Przygotujcie się na włoskie czołgi

W zeszłym roku ogłosiliśmy, że w roku 2018 wejdą do gry dwa nowe państwa: Polska i Włochy. Supertest pojazdu Progetto M35 mod 46 w styczniu ujawnił, że drzewo technologiczne nowego kraju będzie pełne śródziemnomorskich maszyn. Teraz, gdy pobratymcy Progetto wyjeżdżają na pola bitew w superteście, chcemy Wam o nich nieco opowiedzieć.

Pierwsza aktualizacja po wersji 1.0 wprowadzi do gry 11 włoskich czołgów średnich, wzbogacając grę o dziesiąte drzewo technologiczne. Poziomy I–VII odtwarzają historię konstrukcji czołgów w tym kraju, począwszy od wczesnych włoskich projektów na niskich poziomach po maszyny z okresu powojennego na średnich i wyższych poziomach. Ale wisienką na torcie są pojazdy poziomów VIII–X z nowym systemem uzbrojenia będącym hybrydą automatycznego systemu ładowaniem i dział tradycyjnych. Swego rodzaju włoski rewolwer, nazywany automatycznym przeładowaniem, może automatycznie załadować pocisk do bębna nawet wtedy, gdy bęben nie jest jeszcze pusty.

Ujęcie historyczne

Nowa gałąź czołgów średnich obejmuje trzy okresy włoskich projektów czołgów: nieśmiałe pierwsze kroki, fazę wyrównawczą oraz okres powojenny, zorientowany na Zachód.

  • Pierwsze nieśmiałe kroki: Na samym czele pod względem projektowania czołgów w tym okresie byli Francuzi. Włoscy projektanci czerpali od nich inspirację – albo po prostu kopiowali projekty francuskie – ale z czasem zaczęli eksperymentować z własnymi pomysłami. Wyróżniające cechy to lekkie opancerzenie i różne kalibry dział.
  • Faza wyrównawcza: W ramach prób dogonienia standardów wyznaczonych przez państwa z najbardziej rozwiniętym arsenałem pancernym zwiększano siłę ognia i opancerzenie. Początkowo planowano produkować czołgi ciężkie, ale ostatecznie to czołgi średnie schodziły z linii produkcyjnej.
  • Okres powojenny, zorientowany na Zachód: Liczyły się mobilność, doskonała siła ognia i dobre kąty nachylenia działa; pancerz był w zasadzie bez znaczenia. Jak to się wszystko z czasem pozmieniało…

Przegląd poziomów I–VII

Natychmiast zauważycie wybór pomiędzy M14/41 i L6/40 o zbliżonych parametrach na II poziomie. Oba czołgi pozostawiły trwały ślad we włoskiej historii pojazdów pancernych. Składamy im hołd, udostępniając je Wam oba do wypróbowania. M14/41 nie zaimponuje Wam prędkością, ale z pomocą mocnego działa 47 mm może pokazać swoim odpowiednikom, kto tu rządzi. L6/40 odznacza się doskonałą na swój poziom prędkością i karabinem maszynowym kal. 20 mm. Dowiedzcie się więcej o tym seryjnie produkowanym duecie i ich młodszych braciach i przygotujcie się na wspinaczkę po włoskim drzewie technologicznym!

Poziom I – Fiat 3000

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom II – L6/40

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom II – M14/41

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom III – M15/42

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom IV – P26/40

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom V – P.43

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom VI – P.43 bis

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom VII – P.43 ter

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom VIII i dalsze – automatyczne przeładowanie

Możecie używać włoskich czołgów wyższych poziomów jak czołgów oddających pojedyncze strzały lub czołgów z systemem automatycznego ładowania, co jest zasługą nowej mechaniki ładowania. W zasadzie, jest to połączenie bębna z systemem jednostrzałowym. Kiedy tylko wystrzelicie, bęben rozpoczyna przeładowanie. Im więcej pocisków macie załadowanych, tym szybciej jest ładowana pusta część magazynka. Załadowanie pierwszego pocisku trwa najdłużej, potem jest coraz szybciej. Jeśli wystrzelicie, zanim pocisk zostanie w pełni załadowany, przeładowanie jest przerywane i rozpoczyna się od nowa.

