy tajemniczy premium to mam nadzieję, że to będzie Kirovets-1 i za każdym razem okazuje się, że nie 🙁

Ksawy2009

Pojawi się w sklepie i będzie dostępny w pierwszej kolejności dla grających z kontem premium.

Dziękuję i pozdrawiam 🙂

q

Ok a teraz szczerze, pancerz to fikcja, dzialo daje rade, ale mobilnosc kuleje. Werdykt jest prosty, lorka jako premka jest duzo lepsza, a somua jest duzo lepszy niz 50100.

Roophert

Mam nadzieje, że Somua będzie nagrodą za turniej, a do sklepu trafi Progetto M35 mod 46 (zdobyłem własnie zniżkę 30% na tydzień i to jedyny pojazd, którego zakup mogę rozważyć) 😉

Bobobobo

Zniżka którą dostałeś prawdopodobnie nie obejmuje ofert ograniczonych czasowo, ofert już przecenionych, złota. Tak więc jedynie co możesz kupić po zniżce to konto premium i stare pojazdy ze sklepu premium. Polecam sprawdzić bo kiedyś też się napaliłem, że Wargamingi dały mi taką fajną zniżkę, a to lipa była 🙂

Pan Literka

“(około 13 sekund krócej). Dla mnie to zmiana jak najbardziej na plus. Jak dla mnie ta zmiana w stosunku do drzewkowego odpowiednika jest zdecydowanie na plus.”
Ups komuś się powtórzyło

Bin4r

Fakt, niedopatrzenie. Dzięki 🙂