Jak można wykorzystać ten system? Oto prosta wskazówka: analizujcie, co się dzieje na polu bitwy, i dostosowujcie wykorzystanie bębna do sytuacji. Opróżnijcie magazynek, kiedy wiecie, że będziecie mieć czas na przeładowanie. Strzelajcie pojedynczo, aż doprowadzicie swój cel do stanu, w którym możecie go wykończyć z pomocą magazynka. W ten sposób możecie prowadzić ciągły ogień, a przeciwnik nie będzie znał stanu Waszego magazynka czy czasu przeładowywania. Poza tym, nigdy nie musicie się martwić o zarządzanie magazynkiem – zawsze rozpoczyna on przeładowanie zaraz po strzale. Skoro omówiliśmy już podstawy automatycznego przeładowania, przyjrzyjmy się bliżej wyposażonym w nie pojazdom.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom VIII – P.44 Pantera

Rozpocznijmy od czołgu VIII poziomu P.44 Pantera – pierwszego w tej gałęzi wyposażonego w funkcjonalność, na którą wszyscy czekaliście: bęben z automatycznym przeładowaniem.

Czołg Pantera był jednym z wariantów zainicjowanych przez projekt opracowywany podczas II wojny światowej. Prace nad tym czołgiem średnim nigdy nie wyszły poza wstępny etap projektowania.

Pojazd wyposażony jest w długolufowe działo kalibru 90 mm, charakteryzuje się dobrym nachyleniem oraz mobilnością, dzięki której może zajmować dogodne pozycje na polu bitwy. Nowa mechanika oznacza, że dobrze odnajdzie się w walce na mały i średni dystans, ale musicie uważać w walce na odległość.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom IX – Prototipo Standard B

Ten pojazd wywodzi się z grupy prototypów rozwijanych i produkowanych podczas programu Kampfpanzer Standard, w którym Włochy wzięły udział pierwszy raz w 1958 roku. We współpracy z biurami Ingeniuerbüro Warneke, Rheinstahl Hanomag, Henschel i Rheinmetall w ramach tego programu wyprodukowano tylko dwa modele. Po intensywnych testach przychylono się do grupy prototypów „A”, które po dalszych pracach stały się znane jako Leopard 1.

Pierwszy powojenny czołg w drzewie włoskim odznacza się dużym podobieństwem do niemieckiego prototypu czołgu Leopard pod względem rozmiarów i sylwetki. Podobnie jak w przypadku czołgu Pantera, Prototipo również korzysta z nowej mechaniki. Wyposażony jest w działo kalibru 105 mm z podobnymi kątami nachylenia, więc można go uznać za bezpośredniego poprzednika czołgu Progetto. Oznacza to, że możecie doszlifować swoją taktykę, przygotowując się do odblokowania stalowej bestii X poziomu.

Podobnie jak w przypadku czołgu Pantera, maszyna dobrze sprawuje się w walce na małe i średnie dystanse, ale słaby pancerz charakterystyczny dla czołgu Leopard oznacza, że musicie być ostrożni.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Poziom X – Progetto M40 mod. 65

W 1969 roku delegacja wojskowa z Włoch odwiedziła Niemcy, aby przedyskutować zakup czołgów Leopard. Nie wszyscy delegaci byli jednak zgodni co do idei zakupu zagranicznych czołgów. Włoskie wojsko i konstruktorzy zarysowali swoje podstawowe założenia: przyzwoite nachylenie działa, odlewana wieża i jarzmo działa oraz mocny silnik Mitsubishi. Ich życzenia zaowocowały stworzeniem małego, lekkiego i mobilnego, ale dobrze chronionego czołgu.

W trakcie projektowania brano pod uwagę projekty brytyjskie i radzieckie. Prace nad czołgiem nie wyszły poza etap kolejnych szkiców i projektów.

Futurystyczny kształt i lepsze charakterystyki działa oraz nowa mechanika umożliwiają pełne wykorzystanie umiejętności zdobytych w czołgach znajdujących się wcześniej w tej linii technologicznej i we włoskim czołgu premium. Dobre nachylenie działa czołgu Progetto M40 mod. 65 i jego mobilność pomogą Wam zająć dogodne pozycje na polu bitwy. Podobnie jak pojazdy poziomów VIII i IX, ten czołg sprawuje się dobrze w walce na małych i średnich dystansach, ale nie należy zbytnio polegać na jego pancerzu, który sporadycznie odbije pocisk od kadłuba czy wieży.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Modele powyższych włoskich czołgów nie są sfinalizowane.
Wraz z włoskim drzewem technologicznym wprowadzimy nowy materiał eksploatacyjny premium. Wiemy, co myślicie, ale nie jest to pizza, tylko kwintesencja kuchni włoskiej: Spaghetti. Mamy nadzieję, że nie wplącze się w mechanizmy czołgu.

Jak widzicie, te wysokopoziomowe czołgi odznaczają się spójnym stylem gry, co oznacza, że postępy w gałęzi nie będą wyboiste, a umiejętności zdobyte na poziomie VIII przydadzą się Wam na poziomie X.

Avanti, Dowódcy!

Ź: Portal EU

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
33 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
benek

Sorki, ale tego fake’a juz nic nie uratuje, w tej chwili reanimują świnię żeby zrobić dwa razy swiniobicie. Ale to sie nie uda.
Sory gregory.

theAdrian558

Fiat 3000 oraz L6/40 osobiście mnie urzekły !

Ares

@Roophert

To masz zapewne dokumentacje o t110E3, podaj więc źródła. Wiesz że jest “concept” na czołg Lema. GW e100 też wymyślili na podstawie ulepszeń. T110E4, Brytyjską artę na podwoziu Conquerora, Fv 215 B.

Ja rozumiem że całą linia chińskich TD istnieje. Nic WG tam nie wyczarowało.

Otóż szukam wiele książek o pojazdach, znalazłem wiele barwnych projektów Francuskich i Włoskich ale jakoś Progetto tam się nie przewija. Więc chyba historycy włoscy to jednak głupki, bo nie zajrzeli pod kamień u ich stóp.

Sam mówisz że masz kontakty, więc na pewno dadzą Ci screeny z dokumentacją tych pojazdów. Wtedy uwierzę, bo na gębę wiary nie daje.

hojno

ja mam linki i strony o tedekach japońskich 90% procent jezdziło a 3 to były makiety i linia z tego będzie razem było tedeków 13 no chyba że wg coś od siebie dorzuci

Ares

Podaj, z chęcią zajrzę jak to 90% ich jeździło i jakoś War thunder ich w grze do tej pory nie umieścił.

Roophert

@Ares Twoja ignorancja i LENISTWO jest porażające. O Projektch rodziny T110 (w tym umieszczonych w WOT E3 i E4) pisze chociażby śp. Hunnicutt (sprawdź sobie kto to, nie jest to wydajemiś jak Ty) w swoich książkach, bodajże Firepower. W tej samej pozycji umieszczony jest też concept wg którego powstał T-28 Proto. Jest to na bardzo długo przed WoT i od Lema różni się to raz, że wiekiem, dwa, że to info z niezależnego od WG źródła. GW E100 jest fejkiem, tak samo jak FV i Conqueror Gun Carriage. Gratuluję, udało Ci się trafić jedne z niewielu fejków. Istnienia lini TD chińskich nie da się jednoznacznie ustalić, ponieważ raz że bariera językowa jest ogromna, to dwa archiwa chińskie maja bardzo restrykcyjny dostęp. Przy czym uwaga… jeżeli są to fejki to podane na gotowe WG, bo w tym przypadku oni otrzymują materiały od chińskiego partnera.

Jakież to książki przeglądałeś? Elementarz o czołgach dla pierwszoklasistów, skoro wypowiadasz się o T110E3, nie znając chociażby pozycji wymienionej przez mnie? Niżej Ci napisałem, ze WG nazwy zmienia, to co jest pod postacią Progetto M40 mod. 65 w grze, w archiwach może znajdować się w kilkudziesięciu dokumentach pod szeregiem różnych określeń (daleko szukać, jakby w naszych archiwach takiego problemu nie było…). Na cóż, my też mamy historyków głupków… zobacz, co napisałem Ci niżej o WAT, czołgach Ebermana i Czerwinśkiego… pomyśl i wyciąg wnioski. Lepiej zakończ swój ignorancki wywód na podstawie “wydaje mi się”.

Zaskoczony Czołgista

Idzie im znacznie szybciej niż myślałem.

Ares

X to oczywiście fake made up by WG. Paranoja.

Roophert

A stwierdzasz to, ponieważ zaznaczyłeś nazwę, wkleiłeś w google i nie znalazłeś napisu “prawdziwy”. Podasz jakiś dowody dlaczego to fake?
Widzisz, ja wole skontaktować się najpierw z paroma osobami, które mogą coś wiedzieć na ten temat i miedzy innymi na takiej podstawie ocenić, a nie bo “wydajemisię”. Polecam, Piotr Fronczewski

Ares

Dlatego że brzmi to tak jak ta premka 8 poziomu. I sami deweloperzy od WG tłumaczyli się że pemkę 8 poziomu sami musieli posklejać. To dowód numer jeden.

Dowód numer dwa, to to że Armia Włoska w czasie zimnej wojny pracowała nad dwoma pojazdami; OF 40 Mk1 oraz Leone Main Battle Tank. Oba mają zdjęcia oraz dokumentację. Więc istniały. Jakoś nie przewija się tam ten Progetto, pewnie był za dobry i z niego zrezygnowali.

No to się z nimi skontaktuj. Mam nadzieje że te osoby mają wstęp do Archiwum Armii Włoskiej, bo Falathi twierdzi że tam znaleziono ten pojazd.

Roophert

Czyli jednak nie zdajesz sobie sprawy, że do internetu ktoś dopiero musi wrzucić info by je tam znaleźć (samo się nie pojawi), a archiwa nie kopiują się do neta…

Ósemkę nie posklejali, a zrekonstruowali. Prosty przykład – nasz 25TP w wersji PZInż to Twoim zdaniem też fejk, bo nie ma nigdzie zdjęć, ani rysunków; jest tylko słowo pisane jakiegoś tam historyka. Gównania ta Twoja argumentacja, do opiera się na “wydaje mi się, w internecie nic o tym nie znalazłem, a znalazłem coś innego”.

Ares

Ale przecież Archiwa Włoskie to nie Archiwa Moskwy czy Watykanu ? Chcesz Mi powiedzieć że żaden fan włoskiej broni pancernej nie przeszedł się do tych archiwów, ale historycy z WG już tak ?

8 poskładali, bo wiele rzeczy brakowało. Jak mi dasz źródła o wersji PZInż to uwierzę, ale na gębę od dawna nie daje wiary.

Roophert

Żródła 25TP PZInż? Wykaż się inicjatywą.
Powiedz mi, wiedziałeś coś o pracach dyplomowych dot projektów czołgów, stworzonych w WAT? Nigdzie nie ma o tym informacji, tylko jeden artykulik wspomina o czymś takim. A jednak to WG opublikowało fragment fiszki na ten temat, który po sprawdzeniu nie jest fejkiem. Najwidoczniej ŻADEN fan polskich czołgów nie zainteresował się tematem, oprócz WG. Czy słyszałes o czymś takim jak czołg Ebermana lub Czerwińskiego? NIGDZIE nie ma o tym informacji, bo tylko jeden historyk zainteresował się tematem i opublikował o nim strzępek info (drugi znany mi nie kwapi się publikacja czegoś konkretniejszego). Tak, w archiwach istotnie są materiały, którymi nikt się nie interesuje i tak, WG jak najbardziej może być pionierem w znajdowaniu rewelacji, bo im się to opłaca (w odróżnieniu do fana militariów).

PolskiPolak

Marudzisz.

Jest już dużo zmyślaków i nie powinno być dla nikogo dziwnym, że WG wprowadza takie pojazdy.

Roophert

Dużo zmyślaków… tak, są fejki, ale nie jest ich tyle ile się powszechnie wydaje i nie wszystkie są stworzone przez WG. Podasz przykłady? Zobaczymy czy dobrze trafisz 😉 Ares strzelał słabo.

PolskiPolak

Nie mówię ile ich jest, tylko, że Ares marudzi i robi awanturę z niczego.

Zbyszko66

Daaamn, spodziewałem się na TX piaskowego Leoparda, tymczasem to cudo znacząco się od niego różni, MIODNIE *.* Jeszcze bardziej czekam 😀 Dodatkowo, WG na oficjalnej stronie przypomniało o polskim drzewku w 2018 r., co odczytuję jako dobry znak 😀 no nic, pozostaje grać i czekać ^^

Zaskoczony Czołgista

Mnie też ich szybkie postępy napełniają optymizmem.

zmiany w wot

no no ósemka i dziesiątka są bardzo ładne ósemka ma dość ciekawe zakończenie działa to samo dziewiątka choć dziewiątka jest trochę szpetna ale ma w sobie urok pytanie jakie mają parametry pancerza bo wieże wyglądają na dość skontowane że coś tam mogą dingnąć

hojno

i tak mimo iż jest ładny dla mnie piękniejszy jest stb 1

Miki

Tak myślałem że Spaghetti to będzie racja bojowa włochów 😛

Roophert

https://www.youtube.com/watch?v=cE1FrqheQNI
X wygląda świetnie, bardziej mnie zachęca do grindu niż np. Szwedzi 😉

Pozostaje “uruchomić” kontakty celem zdobycia jakichś wskazówek potwierdzających prawdziwość info historycznych^^.

Ares

Żadnego info nie będzie, bo to wymył WG. Jak chcesz zobaczyć realny powojenny pojazd włoski to sobie wklep w google OF40 Mk1 MBT. Robili też wspólnie z RFN pojazd pod nazwą Leone main battle tank.

O WG Progetto nic ni ma.

Roophert

Zdajesz sobie sprawę, że aby coś było w internecie to ktoś to musi tam dopiero wrzucić? Zdajesz sobie tez sprawę z tego, że archiwa przechowujące między innymi takie informacje nie są digitalizowane jak leci i publikowane, a trzeba dopiero je ręcznie przeszukać po zdobyciu wejściówki? Wydajemiś ignorant zawsze rzuci “fake” bo jak sama nazwa wskazuje “wydaje mu się”.

Przemysław

niektórzy po prostu nie pamiętają, że internet ma nieco ponad 20 lat…

Ares

@Przemysław, @Roophert

Zdajecie sobie sprawę że książki o broni pancernej pisze się od lat. I chcecie Mi powiedzieć że ŻADEN historyk Włoski się nie wybrał do wojskowych archiwów ? Robią tak tylko historycy z WG >? Więc Włosi to banda debili, bo nie wiedzą co mają w swoich archiwach wojskowych. Jeno tylko Historycy z WG wynajdują takie pojazdy.

T110E3, T28 Prot, E50m też były w archiwach poszczególnych państw, co ?

Roophert

@Ares i właśnie pokazałeś ile warta jest Twoja “wiedza” XD Słabe 1/3. T110E3 istotnie istnieje na papierze, tak samo “concept” na czołg, wg którego powstało T28 Proto (tak, WG go “utworzyło” na podstawie rysunku z archiwów US, słaby materiał pod względem historycznym, ale nie fejk wymyślony przez WG). Słabe 1, bo chociaż E50M został opatentowany przez WG, tak nie jest to ich całkowity wymysł – zwykły E-50 ulepszony wg koncepcji Weserhütte Tigera.

Gdybyś podał T110E4 to jeszcze jeszcze, bo to nadinterpretacja WG. Pozostaje też kwestia nazewnictwa, które WG może sobie zmieniać i zmienia, bo w archiwach dany projekt może być nazwany jako XYZ 11111.
Rozumiem, że sprawdziłeś wszystkie publikacje włoskich historyków za pomocą google, że stwierdzasz, iż nikt nigdzie nie podał chociażby wzmianki o podobnym projekcie? Widzisz, ja to chciałbym najpierw sprawdzić, zamiast brnąć w “wydaje mi się”.

ChestnutS

Większość krajów jako racje dostaje głównie coś słodkiego. U nas jest z tym problem, bo nie mamy nic takiego popularnego, ale czemu Włosi dostali spaghetti, a nie tiramisu?

Miki

Jednak spaghetti od dawna kojarzone było z włochami a tiramisu o ile mi się wydaje jest bardziej współczesne i mało osób kojarzy te dwie rzeczy

asd

https://www.cdaction.pl/news-52776/zawartosc-urodzinowego-cd-action-042018.html

W nowym CDA (Od 6 marca) macie dwa kodziki do WoT’a, jeden zaproszeniowy, a jeden dla stałych graczy.
Więcej informacji macie pod linkiem wyżej. 🙂

asd

Jeśli ktoś jest zainteresowany kodem zaproszeniowym, prosze bardzo.
DADY-4AXH3-YVWR2 – Ważny do 02.04.2018

Nie ma za co.

Ch0ryPastor

DAD2-UXATD-Z9S2T jeśli ktoś jeszcze ma ochotę na kod zaproszeniowy to również proszę